BenQ Zowie G-SR SE

recenzja podkładki - BenQ Zowie G-SR SE

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar: 461 x 386 x 3.5 mm (rozmiar faktyczny)
    • kolor: deep blue (kilka odcieni niebieskiego)
    • rodzaj: tkanina
    • powierzchnia: wolna
    • cena (stan na 09.2021): 159 ZŁ


2. Jakość wykonania

  • Wersji SR-SE (podobnie jak pierwsza niebieska wersja G-SR) jest pokryta farbką, która nadaje podkładce uczucie gładkości, takiego satynowego feelingu. To co się zmieniło względem pierwszej wersji to ilość naniesionej farbki. Na zbliżeniu widać, że farbka bardziej wypełnia włókna, przez co jest większa szansa, że wolniej się będzie wycierać, a tym samym dłużej utrzyma jednolity ślizg. Zaznaczamy jednak, że podkładki z serii SR do najtrwalszych nie należą i trzeba się liczyć z tym, że już po pół roku ślizg może mocno się zmienić.
  • Wersja bazowa (spód) jest identyczna dla każdego modelu z serii SR. Wykonano ją z neoprenu. Pozbawiona jest niewielkich otworków a'la gąbka (z czym mamy do czynienia w 99% podkładek).
  • Podkładka nie jest obszyta i na brzegach widać lekkie strzępienie się materiału. Z doświadczenia z pierwszej wersji wiemy, że materiał ten nie rozwarstwia się. Z czasem na brzegach będą widoczne małe przetarcia i pojedyncze odstające nitki - ogólnie "nic groźnego".
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia i zalecamy regularnie ją czyścić - wystarczy od czasu do czasu przejechać po niej odkurzaczem i przetrzeć lekko wilgotną szmatką.
  • Podkładka w naszym przypadku nie była wyprostowana po wyjęciu z pudełka, brzegi były lekko zaokrąglone i wybrzuszone. Po paru dniach całkowicie się wyprostowała.
  • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powoduje znaczących zmian w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.

 


3. Przyczepność

Podkładka cechuje się niemal wzorową przyczepnością. Neoprenowy spód (kauczuk syntetyczny) doskonale utrzymuje podkładkę w miejscu w każdej sytuacji. Nawet mikro ruchy, które towarzyszą praktycznie każdej podkładce są tutaj praktycznie nie zauważalne, chyba, że mamy śliską i kompletnie nie chwytną powierzchnię biurka.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na wszystkich powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka (szkło, metal, drewno lakierowane i malowane, plastik) nie mogliśmy jej przesunąć.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się rewelacyjną współpracą z każdym sensorem, czyli praktycznie tak samo jak dwie poprzednie wersje. Wszystkie nowsze sensory posiadają pełną kompatybilność (m.in. 3359, 3330, 3335, 3360, 3389, 3370 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366, 3392). Jest to też bardzo dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory np. A3050, A3090, 3310, 3320, 3325 lub laserowe A9500/9800.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
SPC Gear Gem Plus
(PAW3370)
- pełna (1CD)
CM Xornet
(A3050)
- pełna (~2.5CD)
Zowie EC2 Evo
(A3090)
- pełna (~1CD)
SS Rival 300
(PMW3310)
- pełna (1CD)
CM Xornet II
(PMW3320)
- pełna (1.5CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (~1.5CD)
CM MM S
(PMW3330)
- pełna (~1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna (~1CD)
Xtrfy MZ1
(PMW3389)
- pełna (~1CD)
Razer Viper Mini
(PAW3359)

- pełna (~2.5CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną lub występują zaburzenia w pracy kursora przy niektórych wartościach dpi).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • nie przeprowadzamy już testów modeli sensorów, których praktycznie na rynku nie ma.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka G-SR SE w trakcie swojego cyklu życia dzieli się na trzy okresy. Pierwszy trwa ok. 3 miesiące (w założeniu, że z podkładki bardzo dużo korzystamy). W jego trakcie ślizg na niej jest między wolnym a średnio szybkim (w naszej skali byłoby to ok. 54-56). Szybkość po woli spada z każdym tygodniem. W pewnym momencie przechodzi w fazę drugą (ok. 53 szybkości) i tutaj trzyma się najdłużej. Okres ten wynosi od 3 do 9 miesięcy. Zarówno w fazie pierwszej i drugiej ślizg jest dosyć jednakowy, bez względu czy robimy ruch z pozycji "0" czy jesteśmy w trakcie szybkiego przesunięcia, zawsze wyczuwa się lekki opór co znacznie przekłada się na łatwość zatrzymania myszki w pożądanym miejscu. Gdy podkładka przechodzi w fazę trzecią to da się odczuć różnicę w ślizgu między częścią bardziej a mniej wyślizganą. Zauważalnie spada szybkość ślizgu (do ok. 48-50 w naszej skali) oraz zwiększa się opór przy ruchu z pozycji zero. O dziwno wiele osób uważa właśnie fazę trzecią za najlepszą do gry w CS'a. My tej opinii za bardzo nie podzielamy. Naszym zdaniem faza druga jest tą najlepszą. Nie ma na rynku innej podkładki oferującej tak idealne połączenie kontroli i szybkości jaką ma G-SR w fazie drugiej.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):

Ciężko jest wskazać ewentualny zamiennik dla tego modelu. Jej materiał przypomina trochę połączenie powierzchni SS Qcka i Taito 2017. Wersja G-SR SE oferuje troszkę inne wrażenia niż G-SR czarna.

Zestawienie Zowie G-SR SE w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Zowie G-SR SE. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
53 75 6.5 9 9
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 7. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.

powierzchnia z bliska, od lewej - G-SR, G-SR Black, G-SR SE:

Widać tutaj, że w wersji SR-SE wypełnienie farbką jest dużo większe niż w pierwszej generacji. Włókna są mniej widoczne, powierzchnia jest równiejsza. Różnicę widać zwłaszcza względem czarnej wersji.

Jittering – zauważyliśmy, że w starszych sensorach A3050, A3090 a nawet w PMW3310 jitter jest dosyć mocno zauważalny na wyższych wartościach. Do 1000 dpi nie ma problemów (do 3000 dpi dla PMW3310). Wszystkie nowsze sensory (np. 3360, 3389, 3370) radzą sobie bez problemu niemal w całym swoim zakresie.

Podkładka dostępna jest tylko w jednym rozmiarze - 461 x 386 x 3.5 mm. Jest to najpopularniejszy rozmiar i dla większości powinien wystarczyć. Wiemy, że z racji na zastosowany tutaj charakterystyczny spód nierealnym jest stworzenie podkładki metrowej. Owy spód bardzo źle znosi załamania i zwijania. Dziwi nas jednak to, że wersja czarna z serii SR występuje również w mniejszej wersji. Trzeba  nadmienić, że producent podaje inny rozmiar podkładki, który trochę odbiega od rzeczywistości.


5. Podsumowanie

Jeżeli weźmiemy pod uwagę trwałość podkładek z serii SR to są to bez wątpienia najdroższe podkładki na rynku. Trwałość powierzchni ślizgowej nie jest duża. Jeżeli chcemy utrzymać jej idealny ślizg to trzeba się liczyć z tym, że raz do roku musimy ją wymienić. Można się zastanawiać i debatować nad sensem tego, bo podkładek na rynku jest całe mnóstwo. Jeżeli jednak chcemy znaleźć coś podobnego to poza Roccat Taito (która jest całkiem dobrym zamiennikiem, ale nie zagwarantuje takich samych właściwości) nie ma praktycznie nic innego. Tym samym można śmiało powiedzieć, że konkurencji nie ma. W zasadzie nie ma tej konkurencji od dobrych 7 lat kiedy to ukazała się pierwsza wersja G-SR (jeszcze przed przejęciem Zowie przez BenQ). Gdy popatrzymy na przestrzeni lat, dużych zmian nie było. Obecna wersja SR-SE jest bardziej podobna do pierwszej generacji SR'a. To na co narzekali ludzie w wersji czarnej to brak farbki na materiale. Otóż, owa farbka delikatnie wpływa na ślizg, a nawet na feeling powierzchni. Wersja czarna jest bardziej szorstka. Można powiedzieć, że po 6-9 miesiącach kolorowy SR'a jest identyczny w dotyku jak czarny. Prędzej czy później nastąpi ten moment, że farbka się wytrze i wtedy obie podkładki stają się praktycznie identyczne pod kątem właściwości ślizgowych. Krótko mówiąc, kupując Zowie G-SR SE przez przynajmniej pół roku dostajemy trochę inny ślizg, bardziej gładki, wyrazistszy niż ma to miejsce w modelu czarnym. Różnice nie są duże, ale są zauważalne. Jeżeli porównamy podkładki po roku czasu to obie stają się identyczne. Jeżeli jednak przez ten powiedzmy rok przyzwyczaicie się do ślizgu jaki oferuje G-SR-SE to naprawdę ciężko będzie Wam przejść na inną podkładkę.
Reasumując, model SR-SE nie wprowadza ani rewolucji, ani ewolucji. Jest to praktycznie stary dobry SR lub pomalowany nowszy, ale też dobry czarny SR ;). BenQ Zowie ma najmniej trwałą, drogą o jednym rozmiarze, ale najlepszą wolną podkładkę na rynku. Cena ani trochę nie jest adekwatna do jakości, ale mimo to dla tych którzy spróbowali, raczej nie ma to znaczenia. Wystarczy nauczyć się cieszyć z tego, że trzeba częściej kupować nową podkładkę, wtedy model ten jest bez wad :D. Mocno polecamy.

Cena w dniu publikacji 159 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.