Cougar Attack X3

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu full size
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Brown
  • układ klawiszy - US/INT (duży shift, mały enter)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 465 mm x 167 mm x 16 - 31 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~930 g
  • podświetlenie: czerwone
  • sterowniki
  • połączenie – USB
  • n-key rollover
  • kabel – pleciony, o długości ~1.85 m
  • cena: ~519 zł

Wg producenta klawiatura X3 jest kompatybilna z systemami Win XP, Vista, 7 i 8. W ofercie firmy Cougar widnieją trzy modele klawiatur mechanicznych o niemal identycznej konstrukcji (na dzień pisania recenzji). Są to Cougar 700K, 600K i recenzowany Attack X3. Różnią się między sobą głównie ilością dodatków (podpórka pod nadgarstki, dodatkowe przyciski, opcje podświetlenia) oraz ceną (z tego też względu nie powinno was dziwić podobieństwo recenzji pomiędzy tymi klawiaturami).


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Jeżeli popatrzycie na naszą recenzję modelu Cougar 700K, to zauważycie że szkielet obudowy jest praktycznie ten sam, czyli składa się z czterech odrębnych części - plastikowego spodu, górnej listwy, dolnej listwy oraz aluminiowej płyty, w której osadzone są przełączniki. Co więcej zastosowano tutaj ten sam, dobrej jakości plastik (lekko chropowaty, gruby, a przy tym dosyć elastyczny). Tym samym, odnośnie użytych materiałów i wytrzymałości całej konstrukcji nie mamy żadnych zastrzeżeń. Niestety, nie do końca rozwiązano problem z poprzedniego modelu ze słabo przylegającymi listwami (górnej i dolnej). Na plus można powiedzieć, że nie odchylają się już tak bardzo jak w 700K, ale ciągle da się je dosyć łatwo odgiąć. Bardziej martwi nas natomiast problem w postaci nieidealnie prostego spodu (w modelu 700K nie było takiego problemu). Objawia się to tym, że klawiatura lekko się kołysze. Jakim cudem nie zauważono tego w procesie produkcyjnym? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że da się to w dużej mierze zniwelować poluzowując śrubki trzymające wspomniane wcześniej listwy - odkręcamy je na spodzie klawiatury (być może w momencie gdy czytacie tą recenzję, problem ten został już rozwiązany lub nastąpi to w kolejnych partiach). Podstawą konstrukcji jest aluminiowa płyta umieszczona tuż pod przyciskami, która usztywnia (w rękach klawiatura wydaje się sztywna i mocna) oraz zabezpiecza wewnętrzne elementy przed uszkodzeniem. Równocześnie owa płyta dodaje surowości oraz nadaje klawiaturze bardziej elitarny wygląd. Chociaż naszym zdaniem ciągle nie jest to poziom, który mówiąc kolokwialnie nas "powali", to jednak X3 bardziej podoba nam się niż model 700K. Dzieje się tak za sprawą braku przycisków multimedialnych na górnej listwie, bocznych przycisków (zachowano w ten sposób symetrię) oraz zastosowaniem czerwonego podświetlenia, które znacznie lepiej komponuje się z aluminium, niż pomarańczowe.

Wnętrze:
Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić ponad 20 śrubek (część znajduje się na spodzie, część na górze). Wnętrze jest niemal identyczne jak w modelu 700K. Widać tu standardową płytę z obwodem drukowanym, na której wszystko jest w jak najlepszym porządku - wszelkie luty, spojenia i łączenia kabli są nienaganne. Zastosowano natomiast mniej prestiżowy (czy gorszy trudno powiedzieć) mikro-kontroler firmy Sino Wealth (nie znaleźliśmy nawet specyfikacje znajdującego się tutaj modelu - SH58F88). Na uwagę zasługuje jeszcze niezwykle solidne wewnętrzne mocowanie kabla.

Keycapsy (czcionka i układ klawiszy):
Klawiatura dostępna jest w najpopularniejszym układzie w Polsce - US-Int (długi shift, krótki enter, długi backspace). Naszym zdaniem wybrano doskonałą czcionkę, dosyć standardową, "stonowaną" i bardzo czytelną. Warto jeszcze zaznaczyć, że klawiatura posiada krótszą (niż w wielu innych klawiaturach mechanicznych) spację - ma jedynie 104 mm. To sprawia, że przycisk lewy Alt jest bardzo łatwo dosięgalny. Oprócz tego rząd przycisków F1 do F12 jest bliżej przycisków 1 do 0, co czyni je znacznie łatwiej dosięgalnymi i użytecznymi. Naszym zdaniem rozmieszczenie przycisków jest perfekcyjne i doskonale sprawdza się w każdej grze.
Dokładni takie same keycapsy użyto w modelu 700K, tj. wykonano je z podwójnej warstwy tworzywa ABS. Nie są zbyt grube, gdyż ściskając je palcami czuć jak plastik łatwo się ugina - zapewniamy jednak, że podczas normalnej pracy (pisania lub grania) na pewno nic złego im się nie stanie. Symbole na keycpasach zostały wycinane laserowo (czyli na pierwszą transparentną warstwę nałożono drugą czarną, w której wycięto znaki) - czcionka na pewno nie zejdzie, więc pod tym względem nie mamy co się martwić. W dotyku są lekko gumowane, mają cylindryczny kształt i są perfekcyjnie zaokrąglone na krawędziach - ogólnie są bardzo przyjemne w dotyku. Posiadają standardową wysokość dla klawiatur mechanicznych (9 - 11 mm). Standardem dla tego rodzaju keycpasów jest to, że z czasem ich powierzchnia staje się lekko śliska.

Przełączniki i stabilizatory:
Cougar we wszystkich swoich klawiaturach (700K, 600K i X3)
stosuje niemieckie przełączniki Cherry MX o żywotności 50 milionów kliknięć. Jak pokazuje czas, doskonale znoszą wieloletnie, codzienne użytkowanie, bez zmian w kliku i praktycznie na całym świecie cieszą się ogromnym uznaniem. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z faktu, że poza autentycznymi niemieckimi przełącznikami użyto również oryginalnych stabilizatorów Cherry MX pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter). Podstawowym zadaniem stabilizatorów jest przeciwdziałanie chwianiu się przycisków oraz zagwarantowanie znacznie lepszego wrażenia z kliku, aby przycisk naciskał się bardziej gładko i równo. W modelu X3 zdecydowanie możemy odczuć maksymalną przyjemność naciskania przycisków podczas długich godzin grania lub pisania.

Kabel:
Posiada średnicę 4.9 mm, długość ~1.85m, jest elastyczny i lekki, ale sprawia wrażenie bardzo wytrzymałego. Owinięty jest w gruby, materiałowy, świetnie wykonany oplot (nie ma żadnych oznak, aby miał spadać lub ulec jakiejś deformacji). Do klawiatury przymocowano go na stałe. U jej wylotu, zastosowano dodatkowe plastikowe wzmocnienie, chroniące kabel przed załamaniem. Zakończony jest pozłacanymi wtykiem USB.

cougar x3 6

Profil, nóżki i gumowe stopki:
Identycznie jak w modelu 700K, n
a spodzie znajdują się solidne, jednostopniowe nóżki zakończone gumowymi stopkami. Są one w ten sposób zaimplementowane, aby nawet po złożeniu pełniły swoją antypoślizgową rolę. W przedniej części, na rogach znajdziemy jeszcze dwie, mocno przyklejone stopki (po jednej na każdą stronę). Pomimo, że rozmiarowo nie są zbyt duże, to guma z której je zrobiono jest bardzo "chwytna". Wszystko to sprawdza się doskonale, gdyż klawiatura pewnie stoi na biurku, zarówno przy złożonych jak i rozłożonych nóżkach. Naszym zdaniem brakuje jeszcze jednej stopki na środku klawiatury, gdyż naciskając ręką od góry na obudowę to lekko się w tym miejscu ugina.
Chociaż w tym modelu nie dostajemy podpórki, to o wygodę możemy być spokojni. Profil jest na tyle dobrze przemyślany, że i bez niej jest bardzo wygodnie. Przód klawiatury jest na tyle niski, że kompletnie nie wadzi naszej dłoni podczas układania rąk na przyciskach (nie ma również problemu z dosięgnięciem do przycisków F1 - F12). Delikatne nachylenie jest naszym zdaniem na tyle dobrze dobrane, że zachowano odpowiedni poziom ergonomii. Nawet ze złożonymi nóżkami z klawiatury korzysta się całkiem wygodnie.

cougar x3 7x


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Klawiatura Cougar Attack X3 dostępna jest w teorii na czterech rodzajach przełączników Cherry MX. W praktyce (bazując na dostępności w sklepach) są to tylko BROWN'y (brązowe). Siła nacisku potrzebna do aktywacji przycisku to ~55g, które potrzebujemy, aby przejść przez punkt "haczenia", po którym następuje faktyczna aktywacja na wysokości ok. 2 mm (przycisk wciska się całkowicie na głębokość 4 mm). Tuż za punktem nacisku, czuć jak gładko i lekko przycisk dobija do samego dołu. Cały proces ilustruje poniższa grafika. Jak to już opisaliśmy w naszym poradniku - jest to rodzaj przełącznika, który uchodzi za najlepszy kompromis dla osób, które po równo piszą i grają. To co je wyróżnia to charakterystyczne "tyknięcie”, które czujemy prawie w połowie naciśnięcia przycisku. Owe „tyknięcie” nie jest słyszalne, jedynie odczuwalne pod palcem - coś jakby klawisz, podczas wciskania zahaczał o ziarenko piasku lub jakąś małą wypustkę. Na pewno, dzięki temu łatwiej nam pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca oraz mamy sygnał zwrotny, że go wcisnęliśmy. Klawisze aktywują się lekko, dzięki czemu nie odczuwamy zmęczenia podczas długich komputerowych sesji. Przyciski nadadzą się do każdej gry, gdyż nie ma żadnych problemów np. z podwójnym „tapowaniem”, mimo że odbywa się to minimalnie wolniej niż na black czy red-ach. W grach naprawdę ciężko to odczuć. Są troszkę mniej sprężyste od redów i black, ale bardziej od blue. Z racji, że browny nie są w pełni liniowe, to przez to rzadziej są wybierane pod FPS'y (główna zaleta brown'ów, czyli charakterystyczne "haczenie" kompletnie nie jest potrzebna w takich grach). Jest to bardzo popularny rodzaj przełącznika wśród graczy MOBA, którzy nie potrzebują tak silnego odbicia jaki dają MX Black, ale chcą coś bardziej wyrazistego od MX Red. Głośność ich jest na poziomie redów (minimalnie głośniejsze, o trochę innym dźwięku).

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura umożliwia aktywację 2 trybów KRO (na poniższym zdjęciu na żółto zaznaczone są aktywowane przyciski). Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

- 1 tryb, czyli NKRO umożliwia zarejestrowanie wszystkich przycisków wciśniętych naraz. Jak widać tryb ten działa bez zarzutu.

- 2 tryb, czyli 6KRO umożliwia zarejestrowanie maksymalnie do 6 dowolnych przycisków wciśniętych równocześnie.

Klawisze multimedialne, funkcyjne i makro:
1. Klawiatura posiada dedykowane przyciski do obsługi odtwarzacza muzyki - start/stop, wyłączenie, przełączanie piosenek (Fn + F9 do F12) oraz jako samodzielne przyciski wyciszenie dźwięku i regulacja głośności (znajdują się nad numpadem).
2. Do kontroli podświetlenia używamy przycisku z ikonką słoneczka (Fn + F4).
3. Podobnie jak w modelu 700K przycisk "windows" jest tylko po prawej stronie, ale w razie potrzeby możemy go zablokować.
4. Profile przełączamy przyciskami Fn + F1 do F3.
5. Polling rate przełączamy naciskając Fn + F5 do F8 (do wyboru są 125, 250, 500 i 1000Hz). Przy okazji tej opcji powiemy, że testując w programie "Switch Hitter" minimalny czas rejestracji kliku przez komputer jaki da się uzyskać przy 250, 500 i 1000Hz jest taki sam, czyli 8 ms (przypominamy, że poniżej 5 ms, mogłoby powstawać niechciane zjawisko z ang. nazywane "chattering"). Dla 125Hz jest to 15 ms.
6. Tryby KRO przełączamy kombinacją klawiszy FN + PRTSC (6KRO) i PAUBRK (NKRO).

Dzięki sterownikom możemy w razie potrzeby przypisać pod dowolny przycisk na klawiaturze wybraną przez nas funkcję/makro.

Podświetlenie:
Dostępny jest tylko jeden kolor podświetlenia - czerwony.
Za pomocą dedykowanego przycisku możemy regulować stopień natężenia podświetlenia (są trzy fazy do wyboru - 100%, 66% i 33%), wyłączyć je lub ustawić tryb pulsacji. Klawiatura jest naszym zdaniem dosyć równo podświetlona i nie ma problemów z odczytywaniem w nocy głównych znaków na przyciskach.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.cougargaming.com. Podczas testów używaliśmy sterowników w wersji v1.07 i FW17. Sterowniki działają płynnie i szybko. Nie zauważyliśmy żadnych problemów z ich funkcjonowaniem (przynajmniej na systemie Win7).

Zaletą posiadania kilku produktów marki Cougar jest fakt, że sterowniki są wspólne dla wszystkich produktów. Największą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z tych samych makr na każdym urządzeniu.

Wszelkie ustawienia są zapisywane w pamięci klawiatury, co pozwala na wyłączenie sterowników. Niemniej, nie zauważyliśmy, aby sterowniki miały jakikolwiek negatywny wpływ na funkcjonowanie systemu lub jakiś innych urządzeń podłączonych do komputera. Obciążają system w mniejszym stopniu niż włączona strona internetowa.

Sterowniki posiadają trzy zakładki:
PERFORMANCE, w której możemy:
– zmieniać polling rate pomiędzy 125Hz, 250Hz, 500Hz i 1000Hz,
– przełączać Key-Rollover,
– ustawić czas po jakim będzie powtarzany wciśnięty przycisk,
– sprawdzić ustawienie dla powtarzalności wciśniętego przycisku.
KEY ASSIGNMENT:
– w tej zakładce możemy przypisać pod dowolny przycisk na klawiaturze praktycznie dowolną funkcję. Możemy korzystać z już istniejących lub przypisać własne makro,
– podczas tworzenia makr możemy korzystać z przycisków z klawiatury oraz myszki. Poza standardowymi funkcjami jak wybór opóźnienia oraz sposobu powtarzalności (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia) możemy zapisać ruch myszki. Można to oczywiście wykorzystać do tworzenia tzw. kontroli recoila w grach, czego nie polecamy, ale również może się taka opcja okazać przydatna, gdy ktoś korzysta z wielkiego monitora lub telewizora i chce aby jednym kliknięciem kursor powracał na środek ekranu. Da się edytować już zapisane makra.
LIGHTING CONTROL:
– możemy tu zaznaczyć lub odznaczyć stopnie podświetlenia (np. za pomocą kombinacji Fn + F4 będziemy przełączać tylko pomiędzy wyłączonym a 100% podświetleniem).

Dodatkowo, możemy ustawić trzy różne profile. Każdy profil może mieć własne niezależne ustawienia (przełączamy je później kombinacją Fn + F1 do F3).

kliknij, aby powiększyć

4. Podsumowanie

Model Attack X3 jest niczym innym jak okrojoną wersją 600K, a ta z kolei jest okrojoną wersją 700K. Nie byłoby w tym nic niezwykłego i niepokojącego gdyby nie tak mała różnica cenowa pomiędzy tymi modelami. W końcu dokładając 80 zł do ceny X3'jki możemy dostać najwyższy model w ofercie Cougara, oferujący znacznie więcej możliwości. W pewnym stopniu firma zabezpieczyła się, aby decyzja nie była jednak zbyt oczywista. Otóż, trochę inny wygląd każdego z modeli (w tym m.in. kolor podświetlenia) może odgrywać znaczącą rolę przy wyborze danego produktu. Najprostszy model z całej tej trojki, naszym zdaniem wygląda najlepiej. Czy będzie to jednak wystarczający powód, aby przekonać do siebie odbiorców? Na to pytanie już sami musicie odpowiedzieć. Mówiąc w skrócie o modelu Attack X3, przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że jest ona dostępna ze sprawdzonymi niemieckimi przełącznikami i stabilizatorami Cherry MX, posiada bardzo rozbudowane sterowniki, ma rewelacyjny układ przycisków, jest podświetlana oraz jej wykonanie stoi na całkiem dobrym poziomie (pomimo małego problemu z chwiejącą się obudową). Przy naszej ocenie opłacalności, walory estetyczne nie są szczególnie brane pod uwagę i z tego też względu ciągle będziemy bardziej rekomendować wyższe modele 600K i 700K. Jeżeli jednak komuś podoba się X3 i wie, że wystarczą mu jej funkcje, to może być pewien, że zawiedziony z jej zakupu na pewno nie będzie - klawiatura powinna sprawdzić się praktycznie w każdym gatunku gier.

Cena w dniu publikacji ~519 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych
  • wygoda - 4.2
  • jakość - 3
  • funkcjonalność - 4
  • design - 4.2
  • opłacalność - 2.8
  • sterowniki - 4.2

 dodatkowy plus za stabilizatory i przełączniki Cherry MX