Gigabyte M6900 v2

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt

3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor: Pixart PAW3305DK-H,
  • zakres dpi: 400, 800, 1200, 1600, 2000, 2400, 2800, 3200,
  • polling rate: 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość ~ 1.9 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami - Omron,
  • gumowy kabel o długości ~1.85 m,
  • 7 programowalnych przycisków + 2 do zmiany dpi,
  • 3-kierunkowy scroll,
  • sterowniki,
  • wymiary: 125 x 78 x 42 mm, waga 105g (bez kabla),
  • cena ok. 69 zł

2. Waga, wielkość, kształt

Wymiary to: długość - 125 mm  x szerokość - 78 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 42 mm. Szerokość lewego przycisku to 25 mm, a prawego 23 mm. Mysz jest mocno wyprofilowana pod prawą rękę, posiada bardzo ergonomiczny i opływowy kształt, doskonale wpasowujący się w dłoń. Jest to typowo palm gripowa konstrukcja. Kciuk doskonale układa się we wgłębieniu na lewej stronie i dzięki niewielkiej platformo-podpórce nie ociera o podkładkę. Prawa ścianka ma wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić palce serdeczny i mały, do tego jest nachylona pod kątem prostym. Ze środkowej części grzbietu obudowy, linia kształtu w miarę równomiernie opada w obu kierunkach. Wszystkie krawędzie są przyjemnie zaokrąglone, w żadnym miejscu nic nas nie uciska. Przyciski są płaskie i dosyć szerokie. Najbardziej pasujące ułożenie palców do kształtu myszki to 1+2+2. Przy 1+3+1 i palm gripie, aby korzystać ze scrolla musimy bardzo wyginać środkowy palec (co równocześnie wiąże się z tym, że automatycznie chwyt przemienia się częściowo w claw gripa). Z kształtu jest podobna do Roccat Kone XTD.

Gigabyte M6900 v2 waży 105g bez kabla, osoby, które nie używają mouse bungee lub low sensi muszą doliczyć część wagi przewodu, czyli ~7g. Jak na palm gripową myszkę waga wydaje się dobrze dobrana. Masa jest rozłożona mniej więcej po równo. Szerszy spód zapewnia wyjątkową stabilność. Wagi nie da się w żaden sposób zredukować, gdyż nie ma elementu, który moglibyśmy wyciągnąć.


3. Precyzja

Myszka zaopatrzona jest w optyczny sensor Pixart PAW3305DK-H. W stosunku do tego samego sensora, ale bez dopisku "-H", można zauważyć kilka znaczących różnic. Po pierwsze, nie ma akceleracji pozytywnej oraz predykcji, co dodaje mu lepszego feelingu. Po drugie, wartości powyżej 1600 dpi są interpolowane. Podobieństwa są w wybredności co do powierzchni (tyle, że znaczni gorzej znosi różnokolorowe powierzchnie), w bardzo niskich prędkościach maksymalnych oraz bugu kursora, który wywołujemy gdy podnosimy i kładziemy myszkę w celu np. obrócenia się w jakiejś grze. 

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD myszka współgra z większością jednokolorowych podkładek. Na wielokolorowych, potrafi się bardzo szybko gubić (wyjątek to Qpad CT, na którym o dziwo całkiem dobrze działa). Na wielu podkładkach maksymalne prędkości mogą się od siebie mniej lub bardziej różnić. W celu zachowania przyzwoitych osiągów zalecamy używanie - Tesoro Aegis, SS QCK, Logitech G240, Razer Goliathus Speed, Zowie G-TF Speed i Rough, Roccat Raivo. Sensor posiada pewną negatywną cechą, która powoduje, że LOD raz jest mniejszy raz większy na tej samej podkładce - realnie trzeba się liczyć z tym, że LOD będzie x2 wyższy niż jest to podane w poniższej tabelce. 

Predykcja – brak

Polling rate – myszka posiada stabilne 1000 Hz.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – do 1600 dpi jitter nie jest widoczny. Powyżej, staje się mocno odczuwalny.

kliknij, aby powiększyć

Interpolacja – do 1600 dpi brak. Powyżej mocno interpolowane.

Maksymalna szybkość – w zależności od podkładki program enotus pokazuje wynik na poziomie ~1.9 m/s, w rzeczywistości wartość ta oscyluje przy ~1,7 m/s, czyli trochę mniej niż jest to zapisane w charakterystyce tego sensora. Bardzo łatwo można wywołać na nim akcelerację negatywną. Najczęściej objawia się to spowolnieniem ruchu kursora. Zdarza się również, że w momencie przekroczenia maksymalnych prędkości kursor zatacza jakby koła (czyli ten sam efekt co w sensorze 3305DK - jak na >tym filmiku<).

Powyższe wyniki pochodzą z testu na podkładce SS QCK, na której myszka osiąga dobre wyniki maksymalnej prędkości (podobne rezultaty uzyskujemy na Goliathus Speed, G240, Raivo, G-TF Speed i Rough oraz nieznacznie lepsze na Aegis)

Kursor bug - występuje tu identyczne zjawisko jak w sensorze 3305DK, czyli gdy podniesiemy myszkę, a następnie ją położymy wykonując przy tym w miarę szybki ruch w dowolną stronę (np. podczas obracania się o 360º w dowolnej grze), to w zależności od podkładki, możemy doświadczyć zatrzymania kursora lub jego niepożądane przemieszczenie w losowym kierunku. Samo poruszanie myszką bez podnoszenia i przy tej samej prędkości nie wywołuje tego zjawiska (czyli nie jest to efekt akceleracji negatywnej). Wygląda to jak na >tym filmiku<.

Akceleracja pozytywna – brak.


4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

Obudowa: górna część myszki została wykonana ze śliskiego, połyskującego plastiku. Może wywoływać lekką potliwość dłoni. Po bokach znajdują się falowane gumowe wstawki, które są dosyć miękkie i miłe w dotyku. Bardzo dobrze zapobiegają ślizganiu się palców. Chociaż są tylko przyklejone do obudowy, to bardzo ciężko je oderwać. Wszelkie wykończenia w obudowie są bardzo porządnie wykonane. Chociaż plastik użyty do produkcji myszki nie jest najwyższej jakości oraz do tego jest dosyć cienki (zapewne niska cena wymusza takie rozwiązanie), to nie powinniśmy mieć z tego względu żadnych problemów z jej wytrzymałością. Wad w konstrukcji nie stwierdziliśmy. Dodatkowo, na plus trzeba zaliczyć to, że nie ma zbyt wielu szpar w których mógłby gromadzić się brud.

Kabel: gumowy, sztywny, o średnicy 3 mm i długości ~1.85 m. Przy szybkich ruchach, jeżeli gramy na niskich czułościach może trochę krępować ruchy. Pod względem jakościowym jest dosyć przeciętny, gumę dosyć łatwo przetrzeć. Dzięki dużej sztywności, duży pożytek z kabla można zrobić podpinając  go do mouse bungee. Montaż przewodu "przy wylocie" z obudowy myszki, wydaje się dobry, więc nie powinniśmy doświadczyć, żadnego uszkodzenia w tym miejscu.

Ślizgacze (teflonowe): wydają się dobrej jakości, są na tyle wysokie, że myszka nie szura spodem na żadnej podkładce. Mają bardzo równy i szybki ślizg.

Wnętrze: Przy normalnych ruchach myszką, nic nie rusza się w środku. Jedynie przy bardzo mocnym potrząsaniu słychać lekko poruszającą się soczewkę - nie jest to jednak w żadnym wypadku wada. Wszystkie wewnętrzne elementy są porządnie ze sobą poskręcane. Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić 5 śrubek znajdujących się pod ślizgaczami (2 na przodzie i po 1 pod pozostałymi ślizgaczami). Obudowa składa się z 3 części - spodu, bocznej lewej ścianki (dokręconej do reszty konstrukcji) oraz zespolonej góry z prawą ścianką. Pod głównymi przyciskami użyto przełączników Omron (podstawową wersję), boczne to OTM, natomiast scrolla wykonała firma TTC (podejrzewamy, że przyciski pod scrollem są również ich dziełem). Górne przyciski do zmiany dpi to bez firmowe przełączniki. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada mikro-kontroler SONIX SN8F2255BFG (specyfikacja).


5. Przyciski i scroll

Główne przyciski mają płaski kształt i są dosyć szerokie, dzięki temu nawet grubsze palce, powinny się na nich bezproblemowo zmieścić. Możemy je łatwo wcisnąć na długości 4 cm licząc od końca przycisków. Można je wcisnąć na odległość 1.5 mm. Boczne posiadają niewygodne umiejscowienie, aby je sięgnąć trzeba oderwać kciuka, co praktycznie wiąże się z koniecznością poluzowania chwytu. 3-kierunkowy scroll jest w tym wypadku fatalnym rozwiązaniem, gdyż podczas naciskania przycisku "w dół" zbyt często naciska się również w lewo lub prawo.

PRZYCISKI

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N mające cykl 5 milionów kliknięć.
    • miękkość - 3.5/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 3.5/5 *(5 to najgłośniejsze)
    • szybkość odbicia (feedback) - 3/5 (5 to najlepszy feedback)
  • 2 boczne: są to przełączniki OTM (uznaje się je za gorsze od Omronów, Huano i TTC).
    • miękkość - 3.5/5
    • głośność - 3.5/5
    • feedback - 3.5/5
  • 2 przyciski poniżej scrolla do zmiany dpi są bez firmowe i nieprogramowalne.

3-KIERUNKOWY SCROLL

  • 3 przyciski pod scrollem to bez firmowe przełączniki gdyż żaden z nich nie posiada logo producenta (możliwe jednak, że wykonała je ta sama firma, która zrobiła scrolla, czyli TTC). Klik na boki jest wyraźnie miększy niż „w dół”.
    • miękkość - 3/5 *(5 to najsztywniejsze) // Klik na boki - 2/5
    • głośność - 3/5 *(5 to najgłośniejsze)
    • feeling (jak bardzo klik jest charakterystyczny) - 3/5 *(5 to najlepszy)
  • 24 stopniowy scroll wykonała firma TTC i w związku z tym, pod kątem jakościowym wydaje się on mocnym punktem myszki. Jest wysoko osadzony. Przeskok pomiędzy ząbkami jest bardzo lekki i gładki (ząbki są dosyć słabo wyczuwalne). Przekręcanie go jest prawie bezgłośne. Został pokryty przyjemną w dotyku, gładką gumą.

6. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://www.gigabyte.com

Można powiedzieć, ze sterowniki są bardzo okrojone, gdyż jedyne dostępne funkcje to zmiana i możliwość przypisania do trzech poziomów dpi (do wyboru 400, 800, 1200, 1600, 2000, 2400, 2800 lub 3200), oraz zaprogramowanie jednej z predefiniowanych akcji przyciskom (z wyjątkiem opcji "key binding", dzięki której możemy przypisać wybrany przycisk z klawiatury).

kliknij, aby powiększyć

Jedyne podświetlenie to wskaźnik wybranego poziomu dpi (czyli mogą świecić się jedna, dwie lub trzy kreski).


7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS;GO, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT)

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że model Gigabyte M6900 v2 nie przeznaczony do gry w "sieciówki" na najwyższym poziomie. Jest to myszka, która doskonale sprawdza się w grach singlowych oraz wśród "niedzielnych" graczy zapewniając im przyzwoite doznania z rozgrywki.
Słaby sensor praktycznie wyklucza z gry graczy low sens (bug kursora i niski max speed skutecznie utrudniają zabawę), a jego niecentralne umiejscowienie trochę zaburza wyczucie kursora. Sensor nie należy również do najprecyzyjniejszych, więc i graczom high sens może być momentami trudno.
Na plus, na pewno trzeba jej zaznaczyć świetny kształt pod palm gripa, który gwarantuje pewny chwyt. Mysz doskonale układa się w dłoni i nawet jej lekko śliska górna powierzchnia, która nie jest najprzyjemniejsza, nie wpływa znacząco na komfort.

Przyciski dobrze sprawdzają się w większości gier, aczkolwiek sprawiają wrażenie trochę mało responsywnych (chociaż mikro-przełącznik aktywuje się już na wysokości ok. 0.5 mm, to przycisk naciska się jeszcze o 1 mm, co powoduje wolniejszą reakcję podczas klikania). W sterownikach zalecamy ustawić pod scrollem tą samą funkcję dla jego nachylenia oraz kliku "w dół", gdyż podczas rozgrywki w większości przypadków podczas naciskania nachylał się on nawet gdy tego nie chcieliśmy.
Dużym plusem są świetne ślizgacze, które są wyjątkowo szybkie i zapewniają równy i gładki ślizg.

 Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 2/5


8. Podsumowanie

Myszka Gigabyte M6900 v2 wydaje się dobrą propozycją dla osób, które szukają taniej myszki do codziennego użytku. Jakościowo prezentuje się dobrze, więc jest duża szansa, że nie przestanie działać tuż po okresie gwarancyjnym. Bez wątpienia największym jej plusem jest bardzo wygodny kształt, który według nas może zdecydować o jej ewentualnym zakupie. Na pewno nie jest to sprzęt, który poprawi osiągi w grach, co więcej może w pewnych okolicznościach ograniczać nasze umiejętności. Niemniej, początkującym lub okazjonalnym graczom powinna w zupełności wystarczyć, a do grania na wyższym poziomie na pewno lepiej sięgnąć po urządzenia z lepszym sensorem.
Pomimo różnych wad, myszkę oceniamy pozytywnie i uważamy, że osoby, które lubią sobie po prostu pograć i dla których wyniki nie są najważniejsze, mogą spokojnie wybrać właśnie ten model.

Cena w dniu publikacji - 69 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej)
  • kształt - 4.5
  • waga - 4.5
  • sensor - 2
  • jakość - 3
  • powierzchnia - 2.5
  • przyciski - 2.5
  • scroll - 3.5
  • ślizgacze - 5