HiFiMAN HE-4XX

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania i komfort
3. Gry
4. Muzyka
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

Specyfikacja techniczna słuchawek

 • przewodowe
 • wokół-uszne, otwarte
 • pasmo przenoszenia: 20 - 35000 Hz
 • czułość (SPL): 93 dB
 • impedancja: 35 Ω
 • przetworniki planarne
 • gumowy kabel - 1.5 m
 • wtyk jack 3.5 mm (przejściówka na 6.3 mm)
 • waga: ~415 g (bez kabla)
 • w pudełku znajdują się:
  - słuchawki
  - instrukcja
  - adapter jack 6.3 mm
 • cena: 169 $
 • dostępne cyklicznie tylko na massdrop.com

2. Jakość wykonania i komfort

Słuchawki posiadają metalowy pałąk owinięty materiałem skóropodobnym (wydaje się całkiem dobrej jakości), metalowe są również łączenia z muszlami (wraz z plastikowym mechanizmem regulacji) oraz grille na nich. Same muszle są plastikowe, lekko matowe w dotyku. Hybrydowe nauszniki stanowią połączenie skóropodobnego materiału z welurem. Wydają się całkiem dobrze wykonane i nie powinny się wygniatać, ani zbyt szybko niszczyć. Pady posiadają bardzo specyficzny i nie najlepszy sposób montażu, więc nie polecamy ich zbyt często ściągać. Niestety pady są klejona wiec trzeba się liczyć z tym, że na 100% klej w końcu puści i gąbka z ich środka wyjdzie na wierzch. Będziemy musieli sami albo podklejać je jeszcze raz albo zszywać. Kabel jest gruby, średnio sztywny i odpinany (do każdej słuchawki podpinamy go do gniazda jack 3.5 mm). Jego wtyki są bardzo podatne na uszkodzenia. Problematyczne mogą się również okazać gniazda jack na słuchawkach. Jeżeli będziemy zbyt często wyciągać kabel to z pewnością zaczną tracić kontakt (gniazda te nie są zbyt dobrej jakości). Poza tymi problemami cała konstrukcja wydaje się solidna i z niczym innym nie powinniśmy mieć problemów. Materiały użyte tutaj są można powiedzieć, ze średniej półki, niemniej ogólna prezentacja słuchawek wypada naprawdę bardzo dobrze.

Pod kątem komfortu to słuchawki są naprawdę bardzo wygodne. Pady dzięki zastosowaniu weluru, są przyjemne w dotyku, a gąbka wewnątrz ich jest na tyle miękka, że przyjemnie przylegają do twarzy. Otwory padów są duże (ø ~60 mm) i całkiem głębokie, tak że nikt nie ocierał uszami o ich wnętrze. Słuchawki poruszają się w lewo-prawo o kąt ~10-15° i bez problemu dopasowują się do kształtu głowy. Pałąka wydłuża się maksymalnie o 3 cm na stronę, a dzięki swojej elastyczności bez problemu odgina się bez odczuwalnego ucisku na bok głowy. Jest to wystarczające, żeby praktycznie każdy mógł komfortowo nosić słuchawki, a przy tym, żeby dobrze przylegały do twarzy. Pod pałąkiem, znajduje się miękka gąbka, która dobrze przeciwdziała uciskowi na czubek głowy. Kabel jako, że jest dosyć gruby, to może trochę krępować nasze ruchy. Tłumienie dźwięków otoczenia praktycznie nie istnieje.


3. Gry

W grach nie odczuliśmy różnic względem pozycjonowania i alokacji dźwięku w zależności od użytej karty dźwiękowej. Jedynie są różnice w barwie, nie mające jednak zbyt dużego znaczenia dla samego grania.

cs-go

BF-4

1). Counter-Strike: Global Offensive

Słuchawki bardzo nierówno oddają to co się dzieje w grach. Nie ma reguły kiedy lepiej, kiedy gorzej pozycjonują. Niestety wiele razy mieliśmy sytuacje, w której nie potrafiliśmy poprawnie odczytać położenia przeciwnika, jedynie nerwowo rozglądając się za celem. Jedyny plus to fakt, że dobrze oddają położenie gdy coś jest nad lub pod nami. Separacja jest poprawna, w większości przypadków dobrze rozróżniamy różne źródła dźwięku. Brzmienie odgłosów jest dobre, ale kroki nie wydają się być najlepiej akcentowane. Dostajemy tutaj w miarę równą, okrągłą scenę, ale jest ona dosyć mała. Określanie odległości między nami a przeciwnikiem również nie zawsze najlepiej funkcjonuje, co jest efektem dosyć małej sceny. Słuchawki nadają się tylko do casualowego grania, hardcorowcy będą zawiedzeni.

2). Battlefield 4

Również tutaj pod kątem pozycjonowania dźwięku słuchawki sprawują się co najwyżej średnio, w natłoku różnych odgłosów nieraz kompletnie nie wiemy gdzie znajduje się źródło danego dźwięku. Trzeba się mocno skupiać na ich lokalizowaniu. Scena chociaż jest dosyć mała, to jednak nie czuliśmy się tak bardzo zamknięci i ograniczeni na wielkich, otwartych mapach. Nie daje się wyczuć takiej obrazowej bariery w którą dźwięk by uderzał jak to nieraz bywa w wielu słuchawkach z małą sceną. W zamknięciach jest również dobrze i nie czujemy się ograniczeni, aczkolwiek czasami czuliśmy natłok różnych dźwięków. Plusem jest, że odgłosy brzmią dosyć naturalnie, aczkolwiek niektórym brakowało pewnego dociążenia basem. Pomimo swoich minusów, nie czuliśmy się zmęczeni dźwiękiem i spokojnie mogliśmy grać cały dzień w słuchawkach.

3). Assassins Creed Odyssey

Dźwięki brzmią lekko, przyjemnie i wciągająco. Czujemy się świetnie eksplorując cały świat AC:O. Ani przez moment nie czujemy się zmęczeni i zdecydowanie możemy się cieszyć z dźwięku. Tutaj słuchawki spełniają swoja rolę w pełni i zapewniają wyborną zabawę z naturalnym, czystym dźwiękiem.

Ocena 5 osób pod kątem użyteczności HE-4XX w poszczególnych grach (w skali od 1 do 5, gdzie 5 to najlepiej) i w klasie cenowej do 700 zł:

 • Counter Strike - 2.5/5
 • Battlefield 4 - 3/5
 • AC: Odyssey - 5/5

4. Muzyka

Słuchawki najlepiej parują się z ciepłymi, ciemnymi źródłami i domagają się czegoś lepszego niż integra. Ogólnie rzecz mówiąc słuchawki prezentują się jako uniwersalne, o mocno neutralnym i równym brzmieniu. Nie wyróżniają się praktycznie na żadnym zakresie, ale całościowo tworzą bardzo czysty, przyjemny w odbiorze obraz. Średnica jest bardzo wyraźna, dźwięki nie są przytłumione, jest niezwykle czysto i klarownie. Wszelkie wokale, gitara czy pianino brzmią naprawdę świetnie i angażująco. Umiejscowienie dźwięków wydaje się nie być do końca poprawne, mamy momentami wrażenie, że coś nie do końca znajduje się tam gdzie być powinno. Mówiąc metaforycznie jest tak jakby słuchawki zgarniały klocki rozłożone wokół nas na jedną kupę, ale przy tym ciągle wszystkie te klocki pozostają widoczne. Scena nie jest ani za mała, ani za duża. Można powiedzieć, że jest optymalna dla większości gatunków muzycznych. Niemniej po otwartej konstrukcji chciałoby się tutaj uzyskać coś lepszego i większego. Dźwięki odbieramy trochę przed nami, na tyle, że nie czujemy się nimi przytłoczeni, ale też chciałoby się czasami uzyskać trochę większy dystans. Bas jest szybki, żywy, stawia na jakość nie ilość. Nie schodzi zbyt nisko, nie doświadczymy tutaj typowego basowego kopa. Są utwory w których czujemy pewien jego niedosyt. Niemniej jest bardzo dynamiczny, co w wielu utworach bardzo dobrze pasuje. Górne rejestry są bardzo miękkie, muzykalne i wzniosłe. Wyciągają wysoko, a przy tym nie są ostre. Duży plus tych słuchawek.

Ocena 5 osób pod kątem muzykalności HE-4XX w poszczególnych gatunkach (w skali od 1 do 5, gdzie 5 to najlepiej i w klasie cenowej do 700 zł:

 • elektroniczna - 5/5
 • klasyczna - 4/5
 • metal - 4/5
 • folk - 5/5
 • rock - 5/5
 • jazz - 4/5
 • pop - 4.5/5
 • rap - 3.5/5


5. Podsumowanie

Słuchawki są dostępne cyklicznie wyłącznie na amerykańskim serwisie zakupowym Massdrop.com, który i w Polsce cieszy się sporą popularnością. Tak też Massdrop w kooperacji z firmą HiFiMAN stworzyli model mający w rozsądnej cenie zaoferować możliwość zapoznania się ze słuchawkami planarnymi. Czy efekt tej współpracy w postaci modelu HE-4XX jest godny uwagi? Otóż jak najbardziej, ale nie dla graczy. Muzycznie są to niezwykle uniwersalne słuchawki. Dla kogoś, kto chce mieć tylko jedną parę do każdego gatunku muzycznego, która naprawdę wszędzie brzmi bardzo dobrze to jest to model idealny. Ich specyficzny dźwięk i wrażenia jakie zapewniają jest zdecydowanie warty pieniędzy jakie musimy przeznaczyć na ten model. Jak na "allroundy" przystało, są bardzo wygodne. Bez problemu możemy wysiedzieć w nich cały dzień i nie odczuwamy potrzeby ich ściągnięcia. Słuchawki te, chociaż na pewno nie jest to model długowieczny, to parę dobrych lat przy normalnej eksploatacji powinny wytrzymać, bez zmian w swoim wyglądzie. Główny problem jaki możemy napotkać to będzie kabel, który jest dosyć delikatny. Jako, że jest to portal dla graczy, to musimy ostrzec, że jak tylko ktoś myśli o poważnym graniu w np. CS'a to niech liczy się z tym, że doświadczy wielu sytuacji, w których nie będzie wiedział skąd dochodzi dźwięk. Jest tutaj tak nierówno, że czasem naprawdę bezbłędnie lokalizujemy, gdy ktoś biega np. za nami, ale chwilę później doświadczamy czegoś co najlepiej określić "dźwiękiem znikąd" i zostajemy totalnie zaskoczeni sytuacją. Reasumując, HiFiMAN HE-4XX są ciekawą odskocznią od standardowych dynamicznych słuchawek, dają możliwość usłyszenia czegoś nowego, przy tym nie kosztując kroci. Fajna opcja, ale tylko dla melomanów.

Cena w dniu publikacji ~169 $ (ok. 650 zł). Słuchawki są dostępne cyklicznie tylko na massdrop.com (przy rejestracji z tego linka -10$ na dowolny zakup).

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) i w klasie cenowej do 700 zł (stan na 03.2019)
 • jakość - 3.5
 • komfort - 4.8
 • pozycjonowanie (gry) - 2.5
 • separacja dźwięków (gry) - 4
 • brzmienie (gry) - 4
 • przestrzenność (gry) - 3
 • muzyka - 4.7
 • filmy - 4.5

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.