Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie
- klawiatura typu TKL (bez klawiatury numerycznej)
- hotswap z 3 oraz 5-inowymi gniazdami (mechanizm wymiany przełączników)
- rodzaj przycisków w zestawie: Kailh BOX Brown V2 lub Gateron Yellow Pro
- układ klawiszy - US/INT aka ANSI (długi shift, mały enter, długi backspace)
- wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 358 mm x 132 mm x 27 - 46.5 mm
- waga klawiatury bez kabla: ~935 g
- dwustopniowe nóżki
- wyciszona obudowa
- keycapsy z PBT
- podświetlenie: RGB
- połączenie – USB
- sterowniki
- N-key rollover
- kolor: biała i czarna
- kabel – pleciony, o długości ~1.75 m
- cena: 329 zł (z Kailh BOX) oraz 299 zł (z Gateron)
Według producenta klawiatura jest kompatybilna z systemami Windows 7 i wyższe oraz Android. W opakowaniu znajduje się kabel, keycap/switch puller, dwa dodatkowe przełączniki, instrukcja. Ciekawostką jest, że klawiatura jest zrobiona przy współpracy z Envy i pierwsza myśl, że chodzi o zespół e-sportowy Team Envy, tylko, że coś nam nie grało, bo przecież on już nie istnieje od co najmniej roku. Po dogłębniejszym dochodzeniu odpowiadamy, że ta klawiatura nie ma z nimi nic wspólnego i jest to po prostu współpraca ze stroną typu nasza. Może to wprowadzać w błąd i rodzić skojarzenia pokroju adidos, a nie adidas :P. Niemniej, poza mylącym nazewnictwem na plus jest fakt, iż producenci sięgają po porady ludzi, którzy faktycznie mogą być potencjalnymi klientami i wbrew pozorom dostrzegają więcej różnic niż zawodowi gracze, którzy zagrają przecież dobrze na wszystkim ;).
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów
Obudowa:
Genesis Thor 404 nie posiada bloku numerycznego, jest to tzw. tenkeyless (TKL). Jak pokazały czasy jest to najczęściej wybierany rozmiar klawiatury przez graczy. Obudowa w całości wykonana jest z plastiku i jest typu zamkniętego (ma obudowane przełączniki). Klawiatura waży ~935g co w połączeniu z grubymi plastikami sprawia wrażenie solidnej.
Jak widać na poniższym zdjęciu poza standardowymi elementami tj. górną ramką, metalową płytą, PCB oraz plastikowym spodem jest jeszcze pianka wygłuszająca. Znajduje się ona pod PCB i tłumi rozchodzący się wewnątrz obudowy dźwięk. Chociaż nie jest ona pokroju dobrych mat wygłuszających, jakie nieraz można spotkać w lepszych obudowach komputerowych lub w znacznie droższych profesjonalnych klawiaturach, to spełnia swoje zadanie. Szkoda tylko, że nie zastosowano również maty między metalową płytą a PCB, bo w znacznym stopniu stosowana w tym miejscu potrafi jeszcze lepiej wytłumić i zmodyfikować dźwięk (na plus). Przy obecnej cenie klawiatury na pewno nie ma na co narzekać. Każdy element jest doskonale spasowany. Wszystkie wykończenia są bardzo starannie dopracowane.
Wnętrze:
W celu dostania się do wnętrza klawiatury należy odkręcić kilka śrubek na górnej płycie oraz ściągnąć ramkę. Podczas ściągania ramki trzeba bardzo uważać, aby nie ułamać haczyków mocujących, co prawdopodobnie i tak nastąpi gdyż są dosyć kruche. We wnętrzu widać wtyk USB mocowany na osobnej płytce PCB. Dobra rzecz, bo w razie awarii łatwiej wymienić. Ogólnie wszystko jest poprawnie wykonane. Pewne rozwiązania są całkiem budżetowe, co widać chociażby po zastosowaniu w układzie kilku kondensatorów elektrolitycznych zamiast tantalowych, które spotykamy w bardziej zaawansowanych technicznie układach drukowanych. Wszystko opiera się na pojedynczym układzie scalonych, ale nie wiadomo kto jest jego producentem (nie ma żadnego znaku na chipie) i nieznana jest jego specyfikacja. Gniazda do przełączników wydają się solidnie mocowane. Przełączniki bardzo precyzyjnie wchodzą w gniazda. Krótko mówiąc- nie jest to na pewno customowa konstrukcja, ale nie widać też niczego co mogłoby budzić jakiś niepokój.
To co dotyczy wszystkich hot-swapów i może sprawiać w przyszłości kłopoty to wytrzymałość gniazd, w które wkładamy przełączniki. Wytrzymałości tego elementu niestety nie da się przewidzieć. Z tego powodu w każdej klawiaturze z hotswapem nie zalecamy zbyt częstego przekładania przełączników. Z tego co nam wiadomo, styki w tych otworach są praktycznie identyczne dla wszystkich klawiatur hotswap jakie znajdziemy na rynku. Technologia kontaktu z przełącznikiem jest taka sama, a więc i wytrzymałość jest raczej podobna u wszystkich Chociaż pewne różnice mogą wystąpić w materiale użytym do pokrycia punktów stykowych, to w praktyce może się to przełożyć jedynie na nieznacznie zwiększoną żywotność. Na pewno rekomendujemy unikanie trzymania klawiatury w wilgotnych warunkach, gdyż działa to negatywnie na styki.
Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US-INT/ANSI (długi shift, krótki enter, długi backspace). Czcionka jest duża, czytelna i jak nie przystało na Genesisa, nadzwyczaj zwyczajna. I to jest wbrew pozorom bardzo ważna i dobra wiadomość, przynajmniej patrząc na klawiaturę z innego punktu widzenia niż zagorzali fani futurystyki. Chociaż niektóre znaki nie do końca zachowują proporcje (np. F11, gdzie F jest grube, ale dwie jedynki cienkie) to oceniając całościowo w konkursie piękności czcionka nie wygra, ale jest w porządku. Niektóre keycapsy posiadają boczne oznaczenia i wizualnie prezentują się na plus. Wysokość keycapsów jest standardowa dla klawiatur wysoko-profilowych z keycapsami o profilu OEM (~9 - 11 mm). Można stosować zamienniki innych producentów. Odległość między rzędem cyfr a rzędem F1-F12 to 9.5 mm. Keycapsy zostały wykonane z tworzywa PBT. Są nieścieralne (nie wystąpi efekt poślizgu) i mają całkiem miłą w dotyku matowo-szorstką fakturę. Dodamy tylko, że sam plastik PBT może się różnic u różnych producentów. Przykładowo popularne w Polsce keycapsy Gloriousa z PBT mają bardziej gładką smukłą fakturę. Keycapsy mają lekko cylindryczny kształt. Plastik z którego je wykonano jest gruby na ok 1.5 mm i nie ugina się, gdy ściskamy je palcami. Symbole powstały metodą "Double-Shot Injection". Oznacza to, że wykonano je z dwóch odrębnych warstw plastiku, które następnie ze sobą złączono. Boczne oznaczenia zostały naniesione prawdopodobnie metodą "Laser etching with paint filled in" - czyli laserem wygrawerowano znak (wycięcie jest rzędu <0.1mm) i w to wprowadzono specjalistyczną farbę. Farbka ta będzie z czasem szarzeć (jest to naturalne zjawisko), ale dzięki bocznemu umiejscowieniu znaków zawsze będzie widoczna. O dziwo istnieje ogromna różnica w przepuszczalności światła między czarnymi a białymi keycapsami, o czym więcej przeczytacie w punkcie o podświetleniu.
Przełączniki, system ich wymiany i stabilizatory:
Genesis Thor 404 to klawiatura typu hotswap. Oznacza to, że możemy używać w niej dowolnych przełączników mechanicznych w formacie Cherry (np. Gaterony, Kailh, Cherry MX, Outemu) zarówno 3- jak i 5-pinowych. Bez problemu można używać równocześnie przełączników o różnych kolorach lub od innych firm. Sposób wymiany przełączników jest bardzo prosty, gdyż po prostu wyciągamy je za pomocą dołączonego pullera. Zaznaczamy ponownie, że gniazda mają swoją trwałość i sugerujemy nie robić zbyt często wymian przełączników.
Klawiatura dostępna jest z dwoma rodzajami przełączników (na dzień pisania recenzji). Albo Gateron Yellow Pro szacowane na 60 mln kliknięć albo Kailh BOX Brown V2 szacowane na 80 mln kliknięć. W trakcie testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z tzw. chattering'iem (niechciane, podwójne kliknięcie). Oba przełączniki są nowszej generacji i nie chwieją się już tak jak stare poczciwe Cherry MX lub standardowe Gaterony czy Kailh. Są fabrycznie lubrykowane. W Kailh BOX V2 nie słychać w ogóle sprężynki wydającej metaliczny pogłos, w Gateronach może się to sporadycznie zdarzyć. Przełączniki Kailh BOX są trochę wyższej klasy niż Gaterony, nawet w wersji PRO.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów wzorowanych na Cherry MX (widać je na poniższym zdjęciu). Standardowa konstrukcja spotykana w niemal wszystkich klawiaturach nisko i średnio budżetowych. Są bardzo mocno lubrykowane (wręcz jest go tam w nadmiarze). Może się zdarzyć, że przy pierwszych kliknięciach poczujecie "ślamazarny" klik, ale już po chwili klikania w dany klawisz lubrykant się rozejdzie i wszystko będzie chodzić bardzo gładko. Stabilizacja jest poprawna, jest ciągle zauważalne gibanie się przycisku, ale naciskając na brzegach dłuższych przycisków ciągle ten klik jest płynny i wyrazisty. Stabilizatory są dosyć pewnie osadzone na płytce i tylko lekko kiwają się, gdy poruszymy nimi palcem. Nie ma tu żadnej rewolucji, ale również nie powinno nas nic denerwować.
Za pomocą dołączanego metalowego chwytaka dosłownie w kilka sekund możemy wyciągnąć dowolny przełącznik na klawiaturze i włożyć inny (trzeba tylko uważać, aby nie zagiąć pinów pod przełącznikiem). Daje to unikatową możliwość posiadania wszystkich rodzai przełączników, a nawet dowolnej ich konfiguracji bez potrzeby kupowania kolejnych nowych klawiatur. Przełączniki są mocno osadzone na swoich pozycjach i nigdy nie zdarzyło nam się, aby któryś przypadkowo wyleciał lub żebyśmy byli w stanie go wyciągnąć bez użycia chwytaka. Ważne jest, że gniazda są kompatybilne z zarówno z 3 jak i 5-pinowymi przełącznikami mechanicznymi. Przełączniki optyczne nie są kompatybilne.
Kabel:
Jest on jest pleciony, gruby na 4.45 mm, solidny, odpinany i dosyć elastyczny. Da się go całkiem łatwo formować. Przewód ma długość ~1,75 m. Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB oraz pierścieniem ferrytowym. Do klawiatury wpinamy go do portu USB-C. Mamy pewne obawy o trwałość wtyku kabla. Nie dociska się on do końca gniazda (ok. 2/3 całego wtyku wchodzi do gniazda) przez co istnieje ryzyko, że po uderzeniu we wpięty wtyk spowodujemy jego wyłamanie na zasadzie dźwigni. Wtyk sprawia wrażenie delikatnego.
Profil, nóżki i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 nieduże stopki, które całkiem dobrze utrzymują ją w miejscu. Jak położymy na niej dłonie i dociśniemy ją do podłoża to w niewielkim stopniu się porusza. Model ten posiada bardzo sztywną obudowę, która pod naciskiem w ogóle się nie ugina. Jej stabilność jest na bardzo wysokim poziomie.
Thor 404 posiada rozkładane podwójne nóżki. Co daje nam aż 3 różne kąty nachylenia. Nie powinno być sytuacji w której komuś nie będzie pasować nachylenie. Nawet bez rozłożonych nóżek jest całkiem wygodnie. Pod kątem profilu żadnych zastrzeżeń nie mamy. Klawiaturze nie jest potrzebna podpórka. Nóżki łatwo się rozkłada i są dobrej jakości.
Rodzaje przycisków:
Genesis Thor 404 jest klawiaturą typu hotswap, więc możemy wstawić do niej dowolne przełączniki mechaniczne korzystające z 3- lub 5-pinowej konstrukcji (m.in. Cherry MX, Gaterony, Kailh, Kailh BOX, Outemu). Odbywa się to bezinwazyjnie i nie potrzeba do tego żadnych umiejętności. Możemy nawet wstawić przełączniki o kompletnie innej charakterystyce np. połowa liniowa, połowa klikająca. Mamy pełną dowolność i przede wszystkim możemy w prosty sposób testować niezliczone ilości przeróżnych przełączników, zwłaszcza tych które nie są dostępne w gotowych klawiaturach.
W zestawie z klawiaturą mamy do wyboru dwa rodzaje przełączników:
rodzaj przełącznika: | Gateron Yellow_Pro |
typ: | liniowy |
dystans całkowity: | 4 mm±0.4 mm |
punkt aktywacji: | 2mm±0.6 mm |
siła nacisku do aktywacji: | 50±15 g |
siła nacisku przed aktywacją: | - |
Przełączniki Gaterona Yellow Pro to ulepszona wersja pierwowzoru tj. Gateron Yellow. Na papierze nie różnią się niczym. W praktyce różnica jest kolosalna. Jest to ten sam stopień różnicy jaki wcześniej doświadczyliśmy po przejściu ze standardowych przełączników Kailh/Cherry MX/Gateron na Kailh BOX'y. Yellow Pro mają niezwykle smukły, równy i niechybotający się klik. Wreszcie nie czujemy obecnej w nich sprężynki, ani jej nie słyszymy (w większości przypadków). Znacząco zwiększa to uczucie liniowości tego przełącznika. Co więcej, podobnie jak w Kailh BOX łatwiej się na nich pisze. Tym samym są to dużo bardziej uniwersalne przełączniki. Jeżeli ktoś miał do czynienia z Kailh BOX Red to Yellow Pro są do nich najbardziej podobne. Pro są trochę cięższe, mają mniej szybki klik (BOX ma krótszy skok), ale nazwalibyśmy, że pochodzą z tej samej "szkoły kliku". Posiadają żywotność 50 mln kliknięć, są lubrykowane. Posiadają 3 piny. Są dosyć ciche. Na klawiaturze wszystkie przełączniki są w większości podobne w kliku. Bardzo dobre przełączniki dla graczy. |
rodzaj przełącznika: | Kailh BOX Brown V2 |
typ: | dotykowy |
dystans całkowity: | 3.6 mm |
punkt aktywacji: | 2mm±0.4 mm |
siła nacisku do aktywacji: | 45±15 g |
siła nacisku przed aktywacją: | - |
W przypadku przełączników Kailh BOX wersja V2 nie oznacza ulepszenie w stosunku do V1, ale jest tak samo dobrym przełącznikiem, ale o zmienionej charakterystyce. Są 5-pinowe. W stosunku do BOX V1 ich klik jest zdecydowanie bardziej wyrazisty, mocniej zaakcentowany, do tego są twardsze (potrzeba aż 75±10 gf w celu przejścia przez guzek) oraz posiadają lepszą przepuszczalność światła. W BOX Brown podczas kliku nie słychać sprężynki. Posiadają szybsze odbicie (po pełnym wciśnięciu szybciej wracają do pozycji początkowej). Są lubrykowane. Są raczej głośne. Praktycznie wszystkie przełączniki na klawiaturze wydają się jednolite w kliku. Przełączniki zalecamy bardziej do pisania niż grania. |
Bez względu na przełączniki szybkość rejestracji kliku to ~27 ms (wydaje nam się, że jest tutaj jakaś celowa blokada na poziomie firmware, gdyż podobnie było w przypadku klawiatury Thor 660). Opóźnienie można również zobaczyć podczas nagrywania makr praktycznie nie da się regularnie w czasie rzeczywistym nagrać wciśnięcia z przedziału 5-26ms. Przy takim opóźnieniu w przypadku bardzo szybkich gier RTS, gdzie wskaźniki APM (actions per minute) przekraczają 200+APM (np. warcraft/starcraft) możemy nie zarejestrować co któregoś kliku. Podczas grania w FPS'y czy MMO nie powinno być problemu.
PS. Co jakiś czas możemy zauważyć, że rejestracja kliku jest na poziomie 4 ms, ale brak regularności powtarzania takiego opóźnienia sugeruje, że chip w danym momencie po prostu błędnie procesuje polecenia. Ale to akurat w tym przypadku jest mało istotny szczegół.
@UPDATE po zainstalowaniu najnowszego firmware 501B/C_V1.07 opóźnienie spada do 15-16ms. Pozwala to już na normalną grę we wszystkie RTSy. Na pewno znajdą się osoby, którym takie opóźnienie wyda się ciągle za wysokie, ale zauważalność tego jest bardziej efektem placebo, aniżeli faktycznym zauważalnym opóźnieniem.
Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi i więcej szczegółów znajdziecie >tutaj< i >tutaj<.
N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada tylko NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.
⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.
Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje rozmaity wachlarz funkcji:
Fn + End, aby zmienić kierunek efektów podświetlenia.
Fn + strzałka w górę/w dół, aby zmienić jasność podświetlenia. Fn + strzałka w lewo/w prawo, aby zmienić szybkość efektu podświetlenia Fn + Del, aby zmienić kolor podświetlenia Fn + Home, aby przełączyć między 18 trybami podświetlenia. Fn + Ins, aby włączyć tryb statycznego podświetlenia. Fn + 8/9/0, aby przełączyć pomiędzy 3 trybami podświetlenia w grach. Fn + F1 do F8, aby kontrolować multimedia Fn +F9, aby uruchomić pocztę Fn + F10, aby włączyć kalkulator Fn + F11, aby włączyć/wyłączyć podświetlenie Fn + F12, aby zablokować klawiaturę TRYB UŻYTKOWNIKA Tryb użytkownika umożliwia ustawienie indywidualnego podświetlenia każdego klawisza. • Wybierz 1 z 2 dostępnych trybów użytkownika, naciskając klawisze Fn + -/=. • Naciśnij Fn + Backspace, aby rozpocząć nagrywanie. Wskaźnik LED zacznie migać • Naciśnij dowolny klawisz, który chcesz podświetlić (dla każdego klawisza możesz wybrać 1 z 8 predefiniowanych kolorów, naciskając ten sam klawisz w pętli). • Naciśnij Fn + Backspace, aby zakończyć nagrywanie i zapisać ustawienia. Wskaźnik LED przestanie migać PRZYWRÓCENIE USTAWIEŃ FABRYCZNYCH FN + ESC - należy przytrzymać klawisze przez 5 sekund. |
Podświetlenie:
Do dyspozycji mamy pełne RGB z możliwością ustawienia 20 różnych trybów świetlnych. W zależności od wyboru koloru klawiatury oraz przełączników podświetlenie będzie się znacząco różnić. Wszystkie tryby cechują się dużą płynnością animacji. Część funkcji możemy ustawiać z pozycji klawiatury, ale więcej opcji oraz łatwiej jest to zrobić za pomocą sterowników. W niektórych trybach możemy ustawić kierunek przejścia światła. Do wyboru jest również opcja ustawienia miksa lub pojedynczego koloru dla każdego z trybów. Teoretycznie mamy do dyspozycji całą gamę kolorów, ale realnie jest ich 28 (w skrajnych odcieniach nie widać już różnicy). Podstawowe kolory są barwne i wyraźne. Znaki są dobrze podświetlone, ale zależy to od wybranego przełącznika i koloru keycapsów. W przypadku Gateron Yellow Pro jest więcej, a w Kailh BOX Brown V2 mniej światła. Różnica jest może w granicach 10% i dla większości osób nie będzie miało to znaczenia. Jednak w przypadku Thora największą różnicę robi kolor keycapsów. Białe przepuszczają przynajmniej o 30% więcej światła i nie są tak przytłumione jak czarne (widać to na zdjęciu poniżej). Jest to naprawdę znacząca różnica.
Do wyboru jest 16 poziomów (w tym wyłączone) natężenia podświetlenia. Nawet na najmocniejszym nie jest zbyt mocne, wręcz brakuje jeszcze mocniejszego poziomu. Gdy jest dosyć jasno w ciągu dnia, to podświetlenie wydaje się lekko przygaszone. O ile w przypadku wersji z białymi keycapsami nie ma problemu, tak z czarnymi już jest. Jest to spowodowane różnymi przepuszczalnościami światła danego keycapsa, a nie problemami w konstrukcji czy umiejscowienia LED'ów na klawiaturze. W teorii nie powinno to mieć znaczenia, ale najwidoczniej wewnętrzne warstwy keycapsów są wykonane z różnych materiałów. Klawiatura zapamiętuje zarówno tryb jak i poziom jasności nawet, gdy ją odepniemy i podepniemy z powrotem. Co ciekawe podświetlenie możemy wyłączyć tylko z pozycji klawiatury. Gdy ustawimy je na wyłączone w sterownikach to ciągle się lekko świeci.
Jeżeli podświetlenie jest dominującym czynnikiem wyboru klawiatury to mocno sugerujemy rozważyć wersję białą, która wygląda naprawdę bardzo dobrze. Biała płyta w połączeniu z białą obudową tworzy intensywną aurę wokół przycisków, która sprawia wrażenie bardzo ciekawego wizualnie zjawiska. Najlepiej to wygląda, gdy używamy jednolitego podświetlenia.
Porty usb i mic/audio:
Brak.
Sterowniki:
Do pobrania z oficjalnej strony producenta: https://pl.genesis-zone.com/, używaliśmy wersji 1.07.
Obsługa ich jest wystarczająco intuicyjna i czytelna. Na plus trzeba zaznaczyć, że sterowniki we wcześniejszych wersjach były znacznie bardziej zabugowane i było z nimi więcej problemów. Obecnie problem pojawia się głównie wtedy gdy próbujemy nagrać makra przekraczające dopuszczalny limit zapisanych akcji. Gdy tak zrobimy i spróbujemy je zapisać to klawiatura się rozłącza i trzeba ją resetować. Zdarza się też, że pojawia się w nich denerwujący dźwięk podczas zapisywania makr. Niestety w losowych przypadkach zdarzyło się, że po zainstalowaniu sterowników potrafiło nie wykryć lub rozłączyć klawiaturę. Szczerze mówiąc jeżeli nie potrzebujecie sterowników to nie ma sensu ich instalować.
Makra zapewniają możliwość nagrania sekwencji składającej się ze 160 akcji. Jest to limit na wszystkie makra nagrane na klawiaturze. Możemy więc zrobić jedno długie lub kilka krótszych (np. 4 x 40). Można nagrywać zarówno przyciski z myszki jak i z klawiatury. Minusem nagrywania makr rejestrujących klik myszki jest to, że każdy klik trzeba dodawać ręcznie (klikanie myszką przy włączonym nagrywaniu makra nie rejestruje się). Makro możemy aktywować na 3 sposoby (trzymając przycisk, do ponownego wciśnięcia lub wybraną ilość razy). Makra lub inne funkcje możemy ustawić pod dowolnym przyciskiem. Po zatrzymaniu makra można dalej dogrywać kolejne akcje.
Oprogramowanie umożliwia nam:
- kontrolę podświetlenia,
- wybór profilu (są 3 profile),
- przypisanie innych funkcji pod dowolny przycisk,
- włączenie gaming mode (dezaktywuje kombinacje klawiszy: alt + tab, alt + f4 oraz win key),
- tworzenie makr.
Klawiatura Thor 404 TKL jest kuszącym modelem dla osób które chciałyby zacząć przygodę z testowaniem przełączników mechanicznych. Chociaż jest to model balansujący pomiędzy budżetowymi a średnio-półkowymi klawiaturami to można dostrzec w nim pewne elementy do tej pory spotykane w znacznie droższych modelach. Bez wątpienia głównym czynnikiem skłaniającym nas do zakupu Thora jest to, że posiada system wymiany przełączników (hot-swap), ale w przeciwieństwie do różnych "azjatyckich kolegów", w pakiecie dostajemy do wyboru naprawdę dobre przełączniki Gateron Yellow Pro lub Kailh BOX Brown V2. Cieszy nas fakt, że producent odstąpił od używania starszej generacji przełączników. Do innych ważnych ulepszeń na pewno trzeba zaliczyć wytłumioną obudowę. Chociaż nie jest to w pełni profesjonalny sposób tłumienia, to i tak widać, a w zasadzie słychać plusy takiego rozwiązania. Poprawie uległy jeszcze stabilizatory, które nasmarowano co dodało im większej gładkości i nie skrzypią. Nie są perfekcyjne, ale w tym przedziale cenowym jest naprawdę dobrze. Keycapsy są wykonane z plastiku PBT, więc nie ulegną ścieraniu. Czcionka na nich jest wyjątkowo stonowana i całkiem przyjemna dla oka, pomimo drobnych niedoróbek związanych z proporcjami i pozycjonowaniem czcionki. Nie brakuje również pomniejszych plusów w postaci podwójnych nóżek, odpinanego kabla czy podświetlenia. Owe podświetlenie różni się jednak w zależności od wersji kolorystycznej. Jeżeli zależy wam na wyglądzie to biała klawiatura zdecydowanie lepiej się prezentuje, w dużej mierze dzięki podświetleniu, które za sprawą białej płyty pod przełącznikami i lepszych keycapsów tworzy żywą, kolorową i intensywną poświatę (czarne keycapsy nie przepuszczają tak dobrze światła). Sterowniki są, ale potrafią sprawiać różne problemy. Co bardzo ważne, ze względu na relatywnie duże opóźnienia w rejestracji kliku nie zalecamy jej osobom, które grają w dynamiczne RTS'y (np. Warcraft III lub Starcraft) lub MOBA. Podczas grania w FPS'y, RPG lub MMO nie będzie problemu. @UPDATE po aktualizacji firmware można grać we wszystkie gatunki gier.
Reasumując, jeżeli potrzebujecie klawiatury która umożliwia wam używanie niemal dowolnych przełączników mechanicznych, oferującą przyzwoitą jakość a przy tym nie kosztującą majątku to Thor 404 jest właśnie takim modelem. Jeżeli zdecydujecie się na zamówienie do niej własnych przełączników to mocno zalecamy wybrać Gateron Oil Kings, które pomimo braku przepuszczalności podświetlenia są po prostu najlepszymi obecnie przełącznikami liniowymi. Jeżeli wolicie przełączniki dotykowe to oferowane tutaj Kailh BOX Brown V2 zdecydowanie należą do czołówki. Ewentualnie można szukać czegoś bardziej egzotycznego i uwielbianego przez entuzjastów klawiaturowych 😉 tj. Gazzew Boba U4T (świetne przełączniki pomimo, że robione przez Outemu). Wśród przełączników klikających zalecamy Kailh BOX White V2. Ze względu na bardzo wysokie opóźnienie nie możemy przyznać rekomendacji. Jeżeli wyjdzie firmware niwelujące je to z czystym sumieniem polecamy! @UPDATE po naszej recenzji producent stanął na wysokości zadania i bardzo szybko wydał firmware, który obniża opóźnienie do 16 ms i tym samym klawiatura jest godna polecenia i pochwała dla producenta za szybką reakcję.
Ocena w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 11.2023) |
||
|
Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.
Jeżeli chcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->