Tracer Recon

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Kształt, komfort, jakość, przyciski, sterowniki
3. Precyzja
4. Podsumowanie i ocena


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<

tracer recon 1


1. Specyfikacja

  • sensor laserowy: Avago 9500,
  • dpi: 500/1000/1500/2000/3000/4000/5000,
  • polling rate: 250, 500 lub 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość ~ 3.81 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki Omron,
  • pleciony kabel o długości ~1.9 m,
  • sterowniki,
  • 9 przycisków + scroll,
  • rozmiar:126 x 89 x 41 mm,
  • waga: 100 do 132 g (ciężarki - 6 x 5 g),
  • cena: 76 zł

2. Kształt, komfort, jakość, przyciski, sterowniki

Rozmiar, waga, kształt i komfort użytkowania:
Wymiary myszki to: długość - 126 mm x szerokość - 89 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 41 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~20.5 mm. Wagę możemy zmieniać dzięki wymiennym sześciu ciężarkom o masie 5g każdy (klapka + pojemnik na ciężarki dają dodatkowe 2g), czyli waga może wahać się między 100 a 132 g. Myszka jest przeznaczona głównie dla praworęcznych graczy trzymających palm gripem, bez względu na ułożenie palców (1+2+2 oraz 1+3+1). Kształt Recona można opisać jako "łódkowaty", czyli wysoki profil (wysokie boki i ostry grzbiet), z wystającymi półeczkami pod kciuka i małego palca (trzymając myszkę nie dotykamy nimi podkładki). Ogólnie rzecz mówiąc im większa jest nasza dłoń tym myszka powinna lepiej pasować. Pod kątem wygody nie jest najlepiej. Całkiem komfortowy kształt został "zmarnowany", głównie za sprawą fatalnie umiejscowionego przycisku na prawej ściance (jeżeli trzymamy palce w sposób 1+2+2 to końcówka palca serdecznego spoczywa non-stop na przycisku). Powiemy tylko, że po kilku godzinach gry na Reconie i przesiadce na inną myszkę, z normalną ścianką następuje nieopisana ulga dla naszego palca... . Do tego dochodzą gumowe boki, które po pierwsze nie są najprzyjemniejsze w dotyku, a po drugie w momencie jak zaczną pocić się nam palce, to nie zapewniają pewnego chwytu (wręcz pogłębiają ich ślizganie się). Dodamy, że guma ta może wywoływać potliwość bardziej niż niejeden standardowy plastik. Nie najlepszym rozwiązaniem są również wykończenia ze śliskiego, błyszczącego i po chwili użytkowania również lepkiego tworzywa na wszystkich krawędziach obudowy. W zasadzie głównymi plusami w całej tej konstrukcji są: lekko gumowana, matowa warstwa jaką pokryto górną część myszki (bardzo przyjemna w dotyku) oraz dobrze zaokrąglone brzegi.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Jakość (wewnętrzne komponenty i obudowa):
Jak na model za niecałe 80 zł użyte komponenty są przyzwoite. Obudowa wydaje się dosyć solidna i dobrze spasowana, plastiki robią całkiem dobre wrażenie, wydają się nie być tymi najtańszymi. Kabel, który nie ukrywając jest jednym z lepszych elementów w myszce, jest dosyć wytrzymały, lekki - więc nie krępuje ruchów, a do tego jego oplot nie okazuje oznak rozplatania. Ślizgacze nie są najlepsze - dosyć szybko się rysują i nie zapewniają najgładszego ślizgu. Słabo też wypada implementacja dodatkowych przycisków (jeden z bocznych przy mocniejszym wciśnięciu sprawia wrażenie jakby o coś zahaczał). Z elektroniką powinno być wszystko w porządku przez dłuższy czas. Martwić się można o wytrzymałość wszystkich dodatkowych przycisków, gdyż przełączniki tam zastosowane to jedne z najtańszych jakie mają producenci do dyspozycji (raczej żaden nie przekracza żywotności powyżej 500 tyś kliknięć). Jedynie pod głównymi zastosowano Omrony o żywotności 5 mln kliknięć, co bardzo się ceni w tanich produktach. 3-kierunkowy scroll jest firmy TTC, czyli pod kątem jakości powinno być w porządku. Niemniej jest to bardzo niepopularna konstrukcja, która w przeciwieństwie do standardowych scrolli TTC, może szybciej ulec uszkodzeniu.

Przyciski i scroll:
Klik głównych przycisków (w szczególności przy szybkim klikaniu) wydaje się lekko "gumowaty" jakby zbyt miękki. Brak mu wyrazistości, "chrupkości" i większej sprężystości. Winę za to ponosi zbyt miękki plastik samych przycisków. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na maksymalnie 2.5 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3/5, a głośność określilibyśmy jako średnią. Boczne przyciski są łatwo dosięgalne o średnio przyjemnym kliku. Przycisk pod kciukiem (na półeczce) w trakcie grania ciężko jest sięgnąć, gdyż wymaga poderwania kciuka co wiąże się z utrata pewności chwytu. Przycisk pod palcem serdecznym (na prawej stronie) wciska się dosyć twardo. Niestety podczas grania, w momencie w którym ściskaliśmy mocniej myszkę, zdarzało się go przypadkowo wcisnąć. Przyciskami dpi (na grzbiecie, obok scrolla) możemy przełączać między wszystkimi dostępnymi wartościami dpi jakie oferuje myszka (nie są do tego potrzebne sterowniki).
Scroll jak na 3-kierunkową konstrukcję wydaje się wyjątkowo udany - wg naszych opinii wolimy go od tego stosowanego w znacznie droższych Logitechach. Nie zmienia to jednak faktu, że za 3-kierunkowych scrollami specjalnie nie przepadamy i ten w Reconie dalej naszą opinię podtrzymuje. Wciska się go dosyć łatwo w każdą stronę, ale nie na tyle, żeby martwić się o przypadkowe wciśnięcia. Podczas przekręcania stawia mały opór, ma trochę zbyt słabo wyczuwalne ząbki.

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~13 ms.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć

Sterowniki i podświetlenie:
W pudełku dostajemy płytkę ze sterownikami. Umożliwiają one szereg podstawowych opcji, takich jak:
- ustawienie różnych funkcji pod przyciskami (na zdjęciu poniżej). W teorii można tworzyć nawet makra, lecz w praktyce ich możliwości kończą się na ustawieniu kombinacji klawiszy z samej klawiatury z możliwością dodania opóźnienia między wciśnięciami (tylko 50ms). Nie ma nawet wyboru opcji powtarzalności tych makr, innej niż pojedyncze wykonanie.
- modyfikację podstawowych parametrów myszki (m. in. polling rate, czułość lub dpi)
- zmianę koloru podświetlenia logo (do wyboru z palety widocznej na poniższym zdjęciu) oraz sposobu i natężenia jego wyświetlania. Koloru lampki informującej nas o wybranym dpi nie da się zmienić - dodamy jeszcze, że grając w nocy owa lampka jest bardzo uciążliwa, gdyż dosyć mocno razi po oczach.

kliknij, aby powiększyć

kliknij, aby powiększyć


3. Precyzja

W Reconie zastosowano sensor laserowy A9500, którego główną wadę jest odczuwalna akceleracja pozytywna oraz lekki smoothing. Ma on jednak sporo zalet w postaci wysokich prędkości maksymalnych, dobrej współpracy z większością podkładek oraz niskiego LOD. Zaleca się korzystanie z podkładek plastikowych, na których można zauważyć lepszy feeling pracy tego sensora.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – myszka w pełni współgrała z testowanymi przez nas podkładkami: A4tech X7 200/500mp, Asus Strix Glide Speed, Gembird Gaming Pad, Natec Genesis M11, Natec Genesis M22, Nostromo A2, Roccat Taito, Steelseries Qck, Tesoro Aegis, Zowie G-SR, Zowie G-TF Speed, Logitech G440, Natec Genesis M33 Robot, Natec Genesis M55, Roccat Raivo, Roccat Siru. Na każdej z nich LOD był na poziomie 1.5 CD. 

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – na podkładkach plastikowych, sensor jest wolny od jittera w całej swojej skali dpi. Na materiałowych zalecamy używać go do 2000 dpi.

kliknij, aby powiększyć

Predykcja – jak widać na powyższym teście, sensor kompletnie nie posiada zjawiska predykcji.

Interpolacja – jedynie wartości do 1500 dpi jej nie posiadają.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jest nieco wyższa od tego co deklaruje producent sensora. Wg naszych testów sensor A9500 osiąga wynik na poziomie ~4 m/s przy wszystkich ustawieniach dpi. Podczas grania praktycznie nierealne jest wywołanie akceleracji negatywnej. Jeżeli jakimś cudem uda się nam to zrobić, to nawet nie będziemy o tym wiedzieli, gdyż kursor jedynie lekko zwalnia pozostając w linii w jakiej wykonujemy ruch (nie ma skoków kursora).

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu (klikając w zdjęcie można powiększyć obrazek).

Polling rate – chociaż wszystkie wartości są stabilne, to jak pokazują powyższe wykresy przy 1000Hz jest ewidentny brak spójności przesyłu danych. Zalecamy używać 500Hz.

Smoothing - sensor wydaje się bardzo responsywny przy 500Hz - smoothing nie występuje. Przy 1000Hz można odczuć pogorszenie gładkości i wyrazistości ruchu.

Akceleracja pozytywna – jest na poziomie 5-8%. Krótko mówiąc wykonując wolny ruch kursor lekko zwolni, natomiast przy szybkim ruchu, przyspieszy. Powoduje to, że ruchy nie są jednolite, co w grach FPS może przekładać się na gorszą precyzję, w szczególności podczas wykonywania "flick shotów".


4. Podsumowanie i ocena
Nie patrząc przez chwilę na cenę Tracer Recona, to pod kątem wymagających gier, w szczególności FPS nie jest to na pewno najlepszy wybór. Wystarczy popatrzeć na sensor A9500, który w dzisiejszych czasach nie jest już tak atrakcyjny jak kilka lat temu - kto z was, mając wybór, wybierałby do gania w CS'a sensor z tak odczuwalną akceleracją? My na pewno nie. Wyjątkiem mogą stanowić gry RTS, w których akceleracja nie jest problemem, jednak kształt myszki bynajmniej nie pasuje pod takie gry. Zarówno w FPS'ach jak i RTS'ach ciężko jest chwycić Recona w taki sposób, aby zapewnić sobie pełną kontrolę nad kursorem (nie wspominając już nieszczęsnego przycisku pod palcem serdecznym i śliskich gum na bokach). Pod kątem ogólnego wykonania myszka nie ma się czego wstydzić - za co należy się pochwała. Gdy popatrzymy jednak na wewnętrzne komponenty, to zachwyt mija, dostajemy po prostu to, za co płacimy. W przypadku jak weźmiemy pod uwagę cenę, to Recon nagle staje się znacznie atrakcyjniejszym produktem. Wszelkie minusy stają się po części plusami, i tak A9500 w myszkach do 100zł jest bardzo dobrym wyborem, kształt jest po prostu stworzony pod mniej wymagające gry, a do tego dostajemy jeszcze podstawowe sterowniki, ciężarki i dużą liczbę przycisków.
Podsumowując jednym zdaniem powiemy, że Tracer Recon jest bardzo rozsądnym wyborem w cenie poniżej 100 zł, o ile nie szukamy myszki pod wymagające gry sieciowe lub będzie używana w nich jedynie rekreacyjnie.

Cena w dniu publikacji - 76 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii myszek do 100 zł
  • kształt - 2.5 lub 3.5*
  • waga - 4.5
  • sensor - 4
  • jakość - 3
  • powierzchnia - 2.5
  • przyciski - 3
  • scroll - 3
  • ślizgacze - 3
  • przewód - 4.5
  • sterowniki - 2.5
  • competitive gaming - 2

*po rozkręceniu myszki i wyrzuceniu przycisku znajdującego się na prawej ściance.