XPG Battleground XL Prime

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar: 910 x 425 x 4 mm
  • kolor: czarna
  • rodzaj: materiał syntetyczny
  • powierzchnia: szybka
  • podświetlenie: RGB
  • cena: 189 zł (stan na 02.2020)

Jak nietrudno zauważyć w recenzji, podkładka pod kątem ślizgu jest identyczna jak recenzowana wcześniej podkładka SPC Endorphy (mają dokładnie ten sam materiał).


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz) i podświetlenie

 • Materiał użyty do produkcji części ślizgowej to Cordura. Jest to opatentowana mieszanka materiałów syntetycznych, która gwarantuje, że włókna będą przez długi czas odporne na przetarcia i otarcia. Ostatnim czasy coraz więcej producentów sięga po ten materiał do produkcji podkładek.
 • Po lewej stronie podkładki znajduje się duży czerwony wzór (znak producenta) i szczerze powiedziawszy, nikomu z nas się nie podoba. Co więcej namalowany jest wypukłą farbką, co praktycznie uniemożliwia używanie na nim myszki (czuć go podczas ruchów). Umieszczenie go w tym miejscu i w takiej formie naprawdę nie ma najmniejszego sensu.
 • Wersja bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy. Jakością nie odbiega od tego co widzimy u konkurencji - jest ok. Przez pierwszych kilkanaście dni podkładce towarzyszy dosyć intensywny jej zapach.
 • Wokół całej podkładki biegnie plastikowa ramka z podświetleniem. Przymocowana jest plastikową żyłką o bardzo równym i dokładnym szwie. Takie rozwiązanie wydaje się dosyć wytrzymałe. Minusem tego rozwiązania jest ocieranie plastikowego szwu o nasze przedramię - jak ktoś ma bardzo delikatną skórę, to w miejscu kontaktu, może mieć czerwone otarcia na ręce. Dla większość osób, nie był to jednak znaczący problem.
 • Podkładka posiada niską podatność na zabrudzenia i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Bardzo łatwo się czyści wszelkie zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji, zwyczajnie przecierając powierzchnię wilgotną szmatką.

 • Podkładka w naszym przypadku nie była wyprostowana po wyjęciu z pudełka, brzegi były dosyć mocno zaokrąglone. Niemniej stosując proste metody - odgięliśmy podkładkę w drugą stronę na jeden dzień, w przeciwnym kierunku niż była zwinięta w pudełku - po czym uzyskaliśmy pełne wyprostowanie.
 • Podkładka posiada dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powodują znaczących zmian w ślizgu.
 • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.

Ostatnia moda na wszechobecne podświetlenie dotarła również do podkładek. Jak opisaliśmy wcześniej, wzdłuż całej krawędzi jest ledowy pasek, który podświetla naszą podkładkę. Podświetlenie jest równe i wyraźne na całej długości, nie da się jednak sterować jego natężeniem. W zestawie dostajemy kabel USB o długości 1.80 m, który podpinamy do plastikowego pilota na stałe przymocowanego do górnej krawędzi podkładki. Owy pilot posiada tylko jeden przycisk. W zależności od tego jak szybko go klikniemy lub przytrzymamy możemy ustawić następujące funkcje:
- przytrzymując go na 3 sec. włączamy i wyłączamy podświetlenie
- klikając szybko 2 razy wybieramy którą sekcję chcemy podświetlić (do wyboru jest całość lub dzielone, tj. dwie osobne strony - górna i prawa krawędź oraz dolna i lewa krawędź). Dzielone podświetlenie pozwala uzyskać różne kombinacje wielokolorowe (potocznie nazywane RGB). Wybierając całe podświetlenie uzyskujemy pojedynczy kolor wzdłuż całej krawędzi.
- do dyspozycji mamy 7 kolorów (biały, niebieski, seledynowy, zielony, żółty, czerwony, fioletowy).
- jest również opcja ustawienie automatycznej zmiany koloru. Chcąc uzyskać najpopularniejszy efekt jakim jest przejście światła RGB, aby pasował nam np. do klawiatury, to możemy ustawić ową opcję na dzielonym podświetleniu. Wygląda niby ok, ale nie wszystkie kolory są wtedy wyświetlane. 


3. Przyczepność

O ile nie korzystamy z biurka ze śliską lakierowaną powierzchnią to nie powinniśmy mieć problemu z przyczepnością. Biorąc pod uwagę fakt, że na tego typu biurkach żadna podkładka nie leży dobrze to nic niepokojącego w tym nie widzimy.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, wykonywanym na zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy lub dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik)  - nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym nowszym sensorem (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360 oraz 3389 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366). Jest to też bardzo dobrą pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090 lub laserowe A9500/9800).

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
Tesoro SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
Tracer Toriado
(A3050)
- pełna (4CD)
Zowie EC2 Evo
(A3090)
- pełna (1CD)
SS Rival 300
(PMW3310)
- pełna
(1CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna (2CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
CM MM S
(PMW3330)
- pełna (~1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna (~1CD)
DM1 FPS
(PMW3389)
- pełna (~1CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
 • nie przeprowadzamy już testów modeli sensorów, których praktycznie na rynku już nie ma.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka XPG Battleground XL Prime należy do bardzo szybkich ślizgowo podkładek. Cechuje ją bardzo gładki i równy ślizg. Szybkość ruchu w poziomie jest niemal identyczna jak w pionie. Jak na tak szybką podkładkę, wyczucie powierzchni jest wyjątkowo wyraźne, co zawdzięczamy najprawdopodobniej lekko "surowemu" i nieśliskiemu w dotyku materiałowi. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest wyjątkowo mała - oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej nie odczuwa się za bardzo oporu. Efekt przyklejania się myszki do podkładki jest niemal zerowy. Wiąże się to jednak z tym, że trudniej zatrzymuje się myszkę po szybkim ruchu - co jest normalne dla tak szybkich podkładek. XPG Battleground jest bardzo sprężysta, więc można używać myszek z cienkimi ślizgaczami. Jest to doskonała podkładka w szczególności pod RTSy/MOBA.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Poza klonem w postaci SPC Endorphy to ciężko jest wskazać ewentualny zamiennik dla tego modelu. Jedyne do czego można by ją porównać to Zowie G-TF(x), ze względu na podobne właściwości ślizgowe, ale z powierzchni jest znacznie mniej szorstka i wydaje się bardziej żywotna. Jedynie splot jest w obu podkładkach do siebie podobny.

Zestawienie XPG Battleground XL Prime w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce XPG Battleground XL Prime. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
79 60 8.5 7 6
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1600dpi; A9500 - 3600dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360, 3389) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.

Podkładka dostępna jest jednym rozmiarze XL i ma 425 x 910 x 4 mm (jest trochę większa niż deklaruje producent). W praktyce taki rozmiar pozwala na położenie klawiatury na podkładce przy ciągłym zachowaniu miejsca na ruchy myszką.


5. Podsumowanie

Podkładka XPG Battleground XL Prime chociaż nie jest czymś nowym i przełomowym, to czerpie pełnymi garściami z rozwiązań, które u innych producentów okazały się strzałem w dziesiątkę. Na stronie ślizgowej zastosowano materiał Cordura, które ostatnim czasy staje się coraz popularniejszy u różnych producentów. Oznacza to, że na rynku będziemy dostawać praktycznie te same podkładki różniące się co najwyżej detalami. Dla wielu osób, te detale mają jednak ogromne znaczenie. W tym przypadku jest to podświetlenie. I tak, wzdłuż całej krawędzi biegnie pasek ledowy, który może wyświetlić 7 kolorów wraz z ich kombinacjami (co pozwala na uzyskanie przynajmniej częściowego efektu RGB). Efekt tego podświetlenia jest całkiem ładny. Drugim z detali, który w pewien sposób wyróżnia ten model to grafika widoczna na materiale. Czy nam się ona podoba czy nie to już kwestia indywidualna. Naszym zdaniem, lepiej byłoby bez niej, zwłaszcza że farbka, którą została namalowana jest wyczuwalna pod myszką i powoduje zmiany w ślizgu. Jak chodzi o jakość wykonania całej podkładki, to nie nie mamy żadnych zastrzeżeń. Już sam materiał Cordura jest świetnej jakości, gdyż cechuje się dużą wytrzymałością, łatwo się go czyści, długo zachowuje swoje właściwości ślizgowe oraz dobrze współgra ze wszystkimi sensorami. Dla graczy istotne jest to, że w dotyku przypomina standardowy, lekko szorstki materiał, co wielu osobom na pewno się spodoba. Zwłaszcza, że jest to podkładka o szybkim ślizgu. Owa szorstkość pozwala zachować dobre poczucie kontroli. XPG Battleground XL Prime dostępna jest tylko w jednym rozmiarze 425 x 910 x 4 mm, co jest dosyć zaskakujące. Nie każdy ma miejsce i potrzebę korzystania z tak wielkiego pada. Na koniec pozostaje kwestia ceny jaką należy zapłacić za ten model. Jest spora, ale jak popatrzy się po ile stoją podobne podkładki na rynku (często dużo mniejsze) to można śmiało rzec, że cena nie jest taka wygórowana. Jeżeli podoba Wam się design, podświetlenie, szybki ślizg i wydanie tych ~200 zł nie jest problemem, to z czystym sumieniem możecie brać.

Cena w dniu publikacji 189 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.