Tesoro Colada

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania
3. Funkcjonalność
4. Wygoda
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

 • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Red, Blue, Brown, Black
 • wymiary: 500mm x 185mm x 22mm (licząc z grubością przycisków to ok. 30mm)  , waga: ok. 1,7 Kg
 • połączenie – USB
 • 2 tryby NKRO - 6 przyciskowe lub pełne
 • podświetlanie – 6 stopniowe
 • dodatkowe przyciski funkcyjne (multimedialne i do zmiany profili)
 • gaming mode
 • nagrywanie makra w locie za pomocą 1 przycisku
 • pamięć wewnętrzna
 • 5 profili
 • rozbudowane tworzenie makr
 • nóżki z 3-stopniową regulacją wysokości
 • hub/audio – jest (2 usb, audio i mic, DC-IN)
 • krótka podpórka pod nadgarstek
 • kabel – opleciony, ok. 1.80m
 • dostępna w 2 kolorach (saint - srebrna, evil - czarna)
 • cena - ok. 700zł

tesoro colada1tesoro colada7
2. Jakość wykonania

 • Klawiatura kosztuje ok. 700zł, więc można oczekiwać od niej najwyższej jakości materiałów oraz sporej wytrzymałości. Składa się z 2 rodzajów materiałów - plastiku oraz aluminium. Baza (spód oraz część do której są przymocowane przyciski wraz z PCB) są z mocnego plastiku. Górna część jest zrobiona z perfekcyjnie wyprofilowanego aluminium, które doskonale spaja całość i to właśnie z tą częścią nasza ręka ma bezpośredni kontakt. W dotyk jak to aluminium, na początku chłodne, zawsze idealnie gładkie i bez wątpienia urzekające. Raz położona ręka na nim nie chce się odrywać. Czy można czuć frajdę z samego dotyku takiej powierzchni - można!
  Wracając do wytrzymałości, postanowiliśmy poddać Coladę kilku testom, aby sprawdzić czy cena 700zł przekłada się na jej jakość. Na początek wcieliliśmy się w osobę, która pod wpływem negatywnych emocji (często wywołanych przez lagi, cheaterów, lucka innych graczy lub błędy w grach - ogólnie wszystko co wpływa negatywnie na naszego doskonałego skilla ;)) lubi odreagować na przedmiotach znajdujących się w jej zasięgu (pot. rage'ować, przyp. redakcja). Jednym z takich przedmiotów jest bez wątpienia klawiatura, no więc po kolei każdy z nas uderzył w nią parę razy pięścią - klawiatura wyszła bez szwanku. Nasza ciekawość nie poprzestała na tym, wiec poszliśmy o krok dalej i postanowiliśmy poddać ją następnemu testowi. Położyliśmy klawiaturę na podłodze i niczym modelki na wybiegu (poruszając się nie mniej atrakcyjnie niż te z Victoria's Secret :P) pochodziliśmy po niej 🙂 - jak się okazało konstrukcja klawiatury po raz kolejny przetrwała ciężką próbę.
  tesoro colada19x
 • Porty USB i wejścia audio przeszły test na kilkusetkrotne wkładanie i wyciąganie wtyków USB i jacków bez zarzutów. Co prawda same porty USB bez dodatkowego zasilania (podpinanego pod gniazdo DC-IN na klawiaturze) nie potrafiły obsłużyć nawet pendriva. Na szczęście porty audio działały w pełni prawidłowo.
 • Gumowe wstawki na spodzie są znacznie lepiej przyklejone niż te w tańszym modelu Durandal Ultimate, trzeba się naprawdę natrudzić, aby je oderwać. Nóżki są stabilne i solidne.
 • Przeźroczysty plastik z którego są wykonane klawisze został pokryty gumo-podobnym materiałem o bardzo dużej wytrzymałości, w którym laserowo wycięto symbole. Jedynie przy pomocy ostrego przedmiotu i użyciu odpowiedniej siły, byliśmy w stanie zedrzeć wierzchnią warstwę. Jeden z naszych testów polegał na próbie zdarcia nawierzchni przy pomocy paznokcia (próba była wykonywana naprawdę długo) i jak można się było spodziewać...szybciej byśmy zdarli paznokcie niż warstwę klawisza - która w rezultacie pozostała nienaruszona.
  tesoro colada11
 • Żywotność klawiszy Cherry MX jest określana na 50 mln kliknięć. Nie ukrywając, w kilka tygodni ciężko jest określić jednoznacznie - ile rzeczywiście mogą przetrwać przyciski. Na tą chwilę jedynym dobrym odniesieniem, jest bazowanie na przełącznikach Cherry MX użytych w modelu Durandal Ultimate, który od ok. 5 miesięcy jest przez nas eksploatowany. Wszystkie przyciski mają klik jak od nowości, nie ma nawet najmniejszego śladu, aby któryś przycisk np. bardziej się wyrobił. Podejrzewamy, że te w modelu Colada są identyczne, dzięki czemu o ich jakość jesteśmy spokojni.
 • Kabel jest masywny, dosyć sztywny i opleciony. Zakończony został pozłacanym podwójnym wtykiem USB oraz 2 jackami 3.5 (od słuchawek i mikrofonu). Pod względem jakościowym spełnia najwyższe standardy.

tesoro colada3xtesoro colada15tesoro colada22tesoro colada2x

3. Funkcjonalność

 • rodzaje przycisków

Klawiatura Tesoro Colada dostępna jest na 4 rodzajach przełączników Cherry MX, więc bez problemu dopasujemy odpowiednie pod własne preferencje. Nasz model jest na "czarnych wisienkach" , w związku z tym, przy okazji rozwiejemy wszelkie wątpliwości i obawy na ich temat.
W specyfikacji wymagana siła nacisku określana jest na 60g. W rzeczywistości te 60g jest siłą potrzebną do wciśnięcia przycisku na odległość 2mm - które powoduje jego aktywację. Aby przycisk docisnąć do samego końca potrzeba ok. 78g - wtedy nakładka dopiero dotknie samego dołu. Jeżeli położymy 60 gramowy ciężarek na wciśniętym przycisku będzie on zawsze skutecznie wypychany do pozycji 2mm w górę. Dla porównania - na MX Red, przycisk może podnieść maksymalnie 45g.
Obrazuje to szybkość z jaką przyciski wracają do pozycji wyjściowej i są gotowe do ponownego wciśnięcia.
Często spotyka się z określeniami, że przyciski są za twarde i męczą palce - otóż jeżeli przyszło by komuś przepisać na nich Pana Tadeusza, to być może by go zmęczyły, a podczas grania? - na pewno nie. Skąd więc takie opinie?  - Po pierwsze, część osób mogła nigdy nie mieć klawiatury na MX black i przytaczać zasłyszane teorie. Po drugie, po przejściu z MX red okazuje się, że inne przyciski mechaniczne mogą mieć jakiś opór. Po trzecie, osoba mogła nie mieć siły gdyż jej masa ciała odpowiadała masie wychudzonej modelki po jej drugim śniadaniu...które jadła tydzień wcześniej... .
Nie da się ukryć, że na pewno są twardsze od pozostałych Cherry MX. Niesie to jednak ze sobą sporo plusów:

 • zapobiegają przypadkowym wciśnięciom,
 • zapewniają idealnie gładki klik podczas pełnego wciśnięcia,
 • zdecydowanie polecane dla osób o mocnych lub cięższych (grubszych) dłoniach, MX Redy dla takich osób będą zdecydowanie za miękkie,
 • oferują bardzo szybki feedback (odbijają praktycznie natychmiast),
 • gwarantują pewność, że wcisnęliśmy przycisk (gdyż w 99% dociskamy go do końca),
 • zwiększają szybkość reakcji naszych palców (ujmując to obrazowo: wciskamy przycisk i słyszymy "hej, podnoś natychmiast palca, bo masz do wykonania następny klik, a my Ci w tym pomożemy" - siła z jaką przycisk odbija skutecznie pomaga "poderwać" naszego palca w górę, więc szybciej naciśniemy następny przycisk).

Wyżej wymienione cechy są równocześnie cechami najważniejszymi dla graczy RTS i MOBA, praktycznie wszystkich gier, gdzie ważniejsze jest szybkie tapowanie oraz najszybszy czas reakcji z wielokrotnego wciskania przycisków, bez konieczności ich dłuższego przytrzymywania. Grając w FPSy ważniejsze jest, aby móc płynnie przechodzić między podstawowymi przyciskami m.in. WSAD, Alt, Shift, Spacja, F, G, R, gdzie część z nich jest non-stop wciśnięta. Na MX redach jest to bez wątpienia łatwiej i przyjemniej robić. Nie oznacza to jednak, że na blackach nie da się grać w FPSy, po prostu wymaga to trochę więcej siły.
Więcej o różnicach poszczególnych przycisków przeczytasz tutaj.
mx blacktesoro colada10tesoro colada16

 • NKRO i Anti-Ghosting

Klawiatura umożliwia aktywacje 2 trybów NKRO:
- 6 przyciskowe (czyli kombinację 6 dowolnych przycisków + shift, ctrl i alt), jeżeli trzymamy wciśnięte 6 przycisków, każdy kolejny będzie po prostu niezarejestrowany.
colada 6nkro- pełne (możemy aktywować naraz wszystkie przyciski na klawiaturze, mając wciśnięte np. 20 przycisków, każdy kolejny będzie normalnie rejestrowany)
colada ghosting

 • klawisze multimedialne, zmiany profili i funkcyjne

Klawiatura posiada 6 klawiszy multimedialnych ułatwiające słuchanie muzyki - wyciszenie, 2 do regulacji głośności, pauza/start, 2 do zmiany piosenek. Pod F8 do F12 znajdują się przyciski odpowiedzialne za zmianę profili. Przyciski funkcyjne dają możliwość zmiany trybu NKRO, wyłączenia aktywacji przycisku windows, regulacji podświetlenia oraz natychmiastowego nagrania sekwencji makro, pod spacją znajdują się 3 przyciski, które to makro aktywują.
tesoro colada12xtesoro colada14

 • porty usb/audio

Na tyle obudowy znajdują się 2 porty USB 2.0, wejście DC-IN umożliwiające podpięcie dodatkowego zasilania oraz wejścia jack 3.5 do słuchawek i mikrofonu. Ważna uwaga, bez dodatkowego zasilania porty usb były w stanie jedynie "uciągnąć" myszkę. Po podpięciu zwykłego pendriva wyskakiwał komunikat o niewystarczającej mocy USB do jego obsługi.
tesoro colada20

 • podświetlenie

Tesoro Colada Evil posiada 6 trybów regulacji podświetlenia. Wyłączone, lekkie, mocne, pulsujące i 2 tryby specjalne dla graczy podświetlające najczęściej używane przez nich przyciski. O ile normalnie nie określamy czy coś jest ładne czy nie, to tutaj zgodnie przyznajemy, że właśnie te 2 tryby dodają klawiaturze charakteru i bez wątpienia dzięki nim Colada prezentuje się zjawiskowo. Podświetlenie jest w doskonale stonowanym niebieskim kolorze.
Na bokach klawiatury znajdują się podświetlane paski, którym możemy wybrać jeden z 218 kolorów oraz ustawić 4 sposoby wyświetlania - światło wyłączone, wyświetlanie jednego koloru, światło pulsujące oraz zmieniające się losowo kolory.
tesoro colada lightside2

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć
 • stabilność

Spora waga klawiatury wraz z bardzo "chwytnymi" gumkami skutecznie zapobiega przesuwaniu się jej na biurku.

 • sterowniki

Dzięki rozbudowanym opcjom i czytelnemu menu możemy:

 • dowolny klawisz na klawiaturze (poza multimedialnymi i funkcyjnymi) zaprogramować jako makro, dezaktywować, zamienić funkcjami (np. A będzie B, Q będzie M) lub ustawić jako uruchomienie dowolnego programu. Nawet przycisk Windows możemy zaprogramować wedle naszych upodobań.
 • tworzyć makra, nagrywać sekwencję do 85 przycisków (dostępne są opcje powtarzania - gdy przycisk jest wciśnięty, wybraną ilość razy oraz do ponownego wciśnięcia przycisku)
 • zmieniać pomiędzy profilami
 • ustawić kolor podświetlenie bocznego
 • zsynchronizować profil do odpowiedniej gry/programu (np. odpalając WoWa klawiatura sama wybierze profil 4, odpalając BFa profil 1)
 • importować/eksportować profile

Profile zmieniamy za pomocą przycisku na klawiaturze Fn+F8 do F12. Wszelkie zmiany dokonują się w kilkanaście do kilkudziesięciu sekund.

Świetną opcją jest tworzenia makr w locie. Do dyspozycji mamy 3 przyciski (H1, H2 i H3) pod które możemy nagrać w trakcie grania powtarzalną przez nas sekwencję wraz z opóźnieniem. Trochę brakowało nam możliwości zobaczenia i edycji tego nagrania. Żeby było ciekawiej przycisk do takiej edycji jest, w sterownikach widnieje jako "thumb key setting" (czyli ustawień przycisków H1-H3), w praktyce nie da się tam nic zmienić, więc jego funkcja pozostała dla nas małą zagadką ;).
tesoro colada9

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

4. Wygoda

 • Sama możliwość kupna klawiatury na dowolnych przyciskach Cherry MX już jest ogromnym komfortem. Bez względu na rodzaj wybranych "wisienek" lista zalet poszczególnych przełączników jest bardzo długa. Na pewno każdy znajdzie te idealne dla siebie. Układ klawiszy to standardowy US-International (duży shift, podłużny enter i backspace)
  tesoro colada6
 • Dodatkowe przyciski multimedialne znacznie ułatwiają korzystanie z odtwarzacza muzyki oraz pomagają w regulacji głośności osobom, które nie mają takiej na kablu od słuchawek.
 • Przyjemność z dotyku jaka towarzyszy powierzchni aluminiowej oraz trochę wolnego miejsca po lewej stronie klawiatury, spowodowała, że dłoń dla relaksu mimowolnie układała się tam w każdym momencie, w którym nie wciskaliśmy przycisków.
  colada-rest
 • Klawiatura posiada malutką podpórkę pod nadgarstek i mogłoby się wydawać, że osoby, które na co dzień używają normalnych rozmiarów podpórki, odczują pewien dyskomfort - otóż nic bardziej mylnego. Wyjątkowy profil zadowoli każdego (klawiatura jest świetnie wyprofilowana - kompletnie nie ma wrażenia, jak to w przypadku tych bez podpórek, takiej toporności lub odczucia, że przyciski są za wysoko. W Tesoro Colada czuć finezję, a ręka wręcz non-stop odpoczywa. Do tego dochodzą 3 stopniowe nóżki (całkiem złożone, średnie i wysokie ustawienie) - rozwiązanie jest w pełni przemyślane, gdyż na każdym poziomie czujemy różnicę wysokości, a ręka układa się zawsze bardzo naturalnie.
  tesoro colada17x3ztesoro colada4x
 • Klawisze są pokryte materiałem identycznym jak w modelu Ultimate - czyli palce nie ślizgają się, krawędzie są idealnie zaokrąglone, a w dotyku sprawiają wrażenie miękkich.
 • Dzięki podświetlaniu klawiatury, bez problemu możemy na niej grać i pisać w nocy. Do tego 2 tryby podświetlenia dla graczy - niby nic a cieszy 🙂
  tesoro colada lightside

tesoro colada17x1tesoro colada24

5. Podsumowanie

Klawiatura jest bez wątpienia droga, wydając 700zł mamy prawo oczekiwać, że będzie ona najwyższej klasy. Poddaliśmy ją wielu wymagającym testom i musimy przyznać z czystym sumieniem, że w tym przypadku firma Tesoro w pełni sprostała wszystkim oczekiwaniom. Dostajemy produkt, który można opisać jako Ferrari wśród klawiatur - drogie, perfekcyjnie wykonane, piękne. Colada jest wykonana z finezją, komponenty są najwyższej klasy, wszelkie funkcje są przemyślane i co najważniejsze jest potwornie wygodna.
Bez względu na wybrane przełączniki (ogólnie: black dla rts, moba, red dla fps, brown dla mmo, blue do pisania) frajda z używania tej klawiatury jest ogromna i szybko się okaże, że Colada uzależni nas od siebie niczym czarna (evil) lub biała (saint) Czekolada :).

Cena w dniu publikacji - 739 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj >> Saint <> Evil <<.

rekomendacjaTG3wyroznienieTG-PL


Produkt dostarczyła firma FORCETOP, przedstawiciel produktów Tesoro w Polsce. Dziękujemy.