XTracGear Ripper

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar:
   L: 280 x 432 x 3 mm
   XL: 356 x 451 x 3 mm
   XXL: 914 x 467 x 3 mm
  • kolor: czarna
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: wolna lub o średniej szybkości
  • cena: 129 zł

W recenzji w dużej mierze staraliśmy się pokazać podkładkę na tle wcześniej testowanego modelu Carbonic.


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Górna warstwa podkładki wykonana jest z tzw. polerowanego materiału - jest to ten sam rodzaj materiału jaki został użyty w modelu Carbonic.
 • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy (w przekroju podkładka posiada warstwę przypominającą gąbkę) - jest identyczna jak w modelu Carbonic.
 • Krawędzie zostały wycięte laserowo i nie posiadają obszycia. W trakcie naszych testów nie zaobserwowaliśmy jednak żadnych oznak strzępienia. Minusem tego rodzaju krawędzi jest to, że są one dosyć ostre.
 • Brud na podkładce będzie dosyć mocno widoczny. Jej podatność na zabrudzenia jest średnia (już po kilku dniach widać na niej wiele białych kropek kurzu), na szczęście łatwo ją czyścić. Osobom wrażliwym w tej kwestii sugerujemy wybrać model Carbnic.
 • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu, niemniej ruch w takim miejscu zauważalnie wpływa na płynność ruchu.
 • Ogromną zaletą podkładki jest fakt, że po wyjęciu z pudełka jest idealnie wyprostowana. 
 • W pierwszych dniach użytkowania, podkładka posiada bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach gumy. O ile w modelu Carbonic zapach ten był jeszcze do wytrzymania, tak tutaj musieliśmy odłożyć na 2 dni podkładkę, aby wywietrzała zanim zaczęliśmy z niej korzystać.


3. Przyczepność

Tak samo jak w modelu Carbonic spód podkładki pewnie przylega do wszystkich powierzchni. Biorąc pod uwagę jeszcze to, że na podkładce (mowa o rozmiarze XXL) leżeć będzie też klawiatura  to w kwestii przyczepności możemy być spokojni - na pewno nie będzie się przesuwać (nawet jak jej część, będzie zwisać z biurka) .


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Można powiedzieć, że XTracGear Ripper należy do tych "wybrednych" podkładek. Posiadając jeden ze starszej generacji optyków (A3050, A3090, PAW3305) trzeba się liczyć z tym, że mogą one nie współpracować poprawnie z podkładką. Jedynie osoby korzystające ze wszystkich laserów lub optycznych PMW3310 i S3988 mogą mieć pewność, że myszka będzie działać tak jak powinna.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
LOGITECH G9X
(A9500)
- pełna (2CD)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
CM STORM XORNET
(A3050)
- częściowa (2.5CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- częściowa (4.5CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (2-6CD)
ZOWIE EC EVO CL
(A3090)
- częściowa (1.5CD)
NINOX AURORA
(A3090)
- pełna (3.5CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- pełna (4CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- brak
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- brak
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna (6CD)
ASUS GLADIUS
(S3988)
- pełna (1.5CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna (1CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna (2CD)
MIONIX CASTOR 7000
(PMW3310)
- pełna (1.5CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Ripper jest po prostu wolniejszą wersją Carbonic'a. Charakterystyka ślizgu obu podkładek wydaje się niemal identyczna, z tą różnicą, że tu ruch myszki odbywa się jakby "pod włos" (posiada większy opór), przez co wartości jak kontrola, grip i feedback wzrastają kosztem szybkości i gładkości. Ruch w pionie i poziomie jest różny. Jak bardzo? Otóż kładąc podkładkę w pionie dostajemy identyczny ślizg jak na Carbonic'u. Naszym zdaniem, do grania w sieciowe FPS'y to jednak Ripper lepiej się do tego nadaje, gdyż (głównie) graczom low sense, łatwiej będzie kontrolować na niej ruchy. Do RTS'ów nie polecamy obu tych podkładek.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Głównym zamiennikiem jest oczywiście Carbonic od tego samego producenta (są nawet tak samo miękkie). Najwyraźniej różnice w kolorze powierzchni między obiema tymi podkładkami powodują różne zachowania niektórych sensorów. Podobny materiał można spotkać również w podkładach takich jak: Roccat Taito, Tesoro Aegis, Natec M11.

Zestawienie XTracGear Ripper w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce XTracGear Ripper (postawionej w poziomie). O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
55 62 6.5 7.5 7.5
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

zdjęcie powierzchni spod mikroskopu zostanie dodane w późniejszym terminie.

powierzchnia z bliska:

Jittering – praktycznie wszystkie sensory cechuje bardzo niski jitter. Jedynie na sensorze A3050, przy dpi powyżej 1000, jest on bardzo zauważalny. Ciekawostką jest, że wszystkie inne sensory posiadają tu znacznie mniejszy jitter (przy wysokich dpi) niż na podkładce Carbonic.

kliknij, aby powiększyć

Ripper dostępna jest w trzech rozmiarach: L (280 x 432 x 3 mm), XL (356 x 451 x 3 mm) oraz XXL (914 x 467 x 3 mm). Patrząc na ostatnią propozycję, cieszy nas fakt, że tym razem XTracGear dał nam podkładkę, która jest naprawdę ogromna i raczej nie znajdzie się osoba, która mogłaby potrzebować czegokolwiek większego.


5. Podsumowanie

Po przeczytaniu pełnej recenzji, większość z was zapewne zauważyła jak bardzo Ripper i Carbonic są do siebie podobne. Oczywiście różnią się między sobą kolorem, podatnością na zabrudzenia, Ripper nie posiada obszycia i do tego gorzej współgra z niektórymi sensorami, jednak zapewniając przy tym mniejszy jitter. Niemniej, nie są to rzeczy które decydowałyby o przyznaniu rekomendacji dla jednej, a dla drugiej nie. Jak możecie zauważyć to model Ripper XXL ją jednak otrzymał - z jednego powodu – rozmiar jaki posiada daje możliwość wykorzystania jej jako podkładki o dwóch rożnych szybkościach, w zależności od ułożenia jej na naszym biurku. Krótko mówiąc, postawiony w pionie XTracGear Ripper staje się niejako Carbonic'iem (ma wtedy taką samą szybkość), natomiast w poziomie, ma wolniejszy bardziej kontrolowany ślizg. Dzięki temu minus wynikający z różnej szybkości ślizgu po osi X i Y, w pewnym stopniu zamienia się na plus (w końcu większość ruchów w grach FPS odbywa się po osi X). Teoretycznie Carbonica też możemy obrócić, jednak naszym zdaniem jest ona za wąska, aby miało to większy sens, do tego obie podkładki sprzedawane są niemal w tej samej cenie.

Cena w dniu publikacji - 129 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Produkt do testów dostarczył: XtracGear - podkładki pod mysz dla profesjonalnych graczy