podkładka

dobór myszki i podkładkipalm/claw/fingertipinfo. o sensorachsensory i rozmiary myszekpodkładkapolecane myszkipolecane podkładki


Po przeczytaniu poniższych informacji, polecam przejrzeć nasze: PORÓWNANIE WSZYSTKICH PODKŁADEK

Aby wybrać odpowiednia podkładkę musimy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

Najlepiej jest brać jednolite podkładki, szczególnie pod sensory optyczne. Dodatkowo, pod optyki, unikać podkładek odblaskowych, szklanych i wielokolorowych. Ciemne podkładki bardziej renomowanych firm (z reguły) dobrze sobie radzą z większością sensorów. Jaśniejsze są jeszcze lepsze - sensor działa (minimalnie) dokładniej, głównie w przypadku starszych optyków jak A3050 i A3090. Dla nowszych 3310, 3988 i 3366 nie ma równicy. Mogłoby się wydawać, że na np. czarnych materiałowych powierzchniach sensory będą reagować tak samo, tymczasem różne podkładki mają różne cechy i działanie sensora może się różnić (może to skutkować np. niższą prędkością maks., innym "lod-em", różnym oporem podczas ruchu w osi X i Y). Nie tyle kolor podkładki jest ważny jak to w jaki sposób położono farbę - a tego nie wie nikt poza producentem.

  • Jaki chce rodzaj podkładki ?
    Do wyboru mamy: materiałową, plastikową, szklaną lub aluminiową
  • Jaka ma być jej wielkość?
    Jeżeli jesteśmy graczami low sens musimy wziąć jak największą, graczom mid sens, wystarcza już rozmiar rzędu 30x40cm. Dla high sens, wystarczy 20x30cm a nawet mniejsze. Jest to zależne wyłącznie od naszych preferencji. Najlepiej sprawdźmy w jakiejś grze ile potrzebujemy powierzchni podkładki aby komfortowo wykonać ruchy (np. obrót 360 bez odrywania myszki od podkładki).
  • Jak szybką powierzchnię ma mieć nasza podkładka?
    To w dużej mierze zależy od tego, jaki rodzaj podkładki wybraliśmy.

    • Plastikowe i aluminiowe

    Są one najszybsze. Lecz skutkuje to mniejszą kontrolą nad naszą myszką.
    Zaletami
    takich podkładek jest brak, typowego dla szmacianych, uczucia oporu przy wolnych ruchach, bądź podczas ruchu myszką z pozycji zero (z nieruchomej pozycji myszki wykonujemy ruch, nie odczujemy wtedy żadnego oporu). Kolejną zaletą jest doskonała precyzja dla sensorów laserowych. W przypadku aluminiowych jest to jeszcze bardziej widoczne. Dodatkowo, łatwiej je czyścić i są wodoodporne.
    Wadami takich podkładek (poza mniejszą kontrolą) jest stosunkowo szybsze ścieranie naszych ślizgaczy niż w przypadku materiałowych (aluminiowe robią to jeszcze szybciej). Niektóre plastiki, niestety dosyć szybko ulegają wytarciu powierzchni (np. Razer Vespula). Są również mniej przyjemne w dotyku. Myszka jest głośniejsza na plastiku i aluminium (wydaje dosyć głośny odgłos szurania).

    •   Materiałowe i hybrydowe

    Zapewniają one większą kontrolę nad myszką, kosztem szybkości.
    Zaletami są:
    - większa różnorodność w powierzchni (twardsze lub miększe powierzchnie)
    - możliwość doboru nawet bardzo wolnych i precyzyjnych podkładek
    - posiadają wersje zbliżone w szybkości do plastikowych podkładek (aka. hybrydowe)
    - wielu producentów zapewnia różnorodność wyboru grafiki na podkładkach (najczęściej są to grafiki z różnych gier)
    - są przyjemne w dotyku
    - łatwiejsze do transportowania
    - są modele które bardzo dobrze współpracują z laserami
    Wadami są:
    - dosyć podatne na zabrudzenia i szybko mogą tracić dobry ślizg
    - podatne na uszkodzenia (zdzieranie krawędzi – nie we wszystkich podkładkach)
    - część jest kompletnie nie wodoodporna
    - wchłaniają pot, co powoduje dyskomfort w poruszaniu po takim miejscu myszką (są modele pozbawione tej wady)
    - niektóre modele nie nadają się pod lasery
    - nigdy nie będą tak szybkie jak dobry plastik, aluminium czy szkło
    - z pozycji 0, zawsze jest jakiś opór, nawet na hybrydach
    - czasami, różnokolorowe podkładki nie współgrają z optykami

    W przypadku wyboru materiałowych podkładek dużą rolę odgrywa jej spód. Ogólnie rzecz mówiąc, im grubsza tym powierzchnia będzie trochę wolniejsza. Na grubszej i miększej podkładce na pewno łatwiej jest zatrzymać w wybranym miejscu myszkę niż na cienkiej i twardej, na której będzie się ona poruszać szybciej i równiej. Bardzo ważny jest też fakt z czego wykonano ten spód. Standardowo spotyka się gumę przypominającą gąbkę (np. SS qck, A4tech x7, Toccat Taito), rzadziej spotykana jest jakby bez "bąbelków", zbita, jednolita guma (np. Zowie SR, Artisan Hayate OTSU). Znacznie przyjemniejszy i równiejszy ślizg będzie zawsze na tej drugiej (niestety mało jest podkładek posiadających taki spód). W podkładach hybrydowych najczęściej spotyka się silikon, który w połączeniu z syntetycznym materiałem gwarantuje dosyć szybszy i równy ślizg, bardziej zbliżony do tego jaki uzyskuje się na plastikowych podkładkach.

    • Szklane

    Zalety:
    - bardzo trwałe
    - bardzo szybkie, praktycznie 0-owy opór
    - dla dobrych sensorów laserowych, zapewniają bardzo dobre osiągi
    Wady:
    - niektóre ślizgacze wydają nieprzyjemny dźwięk
    - nie dla sensorów optycznych
    - słabsze sensory laserowe również sobie z nimi nie radzą
    - trzeba często czyścić powierzchnię
    - mało przyjemne w dotyku
    - mało kto jest w stanie dobrze kontrolować na nich myszkę, wykonując np. flick-shoty.

  • Z Avago 9500/9800, praktycznie większość dobrych materiałowych sobie poradzi o ile nie będziemy używać więcej niż 2000dpi, powyżej na części z nich może pojawiać sie lekki jitter, choć w grach będzie on praktycznie nie widoczny to może to powodować, że czasami np. podczas celowania, zgubimy piksela, w zasadzie nawet o tym nie wiedząc i nie trafimy w cel, nie z naszej winy! Jak chcemy używać więcej dpi radzimy kupić twardego pada. Pod optyki, nie ma większego znaczenia czy będzie to materiałowa czy plastikowa. Jedyna różnica będzie w LOD (czasem do paru mm wyżej) jak wybierzemy niektóre plastikowe lub białe podkładki.