Tesoro Durandal Ultimate

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania
3. Funkcjonalność
4. Wygoda
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

 • rodzaj przycisków: Cherry MX Red, Blue, Brown, Black
 • wymiary: 455x155x35  waga: ok. 1,3 kg
 • połączenie – USB
 • N-Key Rollover – Pełne
 • Podświetlanie – Jest (4 tryby)
 • Programowalne przyciski – można zaprogramować 10 przycisków z 50ciu
 • Hub/Audio – jest (2 usb, audio i mic)
 • podpórka pod nadgarstek – jest
 • Kabel – pleciony, ok. 2m
 • Cena - ok. 500zł

durandal with box
durandal main
2. Jakość wykonania

Klawiatura została wykonana dosyć solidnie. Obudowa jest zrobiona z plastiku. Z wyglądu imituje aluminium. Natomiast w dotyku, plastik ten przypomina malowane drewno. Część podpórki pod nadgarstek oraz boczna krawędź klawiatury jest wykończona chropowatym plastikiem.  Od spodu znajdują się gumowe podstawki – niestety jest je zbyt łatwo odkleić. Jeżeli nie przemieszczamy klawiatury za dużo, nie będziemy mieć z tym problemu. Podpórkę z klawiaturą łączą 2 cienkie kawałki plastiku, które wsuwając w szczelinę zahaczają się o małe ząbki – całkiem dobrze trzyma się to ze sobą.

Klawisze są pokryte gumo podobnym plastikiem. Symbole są wtopione w klawisz, dzięki temu, nie ma szans, aby mogły się wytrzeć. Dodatkowo, małe diody pod nimi bardzo ładnie je podświetlają. Klawisze są naprawdę bardzo dobrze wykonane. Pod przyciskami zastosowano przełączniki Cherry MX, które wytrzymuję do 50 mln kliknięć.

Kabel jest średnio giętki, lecz niezwykle solidny. Dla zwiększenia jego wytrzymałości został opleciony. Końcówka kabla USB jest pozłacana.
durandal main2

durandal jakoscdurandal back

3. Funkcjonalność

 • rodzaje przełączników

Ogromną zaletą klawiatur od firmy Tesoro jest możliwość ich kupna ze wszystkimi przełącznikami Cherry MX. Jest to jedyny producent, który oferuje ogólnodostępne w Polskich sklepach klawiatury z 4 różnymi przełącznikami.
Więcej o różnicach poszczególnych przycisków przeczytasz tutaj.
cherry mx

 • anti ghosting (n-key rollover)

Brak jakiegokolwiek ograniczenia przy wciśnięciu wszystkich naraz przycisków (np. wciskając ich 20, otrzymamy naraz w MS Wordzie 20 znaków). O ile u większości innych producentów klawiatur mechanicznych, pełny rollover jest dostępny tylko gdy podłączymy klawiaturę przez port PS2, to w Tesoro Durandal jest to możliwe poprzez USB.

 • klawisze multimedialne

Klawiatura posiada 6 klawiszy multimedialnych, ułatwiających słuchanie muzyki. 5 przycisków do zmiany profili oraz specjalny przycisk blokujący klawisz windows (tzw. game mode). Na małym wyświetlaczu możemy zobaczyć czy mamy aktualnie wciśnięty przycisk caps lock, num lock oraz game/PC mode.
durandal macro keys

 • porty usb/audio

2 porty USB, wejście Jack na słuchawki i mikrofon
durandal usb jack

 • podświetlenie

Klawiatura posiada 4 tryby regulacji natężenia podświetlenia. Można je całkowicie wyłączyć lub zwiększać jego intensywność w zależności od preferencji. Wszystkie tryby są dobrze dobrane i spełniają swoją funkcję – symbole są dobrze widoczne. Nawet najmocniejsze podświetlenie nie razi po oczach i nie jest drażniące.
durandal lights

 • stabilność

Za równo z rozłożonymi nóżkami jak i ze schowanymi klawiatura pewnie trzyma się podłoża.

 • sterowniki

Do klawiatury dołączone jest oprogramowanie, w którym możemy ustawić dla 10ciu niemal dowolnych przycisków, wybrane przez nas funkcje lub makra. Makro może być aktywowane poprzez jednorazowe naciśnięcie, może mieć powtarzalną akcję gdy trzymamy wciśnięty przycisk lub będzie się samo aktywować do momentu naciśnięcia innego klawisza. Do wyboru mamy 5 profili, dla których możemy indywidualnie przypisać różne przyciski. Profile są zapisywane w pamięci klawiatury, dzięki temu możemy ją przepinać pod inny komputer bez konieczności ponownego programowania przycisków.

durandal stery
klawisze podświetlone na czerwono są w pełni konfigurowalne

W zasadzie, poza opcjami przypisania funkcji klawiszom i wyboru profili, nic więcej nie ma w sterownikach. Jeżeli nie chcemy korzystać z tych funkcji to nie ma potrzeby instalowania oprogramowania.

4. wygoda

Klawiatura posiada doczepianą podpórkę pod nadgarstek. Niestety jest ona trochę za mała i ręka praktycznie spoczywa na pograniczu z blatem biurka. Dla osób, które nie używają podpórki, klawiatura będzie bardzo wygodna. Dzięki rozkładanym nóżkom można zwiększyć jej kąt nachylenia.
Bardzo dużą zaletą są przyciski, gumo podobny materiał jest bardzo przyjemny w dotyku. Palce się na nich nie ślizgają. Krawędzie klawiszy są dobrze wyprofilowane, dzięki czemu nie są ostre - jak to nie raz bywa z klawiszami klawiatur mechanicznych.

Do klawiatury dodawane są 4 pomarańczowe nakładki, na które możemy wymienić dowolny przycisk. Gracze mogą sobie w ten sposób zaznaczyć najczęściej używany przez nich klawisz ,aby łatwiej było im w niego trafić.

Dzięki podświetlaniu klawiatury, bez problemu możemy na niej grać i pisać w nocy.
durandal wrist

durandal switches

 

5. Podsumowanie

Tesoro Duranda ultimata jest z pewnością jedną z ciekawszych pozycji klawiatur mechanicznych dostępnych na Polskim rynku. Już sama możliwość jej kupna z 4 różnymi rodzajami przycisków (black, red, brown, blue) stawia ją bardzo wysoko na tle konkurencji. Wysoka jakość wykonania, możliwość programowania przycisków, pełny anty-ghosting, przyjemne podświetlenie sprawiają, że klawiatura powinna służyć nam na lata. Chociaż w tej cenie możemy oczekiwać dodatkowych przycisków oraz lepiej dopracowanej podpórki pod nadgarstek, to patrząc na tle innych dostępnych klawiatur mechanicznych w podobnym przedziale cenowym - otrzymujemy bardzo dużo.
durandal ultimate main3

rekomendacjaTG2

Produkt dostarczyła firma Tesoro. Dziękujemy.