Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt
3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Wrażenia w trakcie grania
8. Podsumowanie
Myszka była testowana na Windows 7 x64 i XP. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
- sensor: Avago 9800
- zakresy dpi: od 100 do 8200
- polling rate: od 100 do 1000Hz
- połączenie poprzez pozłacany port USB
- rozbudowane sterowniki
- pod 2 głównymi przyciskami - Omron Switches
- gumowy kabel o długości 1.8m
- podświetlany scroll, logo na obudowie oraz przyciski dpi
- wymiar: 120x81-58x45, waga bez kabla ok. 120g .
- cena ok.160zł
Myszka waży ok. 120g (bez kabla), jej wymiary to: długość - 120mm x szerokość - 81mm w najszerszym miejscu i 58mm w najwęższym x wysokość - 45mm. Myszka posiada lekkie wyprofilowanie dla praworęcznych graczy. Havoc posiada kształt idealny dla osób trzymających fingertipem (lub palmam, ale tylko dla osób o małych dłoniach). Ułożenie palców na myszce może być zarówno 1+2+2 jak i 1+3+1 (szeroki scroll, dużo miejsca za nim oraz duża powierzchnia przycisków w szczególności powinna przypaść do gustu osobom trzymających 3 palce na górze).
Mysz posiada wysoką, kanciastą krawędź po prawej stronie. Osoby o mniejszych dłoniach i stosujących ułożenie 1+2+2, mogą odczuwać nieprzyjemny nacisk na palca serdecznego. Pozostali bardzo komfortowo ułożą dłoń na powierzchni bez względu na rodzaj zalecanego chwytu. Lewy bok jest dobrze wyprofilowany i posiada niewielkie wgłębienie na palec serdeczny.
Waga myszki przypadnie do gustu zwolennikom cięższych gryzoni. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że zalecamy ją osobom o większej dłoni to waga 120g wydaje się być w takim wypadku bardzo optymalna.
3. Precyzja
Znajduje się tu sensor laserowy Avago 9800. Charakterystyczny dla wielu laserów efekt "pływającego" kursora jest to ograniczony do absolutnego minimum. Nie licząc natywnej akceleracji lasera, bardzo łatwo i bezboleśnie można przejść z optyka właśnie na A9800 w Havocu. Przyznajemy, Cooler Master świetnie skalibrował sensor w myszce.
- Odpowiednia podkładka pod myszkę - praktycznie wszystkie poza białymi. Graczom low sens zalecamy jednak używanie twardych padów, ponieważ maksymalna szybkość jest na nich zauważalnie wyższa i znacznie ciężej wywołać akcelerację negatywną. Bardzo dobrze sprawuje się również materiałowa Tesoro Aegis. Na reszce maks. szybkość jest o jakieś 0.5 m/s mniejsza.
- LOD (wysokość na której kursor przestaje się poruszać) - wartości wahają się w przedziale od ok.1.5mm do 2mm.
Zestawienie kompatybilnych podkładek z myszką CM Storm Havoc oraz wartość LOD (lift off distance).
- Predykcja – brak.
- Polling rate - wszystkie wartości są stabilne.
- Jittering – nawet w bardzo wysokich wartościach dpi, jest on bardzo mały.
- Interpolacja – brak.
- Maksymalna szybkość - poziom ok. 3m/s wydaje się bardziej realny na podkładkach plastikowych niż pokazuje to program enotus. Na materiałowych będzie to ok 2.5 m/s.
- Akceleracja – standardowa dla laserów na poziomie 5%
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
- Obudowa: Górną część pokrywa gumo-podobna, gładka powłoka. Jest ona bardzo przyjemna w dotyku, nie wywołuje potliwości i nie pozostają na niej ślady palców. Na lewym boku znajduje się gumowa wstawka niestety jest ona dosyć śliska, przez co średnio spełnia swoja rolę. Znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby pokrycie całości materiałem górnej części. Dodatkowo cały bok po mocniejszym jego naciśnięciu lekko wciska się i skrzypi (co jest efektem dosyć elastycznego plastiku z którego została wykonana część obudowy). Prawy bok został wykonany z odblaskowego, śliskiego plastiku (z ang. tzw. glossy), uważamy, że jest to kompletnie nietrafione rozwiązanie. Po kilku godzinach grania, jak ręka może już być lekko spocona, chwyt staje się niepewny i palce zaczynają się ślizgać.
- Kabel: Opleciony, średnio miękki, o średnicy ok. 3 mm i długości 1.8m.
- Ślizgacze: 3 teflonowe o bardzo dużej powierzchni. Stwierdzamy, że tak duża powierzchnia ślizgaczy nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż z czasem, jak zaczynają pojawiać się oznaki zużycia to gładkość ślizgu drastycznie spada.
- Wnętrze: Wszystkie elementy są porządnie przymocowane. Podczas potrząsania nic "nie lata". Jeżeli, zdarzy Wam się, że scroll zacznie się przycinać, co udało nam się osiągnąć podczas naszych testów (w sumie nie wiemy kiedy) to koniecznym okaże się rozkręcenie myszki, aby z powrotem docisnąć go do łożyska. Próbowaliśmy osiągnąć ten sam efekt ze scrollem po prostu grając, ale nie wysunął się nigdy więcej 😉
Nad wszystkim czuwa mikro-kontroler firmy Sonix, ten sam co w Sentinelu Advance II.
PRZYCISKI
- 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-F-7N, mające żywotność 5 mln kliknięć.
- miękkość - 2.5/5 *(5 to najsztywniejsze)
- głośność - 3/5 *(5 to najgłośniejsze)
- szybkość odbicia (feedback) - 4.5/5 *(5 to najlepszy feedback)
- 3 boczne nie mają żadnego logo producenta, więc ciężko określić jaka firma je wyprodukowała.
- miękkość - 2/5
- głośność - 2/5
- feedback - 3/5
- 2 przycisk do zmiany dpi znajduje się tuż poniżej scrolla. Ich mikro-przełączniki wyglądają identycznie jak bocznych.
SCROLL
- Przycisk "na kółeczku" jest przełącznikiem Zhij. Są to zdecydowanie najtwardsze przełączniki na rynku.
- miękkość - 4.5/5 *(5 to najsztywniejsze)
- głośność - 3/5 *(5 to najgłośniejsze)
- feeling (jak bardzo klik jest charakterystyczny) - 2.5/5 *(5 to najlepszy)
- 24 stopniowy scroll jest pokryty gładką gumą - nie jest to w żadnym wypadku problem, gdyż palec nie ślizga się, a dzięki temu, że jest dosyć szeroki to palcem dobrze się nim operuje. Przeskok jest delikatny i gładki, ale przy tym ruch jest dosyć charakterystyczny - więc nie ma obawy, że przekręcimy za daleko lub za blisko.
6. Oprogramowanie i podświetlenie
Testowane na wersji 1.1.3 oraz firmware 1.2.8
Oprogramowanie umożliwia nam:
- ustawienie czułości kursora
- dowolne zaprogramowanie 8 przycisków
- ustawienie 3 różnych profili
- ustawienie szybkości 2-kliku
- ustawienie szybkości reakcji przycisku (ciężko zauważyć tu jakąś różnicę)
- zmianę dpi (od 100 do 8200, przeskok co 100dpi)
- ustawienia podświetlenia
- włączenie/wyłączenie predykcji
- zmianę polling rate (125, 143, 167, 200, 250, 333, 500, 1000 Hz)
- tworzenie makr
Funkcje makro wydają się mocno ograniczone, głównie za sprawą braku możliwości edycji utworzonych makr. Nie da się również ustawić dowolnego opóźnienia pomiędzy przyciskami. Są tylko z góry narzucone wartości, które można jedynie przypisać wszystkim klawiszom i na dodatek muszą być takie same. Plusem jest to, że jest wybór powtarzalności zrobionego makra - za wciśnięciem, jeden raz, do ponownego wciśnięcia oraz podczas puszczenia przycisku.
Podświetlenie:
Podświetlane są 3 elementy - scroll, przyciski dpi oraz logo producenta. Do wyboru mamy 7 kolorów (czerwony, biały, żółty, zielony, niebieski, błękitny i różowy). Możemy wyłączyć/włączyć, ustawić pulsację podświetlenia oraz jego miganie podczas kliku przycisków. Nie da się ustawić różnych kolorów pod wybrany element - wszystkie świecą jednakowo.
Po pierwsze sensor - naprawdę świetnie się spisywał, w przeciwieństwie do wielu laserów (nawet innych A9800) ruch wydawał się miększy, dobrze odzwierciedlał pożądany ruch, nie było zjawiska związanego z opóźnieniem kursora (tzw. efektu pływania kursora), lod był bardzo niski, a kursor po podniesieniu do góry pozostawał tam gdzie powinien. Spokojnie można było grać używając low sensa. Przy naprawdę bardzo szybkich ruchach (głównie wymuszanych, aby przetestować sensor) dało się wywołać akcelerację negatywną. Bardzo ważny jest tu jednak fakt, że efekt ten jest widoczny w najdelikatniejszej z możliwych form - po przekroczeniu maksymalnej wartości, najczęściej w takich przypadkach kursor "wariuje" poruszając się w losowym kierunku, zatrzymując się na środku ekranu lub całkowicie odmawia ruchu. W CM Havoc kursor po prostu zwalnia i ciągle porusza się tam gdzie chcemy.
Po kilku godzinach grania, jak dłoń lekko nabrała wilgoci chwyt stał się wyraźnie gorszy. Palce po bokach zaczęły się ślizgać. Jest jednak na to świetny sposób - wystarczy boki podkleić jakąś matową taśmą samoprzylepną, co w pełni eliminuje śliską powierzchnię.
Wszystkim którzy trzymali fingertipem Havoca, kształt wydał się bardzo dobry. Nie jest to jednak myszka "dla młodszego brata" gdyż może być trochę za szeroka dla osoby o małej dłoni. Osobom, które chciałyby chwycić ją claw-gripem będzie zdecydowanie brakować wyższego tyłu myszki (jak np. w Reconie, G9x, Savu czy Shriku), aby dla lepszego, pewniejszego chwytu oprzeć dolną część śródręcza. Grając bez tego podparcia chwyt wydawał się mało pewny, co prowadziło do słabej kontroli. Do rozmieszczenia bocznych przycisków trzeba się chwilkę przyzwyczaić. Wygodnie sięga się do 2 pierwszych (tych bliżej nas), lecz najbezpieczniej jest ustawić im tą samą funkcję, aby uniknąć przypadkowego wciśnięcia, nie tego przycisku co trzeba (co nam się zdarzało), 3ci boczny przycisk jest trudniej dosięgnąć. Dwa główne działają perfekcyjnie - klik szybko odbija, efekt zwrotny (feedback) podczas wciśnięcia jest bardzo charakterystyczny. Do tego przyciski mają niski profil, więc wciskamy je niemal natychmiast. Ich sztywność jest doskonale dobrana - zapobiega przypadkowym wciśnięciom, a przy tym nie trzeba dużej siły, aby je aktywować.
Oprogramowanie nie jest dla fanów rozbudowanych makr - trzeba je raczej traktować jako pakiet podstawowych funkcji z kilkoma ulepszeniami.
Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB, W3:TFT) - 3/5
CM Storm Havoc to 100% fingertipowa mysz. Kształt gwarantuje wygodny chwyt. Problematyczne są jednak boki, które powodują, że palce się na nich ślizgają. Rozwiązaniem jest tutaj naklejenie taśmy samoprzylepnej w miejscach w których trzymamy mysz. Niefortunne boczne wykończenie, rekompensuje bardzo dobrze skalibrowany laser oraz świetne główne przyciski. Co do jakości to można mieć małe zastrzeżenia do ślizgaczy oraz grubości obudowy, którą możemy lekko wcisnąć po lewej stronie. Niemniej, po naszych testach mysz pozostała w pełni sprawna, więc co do trwałości podczas normalnego jej użytkowania nie mamy zastrzeżeń.
CM Havoc to mysz, która po małych poprawkach mogłaby sporo zawojować na rynku fingertipowych konstrukcji. Obecnie jest po prostu dobra. Rekomendację przyznajemy, ponieważ na rynku nie ma za wiele dobrych szerokich i wyprofilowanych fingertipowych myszek, a Havok świetnie wypełnia tą lukę.
Cena w dniu publikacji 160zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.
Ocena w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) |
||
|
_ |