Lamzu Energon

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Charakterystyka
3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja


2. Charakterystyka

  • Powierzchnia podkładki wykonana jest z syntetycznego materiału - nylon+lycra. Jest to bardzo wytrzymały materiał. W dotyku jest bardzo gładka i smukła (praktycznie nie czuć włókien, co widać pod mikroskopem jak równo i blisko siebie przylegają). Prawdopodobnie za sprawą lycry dostajemy specyficzny poślizg, który pomimo swojej szybkości pozwala całkiem dobrze kontrolować myszkę. Co jednak podejrzewamy na podstawie doświadczenia z podobnymi podkładkami - gdy już dochodzi do lekkiego wytarcia powierzchni to szybkość ślizg zdecydowanie się obniży. Podkładka cechuje się dużą jednolitością ruchów po osi X i Y, ale mimo tego da się wyczuć zauważalne różnicy po ruchu w pionie i poziomie. W pionie jest trochę większy opór. Do tego ma bardzo dobrze wyczuwalny i równy start z pozycji zerowej i nie następuje po nim gwałtowne załamanie szybkości. Dla osób oczekujących kontroli jest tutaj wyczuwalny delikatny, równy opór podczas startu, następuje delikatne, bardzo subtelne "chwytanie". Powierzchnia pomimo swojej dużej szybkości gwarantuje pewne doznania z podkładek wolnych. Będzie to bez wątpienia pożądane zjawisko dla tych, którzy nie mogą się przyzwyczaić do wolnych podkładek, a na szybkich ciągle przestrzeliwują cele i mają trudności z prawidłowym zatrzymaniem myszki. Zaznaczamy, że nie jest to super łatwe i na pewno będziecie zatrzymywać myszkę zawsze tak jak chcecie, ale jak na tak szybką podkładkę Energon na pewno w tym pomoże. Podkładkę mimo wszystko sugerujemy tym, którzy swoją celność bazują na śledzeniu celu, aniżeli na flick-shotach.
  • Strona bazowa (spód) jest wykonana z syntetycznej gumy. Oficjalna jej nazwa to Chloroprene & Styrene Butadiene Rubber. Jest ona potocznie nazywana Neoprenem, a dokładnie SCR Neoprene. W zasadzie da się spotkać tylko 3 rodzaje neoprenu (CR, SCR, SBR), z czego to "wersja" CR jest najdroższą i najbardziej unikatową, niemniej dla podkładek nie ma to żadnego znaczenia i generalnie używa się właśnie wersji SCR. Minusem tego materiału jest to, że może nieodwracalnie ulec uszkodzeniu podczas mocnego zagięcia podkładki. Spód trzyma w miarę pewnie - podkładka nie przemieszcza się podczas grania. Na niektórych śliskich powierzchnia może się jednak delikatnie suwać. Spód jest dosyć sprężysty, niemniej osobom które mocno dociskają myszkę do podłoża nie polecalibyśmy jej używać wraz z myszką posiadającą cienkie ślizgacze. W skali Shore'a posiada ona wynik ok. 17-18°Sh A. Dla porównania podkładka BenQ Zowie G-SR(czarna) posiada ok. 36-37°Sh, BenQ Zowie G-SR SE ok. 31-32°Sh A, natomiast DM Pad ok. 37-38°Sh A. Porównywalna pod kątem miękkości jest podkładka Endgame Gear EM-C, która posiada ok. 14-15°Sh A. Im mniejszy współczynnik °Sh A tym podkładka jest miększa.
  • Podkładce przez dłuższy czas będzie towarzyszyć mało intensywny zapach gumy. Niemniej nie zdziwcie się, że będziecie go również czuć na rękach. 
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić. Nie czuć go podczas ruchów ręką.
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia. Niewielkie zabrudzenia nie wpływają jednak znacząco na ślizg. Nie można jej prać. Brud ścierami delikatnie ścierką i odkurzamy.
  • Podkładka jest w pełni wyprostowana po wyjęciu z pudełka.
  • Podkładka posiada niską odporność na ciecz. Chociaż woda całkowicie nie wsiąka w powierzchnię i częściowo da się ją zetrzeć szmatką to jednak pozostaje mokry ślad, który długo nie schnie i który wpływa na ślizg.
  • Podkładka nie powinna wywoływać potliwości dłoni.
  • Posiada pełną współpracę z najnowszymi sensorami. Nie zwiększa, ani nie zmniejsza bazowego LOD dla danego sensora. Starsze sensory mogą mieć nieco większy jitter.
  • Obstawiamy optymalną jej żywotność (przy zachowaniu nieznacznie zmienionych parametrów) na ok. 3 lata.
  • Podkładka ma inny rozmiar niż jest to podane na opakowaniu. W przypadku wersji standardowej jest to realnie 470 x 405 x 4 mm.
  • Zamiennik: wśród testowanych przez nas to jest kilka podkładek o bardzo podobnej powierzchni, ale są to głównie modele już nieprodukowane tj. CM Storm Power-RX, GIGABYTE AIVIA, ASUS Strix Glide Speed oraz z tych co da się jeszcze dostać to XTracGear Ripper i Carbonic. Niemniej żadna nie posiada identycznego ślizgu. Jeżeli jednak ktoś z was miał którąś z tamtych podkładek i mile ją wspomina to z czystym sumieniem może zakupić Energona, który jest na pewno lepszy od każdej z ww.

3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Zestawienie Lamzu Energon w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Lamzu Energon. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
73 64 7 7 6.5
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 7. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.
SIŁA POCZĄTKOWA CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
~0.31N - 0.38N ~0.25N - 0.32N
  • siła początkowa - pomiar siłomierzem ruchu myszki z pozycji zerowej. Im wyższa wartość N tym większy opór. W różnych częściach podkładki mogą występować różne wartości. 
  • chropowatość powierzchni - pomiar siłomierzem podczas ruchu myszki na podkładce. Mniejsze liczby oznaczają większą gładkość, a tym samym większą szybkość ruchu myszki. Mniejszy rozrzut w przedziale liczbowym może też oznaczać większą jednolitość podczas ruchu myszki na całej powierzchni.

Aby wartości miały większy sens najlepiej je zestawić z wartościami innych podkładek i porównać (patrz do zestawienia).

Jittering – nie odczuliśmy zwiększonego jittera poza standardowym dla danego sensora i dla danego dpi.

 


4. Podsumowanie

Enregon to pierwsza podkładka w ofercie Lamzu i podążając za filozofią tej firmy nie jest to zwykła kopia czy coś standardowego (co ciekawe firma lamzu, jest założona przez chińską fabrykę, która wcześniej robiła tylko OEM i ODM i ani trochę nie byli konkurencyjni i innowacyjni :P, niemniej jakimś cudem dobra zmiana tam zaszła i dzięki temu mamy na rynku fajną firmę z ciekawymi produktami). To na co pewnie mało kto zwróci uwagę, ale firma stawia na otwartość i wręcz chwali się tym z czego zrobiona jest podkładka. Jeszcze parę lat temu praktycznie nikt tego nie pisał, a ma to znaczenie informacyjne i pomaga przy wyborze. Jeżeli ktoś się zastanawia dlaczego cena tej podkładki jest tak wysoka, to jest to spowodowane właśnie materiałami użytymi w jej produkcji oraz w największej mierze formą pakowania. Płaskie pudełko jest dużo droższe w przechowywaniu i transporcie a niżeli standardowe prostokątne. Zyskuje na tym jednak odbiorca, który dostaje płaską podkładkę bez fałdowań. Powierzchnia zapewnia szybko ślizg, ale ciągle z wyczuwalnym kontrolowanym poślizgiem. Na pewno jest to podkładka dla tych co lubią eksperymentować, co szukają czegoś nowego o nietypowych właściwościach. Powierzchnia ta jest przeznaczona dla osób, które szukają szybkiej powierzchni, ale równocześnie miewają problemy z wyczuciem myszki podczas nagłego zatrzymywania. Specyficzna powierzchnia na pewno powinna chociaż w małym stopniu ułatwić kontrolę w tym zakresie. Podkładkę można polecić zarówno graczom "high" jak i "low sens". Podkładka w pełni współgra ze wszystkimi nowszymi sensorami. Lamzu Energon jest modelem, który można polecić wszystkim którzy poszukują nietypowej szybkiej powierzchni. Niemniej musimy zaznaczyć, że podkładka jest na tyle specyficzna, że nie każdy da radę się do niej przyzwyczaić i na pewno nie możemy o niej powiedzieć, że jest uniwersalna.

Cena w dniu publikacji - 189 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to