Endgame Gear MPC 450/890/1200

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar i cena (stan na 11.2020):
      MPC450 – 450 x 400 x 3 mm – cena: 89 zł
      MPC890 – 890 x 450 x 3 mm – cena: 179 zł
      MPC1200 - 1200 x 600 x 3 mm – cena: 279 zł
    • kolor: granatowy
    • rodzaj: materiał syntetyczny
    • powierzchnia: szybka


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Materiał użyty do produkcji części ślizgowej to Cordura. Jest to opatentowana mieszanka materiałów syntetycznych, która gwarantuje, że włókna będą przez długi czas odporne na przetarcia i otarcia. W internecie można znaleźć o tym materiale wiele różnych informacji. Ostatnim czasy materiał ten stał się bardzo popularny i coraz więcej producentów sięga po niego. Z doświadczenia z tą powierzchnią wiemy, że faktycznie bardzo długo utrzymują się na niej początkowe właściwości ślizgowe.
  • Strona bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy. Jakością nie odbiega od tego co widzimy u konkurencji. Przez pierwszych kilka dni podkładce towarzyszy średnio intensywny zapach gumy.
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić.
  • Podkładka posiada niską podatność na zabrudzenia i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką, aby usunąć ewentualne zabrudzenia.
  • Podkładka w naszym przypadku nie była wyprostowana po wyjęciu z pudełka, brzegi były dosyć mocno zaokrąglone (w wersji MPC890). Po paru dniach udało się ją bardziej wyprostować na brzegach. Niestety, lekkie wybrzuszenia są obecne cały czas.
  • Podkładka posiada dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalanie nie powodują znaczących zmian w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała potliwości dłoni u osób testujących.


3. Przyczepność

Gdy położyliśmy na naszej podkładce MPC890 klawiaturę oraz myszkę to nie było szans, aby ją przesunąć. Sam rozmiar powoduje, że nie będzie się ona przemieszczać. Czy tak samo jest z mniejszą jej wersją nie wiemy. W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na wszystkich zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy czy dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik) nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym sensorem. Wszystkie nowsze sensory posiadają pełną kompatybilność (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360 oraz 3389 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366). Jest to też bardzo dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090 lub laserowe A9500/9800). Nie zalecamy do niej jedynie S3888 który posiadał z jakiegoś powodu ogromny LOD na tej powierzchni. Jedyna uwaga odnosi się do pośredniej współpracy z PMW3360 i PMW3389. Jeżeli na podkładce znajdują się jakieś nieczystości (np. okruszek), nawet mało widoczne, to sensor po najechaniu na taki obiekt, potrafi stracić trakcje. Spowoduje to, że kursor nagle "ucieknie" w losowym kierunku. Podczas naszych testów zdarzyło się to jedynie kilkukrotnie. Chociaż skala tego zjawiska jest znikoma, to trzeba mieć na uwadze, że może to nastąpić i profilaktycznie należy dbać o czystość podkładki. Efekt jest zbliżony do tego, co czasem obserwuje się przy tych sensorach na podkładkach plastikowych i przy identycznym założeniu.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
Tesoro SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
CM Xornet
(A3050)
- częściowa (~3CD)
Zowie EC2 Evo
(A3090)
- pełna (~1CD)
SS Rival 300
(PMW3310)
- pełna (1CD)
CM Xornet II
(PMW3320)
- pełna (2.5CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
CM MM S
(PMW3330)
- pełna (~1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna (~1CD)
DM1 FPS
(PMW3389)
- pełna (~1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną lub występują zaburzenia w pracy kursora przy niektórych wartościach dpi).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • nie przeprowadzamy już testów modeli sensorów, których praktycznie na rynku już nie ma.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka Endgame MPC należy do bardzo szybkich ślizgowo podkładek. Cechuje ją bardzo gładki i równy ślizg. Ze względu na symetryczny układ włókien, szybkość ruchu w poziomie jest niemal identyczna jak w pionie. Dzięki temu, że materiał posiada wyczuwalne włókna, nadające lekką szorstkość to wyczucie powierzchni i prowadzenia myszki jest całkiem dobre. Podczas ruchów, pomimo szybkiego ślizgu wyczuwamy podłoże. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest wyjątkowo mała - oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej nie odczuwa się za bardzo oporu. Efekt przyklejania się myszki do podkładki jest niemal zerowy. Wiąże się to jednak z tym, że trudniej zatrzymuje się myszkę po szybkim ruchu - co jest normalne dla tak szybkich podkładek. MPC jest bardzo sprężysta, więc można używać myszek z cienkimi ślizgaczami. Jest to doskonała podkładka w szczególności pod RTSy/MOBA.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Na rynku już istnieje kilka podkładek z identycznym materiałem. Są to SPC Endorphy Cordura Speed, XPG Battleground oraz Endgame MPX. Co ciekawe, pomimo tego samego materiału MPC różni się trochę od konkurentów pod kątem ślizgowym. Być może barwnik lub inne ułożenie włókien zmieniły nieznacznie wartości ślizgowe.

Zestawienie Endgame Gear MPC w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Endgame Gear MPC. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
80 58 8.5 7 6
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1600dpi; A9500 - 3600dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360, 3389) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.

Podkładka dostępna jest w trzech rozmiarach. Można powiedzieć, że zapomniano tutaj o osobach, które nie mają dużo miejsca na podkładkę i ciągle korzystają z mniejszych ich wersji. Najmniejszy rozmiar MPC ma prawie pół metra. Największy ponad metr.

  • MPC450 – 450 x 400 x 3 mm
  • MPC890 – 890 x 450 x 3 mm
  • MPC1200 - 1200 x 600 x 3 mm

W przypadku recenzowanej wersji MPC890 faktyczny rozmiar różni się tylko o 15 milimetrów (szerokość wynosi 905 mm). Taka wielkość gwarantuje każdemu w pełni komfortowe granie. Na podkładce bez problemu zmieścimy pełną klawiaturę i myszkę. Jeżeli zmieścicie tak dużą podkładkę na swoim biurku to polecamy, gdyż wygoda płynąca z posiadania tak dużej powierzchni jest naprawdę spora.


5. Podsumowanie

Założeniem firmy Endgame Gear jest oferowanie sprzętu, który na wiele lat ma zaspokoić potrzeby graczy pod kątem jakości i użyteczności. Wszystko zaczęło się od myszki, kierowanej do graczy FPS, gdzie łącząc trochę nowości, trochę sprawdzonych rozwiązań wydano bardzo ciekawy model. Podobnie jest w przypadku recenzowanej podkładki MPC890. Ostatnim czasu bardzo popularny materiał Cordura, znajdziemy również tutaj. Jest to o tyle ciekawy materiał, gdyż zawiera w sobie cząsteczki teflonu nadające mu sporej szybkości. Do tego zamiast czarnej powierzchni, jest ciemnogranatowa. Prawdopodobnie barwnik nieznacznie, ale zmienił właściwości ślizgowe tego materiału wyróżniając ten model na tle konkurencji. Głównym czynnikiem jaki sprawia, że na materiał Cordura decyduje się coraz więcej producentów jest jej wytrzymałość. Podkładka przez bardzo długi czas utrzymuje swoje wartości ślizgowe i jest ją dosyć łatwo utrzymać w czystości. Dziwi nas jednak fakt, że wybrano tak szybką powierzchnię biorąc pod uwagę fakt, że Endgame Gear raczej koncentruje się na graczach FPS. Nie jest to wiedza tajemna, że gracze FPS wolą wolniejsze podkładki, a szybkie są wybierane przez RTS'owców. Kto wie, może w przyszłości pojawi się również wolniejszy model. Seria MPC występuje w trzech dużych rozmiarach. Gdy dawaliśmy do testów podkładkę różnym osobą to fani m.in. LOL'a, Doty, Starcrafta i Warcrafta byli najbardziej z niej zadowoleni. Co istotne tutaj, wiele z tych osób, korzysta na co dzień ze znaczniej mniejszych rozmiarów podkładek. Tymczasem Endgame Gear mniejszego rozmiaru nie zapewnia. Tym samym pojawia nam się w głowie po raz kolejny pewna konsternacja, że model ten miał być przeznaczony dla graczy FPS. Jest jednak ciągle pewna nisza graczy, którzy preferują podkładki plastikowe lub w ogóle nie korzystają z padów i takim osobom MPC890 we wszelkiej maści strzelankach powinna wydać się idealnym rozwiązaniem na poprawę wyników.
Reasumując, cała seria MPC od Endgame Gear to świetne jakościowo o bardzo szybkim ślizgu, granatowe podkładki. Bardzo długo i intensywnie ja testowaliśmy i zmian w ślizgu w tym czasie nie zauważyliśmy. Można przyjąć, że pozostaną z nami na długi okres czasu. Wszystkie nowsze sensory dobrze z nią współpracują. Cena jest wysoka, nie jest jednak dużo wyższa niż u konkurencji. Jeżeli więc pasują wam jej rozmiary i szukacie możliwie najszybszej podkładki materiałowej to koniecznie ją przetestujcie.

Cena w dniu publikacji: MPC450 - 89 zł, MPC890 - 179 zł, MPC1200 - 279 zł.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.