Dobór klawiatury

Poniższy poradnik pomoże Państwu wybrać klawiaturę do gier. Z racji, że nie ma obecnie lepszych klawiatur do grania niż mechaniczne, stąd w dużej mierze poradnik skupia się na pokazaniu ich zalet oraz różnic.

dobór klawiatury i przełączników spis klawiatur mechanicznych przełączniki mechaniczne - vol.2 polecane klawiatury


Spis treści:
1. Rodzaje klawiatur - plusy i minusy
2. Przełączniki mechaniczne - Cherry MX
3. Przełączniki mechaniczne - Kailh
4. Przełączniki mechaniczne - Outemu, Gateron

Po przeczytaniu poradnika polecamy nasz spis polecanych klawiatur mechanicznych


1). Kwestia dodatkowych przycisków, podświetlenia, możliwości ustawiania makr, kształtu klawiatury czy rozmieszczenia przycisków jest bardzo indywidualna i nie da się wskazać czy z takimi funkcjami klawiatura jest lepsza czy nie. Dla jednych np. podświetlenie będzie ogromna zaletą dla innych wadą. Da się natomiast wskazać różnicę w zastosowanych konstrukcjach. Stając przed wyborem klawiatury dla graczy najczęściej wybieramy między membranową (klasyczną lub z tzw. "nożycowymi" przełącznikami) a mechaniczną.

memebraneKlasyczna klawiatura membranowa - są to najpopularniejsze rodzaje klawiatur dostępne na rynku. Składa się ona z 3 membran rozciągających się pod wszystkimi przyciskami, a pod każdym przyciskiem (a nad membraną) znajduje się mała gumowa kopułka. Gdy naciśniemy przycisk, wciska on gumową kopułkę, która z kolei dociska membranę tworząc w ten sposób sygnał, który jest przesyłany do komputera. Zwalniając palec z przycisku, kopułka odpręża się zwracając klawisz do jego pozycji początkowej.
Kształt, grubość, elastyczność gumowych kopułek decyduje o łatwości wciskania przycisku, szybkości powrotu klawiszy i ewentualnemu dźwiękowi towarzyszącemu ich wciskaniu. Aktywacja klawiszy następuje najczęściej w okolicach 4mm
Swoją popularność zawdzięczają, że są zdecydowanie najtańsze w produkcji. Niestety odbija się to na ich trwałości. Przyciski najczęściej wytrzymują od 1 do 10 mln wciśnięć. Z biegiem czasu klawisze stają się sztywne lub zbytnio elastyczne, w zależności od częstotliwości ich wciskania, rośnie rozbieżność w wymaganej sile aby docisnąć dany przycisk. Zapewnienie producentów o trwałości do 10 mln kliknięć, nie oznacza, że częściej używane przyciski "nie wyrobią się" już po kilku miesiącach (w rozumieniu na niekorzyść komfortu z ich naciskania).

scissor-klawiaturaNożycowa klawiatura membranowa - jest to ciągle klawiatura membranowa różniąca się trochę zastosowaną konstrukcją pod przyciskiem. Najczęściej spotykamy takie klawiatury w laptopach. Tak jak w przypadku klawiatur z klasyczną membraną, nacisk na nią odbywa się przez zastosowane gumowe kopułki. Różnica polega na tym, że przycisk jest połączony z warstwą łączącą (znajdującą się nad membraną a pod przyciskami) plastikowymi łącznikami o kształcie nożyczek. Ten mechanizm  stabilizuje przycisk ("nie lata" na boki jak w klasycznej), zapewnia uczucie szybkiego powrotu klawisza oraz najważniejsze skraca dystans potrzebny do jego aktywacji (z 4mm do 2mm). Takie przyciski są z reguły dużo trwalsze (do 1 do 20 mln kliknięć). Są one jednak też droższe. Ich wadą może być dla wielu, trudniejsze czyszczenie. Dla osób, których nie stać na klawiatury mechaniczne (oraz które nie lubią wysokiego skoku klawiszy) może to być dobra alternatywa.

mechanicalMechaniczna klawiatura - są to klawiatury o znacznie wyższej jakości niż jakakolwiek klawiatura membranowa. Każdy przycisk posiada swój własny, niezależny mechaniczny przełącznik, powodujący rejestrację naciśnięcia. Na świecie jest kilka rodzajów mechanicznych przełączników (m.in. Cherry MX, Kailh, Topre). W Polsce najpopularniejsze są Cherry MX, produkowane w Niemczech. Występują one w 4 formach: black, red, brown i blue. Większość osób kojarzy takie klawiatury z głośnym klikaniem, co w gruncie rzeczy jest ich cechą charakterystyczną. Może to trochę przeszkadzać osobom w naszym otoczeniu. Oczywiście można zredukować trochę ten dźwięk używając 'o-ringów" czyli po prostu małych gumek zamontowanych pod nasadkami przycisków (keycaps'ami).

To co wyróżnia "mechaniki":

  • Bardzo wysoka jakość (20 do 50 mln wciśnięć). Przez cały ten okres (w większości przypadków ;p) przyciski aktywują się tak samo, nie ma (jak to w przypadku membranowych) zmian w sile potrzebnej do aktywacji przycisku. Tutaj jak przycisk "pada" to po prostu już się nie wciska.
  • Podłączając klawiaturę przez port ps2, nie ma żadnych ograniczeń w liczbie przycisków wciśniętych równocześnie (np. naciskając 20 przycisków naraz, w Wordzie pojawi się nam 20 literek).
  • Bardzo szybki powrót klawiszy do pozycji początkowej (zależy to też od wybranego rodzaju przycisku, o tym w dalszej części poradnika).
  • Aby aktywować przycisk wystarczy wcisnąć go o 2mm (pomimo że przyciski dociskają się na odległość 4mm).
  • Możliwość doboru przycisku do własnych preferencji (więcej o tym w części - rodzaje przycisków).
  • Niezwykła gładkość jaką czujemy podczas wciskania przycisków.

Klawiatury mechaniczne dają możliwość poprawy szybkości i jakości pisania na komputerze, co więcej, jeżeli nauczymy się pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca, wcześniej wspomniany "hałas" znika. Oczywiście komfort z pisania w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju przełącznika Cherry MX. Ceny klawiatur mechanicznych są dużo wyższe od membranowych. Biorąc pod uwagę korzyści jakie oferuje nam "mechanik" uważam, że warto jest ją kupić. Jak raz zaczniemy pracować na takiej klawiaturze, to naprawdę ciężko jest ponownie używać membran.

 PORÓWNIANIE
 KLASYCZNA MEMBRANOWA
 NOŻYCOWA MEMBRANOWA  MECHANICZNA
najtańsze droższe  najdroższe
stosunkowo lekki nacisk, nie posiadający jednak gładkości ruchu lekki nacisk, dający wrażenie sprężystości lekkość zależna od rodzaju przycisku, gładkie ruchy, uczucie sprężystości
dystans do aktywacji -  4mm dystans do aktywacji - 2mm dystans do aktywacji 1.6-2mm, lecz przycisk można wcisnąć do 3.6-4 mm
cicha cicha, lecz bywają wersję z wyraźnym klikiem są najgłośniejsze, lecz można to trochę zredukować
zawsze wciskamy przycisk z maksymalną siłą  zawsze wciskamy przycisk z maksymalną siłą przy np. mx brown i blue, nie musimy wciskać z maksymalną siłą
wytrzymują: od 1 do 10 mln kliknięć od 1 do 20 mln kliknięć od 20 do 100 mln kliknięć
z czasem przyciski stają się miększe, twardsze oraz lepkie podobnie jak z klasyczną, lecz jest to czas dłuższy zanim to nastąpi przez cały okres żywotności są takie same, jak "padną" to już na dobre
najwolniej powracają do pozycji początkowej po wciśnięciu szybciej wracają do pozycji początkowej najszybciej wracają do pozycji początkowej

 

2). Który rodzaj przycisków Cherry MX wybrać?

Poniżej znajdziecie rozbudowane informacje o najpopularniejszych przełącznikach mechanicznych.

Jeżeli temat klawiatur mechanicznych jest dla Ciebie nowością, to sugerujemy najpierw zaglądnąć do naszego skróconego poradnika wyboru odpowiednich przełączników.

Aby uniknąć złego wyboru, przed zakupem sugerujemy w miarę możliwości przetestować dany rodzaj przełączników w sklepie stacjonarnym. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to z zagranicznych aukcji internetowych lub sklepów (w tym z popularnego serwisu massdrop.com) możemy sprowadzić jakiś tester. Warto jednak mieć na uwadze, że pojedyncze klikanie przełącznika, nigdy nie zapewni takiego samego wrażenia, jak to gdy przyjdzie nam pisać na pełnej klawiaturze.


Dla porównania w membranowych średnia siła nacisku wynosi ok. 55-60g.
*przeznaczenie podawane jest w skali od 1 do 10, gdzie 10 to najlepsze.

blackCherry MX BLACK
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 8 gry / 2.5 pisanie
Dla kogo: są to typowo gamingowe przyciski. Dają uczucie pełnej gładkości ruchu podczas pełnego wciśnięcia. Szczególne uznanie znajdą w nich osoby grające w gry RTS, gdzie potrzebne jest szybkie "tapowanie" przycisków. W tym wypadku są one najlepsze. Są również dla osób, które mają "ciężkie" dłonie i zdarza im się często wcisnąć niepożądany przycisk. W innych grach niż rtsy, gracze mogą odczuć pewne zmęczenie po dłuższym czasie jej użytkowania. Są to przyciski zdecydowanie dla tych co koniecznie chcą dociskać klawisze do samego końca (gracze i tak to robią). Jeżeli szukamy klawiatury na której zamierzamy również dużo pisać - nie jest to najlepszy wybór, gdyż pisanie na nich wiąże się z popełnianiem dużej ilości błędów (dzieje się to przez brak sygnału zwrotnego, czy wcisnęliśmy przycisk czy nie) . Są to również najcichsze przyciski z całej szóstki. Są najbardziej sprężyste.
trochę więcej o MX Black opisaliśmy w tej recenzji

redCherry MX RED
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 45g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 8 gry / 2 pisanie
Dla kogo: również typowo gamingowe przyciski o pełnej gładkości ruchu. W zasadzie jedyną różnicą między red a black jest siła nacisku potrzebna do aktywowania przycisku. Klawisze wciskają się bardzo lekko, są zdecydowanie "najmiększe" ze wszystkich cherry mx. Dla jednych może to być aż za lekko, co będzie skutkować wieloma niepożądanymi wciśnięciami. Z drugiej strony gracze fps nie męczą palców ciągłym wciskaniem WSAD. Stąd uznajemy ten rodzaj przycisków przeznaczony szczególnie dla graczy wszelakich strzelanek. Jeśli jesteś osobą, która lubi bardzo lekko wciskające się przyciski, nie martwisz się o przypadkowe "trafienia" w niepożądany przycisk oraz pisanie na klawiaturze nie jest twoim priorytetem (bardzo łatwo popełniać błędy) to redy są zdecydowanie dla Ciebie. Są troszkę głośniejsze od black. Są również bardziej sprężyste od brown czy blue ale trochę mniej od black.

brownCherry MX BROWN
Siła nacisku: 55g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 45g.
Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 5 gry / 7 pisanie
Dla kogo: jest to najlepszy rodzaj przycisków pomiędzy graniem a pisaniem dzięki lekkiemu "tyknięciu", które czujemy w połowie naciśnięcia przycisku (coś jakby chropowatego, taki mały guzek, ocierało o nasz przycisk w połowie jego aktywacji - można by przyrównać to do przycisków mx red, do których dostałoby się ziarenko piasku, o które zawadzamy). Owe "tyknięcie" nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem w postaci lekkiego oporu jaki stawia owy guzek, który musimy niejako "przejść" (stad wymagana siła 55g, aby go "przejść", po czym dopiero następuje aktywacja samego przycisku). Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy. Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji . Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów w podwójnym "tapowaniem", mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów i black ale bardziej od blue. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku). Może się zdarzyć, że podczas grania "haczenie" będzie nas drażniło, stąd warto je jednak przetestować przed zakupem.
UWAGA: Wersja Cherry RGB Brown jest trochę bardziej liniowe, niż zwykłe. Różnica ta nie jest duża, ale z pewnością specyficzne "haczenie" jest mniej zauważalne od tego w MX Brown, co powoduje uczucie większej gładkości.

blueCherry MX BLUE
Siła nacisku: 60g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 50g.
Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 3.5 gry / 9 pisanie
Dla kogo: jeżeli ktoś nie miał do czynienia wcześniej z klawiaturami mechanicznymi, to blue wydadzą mu się równie dobre do grania jak inne. Zaawansowani gracze i osoby mające kontakt z innymi rodzajami cherry mx, rzeczywiście odczują lekkie opóźnienie w powracaniu przycisku do pozycji początkowej (tzw. wolniejszy feedback) głównie podczas szybkiego "tapowania". Również charakterystyczne, głośne "kliknięcie" i wyczuwalne "tyknięcie" mogą być trochę rozpraszające podczas grania. Są to typowe przyciski dla osób które bardzo dużo piszą, a gry traktują jako dodatek. Na żadnych innych nie będzie się nam tak dobrze pisało jak na blue. Są one jednak najgłośniejsze ze wszystkich przycisków. Są najmniej sprężyste (nawet niektóre membranowe potrafią szybciej powracać do ponownego naciśnięcia). Jeżeli ktoś posiada lub miał możliwość spróbowania pisania na dawno używanych maszynach do pisania, to "klik" MX Blue będzie podobny do tego jaki one oferują.

green150x150

Cherry MX GREEN
Siła nacisku: 80g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 70g.
Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 3.5 gry / 9 pisanie
Dla kogo: Jest to po prostu twardsza wersja przełączników MX Blue. Jeżeli uważacie, że niebieskie przełączniki były dla was za miękkie, a podobał wam się ich klik, to zdecydowanie powinniście wybrać klawiaturę na zielonych wisienkach. W Polsce przełączniki te są bardzo ciężko dostępne i praktycznie, aby je dostać trzeba zamawiać klawiaturę z zagranicy (głównie USA np. poprzez serwis Massdrop.com).

clear 150x150Cherry MX CLEAR
Siła nacisku: 45g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 55g.
Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 4.5 gry / 7 pisanie
Dla kogo: Jest to odpowiednik MX Brown, ale wymagający większej siły nacisku. Dodatkowo, charakterystyczny guzek, który wyczuwamy podczas jego aktywacji jest bardziej wyraźny niż w brązowych przełącznikach. Daje to lepsze wyczucie momentu w którym przycisk została aktywowany (tzw. feedback). Podobnie jak Cherry Green, Clear'y są bardzo słabo dostępne w Polsce.

Cherry MX Silver
Siła nacisku: 45g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 9 gry / 3.5 pisanie
Dla kogo: Są doskonałe zarówno dla graczy FPS jak i RTS/MOBA. Jest to "płytsza" wersja MX Red. Pod kątem siły nacisku wciskają się tam samo (przynajmniej w teorii). Jedyna różnica między nimi to krótszy skok nacisku w Silverach tj. 1.2 mm aktywacja oraz 3.4 mm cały klik. W praktyce wydają się one odrobinkę twardsze od Redów. Z racji na skrócenie kliku, trochę łatwiej i przyjemniej jest na nich pisać. Cechują się niezwykle równym, liniowym klikiem na całej długości i są wraz z MX Redami najcichszymi przełącznikami mechanicznymi (nie licząc oczywiście MX Silent). 

graph-mx-green clear


Reasumując, wybór klawiatury mechanicznej sprowadza się głównie do osobistych preferencji i nie da się jednoznacznie powiedzieć, że w danej grze jedne przełączniki będą na pewno lepsze od drugich. O ile na Brown'ach i Blue zauważalnie lepiej się pisze, tak linearne Red i Black był tworzone głównie z myślą o graczach, aby móc płynnie i lekko przechodzić między przyciskami. Dodajmy jeszcze, że przy wyborze między Red a Black warto wziąć pod uwagę nasz wiek, bo przy założeniu, że współczynnik waga/wzrost mieści się w normie, to dla osób do powiedzmy 16-18 roku życia redy na pewno będą bezpieczniejszym wyborem. W późniejszych latach, gdy nabieramy tężyzny to MX Black przestają wydawać się twarde, dla wielu stają się wręcz idealne (oczywiście, jak ktoś lubi bardzo lekką aktywację przycisku to ciągle znajdzie przyjemność z MX Red).

Dla osób, które nigdy nie miały styczności z taką klawiaturą, najlepszym przykładem, aby najlepiej zobrazować wrażenia płynące z korzystania z poszczególnych przycisków Cherry MX, jest wyobrażenie sobie, że przyciski mechaniczne są jak gaz, hamulec i sprzęgło w samochodzie. Wszystkie chodzą bardzo płynnie, jednolicie przez cały zakres ich naciśnięcia. Różnica (przynajmniej dla potrzeb przykładu) polega na tym, że najwięcej siły potrzebujemy aby wcisnąć sprzęgło a najmniej gaz i hamulec. Dodatkowa różnica, to podczas dociskania hamulca, już w połowie doskonale czujemy, że hamujemy. Przyciski na membranie można porównać jak byśmy naciskali gumową pompkę od np. materaca (takie tandetne, do pompowania nogą, wyglądające trochę jak sprężynka ;p) - lekko się chwieje, różna siła nacisku, nie ma gładkości podczas nacisku.
Porównując to do przycisków Cherry MX:
sprzęgło - mx black, płynnie do samego dociśnięcia, ale wymaga większej siły nacisku
gaz - mx red, płynnie do samego dociśnięcia, ale wymaga najmniejszej siły nacisku
hamulec - mx brown, wymaga małej siły nacisku i w trakcie daje nam sygnał, że nie musimy dalej wciskać.
Jeżeli by połączyć sprzęgło z hamulcem i dodać do tego dźwięk to powstanie - mx blue - wymaga średniej siły nacisku (mniejsza niż black, większa niż brown), sygnał naciśnięcia zaakcentowany dźwiękiem i wrażenie lekkiego opóźnienia w powracaniu przycisku (wyczuwalne tylko przez osoby które miały kontakt z innymi mechanikami lub bardzo dużo "tapują" ten sam przycisk).


3). Kailh
Na rynku można również spotkać Chińskie przełączniki Kailh, czyli odpowiedniki niemieckich Cherry MX, do których pod względem charakterystyki kliku są bardzo podobne. UWAGA: Na przestrzeni ostatnich 2 lat ich jakość i podobieństwo kliku praktycznie zrównała się z Cherry MX. Do tego posiadają większą deklarowaną żywotność tj. 70 mln kliknięć. Co więcej, posiadają bardzo dużą równość kliku na wszystkich przełącznikach, czasami mamy wrażenie, że większą od Cherry MX. W praktyce, można bez obaw brać klawiatury z tymi przełącznikami chcąc dostać klik jak na przełącznikach Cherry MX.
Kailh Red
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 50g
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 6 gry / 2.5 pisanie
więcej o przełącznikach Kailh Red VS Cherry Red możecie przeczytać > tutaj <

Kailh Brown
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 55g
Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 7 gry / 5 pisanie
więcej o przełącznikach Kailh Brown VS Cherry Brown możecie przeczytać > tutaj <

Kailh Blue
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g pomimo, że aktywacja odbywa się przy 50g.
Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 4 gry / 8 pisanie
więcej o przełącznikach Kailh Blue VS Cherry Blue możecie przeczytać > tutaj <

Kailh BOX Red
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 45g (przy dystansie 1.8mm) i ~55g (przy 3.6mm)
całkowity dystans: 3.6mm

Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 10 gry / 4 pisanie
Topowe przełączniki dla graczy FPS. Ich płynność i stabilność wyśmienicie wpływają na przyjemność gry w FPS'y. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX. W praktyce są trochę twardsze od Cherry MX, Kailh i Gateron Red. Lepiej się też na nich pisze niż na standardowych czerwonych przełącznikach.

Kailh BOX Black
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g (przy dystansie 1.8mm) i ~70g (przy 3.6mm)
całkowity dystans: 3.6mm
Rodzaj: liniowe (ang. linear)
Przeznaczenie: 9 gry / 3 pisanie
Jeżeli komuś podobają się czerwone przełączniki, ale uznaje je za zbyt miękkie to czarne powinny być tutaj rozwiązaniem. Jest to kopia BOX Red, ale zauważalnie twardsza w nacisku. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX.

Kailh BOX Brown
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 60g (przy dystansie 0.6mm) oraz aktywacja 50g (przy dystansie 1.8mm)
całkowity dystans: 3.6mm

Rodzaj: dotykowe (ang. tactile)
Przeznaczenie: 7 gry / 7 pisanie
Najbardziej uniwersalne przełączniki na rynku. Doskonały balans między pisaniem, a graniem. Wg specyfikacji powinny być zauważalnie cięższe w nacisku niż Cherry MX Brown lub Kailh Brown, tymczasem jest bardzo podobnie. Ich klik jest niewiarygodnie równy i zapewnia wyśmienity feedback. Płynność kliku jest większa niż we wszystkich innych brązowych przełącznikach. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX.

Kailh BOX White
Siła nacisku potrzebna do aktywacji: 55g (przy dystansie 1.7mm) oraz aktywacja 50g (przy dystansie 1.8mm)
całkowity dystans: 3.6mm

Rodzaj: dźwiękowo - dotykowe (ang. click-tactile)
Przeznaczenie: 4 gry / 10 pisanie
Przełączniki, które pod kątem pisania nie mają sobie równych. Efekt zwrotny, soczystość kliku i płynność są niepowtarzalne. Zdecydowanie nr 1 wśród przełączników niebieskich. Są trochę cichsze od zwykłych Kailh lub Cherry MX.

aktywacja wszystkich Kailh Box odbywa się przy dystansie 1.8 mm.


4). Outemu, Gateron

Outemu Blue
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Blue/Kailh Blue. Różnica między tymi przełącznikami jest jednak zauważalna. W Outemu brakuje płynności, klik wydaje się sztywny, nierówny. Naszym zdaniem są to jedne z najgorszych przełączników jakie było dane nam testować. Krótko mówiąc, bardzo nie podoba nam się ich klik - odradzamy!

Outemu Black
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Black. Różnicą względem MX'ów jest to, że Outemu wymagają odrobinę mniej siły do aktywacji, są również trochę mniej równe podczas kliku. Oczywiście bardziej podoba nam się klik przełączników Cherry, ale Outemu jako znacznie tańsza alternatywa spisują się wyjątkowo dobrze i mogą stanowić dobry zamiennik (w szczególności w tanich klawiaturach).

Outemu Red
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Red. Główną różnicą, którą da się zauważyć podczas wciskania jest płynność i szybkość wciskania - Cherry po prostu chodzą szybciej, gładziej, "pewniej". Outemu są podobnie jak Kailh Red bardziej "ospałe", mniej równe podczas kliknięcia (szczególnie podczas naciskania na krawędziach przycisków, wyraźnie czuć większy opór). Wydają się zwyczajnie mówiąc bardziej toporne, twardsze i wolniejsze. Nie są też tak leciutkie jak Cherry (w praktyce są o te kilka gram cięższe). Outemu Red też jakby mocniej wypychają nasze palce do góry podczas wciskania. Ogólnie: Cherry MX Redy są mięciutkie i zarazem agresywne, a Outemu Red wolniejsze, trudniejsze do wyczucia, twardsze, mniej przyjemne w użytkowaniu.


Gateron Brown
Z charakterystyki jest to odpowiednik Cherry MX Brown/Kailh Brown. W praktyce ich klik przypomina jakbyśmy przyciskom MX Red/Kailh Red dodali charakterystyczny guzek z Brownów. Ciekawostką jest, że ten guzek jest tu znacznie bardziej wyczuwalny. Innymi słowy można powiedzieć, że jest to lżejsza i gładsza w kliku wersja MX Brownów/Kailh Brownów, z lepiej zaakcentowanym guzkiem. Ich minusem jest, że dociśnięte do końca sprawiają wrażenie jakby wolniej odbijały niż Cherry. Może to powodować, że ogólny feedback z ich korzystania (pomimo bardziej wyrazistego guzka) będzie gorszy. Ogólnie, wrażenia z Gateronów są u nas podzielone - jednym się bardziej podobają od Cherry/Kailh, innym mniej. O ile ich lekkość kliku nas nie zniechęci, to świetnie się sprawdzą w graniu i pisaniu. Na pewno są to ciekawe przełączniki, warte zainteresowania.

Gateron Red
Gaterony Red łączą wiele fajnych cech - są to bardzo miękkie przełączniki, z lekkim delikatnym klikiem (aktywacja przycisku odbywa się już pod naciskiem 45g), przy tym dość równe, szybkie a to wszystko z zachowaniem "mechanicznego" uczucia kliku (czyli wszystko chodzi jak w zegarku, nie jest rozlazłe). Kailh Red krytykowaliśmy za "ospały", powolny klik (w porównaniu do niemieckich Cherry). Natomiast w tym wypadku jest zupełnie inaczej - Gaterony wydają się jakby szybsze. Chociaż "na papierze" Gaterony powinny być identyczne jak Cherry MX Red to w praktyce wydają się od nich odrobinę lżejsze i gładsze w kliku. Ma się wrażenie jakby przełącznik był bardziej pusty w środku, natomiast w Cherry MX ten klik wydaje się "gęstszy", "pełniejszy". Bardzo dobre przełączniki do FPSów.

Gateron Blue
Są to typowo klikające przełączniki (jak stara maszyna do pisania). Są bardzo głośne, mogą wydawać się dosyć wolne (w porównaniu do Red, Brown lub Black). Każdemu naciśnięciu towarzyszy specyficzny odgłos jakby metalicznej zapadki, którą również możemy wyczuć pod palcami w trakcie kliku. Każde kliknięcie jest niezwykle wyczuwalne i zapewnia natychmiastowy feedback. W przypadku gdy otrzymamy dobry egzemplarz to przełączniki te są niezwykle podobne w kliku do Cherry MX Blue (jak żadne inne), z tą różnicą, że są od nich minimalnie lżejsze (rzędu 3-4 g).


Spis polecanych klawiatur dostępny jest <tutaj>