Przełączniki mechaniczne – poradnik vol.1

Poniższy poradnik pomoże Państwu wybrać przełączniki zarówno do gier jak i pracy.

dobór klawiatury i przełączników spis klawiatur mechanicznych przełączniki mechaniczne - vol.1 przełączniki mechaniczne - vol.2 polecane klawiatury

Poniżej prezentujemy specyfikę najbardziej popularnych przełączników. Są one łatwo dostępne w gotowych klawiaturach zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym.

  1. Cherry MX
  2.  Kailh
  3.  Outemu i Gateron

1. Cherry MX

Dla porównania w membranowych średnia siła nacisku wynosi ok. 55-60g.
*przeznaczenie podawane jest w skali od 1 do 10, gdzie 10 to najlepsze.

blackCherry MX BLACK
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 8 gry / 2.5 pisanie
Dla kogo: są to typowo gamingowe przyciski. Dają uczucie pełnej gładkości ruchu podczas pełnego wciśnięcia. Szczególne uznanie znajdą w nich osoby grające w gry RTS, gdzie potrzebne jest szybkie "tapowanie" przycisków. W tym wypadku są one najlepsze. Są również dla osób, które mają "ciężkie" dłonie i zdarza im się często wcisnąć niepożądany przycisk. W innych grach niż rtsy, gracze mogą odczuć pewne zmęczenie po dłuższym czasie jej użytkowania. Są to przyciski zdecydowanie dla tych co koniecznie chcą dociskać klawisze do samego końca (gracze i tak to robią). Jeżeli szukamy klawiatury na której zamierzamy również dużo pisać - nie jest to najlepszy wybór, gdyż pisanie na nich wiąże się z popełnianiem dużej ilości błędów (dzieje się to przez brak sygnału zwrotnego, czy wcisnęliśmy przycisk czy nie) . Są to również najcichsze przyciski z całej szóstki. Są najbardziej sprężyste.
trochę więcej o MX Black opisaliśmy w tej recenzji

redCherry MX RED
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 45g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 8 gry / 2 pisanie
Dla kogo: również typowo gamingowe przyciski o pełnej gładkości ruchu. W zasadzie jedyną różnicą między red a black jest siła nacisku potrzebna do aktywowania przycisku. Klawisze wciskają się bardzo lekko, są zdecydowanie "najmiększe" ze wszystkich cherry mx. Dla jednych może to być aż za lekko, co będzie skutkować wieloma niepożądanymi wciśnięciami. Z drugiej strony gracze fps nie męczą palców ciągłym wciskaniem WSAD. Stąd uznajemy ten rodzaj przycisków przeznaczony szczególnie dla graczy wszelakich strzelanek. Jeśli jesteś osobą, która lubi bardzo lekko wciskające się przyciski, nie martwisz się o przypadkowe "trafienia" w niepożądany przycisk oraz pisanie na klawiaturze nie jest twoim priorytetem (bardzo łatwo popełniać błędy) to redy są zdecydowanie dla Ciebie. Są troszkę głośniejsze od black. Są również bardziej sprężyste od brown czy blue ale trochę mniej od black.

brownCherry MX BROWN
Siła nacisku: 55g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 45g.
Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 5 gry / 7 pisanie
Dla kogo: jest to najlepszy rodzaj przycisków pomiędzy graniem a pisaniem dzięki lekkiemu "tyknięciu", które czujemy w połowie naciśnięcia przycisku (coś jakby chropowatego, taki mały guzek, ocierało o nasz przycisk w połowie jego aktywacji - można by przyrównać to do przycisków mx red, do których dostałoby się ziarenko piasku, o które zawadzamy). Owe "tyknięcie" nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem w postaci lekkiego oporu jaki stawia owy guzek, który musimy niejako "przejść" (stad wymagana siła 55g, aby go "przejść", po czym dopiero następuje aktywacja samego przycisku). Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy. Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji . Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów w podwójnym "tapowaniem", mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów i black ale bardziej od blue. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku). Może się zdarzyć, że podczas grania "haczenie" będzie nas drażniło, stąd warto je jednak przetestować przed zakupem.
UWAGA: Wersja Cherry RGB Brown jest trochę bardziej liniowe, niż zwykłe. Różnica ta nie jest duża, ale z pewnością specyficzne "haczenie" jest mniej zauważalne od tego w MX Brown, co powoduje uczucie większej gładkości.

blueCherry MX BLUE
Siła nacisku: 60g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 50g.
Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 3.5 gry / 9 pisanie
Dla kogo: jeżeli ktoś nie miał do czynienia wcześniej z klawiaturami mechanicznymi, to blue wydadzą mu się równie dobre do grania jak inne. Zaawansowani gracze i osoby mające kontakt z innymi rodzajami cherry mx, rzeczywiście odczują lekkie opóźnienie w powracaniu przycisku do pozycji początkowej (tzw. wolniejszy feedback) głównie podczas szybkiego "tapowania". Również charakterystyczne, głośne "kliknięcie" i wyczuwalne "tyknięcie" mogą być trochę rozpraszające podczas grania. Są to typowe przyciski dla osób które bardzo dużo piszą, a gry traktują jako dodatek. Na żadnych innych nie będzie się nam tak dobrze pisało jak na blue. Są one jednak najgłośniejsze ze wszystkich przycisków. Są najmniej sprężyste (nawet niektóre membranowe potrafią szybciej powracać do ponownego naciśnięcia). Jeżeli ktoś posiada lub miał możliwość spróbowania pisania na dawno używanych maszynach do pisania, to "klik" MX Blue będzie podobny do tego jaki one oferują.

green150x150

Cherry MX GREEN
Siła nacisku: 80g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 70g.
Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 3.5 gry / 9 pisanie
Dla kogo: Jest to po prostu twardsza wersja przełączników MX Blue. Jeżeli uważacie, że niebieskie przełączniki były dla was za miękkie, a podobał wam się ich klik, to zdecydowanie powinniście wybrać klawiaturę na zielonych wisienkach. W Polsce przełączniki te są bardzo ciężko dostępne i praktycznie, aby je dostać trzeba zamawiać klawiaturę z zagranicy (głównie USA np. poprzez serwis Massdrop.com).

clear 150x150Cherry MX CLEAR
Siła nacisku: 45g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 55g.
Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 4.5 gry / 7 pisanie
Dla kogo: Jest to odpowiednik MX Brown, ale wymagający większej siły nacisku. Dodatkowo, charakterystyczny guzek, który wyczuwamy podczas jego aktywacji jest bardziej wyraźny niż w brązowych przełącznikach. Daje to lepsze wyczucie momentu w którym przycisk została aktywowany (tzw. feedback). Podobnie jak Cherry Green, Clear'y są bardzo słabo dostępne w Polsce.

Cherry MX Silver
Siła nacisku: 45g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 9 gry / 3.5 pisanie
Dla kogo: Są doskonałe zarówno dla graczy FPS jak i RTS/MOBA. Jest to "płytsza" wersja MX Red. Pod kątem siły nacisku wciskają się tam samo (przynajmniej w teorii). Jedyna różnica między nimi to krótszy skok nacisku w Silverach tj. 1.2 mm aktywacja oraz 3.4 mm cały klik. W praktyce wydają się one odrobinkę twardsze od Redów. Z racji na skrócenie kliku, trochę łatwiej i przyjemniej jest na nich pisać. Cechują się niezwykle równym, liniowym klikiem na całej długości i są wraz z MX Redami najcichszymi przełącznikami mechanicznymi (nie licząc oczywiście MX Silent). 

graph-mx-green clear


Reasumując, wybór klawiatury mechanicznej sprowadza się głównie do osobistych preferencji i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że w danej grze jedne przełączniki będą na pewno lepsze od drugich. O ile na Brown'ach i Blue zauważalnie lepiej się pisze, tak linearne Red i Black był tworzone głównie z myślą o graczach, aby móc płynnie i lekko przechodzić między przyciskami. Dodajmy jeszcze, że przy wyborze między Red a Black warto wziąć pod uwagę nasz wiek, bo przy założeniu, że współczynnik waga/wzrost mieści się w normie, to dla osób do powiedzmy 16-18 roku życia redy na pewno będą bezpieczniejszym wyborem. W późniejszych latach, gdy nabieramy tężyzny to MX Black przestają wydawać się twarde, dla wielu stają się wręcz idealne (oczywiście, jak ktoś lubi bardzo lekką aktywację przycisku to ciągle znajdzie przyjemność z MX Red).

Dla osób, które nigdy nie miały styczności z taką klawiaturą, najlepszym przykładem, aby najlepiej zobrazować wrażenia płynące z korzystania z poszczególnych przycisków Cherry MX, jest wyobrażenie sobie, że przyciski mechaniczne są jak gaz, hamulec i sprzęgło w samochodzie. Wszystkie chodzą bardzo płynnie, jednolicie przez cały zakres ich naciśnięcia. Różnica (przynajmniej dla potrzeb przykładu) polega na tym, że najwięcej siły potrzebujemy aby wcisnąć sprzęgło a najmniej gaz i hamulec. Dodatkowa różnica, to podczas dociskania hamulca, już w połowie doskonale czujemy, że hamujemy. Przyciski na membranie można porównać jak byśmy naciskali gumową pompkę od np. materaca (takie tandetne, do pompowania nogą, wyglądające trochę jak sprężynka ;p) - lekko się chwieje, różna siła nacisku, nie ma gładkości podczas nacisku.
Porównując to do przycisków Cherry MX:
sprzęgło - mx black, płynnie do samego dociśnięcia, ale wymaga większej siły nacisku
gaz - mx red, płynnie do samego dociśnięcia, ale wymaga najmniejszej siły nacisku
hamulec - mx brown, wymaga małej siły nacisku i w trakcie daje nam sygnał, że nie musimy dalej wciskać.
Jeżeli by połączyć sprzęgło z hamulcem i dodać do tego dźwięk to powstanie - mx blue - wymaga średniej siły nacisku (mniejsza niż black, większa niż brown), sygnał naciśnięcia zaakcentowany dźwiękiem i wrażenie lekkiego opóźnienia w powracaniu przycisku (wyczuwalne tylko przez osoby które miały kontakt z innymi mechanikami lub bardzo dużo "tapują" ten sam przycisk).


2. Kailh

Na rynku można również spotkać Chińskie przełączniki Kailh, czyli odpowiedniki niemieckich Cherry MX, do których pod względem charakterystyki kliku są bardzo podobne. UWAGA: Na przestrzeni ostatnich lat ich jakość się polepszyła w stosunku do Cherry MX. Można nawet powiedzieć, że obecnie to Cherry MX są tymi gorszymi, nieraz tańszymi przełącznikami.
Kailh Red
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 50g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 6 gry / 2.5 pisanie
więcej o przełącznikach Kailh Red VS Cherry Red możecie przeczytać > tutaj <

Kailh Brown
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 55g
Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 7 gry / 5 pisanie
więcej o przełącznikach Kailh Brown VS Cherry Brown możecie przeczytać > tutaj <

Kailh Blue
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 50g.
Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 4 gry / 8 pisanie
więcej o przełącznikach Kailh Blue VS Cherry Blue możecie przeczytać > tutaj <

Kailh BOX Red
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 45g (przy dystansie 1.8mm) i ~55g (przy 3.6mm)
całkowity dystans: 3.6mm

Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 10 gry / 4 pisanie
Topowe przełączniki dla graczy FPS. Ich płynność i stabilność wyśmienicie wpływają na przyjemność gry w FPS'y. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX. W praktyce są trochę twardsze od Cherry MX, Kailh i Gateron Red. Lepiej się też na nich pisze niż na standardowych czerwonych przełącznikach.

Kailh BOX Black
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g (przy dystansie 1.8mm) i ~70g (przy 3.6mm)
całkowity dystans: 3.6mm
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 9 gry / 3 pisanie
Jeżeli komuś podobają się czerwone przełączniki, ale uznaje je za zbyt miękkie to czarne powinny być tutaj rozwiązaniem. Jest to kopia BOX Red, ale zauważalnie twardsza w nacisku. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX.

Kailh BOX Brown
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g (przy dystansie 0.6mm) oraz aktywacja 50g (przy dystansie 1.8mm)
całkowity dystans: 3.6mm

Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 7 gry / 7 pisanie
Najbardziej uniwersalne przełączniki na rynku. Doskonały balans między pisaniem, a graniem. Wg specyfikacji powinny być zauważalnie cięższe w nacisku niż Cherry MX Brown lub Kailh Brown, tymczasem jest bardzo podobnie. Ich klik jest niewiarygodnie równy i zapewnia wyśmienity feedback. Płynność kliku jest większa niż we wszystkich innych brązowych przełącznikach. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX.

Kailh BOX White
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 55g (przy dystansie 1.7mm) oraz aktywacja 50g (przy dystansie 1.8mm)
całkowity dystans: 3.6mm

Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 4 gry / 10 pisanie
Przełączniki, które pod kątem pisania nie mają sobie równych. Efekt zwrotny, soczystość kliku i płynność są niepowtarzalne. Zdecydowanie nr 1 wśród przełączników niebieskich. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX.

aktywacja wszystkich Kailh Box V1 odbywa się przy dystansie 1.8 mm.Boxy V1 nie są lubrykowane.

Kailh BOX Red V2
typ: liniowe
dystans całkowity: 3.6 mm
punkt aktywacji: 1.8mm±0.4 mm
siła nacisku do aktywacji: 40±15 gf
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 50±15 gf
głośność: 2.5/5
ocena kliku: - granie 8/10
- pisanie 3/10
Kailh Box Red V2: Posiadają żywotność 80 mln kliknięć. Są 5-pinowe. W stosunku do BOX V1 ich klik jest smuklejszy, równiejszy i lżejszy oraz posiadają lepszą przepuszczalność światła. Posiadają szybsze odbicie (po pełnym wciśnięciu szybciej wracają do pozycji początkowej). Są lubrykowane.

Kailh BOX Brown V2
typ: dotykowe
dystans całkowity: 3.6 mm
punkt aktywacji: 2mm±0.4 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±10 gf
siła nacisku przed aktywacją: 75±10 gf
siła nacisku całości: 70±15 gf
głośność: 3.5/5
ocena kliku: - granie 5/10
- pisanie 8/10
Kailh BOX Brown V2: Posiadają żywotność 80 mln kliknięć. Są 5-pinowe. W stosunku do BOX V1 ich klik jest zdecydowanie bardziej wyrazisty, mocniej zaakcentowany, do tego są twardsze oraz posiadają lepszą przepuszczalność światła. Posiadają szybsze odbicie (po pełnym wciśnięciu szybciej wracają do pozycji początkowej). Są lubrykowane.

Kailh BOX White V2
typ: dźwiękowo - dotykowe
dystans całkowity: 3.6 mm
punkt aktywacji: 1.8mm±0.6 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±15 gf
siła nacisku przed aktywacją: 55±15 gf
siła nacisku całości: 50±15 gf
głośność: 4/5
ocena kliku: - granie 4/10
- pisanie 10/10
Kailh BOX White V2: Posiadają żywotność 80 mln kliknięć. Są 5-pinowe. W stosunku do BOX V1 ich klik jest delikatnie smuklejszy, stabilniejszy i bardziej wyrazisty. Również ich dźwięk jest odrobinę głośniejszy. Chociaż według specyfikacji siła kliku potrzebna do pełnego wciśnięcia jest niższa niż w V1 to w praktyce są bardzo do siebie podobne. Posiadają szybsze odbicie (po pełnym wciśnięciu szybciej wracają do pozycji początkowej). Są lubrykowane.

4. Outemu i Gateron

Outemu Blue
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Blue/Kailh Blue. Różnica między tymi przełącznikami jest jednak zauważalna. W Outemu brakuje płynności, klik wydaje się sztywny, nierówny. Naszym zdaniem są to jedne z najgorszych przełączników jakie było dane nam testować. Krótko mówiąc, bardzo nie podoba nam się ich klik - odradzamy!

Outemu Black
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Black. Różnicą względem MX'ów jest to, że Outemu wymagają odrobinę mniej siły do aktywacji, są również trochę mniej równe podczas kliku. Oczywiście bardziej podoba nam się klik przełączników Cherry, ale Outemu jako znacznie tańsza alternatywa spisują się wyjątkowo dobrze i mogą stanowić dobry zamiennik (w szczególności w tanich klawiaturach).

Outemu Red
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Red. Główną różnicą, którą da się zauważyć podczas wciskania jest płynność i szybkość wciskania - Cherry po prostu chodzą szybciej, gładziej, "pewniej". Outemu są podobnie jak Kailh Red bardziej "ospałe", mniej równe podczas kliknięcia (szczególnie podczas naciskania na krawędziach przycisków, wyraźnie czuć większy opór). Wydają się zwyczajnie mówiąc bardziej toporne, twardsze i wolniejsze. Nie są też tak leciutkie jak Cherry (w praktyce są o te kilka gram cięższe). Outemu Red też jakby mocniej wypychają nasze palce do góry podczas wciskania. Ogólnie: Cherry MX Redy są mięciutkie i zarazem agresywne, a Outemu Red wolniejsze, trudniejsze do wyczucia, twardsze, mniej przyjemne w użytkowaniu.


Gateron Brown
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Brown/Kailh Brown. W praktyce ich klik przypomina jakbyśmy przyciskom MX Red/Kailh Red dodali charakterystyczny guzek z Brownów. Ciekawostką jest, że ten guzek jest tu znacznie bardziej wyczuwalny. Innymi słowy można powiedzieć, że jest to lżejsza i gładsza w kliku wersja MX Brownów/Kailh Brownów, z lepiej zaakcentowanym guzkiem. Ich minusem jest, że dociśnięte do końca sprawiają wrażenie jakby wolniej odbijały niż Cherry. Może to powodować, że ogólny feedback z ich korzystania (pomimo bardziej wyrazistego guzka) będzie gorszy. Ogólnie, wrażenia z Gateronów są u nas podzielone - jednym się bardziej podobają od Cherry/Kailh, innym mniej. O ile ich lekkość kliku nas nie zniechęci, to świetnie się sprawdzą w graniu i pisaniu. Na pewno są to ciekawe przełączniki, warte zainteresowania.

Gateron Red
Gaterony Red łączą wiele fajnych cech - są to bardzo miękkie przełączniki, z lekkim delikatnym klikiem (aktywacja przycisku odbywa się już pod naciskiem 45g), przy tym dość równe, szybkie a to wszystko z zachowaniem "mechanicznego" uczucia kliku (czyli wszystko chodzi jak w zegarku, nie jest rozlazłe). Kailh Red krytykowaliśmy za "ospały", powolny klik (w porównaniu do niemieckich Cherry). Natomiast w tym wypadku jest zupełnie inaczej - Gaterony wydają się jakby szybsze. Chociaż "na papierze" Gaterony powinny być identyczne jak Cherry MX Red to w praktyce wydają się od nich odrobinę lżejsze i gładsze w kliku. Ma się wrażenie jakby przełącznik był bardziej pusty w środku, natomiast w Cherry MX ten klik wydaje się "gęstszy", "pełniejszy". Bardzo dobre przełączniki do FPSów.

Gateron Blue
Są to typowo klikające przełączniki (jak stara maszyna do pisania). Są bardzo głośne, mogą wydawać się dosyć wolne (w porównaniu do Red, Brown lub Black). Każdemu naciśnięciu towarzyszy specyficzny odgłos jakby metalicznej zapadki, którą również możemy wyczuć pod palcami w trakcie kliku. Każde kliknięcie jest niezwykle wyczuwalne i zapewnia natychmiastowy feedback. W przypadku gdy otrzymamy dobry egzemplarz to przełączniki te są niezwykle podobne w kliku do Cherry MX Blue (jak żadne inne), z tą różnicą, że są od nich minimalnie lżejsze (rzędu 3-4 g).

Gateron Yellow i Yellow Pro
Przełączniki Gaterona Yellow Pro to ulepszona wersja pierwowzoru tj. Gateron Yellow. Na papierze nie różnią się niczym. W praktyce różnica jest kolosalna. Jest to ten sam stopień różnicy jaki wcześniej doświadczyliśmy po przejściu ze standardowych przełączników Kailh/Cherry MX/Gateron na Kailh BOX'y. Yellow Pro mają niezwykle smukły, równy i niechybotający się klik. Wreszcie nie czujemy obecnej w nich sprężynki, ani jej nie słyszymy. Znacząco zwiększa to uczucie liniowości tego przełącznika. Co więcej podobnie jak w Kailh BOX łatwiej się na nich pisze. Tym samym są to dużo bardziej uniwersalne przełączniki. Jeżeli ktoś miał do czynienia z Kailh BOX Red to Yellow Pro są do nich najbardziej podobne. Pro są trochę cięższe, mają mniej szybki klik (BOX ma krótszy skok), ale nazwalibyśmy, że pochodzą z tej samej "szkoły kliku"

rodzaj przełącznika: Gateron Yellow Pro Gateron Yellow Gateron Red Gateron Brown
typ: liniowy liniowy liniowy dotykowe
dystans całkowity: 4 mm 4 mm 4 mm 4 mm
punkt aktywacji: 2mm±0.6 mm 2mm±0.6 mm 2mm±0.6 mm 2mm±0.6 mm
siła nacisku do aktywacji: 50±10 g 50±15 g 45±15 g 40±15 g
siła nacisku przed aktywacją: - - - 55±15 g