zestawienie podkładek

dobór myszki i podkładkipalm/claw/fingertipinfo. o sensorachsensory i rozmiary myszekpodkładkapolecane myszkipolecane podkładki


Pobierz plik

Jak czytać tabelę?
Pierwsze na co powinniśmy spojrzeć to "Szybkość", im większa liczba tym powierzchnia jest szybsza. Różnica rzędu 1-3 punktów dla wielu osób będzie marginalna, stąd można się kierować uproszczonym podziałem na szybkie, średnie i wolne. Każda podkładka z czasem będzie zatracać tą cechę, jedne będą to robić szybciej drugie wolniej - nie ma reguły. Następnie należy spojrzeć na "Grip" i "Gładkość ruchu" są to bardzo zależne od siebie wartości. Mniej więcej, im łatwiej zatrzymać myszkę (Grip) z szybkiego ruchu tym gładkość ruchu będzie niższa. To oznacza, że podkładka musi dawać opór (im większy tym wzrośnie grip), aby móc łatwiej wyczuć moment w którym chcemy ją zatrzymać. Przyjmuje się, że w grach jak np. CS, gdzie ruchy wykonuje się raczej pojedyncze, które bazują na stabilności i maksymalnej kontroli, zaleca się wolne podkładki o odczuwalnym oporze i dużym gripie. Z kolei do różnych RTS'ów lub niektórych FPS'y jak chociażby Battlefield, w których znacznie częściej ruszamy myszką w różne strony, nie jest to już tak ważny element i spokojnie można korzystać nawet z bardzo szybkich podkładek (chociażby plastikowych). Kolejnym elementem na który patrzymy to "Feedback" - jest to o tyle ważny element, gdyż podczas gry podkładka powinna zapewniać niejako pewne, ciągłe wyczucie miejsca w którym trzymamy i poruszamy myszką. Każdy ruch musi być dobrze wyczuwalny, co przekłada się na większą kontrolę kursora w grze. Naprawdę dużo gorszy odbiór każdego ruchu jest na podkładkach, które są po prostu nijakie (mało charakterystyczne). W naszym zestawieniu pokazujemy również kontrolę, którą należy traktować jedynie jako pewne odniesienie, gdyż każda osoba może mieć inne podejście w tej kwestii. Kontrola jest naszą subiektywną oceną na podstawie łatwości kontroli podczas grania, biorąc pod uwagę m.in. wyczuwalne tarcie, ruch z pozycji 0, "feeling" oraz łatwość zatrzymywania myszki w wybranym przez nas miejscu. Staraliśmy się, aby szybkość nie wpływała tak bardzo na ocenę kontroli - osobom, które preferują szybkie powierzchnie, będzie się na pewno grało lepiej (dokładniej celować) właśnie na takich powierzchniach. Tak samo w drugą stronę - osoby przyzwyczajone do wolnych powierzchni nie osiągną dobrej kontroli na szybkich podkładkach.

Dodaliśmy nowe parametry które są mierzalne przy pomocy siłomierza. Jest to ruch z pozycji 0 oraz chropowatość powierzchni - tutaj tylko posługujemy się tym terminem do opisu parametru który przedstawia ile potrzeba siły, aby przesuwać myszkę po podkładce (stąd zamiast współczynników Ra i Rz, jakie określają faktyczną chropowatość podajemy dane w N). Pomiar odbywa się na zasadzie popychania myszki przez siłomierz na podkładce. Na każdej podkładce używamy tej samej myszki w taki sam sposób dociążonej. W każdym bądź razie nasz sposób pozwala nam uzyskać faktyczne wyniki, które można zestawiać ze sobą. Bardzo często w przypadku podkładek o zbliżonej szybkości powierzchni, mierząc w ten sposób nie uzyskuje się na tyle widocznych różnic, aby mogły one wykazać różnice. Stąd też, kontynuujemy wystawianie naszych subiektywnych ocen.

UWAGA: Już po paru miesiącach możliwe jest, że wartości ślizgowe każdej podkładki diametralnie się zmienią (najczęściej obniża się szybkość oraz spada gładkość ruchów). U każdego z nas może to wystąpić w innym natężeniu i czasie. Mają na to wpływ czynniki zewnętrze takie jak; potliwość, intensywność rogowacenia naskórka, stan ślizgaczy w myszce, intensywność użytkowania podkładki czy też ogólna dbałość o czystość podkładki. Oznacza to, że u jednego ta sama podkładka będzie dłużej trzymała pierwotny stan, u drugiego szybko się zmieni.

Warto wiedzieć: podkładki materiałowe są wykonywane z syntetycznych włókien w różnych odmianach (m.in. spandex, multispandex, poliester, mikrofibra), praktycznie od dawna już nikt nie używa naturalnych materiałów (nawet jako dodatków do mieszanki), ale pomimo tego my klasyfikujemy je jako materiałowe. Potocznie właśnie takie podkładki nazywa się szmaciankami. W naszych ocenach to feeling danego materiału decyduje o klasyfikacji wdł rodzaju. 


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to