SPC Gear Endorphy Cordura Speed

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Materiał użyty do produkcji części ślizgowej to Cordura. Jest to opatentowana mieszanka materiałów syntetycznych, która gwarantuje, że włókna będą przez długi czas odporne na przetarcia i otarcia. W internecie można znaleźć o tym materiale wiele różnych informacji. Naszym zdaniem użycie go jako podkładki pod myszkę to świetny pomysł.
  • Wersja bazowa (spód) jest wykonana z bardzo dobrej jakościowo gumy. Jest ona trochę inna niż te spotykane w większości podkładek. Wygląda jakby było pokryta jakimś preparatem lub posiadała domieszkę dodatkowego materiału nadającego specyficzny połysk.
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić.
  • Podkładka posiada niską podatność na zabrudzenia i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Bardzo łatwo się czyści wszelkie zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji, zwyczajnie przecierając powierzchnię wilgotną szmatką.
  • Podkładka w naszym przypadku nie była wyprostowana po wyjęciu z pudełka, brzegi były dosyć mocno zaokrąglone (w wersji L i XL). Niemniej stosując proste metody - odgięliśmy podkładkę w drugą stronę na jeden dzień, w przeciwnym kierunku niż była zwinięta w pudełku - po czym Endorphy wyprostowała się całkowicie.
  • Podkładka posiada dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powodują znaczących zmian w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.


3. Przyczepność

O ile nie korzystamy z biurka ze śliską lakierowaną powierzchnią to nie powinniśmy mieć problemu z przyczepnością. Biorąc pod uwagę fakt, że na tego typu biurkach żadna podkładka nie leży dobrze to nic niepokojącego w tym nie widzimy.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na wszystkich zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy czy dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik) nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym sensorem. Wszystkie nowsze sensory posiadają pełną kompatybilność (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360 oraz 3389 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366). Jest to też bardzo dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090 lub laserowe A9500/9800). Nie zalecamy do niej jedynie S3888 który posiadał z jakiegoś powodu ogromny LOD na tej powierzchni.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- pełna (3CD)
Tracer Toriado
(A3050)
- pełna (4CD)
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059)
- pełna
(2
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (1-3CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna (2CD)
Roccat Savu
(A3090)
- pełna (2.5CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
-pełna (2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna (1CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna (6CD)
RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna (1.5CD)
Zowie ZA12
(PMW3310)
- pełna
(1CD)
SS Rival 650
(TrueMove3)
- pełna
(1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka SPC Gear Endorphy należy do bardzo szybkich ślizgowo podkładek. Cechuje ją bardzo gładki i równy ślizg. Szybkość ruchu w poziomie jest niemal identyczna jak w pionie. Jak na tak szybką podkładkę, wyczucie powierzchni jest wyjątkowo wyraźne, co zawdzięczamy najprawdopodobniej lekko "surowemu" i nieśliskiemu w dotyku materiałowi. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest wyjątkowo mała - oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej nie odczuwa się za bardzo oporu. Efekt przyklejania się myszki do podkładki jest niemal zerowy. Wiąże się to jednak z tym, że trudniej zatrzymuje się myszkę po szybkim ruchu - co jest normalne dla tak szybkich podkładek. Endorphy jest bardzo sprężysta, więc można używać myszek z cienkimi ślizgaczami. Jest to doskonała podkładka w szczególności pod RTSy/MOBA.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Ciężko jest wskazać ewentualny zamiennik dla tego modelu. Jedyne do czego można by ją porównać to Zowie G-TF(x), ze względu na podobne właściwości ślizgowe, ale z powierzchni jest znacznie mniej szorstka i wydaje się bardziej żywotna. Jedynie splot jest w obu podkładkach do siebie podobny.   

Zestawienie SPC Gear Endorphy Cordura Speed w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce SPC Gear Endorphy. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
79 60 8.5 7 6
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1600dpi; A9500 - 3600dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360, 3389) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.

Podkładka dostępna jest w trzech rozmiarach. Najmniejszy to M o deklarowanym wymiarze 360 x 300 x 3 mm. Większa to L i ma wymiary: 400 x 456 x 3 mm (rozmiar faktyczny różni się niewiele w stosunku do wielkości podanej przez producenta, który deklaruje jej wielkość na 400 x 450 x 3.5). Największa wersja czyli XL ma 400 x 905 x 3 mm. Raczej każdy bez problemu powinien znaleźć swój rozmiar. Poniżej możecie zobaczyć poglądowe zdjęcia podkładek w rozmiarach L i XL.


5. Podsumowanie

Podkładki z serii Endorphy od SPC Gear skierowane są dla fanów szybkich materiałowych podkładek. Patrząc na obecny rynek to tego typu podkładki ostatnim czasy były w niszy i próżno było szukać czegoś o takim ślizgu. Co ciekawe, zastosowano tutaj dosyć unikatowy materiał, który zapewnia dużą wytrzymałość, łatwość utrzymania go w czystości i długo zachowuje swoje właściwości ślizgowe. W dotyku przypomina standardowy, lekko szorstki materiał, co wielu osobom na pewno się spodoba.
Nie bez powodu pisaliśmy, że podkładka najlepiej sprawdza się w grach RTS i MOBA. Większość graczy tego gatunku woli właśnie szybkie powierzchnie, gdyż ciągłe operowanie myszką, szybkość reakcji jest tam najważniejsze. Oznacza to, że wyczucie powierzchni i gładkość ruchu ma większe znaczenie, niż łatwość zatrzymywania myszki po szybkich ruchach, bądź kontrola nad utrzymaniem kursora na wybranym punkcie. Nie oznacza to jednak, że w FPS podkładka się nie sprawdza, po prostu trzeba lubić tego typu podkładki i czuć się na nich pewnie. Podoba nam się to, że możemy wybrać aż 3 rozmiary, w tym naprawdę dużą wersję XL (400 x 900 mm). Uważamy, że cena jest adekwatna do jakości tego modelu. Podkładkę cechuje również bardzo dobra współpraca z praktycznie wszystkim sensorami.
SPC Gear Endorphy Cordura Speed to pierwsza podkładka tego producenta i przyznajemy, że jest to bardzo mocne wejście na ten rynek. Chociaż producent postawił na model o bardzo szybkiej powierzchni to przy chociażby zbliżającej się premierze Warcrafta 3 Reforged, wydaje się to bardzo trafny wybór. Z pewnością wielu graczy powracających do tego tytułu będzie szukać nowego sprzętu, w tym nowej szybkiej podkładki jak Endorphy. Polecamy samemu ją przetestować, gdyż jesteśmy przekonani, że spodoba się wielu osobom! 

Cena w dniu publikacji: M - 69 zł, L - 99 zł i XL - 149 zł


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.