Dobór słuchawek do gier

Poniższy poradnik pomoże Państwu wybrać odpowiednie słuchawki do gier.

dobór słuchawek do gier spis polecanych słuchawek

Niniejszy poradnik jest przeznaczony dla osób grających na PC.

Informacje o dźwięku przestrzennym:

Często widzicie słuchawki oferujące np. dźwięk przestrzenny 5.1/7.1, w praktyce do grania w profesjonalne gry jest to bezużyteczne. Zauważcie, że na profesjonalnych turniejach nigdy nie widzicie zawodników w tego typu headsetach. Do takich zastosowań w zupełności wystarczą nam zwykłe słuchawki stereo. W zależności od tego w co gramy (są również zwolennicy słuchania muzyki co to wykorzystują) warto zaopatrzyć się jednak w systemowy dźwięk przestrzenny.

1. Dolby Atmos (koszt 79 zł) - bardzo przydatny gdy gramy w gry wykorzystujące w swoim silniku Dolby Atmos (np.  Overwatch). Sporo ludzi lubi pewną sztuczność jaką dodaje DA podczas słuchania muzyki i oglądania filmów. Nie polecamy jednak do gier, które nie wykorzystują tej technologi np. CS:GO. Powoduje ona tam problemy z oceną odległości.
2. Windows Sonic (free w win 10) - coś pomiędzy Dolby Atmos a zwykłym dźwiękiem stereo. Główną zaletą jest polepszenie odbierania kierunkowości na linii góra-dół. Potrafi lekko zmienić barwę dźwięku. Zdarza się, ze gorzej odbieramy odległość do danego dźwięku. Poprawia się lekko kierunkowość.
3. Razer THX Spatial - coś między Sonic a Dolby, lepsze do filmów, ale gorsze do gier. Niestety trzeba instalować poprzez sterowniki Razera co w praktyce powoduje często przedziwne problemy. Niektóre osoby na win 10 w ogólnie nie mogły uruchomić tych sterowników. 
4. Dźwięk Stereo - bez żadnych "ulepszaczy". Najwierniej reprodukuje odległość między nami a źródłem dźwięku. Na niektórych słuchawkach słabo słychać kierunkowość w linii góra-dół.  W bardziej zaawansowanych dźwiękowo grach (niekoniecznie zawodniczych, raczej casualowych np. horrory, skradanki) może nie dać tak spektakularnego efektu kinowego i aż tak dobrej immersji. Niemniej w wielu sieciowych FPS'ach na dobrych słuchawkach najlepiej grać na czystym dźwięku stereo.

Prawda jest taka, że najlepiej samemu przetestować każdą z tych technologii i wybrać czy gra się nam lepiej z nią czy nie. Jak nie czujecie poprawy trzymajcie się czystego dźwięku stereo. 

To co w muzyce ma większe znacznie niż w grach to karta dźwiękowa (DAC). Jeżeli nie chcecie na słuchawkach tylko grać, to warto rozważyć zakup dobrej karty dźwiękowej. Dobrej klasy DAC to wydatek ok 600-900 zł. Oczywiście taniej też się da coś dostać, niemniej gdy kupujemy na lata to sugerujemy zainwestować w lepszej klasy sprzęt. Jeżeli macie przyzwoity zintegrowany układ dźwiękowy (praktycznie wszystkie nowsze płyty główne już nawet ze średniej klasy taki mają) to zalecamy dokupić sam wzmacniacz słuchawkowy (np. np. Xduoo XQ-20 lub TOPPING NX1), który pozwoli wykrzesać ze słuchawek lepsze dolne rejestry. Ogólnie dźwięk z dobrej jakości karty dźwiękowej jest znacznie pełniejszy i ma przyjemniejszą, lepszą jakościowo barwę. 

W celu dopasowania słuchawek odpowiedzcie na pytania:

  • Czy mają to być słuchawki zamknięte czy otwarte?

Wybór otwartych słuchawek przeważnie wiąże się z większą sceną, większą przestrzenią jaką słyszymy w grach. Przeważnie nie pocą się w nich uszy. Minusem takich słuchawek jest to, że dźwięk jest słyszalny na zewnątrz. Więc jeżeli gracie w pomieszczeniu w którym możecie np. obudzić kogoś to sugeruje się wybór słuchawek zamkniętych. Ich plusem jest często to, że dodatkowo mocniej izolują nas od otoczenia, co czasami przekłada się na bardziej angażujący dźwięk. Przeważnie bardziej pocą się w nich uszy, zwłaszcza w upalne dni. Nie da się stwierdzić co jest lepsza, a co gorsze, jest to mocno indywidualny wybór.

  • Czy ma to być model bezprzewodowy czy przewodowy?

Również indywidualna decyzja. Przeważnie na słuchawkach na kablu jest lepsza jakość dźwięku jaką słyszymy w muzyce. Pod gry nie ma większego znaczenia.

  •  Ile spędzasz czasu przy komputerze?

Od tego zależy czy musisz bardzo brać pod uwagę wygodę danego modelu. Jeżeli spędzasz całe dnie to sugerujemy wybór lekkich słuchawek z welurowymi/materiałowymi padami. Trzeba również zwrócić uwagę na poziom nacisku na głowie i ich wielkość. Jeżeli słuchawki słyną z tego, że mocno przylegają do głowy i mają do tego twarde pady to może się okazać, że po paru godzinach będziemy odczuwać nieprzyjemny ucisk. 

  • Czy szukasz modelu stricte pod gry?

Jeżeli tak, to możesz brać pod uwagę niemal wszystkie modele od tych lepszych typowo gamingowych firm. Do tego oczywiście zdecydowana większość muzycznych modeli również się sprawdzi. To na co należy zwrócić uwagę to czy słuchawki mają w miarę okrągłą i dużą scenę oraz czy dominują w nich tony średnie. Większość typowo gamingowych modeli posiada dosyć dobry balans tonalny, który pozwala uzyskać pozycjonowanie na linii góra - dół. W słuchawkach muzycznych nie zawsze jest to aż tak wyeksponowane, gdyż nie jest to kompletnie w nich potrzebne. Określanie kierunkowości na płaszczyźnie wokół nas  jest praktycznie wszędzie dobre (o ile słuchawki spełniają założenie opisane na początku tego punktu). Tutaj możesz spokojnie sięgać po ofertę Logitecha, Roccata lub Corsaira. 

Jeżeli nie, to większość typowo gamingowych słuchawek musisz odrzucić. Jest parę wyjątków, ale są to przeważnie rebrandy lub lekko modyfikowane słuchawki muzyczne jak np. Takstar GM200, MH751, Beyerdynamic MMX300. Z takich typowo gamingowych, które są też dobre muzycznie to w zasadzie jest tylko Astro A40 TR. Tutaj nalezy już dobierać wedle preferencji muzycznych. Może się okazać, że będą potrzebna nawet dwie lub więcej par i nie jest to nic dziwnego. Ciężko jest znaleźć jedną parę, która byłaby świetna w każdym gatunku muzycznym i przy tym żeby się dobrze w nich grało. Jeżeli szukamy uniwersalnych to najbezpieczniej jest wybierać słuchawki o brzmieniu "ciepłym", "funowym". W zdecydowanej większość grają one przyjemnie dla ucha. Jeżeli nie gramy w typowo zawodnicze tytuły np. CS, COD, Overwatch, Valorant to na nic poza co najmniej średniej wielkości sceną i brzmieniom słuchawek nie musimy zwracać uwagi. Jeżeli gramy w tego typu FPS'y to musimy już szukać z punktowo reprodukowaną sceną (czyli dobrze odzwierciedlają tonalność w linii góra - dół) oraz takich, w których nie dominują niskie tony. Tutaj możemy wybierać wspomniane na początku tego akapitu modele i ogólnie celować w słuchawki Takstara, Beyerdynamic i Sennheisera.     

  • Jakich gatunków słuchasz?

Jeżeli grasz tylko sporadycznie. To kieruj się tylko wyborem słuchawek pod swój ulubiony gatunek muzyczny. Jeżeli nie zależy Ci na współzawodnictwie to wybór znacznie Ci się poszerza. Miej tylko na uwadze, że barwa dźwięku będzie mieć swoje odzwierciedlenie w grach. Powiedzmy, że grasz w Battlefielda, w którym odgłosy strzałów i wybuchów dominują,a biega się po wielkich otwartych mapach. Jeżeli weźmiesz słuchawki mocno basowe bo uwielbiasz słuchać rapsy, to w grze możesz poczuć się przytłoczony ciężarem takiego dźwięku, będzie Cię to męczyć na dłuższą metę. Jeżeli z kolei weźmiesz słuchawki z bardzo małą sceną bo jesteś fanem lekkiego rocka, w którym dobrze mieć bezpośredni kontakt z wokalem, to stracisz największy fun płynący z tej gry, czyli oddanie ogromu wirtualnego świata i wczucia się w klimat gry. Jeżeli słuchawki z kolei będą zbyt jasne i detaliczne, bo jesteś fanem klasyki i chcesz usłyszeć najdelikatniejszą zmianę w głosie operowym to licz się z tym, że w BF'ie w ogóle nie będzie wrażenia, że jesteś na wojnie gdyż karabiny będą brzmieć jakby były z plastiku. 

Reasumując, kupując słuchawki muzyczne często dostajemy to samo co oferują słuchawki gamingowe plus lepszy dźwięk ;).

Wybierając słuchawki pod zawodowe FPS'y - czytając recenzje danego modelu zwracajcie uwagę na barwę dźwięku słuchawek (dominacja średnicy, jak najmniejszy bas), ich sceniczność (duża i okrągła tj. równa na poziomie przód i tył oraz lewo i prawo, odradza się zbyt dużej elipsy z rozciągniętą sceną na boki) oraz możliwości do dokładnej alokacji dźwięku (najczęściej trzeba o to pytać posiadaczy danych słuchawek jak odzwierciedlają odgłosy na linii góra-dół, bo często recenzje to pomijają).

Wybierając słuchawki pod casualowe gry oraz strzelanki z otwartym światem bierzcie słuchawki, które posiadają wszystkie pasma w miarę wyrównane, przewage mid basu, dobrą separacje dźwięków oraz z dużą sceną.