Cougar Attack X3 RGB Speedy

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu: full-size
  • rodzaj przycisków: mechaniczne - Cherry MX Silver (aka MX Speed)
  • układ klawiszy - US/INT
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 465 mm x 167 mm (z podpórką 212 mm) x 28 - 40 - 48 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~870 g (~980 g z podpórką)
  • podświetlenie: RGB
  • połączenie: USB
  • n-key rollover // 6-KRO
  • sterowniki
  • kabel – pleciony, o długości ~1.85 m
  • podpórka pod nadgarstki
  • cena: 129 EUR

Według producenta klawiatura jest kompatybilna z systemami 7 / 8 / 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze instrukcję oraz podpórkę pod nadgarstki wraz z dodatkową nakładką.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Konstrukcja tej klawiatury jest kopią dobrze przyjętego modelu Attack X3, który mieliśmy już przyjemność recenzować (recenzja tutaj) z jedyną różnicą w postaci braku dodatkowych przycisków nad numpadem. Zastosowano tutaj ten sam, dobrej jakości plastik (lekko chropowaty, gruby, a przy tym dosyć elastyczny) oraz mocne, grube aluminium. Jako, że poprzedni model użytkowaliśmy przez długi czas i nie zauważyliśmy, żadnych problemów to śmiało możemy powiedzieć, że konstrukcja jest naprawdę solidna. Jedyne co powielono ze starszego modelu, a co ciągle nie jest najlepiej zrobione to łączenie listew (górnej i dolnej), które da się odgiąć palcami - nie jest to jednak uciążliwe i przy zwykłym korzystaniu z klawiatury nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia (dodamy jeszcze, że klawiatura już się nie chwieje jak miało to miejsce w modelu X3). Podstawą konstrukcji jest aluminiowa płyta umieszczona tuż pod przyciskami, która usztywnia (w rękach klawiatura wydaje się sztywna i mocna) oraz zabezpiecza wewnętrzne elementy przed uszkodzeniem. Równocześnie owa płyta dodaje surowości oraz nadaje klawiaturze bardziej elitarny wygląd. Po naciśnięciu ręką na środek klawiatury przy rozłożonych nóżkach, klawiatura jedynie nieznacznie się ugina. Większości z nas klawiatura podobała się. To co znacznie poprawiło element wizualny w stosunku do poprzedniego modelu to podświetlenie RGB, które wygląda tutaj doskonale.

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odkręcić kilkanaście śrubek znajdujących się na aluminiowej płycie oraz na spodzie. Pod tym względem jest to kopia starszego modelu Attack X3. Ewolucji poddana została jednak sekcja elektroniki na PCB, zmieniono mikrokontroler na NXP LPC11U35FBD6 (NXP robi jedne z najlepszych kontrolerów na rynku). Do tego widać kilka LED kontrolerów od Mblock, tranzystor Semtrona oraz kostkę pamięć flash firmy Winbond. W Attack X3 Speedy znajdziemy SMD LED'y, które znacznie dłużej i wyraźniej świecą od standardowych DIP'ów (Dual In-Line Package). Sama PCB jest zrobiona starannie (nawet nie widać znaczących śladów po kleju lutowniczym), luty i wszystkie łączenia są dokładne. Mocowanie kabla oraz gwintów jest również bez zarzutów.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w najpopularniejszym układzie w Polsce - US-Int (długi shift, krótki enter, długi backspace). Naszym zdaniem wybrano doskonałą czcionkę, dosyć standardową, "stonowaną" i bardzo czytelną. Warto jeszcze zaznaczyć, że klawiatura posiada krótszą (niż w wielu innych klawiaturach mechanicznych) spację - ma jedynie 104 mm. To sprawia, że przycisk "lewy Alt" jest bardzo łatwo dosięgalny. Oprócz tego rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od przycisków 1 do 0 o ~7.5mm, co czyni je bardzo łatwo dosięgalnymi i użytecznymi. Naszym zdaniem rozmieszczenie przycisków jest perfekcyjne i doskonale sprawdza się w każdej grze. Oczywiście minusem jest znalezienie zamiennej spacji, jeżeli ktoś myśli o wymianie keycapsów.
Keycapsy wykonano z podwójnej warstwy tworzywa ABS. Są dosyć grube, więc ściskając je palcami nie odczuwa się nadmiernego uginania się plastiku. Nie powinny ulec uszkodzeniu nawet po wielu latach użytkowania. Symbole na keycapsach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy co się martwić. W dotyku są lekko gumowane, mają cylindryczny kształt i są perfekcyjnie zaokrąglone na krawędziach - ogólnie są bardzo przyjemne w dotyku. Posiadają standardową wysokość dla klawiatur mechanicznych (9 - 11 mm). Standardem dla tego rodzaju keycapsów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się lekko śliska, mniej przyjemna w dotyku.

Przełączniki i stabilizatory:
Cougar w modelu X3 Speedy stosuje niemieckie, sprawdzone przełączniki Cherry MX RGB o żywotności 50 milionów kliknięć. Ciągle są to przełączniki uznawane na całym świecie za najtrwalsze, najpewniejsze i najdoskonalsze pod kątem kliku. Są one również najdroższe stąd ceny klawiatur z Cherry MX są wyższe od modeli z konkurencyjnymi przełącznikami. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z faktu, że poza autentycznymi niemieckimi przełącznikami użyto również oryginalnych stabilizatorów Cherry MX pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter). Podstawowym zadaniem stabilizatorów jest przeciwdziałanie chwianiu się przycisków oraz zagwarantowanie znacznie lepszego wrażenia z kliku, aby przycisk naciskał się bardziej gładko i równo. W modelu X3 Speedy zdecydowanie możemy odczuć maksymalną przyjemność naciskania tychże przycisków. Klikając na brzeg np. spacji naciska się ona tak samo jak przy nacisku na jej środek. W trakcie testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z tzw. chattering'iem (niechciane, podwójne kliknięcie) lub jakichkolwiek opóźnień w kliku.

Kabel:
Posiada średnicę 6.5 mm, długość ~1.85m, jest średnio elastyczny i ciężki, sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego. Owinięty jest w gruby, materiałowy, dobrze wykonany oplot. Do klawiatury przymocowano go na stałe. U jej wylotu, zastosowano dodatkowe plastikowe wzmocnienie, chroniące kabel przed załamaniem. Zakończony jest podwójnym pozłacanymi wtykiem USB.

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Identycznie jak w modelu 700K i X3, na spodzie znajdują się solidne, jednostopniowe nóżki zakończone gumowymi stopkami. Są one w ten sposób zaimplementowane, aby nawet po złożeniu pełniły swoją antypoślizgową rolę. W przedniej części, na rogach znajdziemy jeszcze dwie, mocno przyklejone stopki (po jednej na każdą stronę). Pomimo, że rozmiarowo nie są zbyt duże, to guma z której je zrobiono jest bardzo "chwytna". Wszystko to sprawdza się doskonale, gdyż klawiatura pewnie stoi na biurku, zarówno przy złożonych jak i rozłożonych nóżkach. Naszym zdaniem brakuje jeszcze jednej stopki na środku klawiatury, gdyż naciskając ręką od góry na obudowę to lekko się w tym miejscu ugina.


Pod kątem wygodny, model X3 Speedy spełnia nasze wszystkie wymagania. Profil jest naszym zdaniem doskonale dobrany. Raczej nikt nie powinien odczuwać żadnego rodzaju dyskomfortu, tym bardziej, że za sprawą dołączanej podpórki pod nadgarstki, do wyboru mamy aż trzy możliwości dostosowania profilu pod własne preferencje - bez podpórki, z podpórką, oraz z dodatkową nakładką na podpórkę (możemy podpiąć ją na lewej lub prawej stronie podpórki, mocując na dwóch magnesach). Owa nakładka jest pokryta gumą i jest bardzo przyjemna w dotyku  (sama podpórka jest natomiast plastikowa). Mocowanie podpórki z klawiaturą uznajemy za dobre - przy normalnym korzystaniu nie powinno ulec uszkodzeniu, lecz gwałtowne, silne szarpnięcie mogłoby ułamać plastikowe zawiasy. Dodamy, że jest to ta sama podpórka jaka została użyta w modelu 700K. Osoby, które nie chcą z niej korzystać również nie powinny cierpieć na dyskomfort. Przód klawiatury jest na tyle niski, że kompletnie nie wadzi naszej dłoni podczas układania rąk na przyciskach (nie ma również problemu z dosięgnięciem do przycisków F1 - F12). Delikatne nachylenie jest naszym zdaniem na tyle dobrze dobrane, że zachowano odpowiedni poziom ergonomii. Nawet ze złożonymi nóżkami, z klawiatury korzysta się całkiem wygodnie. Obecny tutaj profil, dla wielu z nas jest jednym z najwygodniejszych z jakim mieliśmy do czynienia.


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
W Cougar Attack X3 RGB Speedy dostajemy liniowe przełączniki MX Silver. Na całej swojej długości kliku stawiają jednakowy opór. Można powiedzieć, że do samego dołu wciskają się niezwykle gładko i lekko. Swego czasu były to przełączniki zarezerwowane tylko dla klawiatury Corsaira. Na szczęście wygasła wyłączność na nie i inni producenci zaczęli je stosować. W Polsce nie są to jeszcze zbyt popularne przełączniki, co mamy nadzieję szybko się zmieni, gdyż naprawdę warto się nimi zainteresować. W skrócie jest to odpowiednik, najbardziej popularnych Cherry MX Red, ale o szybszej aktywacji oraz krótszym dystansie potrzebnym do ich pełnego wciśnięcia. Aktywacja przycisku odbywa się przy 1.2 mm, natomiast do pełnego wciśnięcia potrzeba 3.4 mm (dla zobrazowania w Cherry MX Red, jest to odpowiednio 2mm i 4 mm). Najprościej powiedzieć, że przełączniki te są płytsze od Cherry MX Red. Siła potrzebna do aktywacji przycisku to 45g(cN) natomiast do pełnego wciśnięcia potrzeba ~60g(cN) - czyli tak samo jak w przypadku Cherry MX Red. W praktyce, przełączniki te wydają się minimalnie cięższe od MX Redów. Skrócenie dystansu nacisku przycisku jest naszym zdaniem bardzo pozytywne zarówno do grania jak i pisania. O ile w FPSach, gra na Silverach i Redach jest dosyć podobna, to w przypadku RTSów, znacznie lepiej jest na Silverach z racji na zauważalnie szybszy czas reakcji podczas wielokrotnego kliknięcia. Zgodnie stwierdzamy, że wszyscy gracze będą zachwyceni tymi przełącznikami. Co więcej skrócenie dystansu sprzyja również pisaniu. Podczas wielu naszych testów zauważyliśmy, że większość z nas popełniało na nich trochę mniej błędów niż na MX Redach. Oczywiście osobom, które więcej piszą niż grają ciągle sugerujemy wybrać raczej przełączniki Blue lub Brown. Przełączniki MX Silver w Cougar Attack X3 Speedy cechują się niezwykle jednolitym klikiem wszystkich przycisków na klawiaturze.

Przełączniki MX Silver z racji na swoją liniowość kliku cechują się stosunkowo cichym klikiem (w porównaniu do innych mechanicznych przełączników). Warto jeszcze zaznaczyć, że są to przełączniki, które robią dobry użytek z o-ringów, które niwelują część odgłosu uderzania przełącznika o jego spód. Na poniższym filmiku możecie usłyszeć ich klik z o-ringami oraz bez.

Szybkość rejestracji kliku to ~ 7 ms. Więcej o różnicach między przełącznikami Cherry MX przeczytacie >tutaj<.


N-key rollover (NKRO) oraz poprawność działania:
Klawiatura posiada dwie opcje: NKRO oraz 6KRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze, nie powodując przy tym blokowania się któregokolwiek z nich.

6KRO umożliwia zarejestrowanie maksymalnie do 6 dowolnych przycisków wciśniętych równocześnie.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem funkcyjnym "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje (warto zaznaczyć, że duży nacisk jest położony na korzystanie ze sterowników, gdzie możemy ustawić sobie praktycznie wszystko co potrzebne zarówno w grach jak i w pracy przy różnych programach):

  1. Podświetlenie:
    + F4 (zmienia tryb podświetlenia klawisza)
    + PgDn (zmniejsza jasność)
    + PgUp (zwiększa jasność)
  2. Multimedia:
    + F5 (wyciszenie dźwięku)
    + F6 (przyciszenie)
    + F7 (podgłośnienie)
    + F8 (odtwarzacz muzyczny)
    + F9 (start/pauza)
    + F10 (stop)
    + F11 (poprzednia piosenka)
    + F12 (następna piosenka)
  3. Blokada klawisza Windows
    + win-key
  4. Zmiana KRO na 6KRO
    + SCRLK (6KRO)
    + PAUBRK (NKRO)
  5. Wybór profilu (3 profile)
    + F1 do F3

Podświetlenie:
Podświetlenie w X3 Speedy jest naprawdę bardzo ładne z racji na użyte tutaj SMD LEDy, które bardzo równo i wyraźnie podświetlają wszystkie znaki. Kolory są barwne i żywe, do tego wszystkie kolory i ich odcienie wyglądają naturalnie.

Do wyboru mamy 7 różnych trybów podświetlenia (m.in. pulsacja, fala, światło po wciśnięciu, deszcz). Do tego możemy ustawić szybkość oraz kierunek przechodzenia światła dla niektórych trybów. 4 poziomy regulacji jasności (0% /33% /66% /100%). Możemy wybrać jeden z 6 dynamicznych trybów wyświetlania (m.in. pulsacja, fala, światło po wciśnięciu). Możemy również ustawić własne podświetlenie dla każdego klawisza osobno.

Co ważne klawiatura zapamiętuje nasze ustawienia i nie świeci się po wyłączeniu komputera. Jest jednak małe niedopatrzenie ze strony producenta, który zapomniał o możliwości wyboru jednokolorowego podświetlenia z pozycji klawiatury (bez sterowników). Co więcej nawet w sterownikach ustawienie tego zajmuje sporo czasu, gdyż jest to możliwe jedynie poprzez przypisanie koloru pod każdy przycisk z osobna.

O ile przy większości trybów przejście światła jest bardzo płynne, tak jest kilka trybów (np. fala światła z dołu do góry) gdzie ma się wrażenie, jakby światło "klatkowało". Mamy wrażenie, że niektóre opcje są po prostu jeszcze niedopracowane.  

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.cougargaming.com. Podczas testów używaliśmy sterowników w wersji v1.04 i FW V36. Sterowniki działają dosyć płynnie, ale wszelkie zmiany zapisują się dosyć wolno. Zdarzało się, że sterowniki się wyłączały podczas zmian różnych opcji (np. podświetlenia lub funkcji przycisków). Niektóre opcje są mało intuicyjne, a w przypadku sekcji podświetlenia ma się wrażenie, że brakuje tam kilku kluczowych ustawień.

Jako, że przycisk windows jest po prawej stronie od spacji to osoby, które wolą standardowe ustawienie mogą przypisać go w sterownikach na lewą stronę.

Wszelkie ustawienia są zapisywane w pamięci klawiatury, co pozwala na wyłączenie sterowników. Niemniej, nie zauważyliśmy, aby sterowniki miały jakikolwiek negatywny wpływ na funkcjonowanie systemu (w tym aplikacji i gier) lub jakichś innych urządzeń podłączonych do komputera. Obciążają system w mniejszym stopniu niż włączona strona internetowa.

Sterowniki posiadają trzy zakładki:
PERFORMANCE, w której możemy:
– zmieniać polling rate pomiędzy 125Hz, 250Hz, 500Hz i 1000Hz,
– przełączać Key-Rollover,
– ustawić czas po jakim będzie powtarzany wciśnięty przycisk,
– sprawdzić ustawienie dla powtarzalności wciśniętego przycisku.
KEY ASSIGNMENT:
– w tej zakładce możemy przypisać pod dowolny przycisk na klawiaturze praktycznie dowolną funkcję. Możemy korzystać z już istniejących lub przypisać własne makro,
– podczas tworzenia makr możemy korzystać z przycisków z klawiatury oraz myszki. Poza standardowymi funkcjami jak wybór opóźnienia oraz sposobu powtarzalności (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia) możemy zapisać ruch myszki. Można to oczywiście wykorzystać do tworzenia tzw. kontroli recoila w grach, czego nie polecamy. Taka opcja może się również okazać przydatna np. gdy ktoś korzysta z wielkiego monitora lub telewizora i chce aby jednym kliknięciem kursor powracał na środek ekranu. Da się edytować już zapisane makra.
LIGHTING CONTROL:
– możemy tutaj przypisać do 3 trybów podświetlenia, między którymi przełączamy za pomocą kombinacji Fn + F4. Możemy również wejść w zaawansowany tryb tworzenia własnego podświetlenia. Jest jeszcze opcja regulacji natężenia światła (jest to to samo co możemy kliknąć z pozycji klawiatury za pomocą kombinacji Fn + PgUp oraz PgDn).

Dodatkowo, możemy ustawić trzy różne profile. Każdy profil może mieć własne niezależne ustawienia (przełączamy je później kombinacją Fn + F1 do F3).

kliknij, aby powiększyć

4. Podsumowanie

Odkąd firma Corsair straciła wyłączność na przełączniki MX Silver (inaczej nazywane MX Speed), inne firmy zaczęły po woli wdrażać je do swojego portfolio. Jedną z tych firm jest Cougar. Naszym zdaniem jest to doskonały wybór, który z pewnością ucieszy wiele osób. Zapewniają klik podobny do dobrze znanych w środowisku graczy - MX Redów, ale w stosunku do nich charakteryzują się płytszym, krótszym, a dzięki temu szybszym skokiem. Do tego, przełączniki MX Silver posiadają niezwykle równy, jednolity klik (wszystkie przełączniki na klawiaturze klikają jednakowo). W X3 Speedy poza rewelacyjnymi przełącznikami użyto również bardzo dobrych stabilizatorów, które również poprawiają wrażenia z użytkowania tej klawiatury. Pod kątem jakościowym, nie mamy producentowi nic poważnego do zarzucenia - Attack X3 Speedy to kawał solidnej konstrukcji, wykonanej z bardzo dobrych materiałów (jedyne co, to chciałoby się dostać keycapsy z PBT, zamiast z ABS-u). Serię klawiatur Cougara od początku charakteryzował bardzo wygodny profil i na szczęście, pozostał on bez zmian. Ręce układają się na niej doskonale i nie odczuwamy żadnego zmęczenia nawet po wielogodzinnych sesjach przy komputerze. W modelu Speedy dostajemy bardzo ładne podświetlenie RGB, które w połączeniu z fajnym designem całej klawiatury może się podobać. Podoba nam się również fakt, że producent dodaje podpórkę pod nadgarstki, która to jest miłym i praktycznym dodatkiem. Osoby, które potrzebują sterowniki powinny być również bardzo zadowolone, gdyż pomimo, że obecne sterowniki do tej klawiatury wydają się jeszcze w fazie beta, to oferują m.in. bardzo zaawansowane makra (łącznie z rejestrowaniem ruchu myszki), które w wielu grach na pewno mogą się przydać.
Reasumując, klawiatura Cougar Attack X3 Speedy bardzo nam się spodobała, nie doszukaliśmy się w niej niczego złego co byłoby na tyle istotne, aby miało wpływ na jej poprawne i komfortowe funkcjonowanie. Do tego w porównaniu do konkurencji jest oferowana w całkiem dobrej cenie.
Wszystkim graczom, szczerze polecamy!

Cena w dniu publikacji ~129 EUR (533 zł). Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 01.2018)
  • wygoda - 4.5
  • jakość - 4.2
  • funkcjonalność* - 4
  • design - 4.4
  • opłacalność - 4.5
  • sterowniki - 4.5

plus za przełączniki MX Silver i stabilizatory

_

*funkcje klawiatury bez użycia sterowników


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.