Zowie G-TF Speed

Spis treści:
1. Wygląd
2. Rozmiar i cena
3. Jakość wykonania i podatność na zabrudzenia i pot
4. Przyczepność
5. Twardość
6. Szybkość
7. Gładkość ruchów i kontrola
8. Lift-Off Distance (LOD) i zachowanie sensorów (jittering)
9. Podsumowanie

1. Wygląd

Jednolita, czarna podkładka z czerwonym znaczkiem SPAWN (nazwa pochodzi od gracza cs-a, o identycznym niku) w lewym dolnym rogu oraz małym logo u góry po prawej. Chociaż jest to podkładka materiałowa to powierzchnia z wyglądu przypomina bardziej plastikową, jest również jak one wyjątkowo gładka. W dotyku określiłbym ją jako lekko szorstki plastik jednak z zachowaniem uczucia "twardej szmacianki". Ten rodzaj podkładek nazywa się potocznie hybrydowymi.
zowie main1

zowie wyglad

2. Rozmiar i cena

  • rozmiar: szerokość: 430 mm x wysokość: 320 mm x grubość: 2,5mm (na pudelku producent podaje długość  440mm, co w rzeczywistości jest o 10mm zawyżone)
  • cena: P-TF ok. 80zł, G-TF ok. 99zł

zowie zestawienie

3. Jakość wykonania i podatność powierzchni na zabrudzenia i pot

Jest to jedna z lepiej wykonanych podkładek na rynku.

  • Posiada obszyte boki. Po wielu dniach jej użytkowania, podkładka wygląda naprawdę bardzo dobrze.
  • Podkładka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Praktycznie w ogóle nie przyciąga kurzu, a wszelkie drobinki bez problemu usuwamy przecierając powierzchnię wilgotną szmatką.
  • Podkładka jest wodoodporna. Ciecz po prostu wycieramy suchą szmatką po czym momentalnie wszystko wysycha. W momencie gdy zaczynają pocić nam się ręce po wielogodzinnych gamingowych sesjach, po wilgotnym miejscu myszka praktycznie ślizga się tak samo jak na reszcie podkładki.
  • Jedynym jakościowym mankamentem jaki posiada podkładka, to niemożliwość wyprostowania jej w 100% - jest to jednak zależne od powierzchni na jakiej ją kładziemy. Jeżeli jej nie dociśniemy np. klawiaturą od boku i czymś na górze, to podkładka wygląda jakby miała warstwę powietrza od spodu, lekko ją wybrzuszając. Jest to spowodowane tym, że podkładka nie chce "przyczepić się" do każdego podłoża. Podczas grania da się z czasem do tego przyzwyczaić. Podkładkę najlepiej stosować na szkle, lakierowanym drewnie(takie trochę lepkie), aluminium, tworzywach sztucznych. Na tych powierzchnia podkładka jest w 90-95% prosta. Jedynie po bokach, podkładka może lekko odstawać.
  • Podkładka może potrzebować ok. 3 tygodni na wyprostowanie się.
  • @update 23.05.2015
    Po ponad 2 latach użytkowania, poza tym, że podkładka jest już dosyć brudna i nie bardzo da się ją nawet doczyści, to najwidoczniej nie wpływa to na ślizg, gdyż jest on ciągle rewelacyjny.

zowie side2
zowie side1
zowie powierzchnia

4. Przyczepność

Od spodu posada warstwę dosyć specyficznej gumy. Testowałem ją na kilku różnych powierzchniach i praktycznie na wielu rezultat był inny. Na części tak przywierała, że trudną było ja oderwać (do szyby można ją przyczepić pionowo i nie odpada), czasem tylko bardzo silne dociśnięcie powodowało jej przesunięcie. Niestety na wielu drewnianych powierzchniach, podkładka w ogóle nie trzymała się powierzchni (dosłownie można byłą nią sunąc po blacie bez żadnego oporu).
Jak to zostało opisane w (3) punkcie wyżej - tylko osoby z wybraną powierzchnią biurka będą miały pełny komfort z jej używania.
zowie dol

5. Twardość

Podkładka jest twarda, podobnie jak w przypadku plastików, powierzchnia nie ugina się. Osoby, które mocno dociskają myszkę do podkładki w szczególności dostrzegą w tym zaletę. Jest to istotna kwestia podczas ruchów myszki z pozycji „0” (z nieruchomej pozycji myszki).
zowie twardosc

6. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka jest najszybszą wśród materiałowych. Szybkość jest podobna do tych jakie oferują niektóre plastikowe.
zowie speed 2
*podkładka nie jest sztywna, jak to widać na obrazku (została postawiona na kawałku plastiku)

7. Gładkość ruchów i kontrola

Podkładka jest bardzo szybka, lecz w przeciwieństwie do plastikowych ciągle jest nam stosunkowo łatwo kontrolować myszkę. Bardzo dobrze zrobiona powierzchnia powoduje, że nie mamy odczucia, że mysz ślizga się dalej niż tego chcemy.
Kolejną kwestią jest gładkość ruchów. Zarówno podczas szybkich jak i precyzyjnych krótkich ruchów, ciągle panujemy nad gryzoniem, dzięki czemu (w szczególności w grach fps) nie tracimy „feelingu” (wyczucia) podczas celowania. Jest to szczególnie przydatne jak zatrzymujemy myszkę, po czym, ponownie nią poruszamy. Nie ma wrażenia - podobnie jak w plastikowych podkładkach - że powierzchnia „chwyta, przykleja się do myszki”. Ponadto, podkładka jest dosyć przyjemna w dotyku, chociaż nie ma tej miękkości jak zwykłe szmacianki. Dodatkowo, podczas poruszania myszką nie ma często spotykanego w plastikach - głośnego szurania.
zowie speedx1
zowie speed 3

8. Lift-Off Distance(LOD) i zachowanie sensorów (jittering)

LOD: (Qck - czarna materiałowa podkładka, Raivo - podkładka plastikowa)
sensor A9500 (g9x) – był identyczny jak na qck i raivo
sensor A3090 (ec 2 evo) – taki sam jak na qck i raivo
sensor A3050 (xornet) – taki sam jak qck, mniej niż raivo
sensor A3080 (ktec9500+) – taki sam jak na qck, mniej niż raivo

Jittering (laser do 1800dpi radzi sobie bardzo dobrze, nie ma obawy, że będziemy mieć jakieś problemy w grach, optyki w "swoich" wartościach chodzą bez problemu - A3090 i 3050 lepiej działają poniżej 1200dpi, sensor A3080 zyskuje od 800 do 1600 dpi)
zowie jitter

szybkości maksymalne mierzone w programie enotus, wykazywały identyczne wyniki na wszystkich podkładkach.

9. Podsumowanie

zowie endlogoZowie G-TF Speed jest bardzo dobrej jakości podkładką, obszyte brzegi, wodoodporna i dobrej jakości powierzchnia dodatkowo zapewniają łatwość w utrzymaniu jej czystości. Podkładka jest wyjątkowa w swojej klasie. Posiada szybkość zbliżoną do plastikowych, przy zachowaniu uczucia z użytkowania materiałowych. Spora jej wielkość spodoba się na pewno graczom low sens. Praktycznie jedyny problem jaki możemy napotkać jest jej słaba przyczepność na niektórych powierzchniach. Da się to rozwiązać przez dociśnięcie czymś podkładki (np. klawiaturą). Lecz co byśmy nie zrobili, część podkładki będzie lekko wybrzuszona. Przed zakupem dobrze jest się upewnić czy podkładka "przylepi się" do powierzchni biurka.
Dla kogo? Osoby posiadające myszki laserowe z A9500 (o ile używają czułości poniżej 2000dpi) oraz wszelkie myszki optyczne, mogą z czystym sumieniem sięgnąć po ten produkt. Na pewno będą tacy, dla których Zowie G-TF Speed będzie zbyt szybką podkładką. Jest to produkt skierowany dla osób, którym inne materiałowe podkładki stawiały zbyt duży opór lub były za wolne, a nie chcą od razu próbować podkładek plastikowych. Z kolei zwolennicy plastików, którzy szukają czegoś wolniejszego, dającego większą kontrolę ale przy tym zachowując gładki, równy ślizg również mogą sięgnąć po Zowie G-TF Speed.
Zowie G-TF Speed jest dla wszystkich tych, co poszukują dużej szybkości, idealnego ślizgu oraz powierzchni zbliżonej do tych z plastikowych podkładek, ale z zachowaniem uczucia i kontroli materiałowych.

rekomendacjaTG3wyroznienieTG-PL