Przełączniki mechaniczne – poradnik vol.2

Poniższy poradnik pomoże Państwu wybrać przełączniki zarówno do gier jak i pracy.

dobór klawiatury i przełączników spis klawiatur mechanicznych przełączniki mechaniczne - vol.1 przełączniki mechaniczne - vol.2 polecane klawiatury

Poniżej prezentujemy specyfikę bardziej "egzotycznych" przełączników. Nie są one trudno dostępne, aczkolwiek dostanie klawiatury z nimi nie jest zbyt łatwe. Posiadając klawiaturę typu hot-swap bez problemu dokupimy do niej jedne z poniższych przełączników sprzedawanych na sztuki (głównie z zagranicznych sklepów).

  1. Przełączniki liniowe (ang. linear)
  2. Przełączniki dotykowe (ang. tactile)
  3. Przełączniki dźwiękowo - dotykowe/klikające (ang. click-tactile)

1. Przełączniki liniowe (ang. linear)


Gateron Oil Kings
typ: liniowe
dystans całkowity: 4 mm
punkt aktywacji: 2mm±0.6 mm
siła nacisku do aktywacji: 55±5 gf
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 60±15 gf
głośność: 2.5/5
ocena kliku: - granie 10/10
- pisanie 6/10
Gateron Oil Kings: Ze względu na swój design bardzo słabo przepuszczają światło. Z tego też względu zaleca się je dla osób nie korzystających z podświetlenia w klawiaturze. Posiadają żywotność 60 mln kliknięć. Są lubrykowane. Podczas klikania wydają stosunkowo cichy dźwięk (na pewno są cichsze od popularnych Cherry MX RED i wszelkich ich liniowych odmian). Trochę się chwieją, posiadają głęboki, soczysty, niebywale równy i gładki klik o charakterystycznej i bardzo satysfakcjonującej sile odbicia. Feedback podczas ich korzystania jest rewelacyjny. Naszym zdaniem absolutny top na rynku przełączników mechanicznych. Są 5-pinowe.

Gateron BOX CJ
typ: liniowe
dystans całkowity: 3.4±0.4 mm
punkt aktywacji: 1.2±0.3 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±15 gf
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 50±15 gf
głośność: 4/5
ocena kliku: - granie 8/10
- pisanie 5/10
Gateron BOX CJ: Ich przepuszczalność światła jest na przyzwoitym poziomie (głównie przepuszcza światło w miejscu przeznaczonym na LED'a). Posiadają żywotność 80 mln kliknięć. Są lubrykowane. Podczas klikania wydają dosyć głośny dźwięk (podobnie jak Cherry MX Red). Jest to płytsza i w praktyce odrobinę lżejsza wersja Kailh BOX Red w wydaniu Gaterona. Są praktycznie identyczne w kliku jak Gateron BOX G Pro Silver. Minimalnie, ale CJ wydają się od Silverów odrobinę pełniejsze w kliku, twardsze. Różnice są jednak marginalne. Są bardzo stabilne, posiadają płytszy, szybki, równy i gładki klik o umiarkowanej sile odbicia. Feedback podczas ich korzystania jest bardzo dobry. W naszej ocenie są to przełączniki skierowane dla tych, którzy chcieliby trochę lżejsze i płytsze Cherry MX, ale w znacznie lepszym wydaniu. Są 5-pinowe.

Gateron BOX G Pro Silver
typ: liniowe
dystans całkowity: 3.4±0.4 mm
punkt aktywacji: 1.2±0.3 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±15 gf
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 50±15 gf
głośność: 4/5
ocena kliku: - granie 8/10
- pisanie 5/10
Gateron BOX G Pro Silver: Ich przepuszczalność światła jest na dobrym poziomie (cała obudowa jest w miarę podświetlona, nie tylko miejsce na LED'a). Posiadają żywotność 80 mln kliknięć. Są lubrykowane. Podczas klikania wydają dosyć głośny dźwięk (podobnie jak Cherry MX Red). Jest to płytsza i w praktyce odrobinę lżejsza wersja Kailh BOX Red w wydaniu Gaterona. Są niemal identyczne w kliku jak Gateron BOX CJ - różni je głównie przepuszczalność światła oraz posiadanie 5 pinów zamiast 3. Minimalnie, ale są jakby lżejsze w kliku od CJ'ów. Są bardzo stabilne, posiadają płytki, szybki, równy i gładki klik o umiarkowanej sile odbicia. Feedback podczas ich korzystania jest bardzo dobry. W naszej ocenie są to przełączniki skierowane dla tych, którzy chcieliby trochę lżejsze i płytsze Cherry MX, ale w znacznie lepszym wydaniu. Są 3-pinowe.

Gateron BOX G Pro Silver 2.0
typ: liniowe
dystans całkowity: 3.4±0.4 mm
punkt aktywacji: 1.2±0.3 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±15 gf
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 50±15 gf
głośność: 4/5
ocena kliku: - granie 7.5/10
- pisanie 4.5/10
Gateron BOX G Pro Silver 2.0: Ich przepuszczalność światła jest na dobrym poziomie (cała obudowa jest w miarę podświetlona, nie tylko miejsce na LED'a). Posiadają żywotność 80 mln kliknięć. Są lubrykowane. Podczas klikania wydają dosyć głośny dźwięk (podobnie jak Cherry MX Red). Jest to płytsza i w praktyce odrobinę lżejsza wersja Kailh BOX Red w wydaniu Gaterona. W stosunku do Pro Silver posiadają lepszą przepuszczalność światła, ale bardziej się chwieją. Ogólnie polecamy wybrać pierwszą wersję. Są dosyć stabilne, posiadają płytki, szybki, równy i gładki klik o umiarkowanej sile odbicia. Feedback podczas ich korzystania jest bardzo dobry. W naszej ocenie są to przełączniki skierowane dla tych, którzy chcieliby trochę lżejsze i płytsze Cherry MX, ale w znacznie lepszym wydaniu. Są 3-pinowe.

Glorious Fox
typ: liniowe
dystans całkowity: 4±0.2 mm
punkt aktywacji: 2.2±0.3 mm
siła nacisku do aktywacji: 45±10 gf (średnio 47 - 50 g)
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 60±10 gf
głośność: 3.5/5
ocena kliku: - granie 7.5/10
- pisanie 5.5/10
Glorious Fox: Ich przepuszczalność światła jest na b.dobrym poziomie. Posiadają żywotność 50 mln kliknięć. Są lubrykowane. Podczas klikania wydają umiarkowanie głośny dźwięk (cichsze od Cherry MX). Są podobne w kliku do Kailh BOX Red. Można powiedzieć, że jest to ulepszona wersja Cherry MX Red. W praktyce wydają się jednak od nich trochę twardsze. Są bardzo stabilne, posiadają głęboki, równy i gładki klik o umiarkowanej sile odbicia. Feedback podczas ich korzystania jest całkiem dobry. Można się jednak przyczepić, że miewają nierówny dystans całkowity (waha się on między 3.9 a 4.2 mm), co może powodować odczucie długiego, wolnego kliku. ma to jednak swój plus w postaci łatwiejszego pisania. W naszej ocenie są to przełączniki skierowane dla tych, którzy lubią standardowe Cherry MX Red, ale chcieliby je mieć w trochę lepszym wydaniu. Są 3-pinowe.

Glorious Lynx (lubrykowane)
typ: liniowe
dystans całkowity: 4±0.2 mm
punkt aktywacji: 2±0.2 mm
siła nacisku do aktywacji: 40±10 gf (średnio 42 - 45 g)
siła nacisku przed aktywacją: -
siła nacisku całości: 60±10 gf
głośność: 3/5
ocena kliku: - granie 8/10
- pisanie 4/10
Glorious Lynx: Ich przepuszczalność światła jest na przyzwoitym poziomie (głównie przepuszcza światło w miejscu przeznaczonym na LED'a). Posiadają żywotność 50 mln kliknięć. Są lubrykowane (jest też wersja bez lubrykantu). Podczas klikania wydają stosunkowo cichy dźwięk (cichsze od Cherry MX). Jest to cichsza, lżejsza i smuklejsza wersja Kailh BOX Red w wydaniu Gloriousa. Nawet możne je przyrównać jako lżejsza wersja Gateron Oil Kings. Są bardzo stabilne, posiadają pełny, szybki, równy i gładki klik o dosyć małej sile odbicia. Feedback podczas ich korzystania jest bardzo dobry. W naszej ocenie są to przełączniki skierowane dla tych, którzy chcieliby trochę lżejsze Cherry MX Red ale w znacznie lepszym wydaniu. Są 5-pinowe.

2. Przełączniki dotykowe (ang. tactile)

Glorious Panda (nie lubrykowane)
typ: dotykowe
dystans całkowity: 3.3±0.2 mm
punkt aktywacji: 2.5±0.3 mm
siła nacisku do aktywacji: 49±15 gf
siła nacisku przed aktywacją: 60±15 gf
siła nacisku całości: 67±15 gf
głośność: 4/5
ocena kliku: - granie 5/10
- pisanie 7.5/10
Glorious Panda: Ich przepuszczalność światła jest na przyzwoitym poziomie (głównie przepuszcza światło w miejscu przeznaczonym na LED'a). Posiadają żywotność 50 mln kliknięć. Są lubrykowane (jest też wersja bez lubrykantu). Podczas klikania wydają dosyć głośny dźwięk (podobnie jak Cherry MX Brown). Jest to dużo bardziej wyrazista wersja Kailh BOX Brown'ów lub Cherry MX Brownów do tego posiadająca krótszy, szybszy klik. Charakterystyczny "guzek" dla brązowych przełączników jest tutaj bardzo odczuwalny. Są bardzo stabilne, posiadają płytki, dosyć szybki, równy i wyrazisty klik o dużej sile odbicia. Mamy jednak mieszane odczucia odnośnie feedbacku podczas ich korzystania. Nie wszystkim będą się podobać. Osoby, które więcej grają niż piszą, po dłuższym czasie mogą odczuwać pewne zmęczenie podczas ich użytkowania. W naszej ocenie są to przełączniki skierowane dla tych, którzy poszukują złotego środka między przełącznikami niebieskimi, a brązowymi i więcej piszą niż grają. Przełączniki gwarantują bardzo wyraźny klik ale bez charakterystycznego dźwięku dla niebieskich. Są 3-pinowe.