Trust GXT 180 Kusan

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna z systemami Windows 7, 8, 10.
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

>objaśnienia pojęć użytych w recenzji<



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3325,
  • zakres dpi: od 100 do 5000 (przeskok co 100 dpi),
  • maksymalna szybkość: ~2.54m/s (wg specyfikacji sensora)
  • polling rate: 125, 250, 333, 500 oraz 1000 Hz
  • gumowy kabel o długości ~1.8m,
  • 6 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze,
  • pod dwoma głównymi przyciskami - przełączniki Huano,
  • podświetlenie RGB,
  • opóźnienie kliku ~6 ms, LOD ~2 mm
  • sterowniki,
  • wymiary: 125.5 x 65 x 40 mm, szerokość przycisków to ~27 mm,
  • waga bez kabla ~100 g,
  • cena: 179 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Myszka jest skierowana dla graczy praworęcznych lub leworęcznych (pod warunkiem, że nie potrzebują korzystać z przycisków bocznych). Zalecany sposób ułożenia palców na niej to 1+2+2. Kusan ma symetryczną konstrukcję, z najwyższym punktem grzbietu mniej więcej po środku. W dłoni wydaje się dosyć wysoka, dobrze wypełnia dłoń (przy palm gripie) i cechuje się dobrą stabilnością. Wszelkie zaokrąglenia są perfekcyjne. Jest to typowa konstrukcja pod palma lub palmo-claw dla osób o dowolnej wielkości dłoni. Patrząc z góry na myszkę widać delikatne profilowanie boków, w praktyce nie odczuwa się tego. Patrząc z boku, ścianki są prawie płaskie (minimalnie u podstawy jest bardziej wąsko niż przy przyciskach). W dłoni można mieć odczucie, że trzymamy małą cegłówkę, co nie ma tutaj złego odbioru i wielu osobom takie profilowanie bardzo pasowało. Konstrukcja ma jednak znaczący mankament w postaci zbyt szerokiego prawego przycisku głównego, który o ok. 0.5 mm za bardzo wystaje poza krawędź. W praktyce zahaczamy o niego palcem serdecznym (przy 1+2+2), chyba że mamy bardzo szczupłą dłoń, to wtedy jest szansa, że zmieścimy palec poniżej przycisku. W takich sytuacjach da się na szczęście zeszlifować krawędź przycisku i powinno być znacznie lepiej.

Waga:
Waga myszki bez kabla wynosi ~100g. Z racji na specyficzny kształt myszki, nie ma się wrażenia, że jest to za dużo. Powiedzielibyśmy, że jest optymalnie. Waga jest rozłożona w miarę po równo. Osoby, które chciałyby jednak "odchudzić" gryzonia mogą wyciągnąć znajdujący się w środku obciążnik (wiąże się to z odklejeniem ślizgaczy i rozkręceniem myszki) co zredukuje wagę do ok 90 g.

Powierzchnia:
Góra pokryta jest typowym, lekko śliskim plastikiem, niepowodującym jednak potliwości i będącym całkiem przyjemnym w dotyku. Do tego nie pozostają na nim odciski palców. Na bokach użyto, lekko szorstki, chwytny plastik, który również sprawił na nas bardzo pozytywne wrażenie.

Przewód:
Gumowy
, średnio elastyczny i ciężki. Ma średnicę 3.1 mm i długość ~1.8 m. Zakończony jest standardowym wtykiem USB i pierścieniem ferrytowym. Podczas ruchów czuć jego obecność i część osób skarżyła się, że trochę krępuje ruchy. U wylotu z myszki skierowany jest na prost i nie powoduje ocierania kabla o podkładkę.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się
trzy stopki o dosyć dużej powierzchni. Są wykonane z teflonu. Mają dobrze zaokrąglone krawędzie oraz są stosunkowo wysokie (0.6 mm) - co gwarantuje to, że myszka nie będzie szurać spodem o podkładkę. Zapewniają dosyć gładki, średnio szybki i w miarę równy ślizg. Co ciekawe mają ten sam kształt i wielkość co w myszkach Sensei (stara wersja) i DM1 Pro, różni je jednak ślizg. Po ich odklejeniu nie nadawały się już do ponownego użytku. W naszym odczuciu można by poszukać dla nich bardziej gładkich i szybszych zamienników.

Przyciski:
Myszka posiada 6 przycisków (wszystkie są programowalne). Główne naciska się ze średnim oporem i są bardzo dobrze wyczuwalne, dosyć chrupkie i sprężyste. Można je bardzo szybko i efektywnie wciskać. Nie zdarzyły nam się przypadkowe wciśnięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 3.5 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3.8/5 (*gdzie 5 to najtwardsze), a głośność określilibyśmy jako średnią - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są identyczne w kliku i dźwięku. Przyciski nie cierpią na niechciane zjawisko nazywane "overtravel" (gdzie po kliku, przycisk jeszcze się zapada). Posiadają jednak pewną wadę konstrukcyjną, a mianowicie podczas kliku czuć jakby przycisk wychylał się trochę po skosie i do tego towarzyszy mu dziwny pogłos (stukanie). Sprawia to, że klik nie daje pełnej satysfakcji, gdyż wady te potrafią nas rozpraszać.
Do bocznych przycisków sięga się bezproblemowo, ich klik jest jednak mocno "gumowaty", zbyt głęboki i dziwnie miękki (coś jak w myszkach Zowie z serii EC). Nie zrobiły na nas dobrego wrażenia.
Przyciski na scrollu jest bardzo twardy i ma średnio wyrazisty klik. Jego użyteczność jest średnia, ale na szczęście nie doświadczamy przekręcania się scrolla podczas jego aktywacji.
Przyciski do zmiany dpi działa jak należy i nie widzimy z nim żadnych problemów, z racji na swoje ulokowanie zalecamy ograniczyć jego użytkowanie do minimum. Posiada twardy i krótki klik.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~6 ms. Wynik jest bardzo dobry.

Scroll:
Zastosowano tutaj 24 stopniowy scroll, który zapewnia delikatny, średnio wyrazisty (wręcz dla niektórych za mało) przeskok - schodki są słabo wyczuwalne. Samo przekręcanie stawia średnio-duży opór. Jest łatwo dosięgalny. Praktycznie jest bezgłośny.

Sensor:
W Trust GXT180 Kusan zastosowano sensorów optycznych - PMW3325. Cechuje go średnia prędkość maksymalna (do ~2.6m/s wg specyfikacji), brak predykcji, akceleracji, wysoka tolerancja powierzchni na jakiej pracuje, niski lod i brak interpolacji. Jego feeling można porównać do PMW3310.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. LOD jest na poziomie ~1.8-2 mm (~1.5 CD). Z racji na dosyć wolne ślizgacze zalecamy średnie lub szybsze podkładki.

Dpi – dane podane przez producenta trochę różnią się od naszych pomiarów (przykładowo dla 400 dpi jest to ~460, dla 800 jest to ~870, dla 1600 jest to ~1720). Do wyboru mamy zakres od 100 do 5000 dpi, z przeskokami co 100.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – jitter praktycznie nie występuje (na plastikowych podkładkach jest jeszcze mniej odczuwalny). Jedynie w okolicach 5000 dpi można zaobserwować jego znaczące oznaki.

Predykcja – znikoma, aczkolwiek da się odczuć, że jest tutaj pewien algorytm wygładzający ruchy. Niemniej nie jest to poziom, który mógłby negatywnie wpłynąć na kontrolę kursora.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ~3.8m/s. Jest to wartość znacznie wyższa od tej podawanej przy specyfikacji PMW3325. Przy 1000Hz zauważyliśmy jednak, że czasami w okolicach 2.8 m/s pojawiały się drobne skoki kursora (czyli kursor gubi się wtedy). Dla 500 Hz nie zaobserwowaliśmy takich problemów. W praktyce, w grach nawet przy 1000Hz wspomniane skoki będą bardzo trudne do zauważenia, gdyż sensor nie reaguje na przekroczenie maksymalnej prędkości w drastyczny sposób, czyli kursor ani nie ląduje nam pod nogami ani nie ucieka w losowym kierunku.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

1000Hz
500Hz

Polling rate – stabilne 125, 250, 333, 500 lub 1000Hz, o dosyć spójnym przesyle danych.

Smoothing i feeling – smoothingu nie da się odczuć. Feeling sensora PMW3325 dla wielu z nas był średnio przyjemny, przypomina on trochę ostrzejszy PMW3310. Nie odczuwaliśmy tutaj, charakterystycznego dla wielu sensorów optycznych poczucia miękkości, a przez to nie czuliśmy pełnej kontroli.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Nie ukrywając nie czuje się, że Kusan to produkt z najwyższej półki, ani materiały, ani jakość użytych komponentów, ani wykonanie nie zachwyca i nie odzwierciedla żądanej ceny. Przede wszystkim spasowanie przycisków nie jest najlepsze, bo przy kliknięciu nienaturalnie się odchylają (tak jak opisaliśmy to w punkcie o przyciskach) i do tego prawy przycisk wystaje lekko poza krawędź (więcej opisane w punkcie o kształcie). Ślizgacze wydają się dosyć przeciętne jak na tą cenę. W środku (aby dostać się do wnętrza należy odkręcić 4 śrubki znajdujące się pod wszystkimi ślizgaczami) wykonanie jest poprawne, ale użyto znacznie tańsze komponenty, niż sugerowałaby cena tego urządzenia. Przełączniki Huano, które nawet nie są najwyższymi modelami, tańszy scroll TTC, tani kontroler, DIP'y zamiast LED'ów, budżetowe PCB. Do tego system naciskania bocznych przycisków nie jest najlepiej rozwiązany. Na plus można powiedzieć, że poziom spasowania ze sobą wszelkich elementów jest bardzo poprawny. Kabel, chociaż jest trochę toporny to wydaje się bardzo trwały. Scroll nie kiwa się na boki. Soczewka nie drga, ale jest to zasługa czarnego plastra, który przykrywa sensor. Jeżeli go odkleimy to można zaobserwować drgania soczewki.

Po kilkuset godzinach spędzonych w różnego rodzaju grach nie zanotowaliśmy żadnych problemów z działaniem któregokolwiek komponentu.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Huano Pink dot o żywotności 10 mln kliknięć.
  • Przełącznik pod scrollem to Huano White dot o żywotności 3 mln kliknięć.
  • Pod dwoma przyciskam bocznymi zastosowano również przełączniki Huano White dot.
  • Pod przyciskiem do zmiany dpi zastosowano przełącznik typu SMD Tactile.
  • Scroll jest firmy TTC - żywotność 100 tyś. cykli.
  • Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada mikrokontroler firmy Iton IF88H z wbudowaną pamięcią, o którym jednak nie znaleźliśmy żadnych danych. Jest on rzadko stosowany i występuje raczej w tańszych produktach.
  • Soczewka jest oryginalna Pixarta.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.trust.com. Podczas testów korzystaliśmy z najnowszej dostępnej wersji.

Sterowniki działają bardzo płynnie i nie obciążają systemu. Nie mają wpływu na działanie sensora. Myszka zapamiętuje wszystkie ustawienia. Dużym plusem jest możliwość zapisania w pamięci myszki do 5 różnych profili.

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • dowolne zaprogramowanie 6 przycisków,
  • ustawienie do pięciu poziomów dpi,
  • ustawienie dpi dla osi x i y,
  • tworzenie i zarządzanie profilami,
  • zmianę dpi w zakresie od 100 do 5000 dpi (przeskok co 100dpi),
  • zmianę polling rate (125, 250, 333, 500 i 1000),
  • kontrolę podświetlenia,
  • kontrolę akceleracji i szybkości przewijania scrolla,
  • tworzenie makr.

Makra posiadają wybór ich powtarzania (podczas wciśniętego przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy, do ponownego wciśnięcia). Maksymalnie można zaprogramować 34 akcje. Można nagrywać klik przycisków z myszki i klawiatury. Zmiany dokonywane w sterownikach są widoczne w czasie rzeczywistym, co pozwala na zaoszczędzenie sporo czasu, gdyż nie ma potrzeby ciągłego zapisywania po każdej takiej zmianie. Można ustawić ile poziomów dpi ma być aktywnych (1 do 5), miedzy którymi możemy później przełączać.

Podświetlenie nie jest intensywne nawet na najwyższym poziomie. Dla niektórych wydawało się nawet za mało wyraźne. Do wyboru jest cały zakres RGB, ale w praktyce kolory są dosyć wyblakłe i odcieni danego koloru nie da się za bardzo rozróżnić. Do wyboru mamy możliwość ustawienia pojedynczego koloru, pulsacje lub przejście między kilkoma kolorami (możliwe jest ustawienie szybkość przejścia). Można też wyłączyć całkowicie podświetlenie. Podświetlanymi elementami są scroll, przyciski boczne i logo. Podświetlenie (wraz z kolorem) ustalamy dla wszystkich tych elementów razem. O zmianie dpi informuje nas migniecie światła na wybrany z góry kolor.

 


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Firma Trust zawsze kojarzyła nam się ze sprzętem tanim i dla osób o małych wymaganiach. Co bardziej wymagający gracze raczej rzadko sięgali po produkty tego producenta. Jednak od pewnego czasu Trust ewidentnie chce to zmienić wprowadzając nowe droższe serie produktów i nawiązując współpracę z zespołem e-sportowy Epsilon eSports. Jedną z najnowszych propozycji Trusta jest recenzowana myszka GXT 180 Kusan. Na jej końcową ocenę zasadniczy wpływ ma tutaj cena, która nie wiedzieć czemu jest tak duża. Myszki o podobnych parametrach, nieraz nawet z tej samej fabryki można kupić nawet o połowę taniej. Pomimo tego, że myszka sama w sobie jest całkiem przyzwoita i można by ją ocenić pozytywnie, tak w obecnym przedziale cenowym wymagania i oczekiwania znacząco rosną, powodując, że na tą chwilę trudno jest nam ją polecić. W myszce "siedzi" sensor PMW3325, który chociaż jest całkiem przyzwoity to znajdziemy go głównie w tańszych produktach i na dzisiejsze standardy nie wydaje się już zbyt atrakcyjną opcją. Pod przyciskami zastosowano przełączniki Huano, ale nawet nie pokuszono się o użycie najlepszego modelu. Scroll (dokładnie encoder) można było zastosować o bardziej wyrazistym przeskoku, który byłby skierowany bardziej do graczy FPS. Z kształtu Kusana wydaje się typowy pod szybkie strzelanki. W zasadzie to właśnie kształt, waga i powierzchnia są w dużej mierze najlepszymi punktami tego modelu. Jakość względem ceny szczerze powiedziawszy nie wypada najlepiej i bynajmniej nie można jej zestawić pod tym kątem z wieloma innymi myszkami z tego pułapu cenowego. Dobrze, że chociaż sterowniki są w pełni użyteczne i dla pewnej grupy odbiorców na pewno zwiększają atrakcyjność tego modelu.
Reasumując GXT 180 Kusan jest myszką, która powinna kosztować maksymalnie 100 zł (podejrzewamy, że z czasem tak będzie)
i która w takiej cenie byłaby naprawdę produktem godnym polecenia i otrzymałaby od nas rekomendację. Na chwilę obecną niestety nie możemy jej przyznać. Szczerze powiedziawszy oczekiwaliśmy znacznie lepszych rezultatów i lepszego produktu po współpracy Trusta z Epsilon eSports.

Cena w dniu publikacji - 179 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 06.2018)
  • kształt - 4
  • waga - 4
  • powierzchnia - 4.5
  • przewód - 3.2
  • ślizgacze - 4
  • przyciski - 3.5
  • scroll - 3.9
  • sensor - 3.9
  • jakość - 2.7
  • sterowniki - 3.8
  • competitive gaming – 3.8/5

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji i produktu prosimy zadawać na tym forum.