Cougar 300M

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt

3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: Avago 3090,
  • dpi: 400/800/1200/1600/2000/2400/3200/4000,
  • polling rate: 125, 250, 500 i 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość ~1.52 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki Omron,
  • sterowniki,
  • pleciony kabel o długości ~1.8 m,
  • 7 przycisków + scroll,
  • rozmiar:125 x 69 x 40 mm, waga ~97 g,
  • występuje w dwóch wersjach kolorystycznych: pomarańczowo-czarna i żółto-czarna,
  • cena ok. 179 zł

2. Waga, wielkość, kształt

Wymiary myszki Cougar 300M to: długość - 125 mm x szerokość - 68.6 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 39.8 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~25.5 mm. Myszka posiada dokładnie taki sam kształt i niemal identyczny rozmiar jaki możemy spotkać w myszce CM Storm Alcor. Z punktu widzenia konsumenta jest to tylko i wyłączenie plus, gdyż otrzymujemy sprawdzoną, uniwersalną i bardzo wygodną konstrukcję. Umożliwia trzymanie jej praktycznie dowolnym stylem. Dla osób o rozmiarze dłoni do 18 cm będzie to palm, a dla pozostałych palmo-fingertip lub claw-grip (im większa dłoń tym chwyt przechodzi w stronę fingera).
Cougar 300M jak na swój rozmiar charakteryzuje się całkiem wysokimi bokami. Na prawej stronie wygodnie zmieścimy palce serdeczny i mały. Natomiast po lewej kciuk ma bardzo dużo miejsca poniżej bocznych przycisków. Dzięki temu bez względu czy będziemy z nich korzystać czy nie, w niczym nam one nie przeszkadzają. Dodatkowo, znajduje się tam lekkie wgłębienie, które poprawia pewność chwytu. Profil myszki jest lekko nachylony ku prawej stronie, grzbiet jest uniesiony mniej więcej w 3/4 długości myszki, bliżej jej tyłu (w dużej mierze dzięki temu, da się ją również chwytać clawem, gdyż śródręczem możemy łatwo ją docisnąć). Trzymając 300M palmem, czujemy jak dłoń na wysokości górnej części śródręcza pod palcami wskazującym i środkowym opiera się o najwyższy punkt grzbietu. Poszerzony tył nie wpływa znacząco na chwyt, gdyż wspomniany wcześniej grzbiet "bierze" na siebie podparcie dłoni. Palce można trzymać wygodnie na oba sposoby: 1+2+2 i 1+3+1.

Waga 300M to ~97g nie wliczając kabla. Niestety przewód jest dosyć ciężki i może lekko krępować ruchy - zalecamy używać ją z mouse bungee. Masa jest rozłożona po równo, a sama mysz zapewnia maksymalną stabilność. Według nas waga jest dosyć optymalna.


3. Precyzja

Myszka wyposażona jest w optyczny sensor Avago 3090. Standardowo dla tego sensora otrzymujemy bardzo przyjemny feeling, brak akceleracji, smoothingu i predykcji. Niestety otrzymujemy też jego gorsze cechy czyli dosyć wysoki LOD, na dziś dzień przeciętne prędkości maksymalne i bardzo dużą zależność od powierzchni na której pracujemy.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na większości podkładek materiałowych i plastikowych LOD jest na poziomie 2 - 3 płyt CD. Niestety sensor A3090 w modelu 300M jest niezwykle 'wybredny" odnośnie podkładki. Wśród podkładek jakie posiadamy, możemy wam polecić pod 300M tylko Tesoro Aegis i Zowie G-SR, na których naprawdę można było pograć bez żadnych problemów. Jeżeli ktoś nie potrzebuje zbyt wysokich prędkości maksymalnych to spokojnie może sięgnąć po podkładki zaznaczone na zielono. Natomiast osoby, w ogóle nie grające w FPS'y mogą również używać podkładek zaznaczonych na niebiesko.

Predykcja – brak.

Polling rate – wartości 125, 250 i 1000 Hz są stabilne. Po ustawieniu na 500 Hz często wzrasta do 1000 Hz.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – praktycznie do 1600 dpi można spokojnie użytkować ten sensor. Powyżej zaczyna być widoczny niewielki jitter.

kliknij, aby powiększyć

Interpolacja – jedynie wartości 3200 i 4000 dpi są lekko interpolowane.

Maksymalna szybkość – jak widać na poniższych wykresach oraz w tabelce z kompatybilnością, maksymalna szybkość bardzo zależy od podkładki. Na Tesoro Aegis i Zowie G-SR jest to nawet ~3m/s. Na podkładach jak np. Qck, Taito, G240 lub A4Tech X7 maksymalna prędkość jest w granicach 1-1.2 m/s, co oznacza że nawet niespecjalnie szybki ruch wywołuje akcelerację negatywną (w CS'a praktycznie nie da się grać na takich podkładkach). Na podkładkach z którymi sensor gorzej współpracuje akceleracja negatywna przeważnie objawia się w postaci "zawirowań" kursora. Na Aegis i G-SR sensor jedynie zwalnia. Jako ciekawostkę powiemy, że na hybrydowej Artisan Hayate OTSU jako jedna z nielicznych myszek z sensorem A3090 osiąga max speed na poziomie 2.5m/s.

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Natomiast niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu (klikając w zdjęcie można powiększyć obrazek).

Smoothing - brak.

Akceleracja pozytywna – brak.


4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

Obudowa: należą się tu słowa uznania za dobór materiału pokrywającego powierzchnię. Jest to matowo-gumowa powłoka, która gwarantuje bardzo przyjemne wrażenia w dotyku (przypomina to bardziej plastik, ale jakby "aksamitny"), a ponadto wyjątkowo dobrze przeciwdziała potliwości dłoni (jest duża szansa, że osoby, które cierpią na to zjawisko w kontakcie z typowo gumo-podobnymi powłokami oraz typu glossy, na powierzchni M300M nie powinny mieć aż tak odczuwalnych z tym problemów). Minusem jest fakt, że pozostają tu dosyć wyraźne odciski palców. Nie zauważyliśmy, aby powłoka miała jakieś problemy jakościowe - nie wyciera się, ani nie rysuje. Konstrukcja jest sztywna i całościowo dobrze spasowana. Dodamy, że wśród nas absolutnie każdemu bardzo przypasowała ta powierzchnia.

Kabel: pleciony, średnio elastyczny i dosyć cieżki. Ma średnicę 3.2 mm i długość ~1.8 m. Sprawia wrażenie bardzo solidnego (przynajmniej w trakcie naszych testów nie zauważyliśmy, aby oplot w którymkolwiek miejscu zsuwał się lub odpadał).

Ślizgacze (teflonowe): wydają się wytrzymałe, gdyż po naszych testach ślizg się praktycznie w ogóle nie zmienił. Mają bardzo dużą powierzchnię, są idealnie zaokrąglone, mają przyjemny ślizg, ale są zdecydowanie za cienkie. Na podkładkach materiałowych przy trochę mocniejszym dociśnięciu da się odczuć jak myszka zaczyna szorować spodem obudowy. Mocno zalecamy pisać do Cougara o drugą ich parę. Ewentualnie nakleić jakieś mniejsze, innej firmy na obecne.

Wnętrze: Aby dostać się do wnętrza trzeba odkręcić 2 śrubki znajdujące się pod tylnym ślizgaczem. Podczas ściągania górnej części obudowy trzeba uważać na zatrzaski w okolicach przycisków, aby ich nie urwać. Montaż wszystkich części jest bardzo solidny. Nie mamy do niczego zastrzeżeń. Pod głównymi przyciskami oraz pod scrollem użyto przełączników Omron. Boczne są bez firmowe. Scroll jest firmy ALPS. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada mikro-kontroler firmy Sino Wealth.


5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Główne przyciski, identycznie jak w modelu Alcor są płaskie i dosyć szerokie. Odgłos obu jest identyczny (co obecnie należy do rzadkości). Boczne przyciski są bardzo dobrze umiejscowione.
Pierwszą rzeczą jaka zwróciła naszą uwagę był bardzo przyjemny, wyraźny i szybki klik głównych przycisków. Praktycznie każdy zauważył, że ten klik jest bezapelacyjnie idealny. Po rozkręceniu, wręcz nie mogliśmy uwierzyć, że znajduje się tu podstawowy model Omronów. Czy pochodzą one z innej fabryki, czy przechodzą jakąś specjalną kontrolę jakości - tego nie wiemy, ale zapewniamy, że ich klik jest fantastyczny i śmiemy wątpić, aby komuś się nie spodobał.

Poglądowe zestawienie szybkości rejestrowania kliku w myszce Cougar 300M w stosunku do innych modeli, dostępne jest pod >>tym linkiem<<.

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N - wytrzymujące do 5 mln kliknięć.
    • ocena kliku - 5/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 3.5/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 3/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • 2 boczne: niestety zastosowano tutaj jakieś bez firmowe przełączniki, które chociaż mają całkiem przyjemny klik, to o ich jakość mocno się obawiamy.
    • ocena kliku - 3.5/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 3/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 2/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • przycisk do zmiany dpi: posiada bez firmowy mikro-przełącznik. Klik jest bardzo miękki i dobrze wyczuwalny.
  • Na spodzie myszki znajduje się jeszcze przycisk do zmiany profili. Co ciekawe możemy go do woli zaprogramować. Nie posiada on typowego mikro-przełącznika.

SCROLL

  • przycisk "na kółeczku" posiada mikro-przełącznik Omron D2FC-F-7N (5 mln kliknięć).
    • ocena kliku: 4/5
    • miękkość - 3/5
    • głośność - 2/3
  • 24 stopniowy scroll wykonała firma ALPS. Szczerze powiedziawszy oczekiwaliśmy identycznego scrolla jak w modelu Alcor, jednak z jakichś powodów postanowiono go zmienić. Niestety rezultat jest znacznie gorszy i na pierwszy rzut oka dostajemy scroll rodem z myszek Zowie. Na szczęście jedynie w dotyku i dźwięku (strasznie terkocze), a nie w działaniu! Jak przystało na ALPS'a przeskok między ząbkami jest bardzo precyzyjny, dobrze wyczuwalny i o średnim oporze. Reasumując dostajemy pewnie działający scroll, lecz mało przyjemny w użyciu.


6. Oprogramowanie i podświetlenie

Do pobrania z oficjalnej strony producenta: www.cougargaming.com. W trakcie naszych testów korzystaliśmy z wersji v1.06 (FW10).

Wszelkie ustawienia możemy zapisywać w pamięci myszki, dzięki czemu sterowniki nie muszą być aktywne. Niemniej, nie zauważyliśmy, aby miały one jakikolwiek wpływ na funkcjonowanie sensora. Sterowniki działają, powiedzmy w 80% płynnie, gdyż zdarza im się czasem z niewiadomych powodów przyciąć lub wyłączyć.

Sterowniki posiadają trzy zakładki:
PERFORMANCE
– można tu ustawić poziom dpi (przycisk na myszce przełącza pomiędzy dwoma poziomami). Możemy wybrać dpi z jedynie już ustalonych wartości.
– możemy również ustawić wartość dpi, która zostanie aktywowana w przypadku naciśnięcia przycisku "Sniper", który wcześniej musimy przypisać pod któryś z przycisków.
– możemy wybrać wartość polling rate (125, 250, 500 i 1000 Hz).

– standardowo można ustalić szybkość przewijania scrolla i dwukliku.
- dodatkowo, można ustawić szybkość wskaźnika i włączyć akcelerację (to samo co z poziomu Windowsa)

KEY ASSIGNMENT
– W tej zakładce możemy przypisać pod dowolny przycisk na myszce praktycznie dowolną funkcję. Możemy korzystać z już istniejących lub przypisać własne makro.
– Podczas tworzenia makr możemy korzystać z przycisków z klawiatury oraz myszki. Poza standardowymi funkcjami jak wybór opóźnienia oraz sposobu powtarzalności (podczas przytrzymania przycisku, jednokrotnie, wybraną ilość razy lub do ponownego wciśnięcia) możemy zapisać ruch myszki. Można to oczywiście wykorzystać do tworzenia tzw. kontroli recoila w grach, czego nie polecamy, ale również może się taka opcja okazać przydatna, gdy ktoś korzysta z wielkiego monitora lub telewizora i chce aby jednym kliknięciem kursor powracał na środek ekranu. Dodamy jeszcze, że da się edytować już zapisane makra, ale z tego co zauważyliśmy, jeżeli chcielibyśmy zmienić sposób powtarzalności, to nie da się tego zrobić - zawsze jest tak jak ustaliliśmy za pierwszym razem. Wydaje nam się, że w kolejnych wersjach sterowników zostanie to poprawione. 

LIGHTING CONTROL
– możemy tutaj wybrać dowolny kolor dla lampki pokazującej, który poziom dpi mamy w danej chwili aktywny.

Dodatkowo, możemy ustawić trzy różne profile, które za pomocą przycisku na spodzie myszki możemy przełączać. Każdy profil może mieć własne niezależne ustawienia.

kliknij, aby powiększyć

Myszka posiada lampkę pokazującą który poziom dpi wybraliśmy (może się świecić jedna lub dwie kreski, w zależności z którego poziomu dpi korzystamy, przykładowo dla 400 dpi jest jedna kreska, dla 1200 dwie, za pomocą przycisku przełączamy pomiędzy tymi wartościami). Kolor tego podświetlenia może być dowolny (do wyboru jest cała paleta barw). Oczywiście można również całkowicie wyłączyć to podświetlenie lub poza trybem ciągłym ustawić na pulsacyjny.


7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS;GO, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT - test na micro arenach i MOBA: DOTA 2)

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że do w pełni komfortowej gry myszka potrzebuje odpowiedniej podkładki. My, praktycznie cały cykl testów wykonywaliśmy na podkładkach Tesoro Aegis i Zowie G-SR, na których ewidentnie jest różnica podczas grania. Na przykład w CSie, gdzie podczas normalnej rozgrywki nie wywoływaliśmy akceleracji negatywnej. Fakt, gdy ktoś nas zaszedł od tyłu, to chcąc wykonać nadzwyczaj szybki ruch wiadomym było, że się nie obrócimy tak szybko, gdyż kursor mocno zwalniał, no ale co by nie mówić to znowuż tak często nie kręcimy się jak "bączki" w CSie . To co jest natomiast ważne podczas rozgrywki, czyli stabilność i pewność prowadzenia kursora przy drobnych ruchach - to tutaj podobnie jak w myszce Alcor, jest wszystko bez zarzutu. Trzeba jeszcze dodać, że na powierzchni jaka jest w 300M praktycznie nie poci się dłoń (a przynajmniej mniej, niż na wszystkich innych myszkach jakie testowaliśmy!), co znacznie zwiększa komfort podczas grania. Nie bez znaczenia okazują się świetne przyciski, na których zarówno w FPSach jak i RTSach doskonale się klika. Jest jeszcze kwestia taka sama jak w Alcorze, czyli LOD na poziomie 3 CD, który dla części z nas był za wysoki, niemniej po paru godzinach gry dało się i do tego (mniej lub bardziej) przywyknąć. Jeżeli ktoś zdecyduje się na korzystanie z myszki na podkładach dosyć miękkich to dodatkowa para ślizgaczy okaże się konieczna (G-SR i Aegis są akurat mocno sprężyste, więc na jednej parze jest całkiem w porządku). Musimy się jeszcze "doczepić" do kabla, który niestety lekko wadzi, gdyż podczas ruchów myszką, nawet z mouse bungee wyraźnie czuć jego obecność.
Na pewno zapytacie nas czy 300M jest gorsza/lepsza od Alcora. Uprzedzając to pytanie przekazywaliśmy sobie obie myszki, aby móc równocześnie je ze sobą porównywać (wraz z podkładkami Aegis i G-SR). Jak się okazało, głównym elementem jaki decydował o wyborze była waga myszek. Kto na co dzień gra na myszkach cięższych wskazał na 300M, kto preferuje lekkie konstrukcje, wybrał Alcora. Do całej reszty elementów można było się po prostu przyzwyczaić - działanie sensorów jest niemal identyczne, kształt identyczny. Klik, chociaż przyjemniejszy w 300M, to o niczym nie przesądza. Scroll, bez wątpienia lepszy jest w Alcorze, ale prawdę mówiąc to podczas gry, o słabym feelingu scrolla z 300M nikt nie myśli. Ogólnie działa tak samo dobrze. Powierzchnia, w 300M jest zdecydowanie przyjemniejsza ale podczas grania nie ma ona aż tak dużego znaczenia. Kabel, w CSie wykonując przez większość czasu raczej krótkie ruchy nawet ciężki przewód z 300M nie stanowi wielkiego problemu (co prawda, tutaj zaznaczymy, że kolega który na obrót potrzebuje ok. 90 cm nie mógł zdzierżyć kabla z 300M).
Jest jednak jeszcze kwestia ogólnej wygody podczas codziennego korzystania, nawet nie koniecznie grania, a tu ze względu na właśnie tą przyjemniejszą powierzchnię, każdy wskazał na 300M. Można tu jeszcze dodać, że myszka Cougara posiada sterowniki, które na co dzień mogą się do czegoś przydać.

Ocena w kategorii competitive gaming (pod wszystkie rodzaje gier i na podkładkach Tesoro Aegis oraz Zowie G-SR) – 4/5


8. Podsumowanie

Dopiero od niespełna dwóch miesięcy w ofercie firmy Cougar można zobaczyć różnego rodzaju peryferia. Do tej pory firmę tę można było kojarzyć tylko z obudów, wiatraczków i zasilaczy. Powiemy szczerze, że jak na debiutanta, ilość modeli jakie oferuje jest naprawdę imponująca. Jednym z nich jest recenzowany 300M. Już na pierwszy rzut oka, pojawia się w naszej głowie myśl - gdzieś już taki model widziałem. Krótko mówiąc, 300M to rozbudowany o sterowniki, z lepszą powierzchnią, przyjemniejszym klikiem i trochę cięższy, ale z gorszym scrollem i kablem bliźniaczy CM Storm Alcor. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że w przypadku gdy chcemy komfortowo korzystać z 300M, to w przeciwieństwie do konkurenta potrzebuje on ściśle określonej podkładki. Cena w jakiej możemy ją kupić jest naszym zdaniem bardzo przystępna i w pełni adekwatna do jakości. Na podkreślenie zasługuje fakt, że powierzchnia w 300M jest jedną z najprzyjemniejszych w dotyku z jaką kiedykolwiek się spotkaliśmy, a klik przycisków może stanowić wzór do naśladowania dla innych producentów.
Reasumując, Cougar 300M jest bardzo wygodną, funkcjonalną i o ciekawej stylistyce myszką.

Cena w dniu publikacji - 179 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki
  • kształt - 4.5
  • waga - 4
  • sensor - 3
  • jakość - 4.5
  • powierzchnia - 5
  • przyciski - 5
  • scroll - 3.5
  • ślizgacze - 3
  • przewód - 3
_rekomendacjaTG-1