Endgame Gear XSTRM

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania
3. Jakość dźwięku
4. Dodatkowe funkcje
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

Dane techniczne:

 • Elektretowy mikrofon pojemnościowy
 • kardioidalny (jednokierunkowy)
 • częstotliwość: 20 - 20 000 Hz
 • czułość : -36 dB
 • oporność: 32 kΩ
 • próbkowanie: 192 kHz/24-bit
 • S/N: 57dB
 • pleciony przewód ~ 2 m
 • wtyk: USB
 • podświetlenie RGB
 • montaż: mocowany na gwincie 3/8 cala
 • gniazdo jack 3.5mm (do nasłuchiwania dźwięku)
 • dotykowy przycisk wyciszania

 • w pudełku znajduje się:
  - mikrofon
  - kabel
  - stojak na biurko
  - instrukcja
  - magnetyczny pop-filter
 • cena: 89 €

2. Jakość Wykonania

Mikrofon składa się z metalowego korpusu oraz plastikowego uchwytu. Korpus posiada 22 x 6 cm oraz waży 375 g. Uchwyt w kształcie okręgu trzyma korpus za pomocą mocnych gumek. Całość jest wykonana niezwykle starannie i bez zastrzeżeń. W środku za wychwytywanie dźwięku odpowiada jedna 20mm pojemnościowa kapsuła elektretowa pozłacana prawdziwym złotem. Mikrofon mocujemy do dowolnego stojaka z gwintem 3/8 cala. Co ważne owy gwint jest wykonany z metalu, więc nie powinno się zdarzyć, że podczas wkręcania przypadkowo pęknie. W zestawie dostajemy niewielki metalowy stojak na biurko. Jest on gumowany, więc nie będzie się przypadkiem przesuwał. Jest bardzo stabilny. Do mikrofonu wpinamy gruby pleciony kabel zakończony wtykiem USB-C. Dodatkowo dostajemy magnetyczny pop-filtr, który trzyma się całkiem nieźle, aczkolwiek dosyć łatwo go strącić. Magnes na którym się trzyma nie jest jakoś super silny. Ogólnie pod kątem jakości całość wypada naprawdę bardzo dobrze. Wykonanie jest topowe.


3. Jakość dźwięku

W stosunku do tańszych mikrofonów, jego jakość, klarowność, wyrazistość i czystość jest bardzo mocno zauważalna. Jakość jest naprawdę fantastyczna. Głos jest czysty, bardzo naturalny i do tego soczysty. Mamy wrażenie jakbyśmy słyszeli kogoś stojącego i rozmawiającego dosłownie obok nas. Do wyboru są dwie opcje. Bez korektora eliminacji szumów lub z. Jeżeli nagrywacie filmiki w ciszy to opcja bez spełni wasze wszystkie potrzeby. Dla graczy zdecydowanie zalecamy opcję z korektorem, gdyż nie będzie tak bardzo zbierać odgłosów z otoczenia. W tej opcji dźwięk jest lekko zmodyfikowany, jest tutaj delikatny sztuczny narzut. Niemniej dla większość nie było to wyraźnie zauważalne. Żaden mikrofon z headsetu który posiadaliśmy nie oddawał tak dobrze dźwięku jak ten mikrofon. Osoby, które korzystają dużo z opcji aktywacji głosowej również nie powinny narzekać. Po włączeniu korektora eliminacji szumów da się ustawić poziom czułości gdzie mikrofon nie będzie reagował na klik np. klawiatury mechanicznej i przy tym nie trzeba głośno mówić. Bez korektora również ustawimy poziom, w którym mikrofon nie będzie reagował na odgłos klawiatury (potrzeba jednak mówić trochę głośniej), ale podczas mówienia stuk z klawiatury jest mocno słyszalny.

Endgame Gear Xstrm - boost 1 bez korektora

Endgame Gear Xstrm - boost 1 z korektorem

Endgame Gear Xstrm - boost 4 bez korektora

Endgame Gear Xstrm - boost 4 z korektorem

Endgame Gear Xstrm - boost 1 bez korektora z odległości 20 cm

Endgame Gear Xstrm - boost 1 z korektorem z odległości 20 cm

 


4. Dodatkowe funkcje

Mikrofon jest typu plug & play więc nie posiada dedykowane oprogramowania. Najistotniejszą funkcją jest bez wątpienia korektor, o którym już wyżej wspominaliśmy. Jest to coś z czego na pewno wiele osób będzie korzystać. Możemy go tylko włączyć lub wyłączyć, nie ma opcji pośrednich. Z mniej istotnych funkcja, ale zapewne najbardziej rzucających się w oczy, mamy tutaj podświetlenie. Do wyboru jest 12 ustawień: wyłączone, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, fioletowe, niebieskie, seledynowe, jasno-niebieskie, zielone, białe oraz pulsujące przejście pomiędzy kolorami. Kolory nie są specjalnie wyraziste i mocne. Jest ok, bo się świeci, ale nie zachwyca nas to. Nie jest to mocna strona tego modelu. Jedna rzecz wydała nam się dosyć mało sensowna, otóż przy wyłączonym podświetleniu nie widać skali boosta (ten pasek przy pokrętle). Naszym zdaniem powinny być dwie osobne sekcje podświetlające, aby ta skala była jednak widoczna. Boost pozwala na podbicie głośności mikrofonu, odbywa się to jednak kosztem jakości (do 4 jednostek nie ma dużej straty w jakości dźwięku). Niemniej jak korzystamy z mikrofonu z pewnej odległości to będzie to bardzo przydatna funkcja. Można podbić głośność aż o 10 jednostek. Bardzo nam się spodobało dotykowe wyciszenie mikrofonu. Wystarczy lekko dotknąć góry mikrofonu i nastąpi wyciszenie. Jest to zakomunikowane tym, że mikrofon zmienia kolor na czerwony i wolno pulsuje. Do dyspozycji dostajemy jeszcze gniazdo na jack 3.5 mm. Podpinamy do niego słuchawki i możemy na żywo nasłuchiwać jak dobrze nas słychać w mikrofonie. Nie polecamy podpinać słuchawek i słuchać przez nie muzyki (tak, mikrofon może pełnić funkcję niejako karty dźwiękowej) bo jakościowo dostajemy kiepski dźwięk. Korzystając z korektora, podczas odsłuchu pojawia się lekkie opóźnienie.


5. Podsumowanie

Wchodząc w półkę mikrofonów już bardziej high-endowych trzeba się zastanowić do czego będziemy go wykorzystywać. Jeżeli tylko gramy i mikrofon wykorzystujemy do komunikacji z innymi graczami to pełnego potencjału wyższej klasy mikrofonu na pewno nie wykorzystamy. Oczywiście nie każdy korzysta z headsetów i wtedy zakup stojącego mikrofonu jest jak najbardziej sensowny, pozostaje tylko pytanie czy potrzebujemy aż tyle na niego wydawać. Jeżeli budżet nas nie trzyma to oczywiście, bierzcie to co zapewni najlepszy dźwięk i wam się podoba. Osoby, które nagrywają materiały na YouTuba dużo rozmawiają przez mikrofon (np. w pracy) lub Streamują z pewnością docenią zalety Endgame Gear Xstrm i dla tych osób większy wydatek jest jak najbardziej zasadny. Bazując po nagraniach z innych mikrofonów z podobnej, a nawet trochę wyższej półki cenowej dźwięk z Xstrm'a z pewnością wyróżnia się na plus. Jeżeli przykładacie uwagę do wyglądu to ze względu na swój specyficzny design uważamy, że może się podobać, ale naszym zdaniem na rynku znajdziemy ładniejsze konstrukcje. Funkcja dotykowego wyciszania mikrofonu działa wyśmienicie i jest to naprawdę ekstra rozwiązanie. Montaż jest taki sam jak we wszystkich innych tego typu mikrofonach i najlepiej podpiąć go pod ramię mikrofonowe (jak budżet pozwala to śmiało bierzcie to od Endgame Gear jak budżet jest ograniczony to ten najtańszy z allegro również się nadaje). Reasumując, najmocniejszą stroną mikrofonu Endgame Gear Xstrm jest jego jakość dźwięku wraz wbudowaną redukcją szumów otoczenia. Jest to mikrofon dla tych, którzy szukają maksymalnej prostoty, bez konieczności korzystania z rozbudowanego oprogramowania. Po prostu podpinamy mikrofon do komputera i niczym się już nie przejmujemy. Z naszej strony - polecamy! @update: W cenie ok. 400 zł znacznie wzrosła atrakcyjność i konkurencyjność tego modelu.

Cena w dniu publikacji ~129 € (ok. 600 zł). @update (01.10.2023): cena wynosi 89(ok. 400 zł).

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) i w klasie cenowej do 600 zł (stan na 12.2022)
 • jakość - 4.6
 • wygoda użytkowania - 4.8
 • dźwięk - 4.9
 • funkcjonalność - 4
 • wygląd - 4
 • opłacalność - 4.2

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.


Jeżeli zechcielibyście wesprzeć naszą działalność, to będziemy bardzo wdzięczni za postawienie nam kawy ->

Postaw mi kawę na buycoffee.to