Endgame Gear EM-C

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Charakterystyka
3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja


2. Charakterystyka

  • Powierzchnia podkładki wykonana jest ze standardowego materiału o gęstym splocie. W dotyku jest gładka, ale lekko szorstka pod palcami. Można powiedzieć, że dostajemy tutaj takie typowe, materiałowe, matowe pokrycie. Podkładka cechuje się bardzo dużą jednolitością ruchów po osi X i Y. Do tego ma bardzo dobrze wyczuwalny start z pozycji zerowej, podczas którego wyraźnie czuć lekki, ale równy opór. Z czasem szybkość podkładki spada (podobnie jak to ma miejsce w Zowie G-SR) i to wtedy naszym zdaniem zyskujemy największą kontrolę. Wszystkie ruchy myszką wydają się bardzo pewne z dobrym feedbackiem. Łatwo się na niej zatrzymuje myszkę w miejscu przez co na pewno sprzyja osobom wykonującym flick-shoty.
  • Strona bazowa (spód) jest wykonana z pianki poliuretanowej o nazwie PORON. Jest ona szerzej znana osobom, które miały kontakt z podkładkami japońskiej marki Artisan (o twardości XSoft). Jest to dosyć miękka, dobrze tłumiąca drgania pianka, która pozostaje wystarczająco elastyczna, aby ślizgacze się na niej nie zapadały pod warunkiem, że nie korzystamy ze zbyt cienkich i o zbyt małej powierzchni ślizgaczy. Jeżeli takie macie u siebie to raczej odradzamy zakup tej podkładki. W skali Shore'a posiada ona wynik ok. 14-15°Sh A. Dla porównania podkładka BenQ Zowie G-SR(czarna) posiada ok. 36-37°Sh, BenQ Zowie G-SR SE ok. 31-32°Sh A, natomiast DM Pad ok. 37-38°Sh A. Im mniejszy współczynnik °Sh A, tym podkładka jest miększa. Chociaż w teorii materiał ten nie jest specjalnie podatny na odkształcenie to mocno nie zalecamy zaginać/zwijać tą podkładkę, aby uniknąć nieodwracalnych szkód. Spód trzyma bardzo pewnie i trudno jest przypadkowo przesunąć podkładkę.
  • Podkładce nie towarzyszy żaden intensywny zapach. 
  • Podkładka jest obszyta, splot jest bardzo równy i zwarty - nie powinien się strzępić, ani rozchodzić. Nie czuć go podczas ruchów ręką.
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia. Niewielkie zabrudzenia nie wpływają jednak znacząco na ślizg. Nie można jej prać. Brud ścieramy delikatnie ścierką lub odkurzamy.
  • Podkładka jest w pełni wyprostowana po wyjęciu z pudełka.
  • Podkładka posiada niską odporność na ciecz. Woda szybko wsiąka w powierzchnię, ale przy niewielkiej jej ilości nie odczujemy zmian w ślizgu. Osoby z umiarkowaną potliwością dłoni mogą bez przeszkód z niej korzystać.
  • Podkładka nie powinna wywoływać potliwości dłoni.
  • Posiada pełną współpracę z najnowszymi sensorami. Nie zwiększa, ani nie zmniejsza bazowego LOD dla danego sensora. Starsze sensory mogą mieć nieco większy jitter.
  • Obstawiamy optymalną jej żywotność (przy założeniu, że z czasem równomiernie spadnie jej szybkość i gładkość) na ok. 2 lata.
  • Podkładka ma inny rozmiar niż jest to podane na opakowaniu. W przypadku wersji standardowej jest to realnie 410 x 480 x 3 mm, a nie 410x 490 x 3 mm.
  • Zamiennik: wśród testowanych przez nas to jest kilka podkładek o bardzo podobnej powierzchni, ale już nie tak podobnych właściwościach. Najbliższym jej odpowiednikiem jaki znamy to Zowie G-SR. Z dalszych odpowiedników to nosi cechy podobne do DM Pad, Taito 2017, Xtrfy GP4, Mionix Alioth.

3. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Zestawienie Endgame Gear EM-C w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Endgame Gear EM-C. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
54 74 7 9 9
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 7. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.
SIŁA POCZĄTKOWA CHROPOWATOŚĆ POWIERZCHNI
~0.42N - 0.49N ~0.32N - 0.42N
  • siła początkowa - pomiar siłomierzem ruchu myszki z pozycji zerowej. Im wyższa wartość N tym większy opór. W różnych częściach podkładki mogą występować różne wartości. 
  • chropowatość powierzchni - pomiar siłomierzem podczas ruchu myszki na podkładce. Mniejsze liczby oznaczają większą gładkość, a tym samym większą szybkość ruchu myszki. Mniejszy rozrzut w przedziale liczbowym może też oznaczać większą jednolitość podczas ruchu myszki na całej powierzchni.

Aby wartości miały większy sens najlepiej je zestawić z wartościami innych podkładek i porównać (patrz do zestawienia).

Jittering – można odczuć lekko zwiększony jittera dla wartości dpi powyżej zalecanych dla danego sensora. Z reguły tak jest na większości stricte materiałowych podkładkach.

 


4. Podsumowanie

Na rynku wbrew pozorom jest niewiele firm, które faktycznie starają się zrobić jakościowe produkty z myślą o odbiorcach i ich potrzebach. Endgame Gear należy bez wątpienia do tego grona i recenzowana tu podkładka jest tego doskonałym przykładem. Obstawiamy, że duża popularność podkładek Zowie G-SR w jakiś sposób przyczyniła się do powstania EM-C. Jest to wreszcie pełnoprawny zamiennik, trochę inny, ale zaspakajający podobne gamingowe potrzeby i wymagania. Wśród osób testujących praktycznie każdy kto miał do czynienia z Zowie G-SR potrafił bez problemu zacząć używać EM-C i bardzo szybko się do niej przyzwyczaić. Nawet mamy wrażenie, że EM-C dłużej zachowuje proporcje i nie ma tam tak gwałtownego spadku wartości ślizgowych w tak krótkim czasie. To co ją jednak bardzo różni to spód, który jest dużo miększy. Ten sam spód występuje w popularnych na całym świecie japońskich podkładkach Artisan w wersji XSoft. Jeżeli korzystacie z dużych ślizgaczy, o grubości co najmniej 0.6 mm to nie powinniście się martwić, ale w przypadku użytkowania niewielkich lub cieńszych ślizgaczy mogą zacząć się problemy i możliwe jest, że spód myszki będzie szorować po podkładce. Dużym plusem jest pakowanie podkładki w duży prostokątny karton co gwarantuje idealną równość powierzchni. Do dyspozycji są dwa rozmiary, aczkolwiek dużych różnic wielkościowych między nimi nie ma. Endgame Gear EM-C polecamy zwłaszcza graczom, którzy potrzebują świetnie kontrolowany dosyć wolny ślizg, łatwości zatrzymywania po szybkim ruchu, powierzchni stawiającej zauważalny, równy opór i grających na mid/high sensie. Podkładka w pełni współgra ze wszystkimi nowszymi sensorami. Podkładka EM-C od Endgame Gear jest naprawdę wyjątkowo udanym produktem, wreszcie dostajemy łatwo dostępną wolną powierzchnię, o przyjemnym materiale, jakości premium i dużym rozmiarze. Jedyne co może w niej zniechęcić to cena. Jest spora, ale gdy porównamy ją do japońskich odpowiedników od Artisana to już przestaje straszyć i może się wydać, że w sumie jest to okazja. Z naszej strony szczerze polecamy.

Cena w dniu publikacji - 209 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to