AKKO x Ducky Zero 3108

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania
3. Funkcjonalność
4. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • klawiatura typu fullsize
  • rodzaj przycisków: mechaniczne Cherry MX Red, Blue, Brown
  • układ klawiszy - US/INT (długi shift, długi enter, długi backspace)
  • wymiary klawiatury (szer x dł x wys): 440 mm x 140 mm x 39.5 mm
  • waga klawiatury bez kabla: ~1135g
  • podświetlenie: brak
  • połączenie – USB
  • podpórka na nadgarstki
  • 6/N-key rollover
  • kabel – gumowy, o długości ~1.8 m
  • klawiatura dostępna jest w wielu kolorach (grafitowa, różowa, czarna, biała)
  • cena: ~100 $

Według naszych testów klawiatura jest kompatybilna z systemami 7, 8 i 10. W opakowaniu poza klawiaturą znajdziemy jeszcze gwarancję oraz keycaps puller.


2. Jakość wykonania, design i wygoda użytkowania poszczególnych elementów

Obudowa:
Prosta, minimalistyczna, typu zabudowanego. Praktycznie od zawsze była to cecha szczególna klawiatur Ducky. Poniekąd to właśnie swoją klasyczną stylistyką podbiła serca rzeszy użytkowników. Konstrukcja tej obudowy nie jest skomplikowana i swoją wytrzymałość zawdzięcza tak naprawdę tylko dobremu plastikowi z którego jest wykonana. Góra z dołem łączy się głównie za sprawą zatrzasków, które jak przetestowaliśmy są całkiem wytrzymałe i podczas rozkręcania nie urwały się. Pośrodku tych dwóch paneli znajduje się aluminiowa płyta dokręcona do nich dwoma śrubkami. Całościowo można odnieść wrażenie, że klawiatura lekko "chodzi", że nie jest w pełni dopasowana, co przy tym typie konstrukcji jest w 100% normalne i nie powinno nikogo dziwić i niepokoić. Zapewniamy, że jest to naprawdę solidna konstrukcja. Poziom wykończenia krawędzi jest bez zarzutów. Stabilność i sztywność jest również idealna. Przypominamy, że jest to model bez podświetlenia. 

Wnętrze:
W celu otworzenia klawiatury musimy odhaczyć zaczepy znajdujące się wzdłuż całej krawędzi obudowy a następnie odkręcamy dwie śrubki na aluminiowej płycie. Podczas odginania zaczepów istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrysujecie trochę obudowę (nie będzie to jednak zbytnio widoczne). Tutaj widzimy główną różnicę między klawiaturami Ducky a AKKO & Ducky. PCB jest bardziej budżetowe - widać, że to OEM, a nie robione pod zamówienie jak w klawiaturach Ducky. Zastosowany tutaj mikro-kontroler firmy Vision (VS11K15A), uchodzi za tańszy odpowiednik dla NXP czy Holteka. Czy jest gorszy? Podejrzewamy, że raczej niewiele. Do tego znajdziemy tutaj jeszcze pamięć flash nieznanego producenta. Jakość lutów oraz łączenia kabla jest w porządku.

Keycapsy, czcionka i układ klawiszy:
Klawiatura dostępna jest w standardowym układzie klawiszy - US INT (długi shift, krótki enter, długi backspace). Dostajemy tutaj specyficzne keycapsy, na których czcionka znajduje się na boku. Symbole zostały wygrawerowane laserowo i nałożono na otwory farbę. Gdyby znajdowały się na górze keycpasów to z czasem owa farbka by się ścierała i czcionka stałaby się gorzej widoczna. Dzięki temu, że symbole są na bokach, to nie powinny ulec zatarciu. Sama czcionka pochodzi z klawiatur Ducky i trzeba przyznać, że jest ona bardzo ładna i czytelna.
Keycapsy są standardowych rozmiarów (spacja ma 118 mm), więc bez problemu można stosować zamienniki innych producentów (ich wysokość jest również standardowa, czyli 9 -11 mm). Rząd przycisków F1 do F12 jest oddalony od rzędu cyfr 1 do 0 (mierząc między górą keycapsów) o 13 mm, co jest naszym zdaniem w miarę dobrą odległością.
Wszystkie keycapsy zostały wykonane z tworzywa PBT. W dotyku czujemy bardzo miłą, lekko szorstką, mocno matową powierzchnię. Posiadają lekko cylindryczny kształt. Są bardzo grube i wytrzymałe. Tworzywo PBT, słynie z najwyższej trwałości i gwarantuje nieścieralność i zachowanie takiej samej powierzchni na długie lata.

Przełączniki i stabilizatory:
W modelu Zero 3108 znajdziemy niemieckie przełączniki Cherry MX. Które są szacowane na 50 mln kliknięć. Jak przystało na standardy Cherry MX do produkcji przełącznika użyto wysokiej klasy plastiku, złote kontakty oraz wytrzymałą sprężynkę, które całościowo są idealnie ze sobą połączone zapewniając wysoką żywotność i odporność nie tylko na ilość kliknięć ale i siłę uderzenia.
Pod wszystkimi dłuższymi przyciskami (spacja, shift, backspace, enter) użyto stabilizatorów Cherry. Stabilizacja jest całkiem dobra. Aczkolwiek naciskając na same brzegi (w zasadzie tylko na shiftach tak jest) czujemy, że klik jest bardziej ociężały. 

Kabel:
Jest gumowy, gruby (4 mm), solidny, ale mało elastyczny. Sprawia całkiem dobre wrażenie. U wylotu jest mocno przytwierdzony. Nie jest odpinany. Nie jest zbyt długi (ma ~1,8 m). Zakończony jest pozłacanym wtykiem USB. Na spodzie znajdziemy kanały do odprowadzania kabla na boki.

Profil, nóżki, podpórka i gumowe stopki:
Klawiatura posiada 4 gumowe stopki, które w połączeniu z dużą wagą produktu bardzo dobrze utrzymują klawiaturę w miejscu. Podczas pisania lub grania niemal na wszystkich powierzchniach klawiatura stała w miejscu. Nóżki posiadają gumowane końcówki, które są trochę mniej chwytne, ale ciągle w miarę pewnie utrzymują klawiaturę w miejscu.
Profil klawiatury jest bardzo dobrze dobrany i każda z osób testujących uznała go za wygodny. O dziwo nawet bez rozłożonych nóżek jest całkiem wygodnie i naturalnie. Po rozłożeniu nóżek ergonomia wzrasta i nachylenie powinno zadowolić każdego zwłaszcza, że mamy tutaj podwójny stopień nóżek, który jest rewelacyjnym rozwiązaniem. Wysokość jest tutaj dosyć standardowa, ale jej konstrukcja sprawia wrażenie, że jest wyższa. Po paru dniach, gdy się już przyzwyczaimy do tej konstrukcji, to nie będziemy odczuwać potrzeby stosowania podpórki. 


3. Funkcjonalność

Rodzaje przycisków:
Model Zero 3108 dostępna jest z przełącznikami Cherry MX Blue, Red i Brown. Nasz egzemplarz testowy wyposażony jest w przełączniki niebieskie. Aby aktywować przełącznik musimy wcisnąć go z siłą 60g. Wtedy też następuje tak charakterystyczny dla tych przełączników odgłos kliku i uczucie jakby załamującej się zapadki. Każde kliknięcie jest niezwykle wyczuwalne i zapewnia natychmiastowy feedback, stąd tak łatwo i przyjemnie piszę się na tego rodzaju przyciskach. Niebieskie przełączniki są najgłośniejszymi z pośród wszystkich podstawowych rodzai. Dodamy, że zastosowanie o-ringów praktycznie nic nie zmienia, gdyż uderzenie keycapsa o obudowę jest niczym w stosunku do kliku jaki wydaje po prostu sam przełącznik. Niebieskie przełączniki, ze względu na swoją charakterystykę kliku nie są uznawane jako typowo gamingowe, co nie oznacza, że będziemy osiągać gorsze rezultaty korzystając z nich. Nie, po prostu na innych przełącznikach gra jest przyjemniejsza. Z doświadczenia wiemy, że poza RTS'ami (w których to charakterystyczne klikanie może dekoncentrować i które w pewien sposób daje wrażenie wolniejszego kliku), przełączniki te sprawdzają się niewiele gorzej jak pozostałe. Najprościej powiedzieć, że wybór niebieskich przełączników ma głównie sens, gdy komfort pisania traktujemy przynajmniej na równi z graniem.

rodzaj przełącznika: Cherry MX Blue
typ: dźwiękowo - dotykowe
dystans całkowity: 4 mm
punkt aktywacji: 2.2 mm
siła nacisku do aktywacji: 60 g

Szybkość rejestracji kliku to ok. 16 ms.

Więcej o różnicach pomiędzy różnymi przełącznikami mechanicznymi znajdziecie >tutaj<.

N-key rollover (NKRO - liczba przycisków jaką możemy równocześnie wcisnąć nie powodując blokowania któregoś z nich):
Klawiatura posiada opcję 6KRO lub NKRO. Podczas naszych testów nie zauważyliśmy żadnych problemów z blokowaniem się, samoczynną powtarzalnością lub brakiem rejestracji wciśniętego przycisku.

⇒ NKRO, czyli możemy bez problemu aktywować wszystkie przyciski naraz na klawiaturze.

⇒ 6KRO, czyli możemy aktywować 6 przycisków naraz na klawiaturze.

Klawisze multimedialne, funkcyjne:
Za pomocą kombinacji różnych klawiszy z przyciskiem "Fn", klawiatura oferuje następujące funkcje:
1. Fn + F1 - mój komputer

2. Fn + F2 - poczta
3. Fn + F3 - wyszukaj
4. Fn + F4 - przeglądarka
6. Fn + F5 - odtwarzacz muzyki
7. Fn + F6 - start/stop
8. FN + F7 - poprzednia piosenka
9. FN + F8 - następna piosenka
10. FN + lewy alt + lewy Win - blokada klawiszy windows
11. FN + alt + 6 - 6KRO
12. FN + alt + N - NKRO

W teorii klawiatura posiada możliwość nagrywania makr w locie, ale w praktyce, postępując zgodnie z instrukcją (znalezioną w internecie) nie mogliśmy nic nagrać. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić czy klawiatura jednak nie ma tej możliwości czy jest do tego zupełnie inna konfiguracja, której po prostu nie znamy (niestety najwięcej informacji o tej klawiaturze jest w języku chińskim).

Podświetlenie:
Brak.

Porty usb i mic/audio:
Brak.

Sterowniki:
Brak.


4. Podsumowanie

Klawiatura AKKO x Ducky Zero 3108 w Polsce jest praktycznie niedostępna, możemy sobie ją jednak sprowadzić poprzez chińskie serwisy i sklepy. Czemu tylko tam ona występuje? Otóż w 2017 firmy Ducky, chcąc wejść na rynek Azjatycki potrzebowała partnera i tak znalazła się firma AKKO (mówiąc w skrócie :P). Klawiatura występuje w różnych wersjach kolorystycznych i na kilku rodzajach przełączników Cherry MX. Patrząc na kooperację Ducky z AKKO możemy się zastanowić, która firma za co odpowiadała. Z tego co przypuszczamy, to keycapsy i obudowa są z Ducky, PCB jest dziełem AKKO (głównie dlatego, żeby zredukować koszty). Model ten jest o tyle ciekawy i wbrew pozorom nawet w Polsce dosyć popularny, gdyż oferuje dosyć unikatowe keycapsy z PBT (bardzo trwały i bardzo przyjemny w dotyku plastik) z symbolami na przedniej ściance. Osoby, które muszą patrzeć na klawiaturę podczas pisania mogą mieć na początku pewne problemy z trafianiem w odpowiedni przycisk (jeżeli siedzą z klawiaturą bardzo blisko tułowia i patrzą na nią z góry, a nie ze skosu), z czasem jednak chcąc nie chcąc zaczynamy coraz lepiej zapamiętywać układ i popełniamy mniej błędów. Głównym czynnikiem dla którego warto mieć takie keycapsy (poza ich trwałością) to fakt, że ich specyfika wraz z minimalistycznym i prostym designem całej obudowy prezentuje się fenomenalnie na biurku. Zero 3108 może poszczycić się dużą wygodą z racji na podwójne nóżki i świetny profil znany z klawiatur Ducky. Pod kątem jakości trudno jest nam jednoznacznie powiedzieć, na ile zastosowana tutaj elektronika jest gorsza od tej jaką znajdziemy w normalnych produktach Ducky. Zakładając, że nawet jeśli jest ona OEM'em jaki możemy spotkać w wielu innych chińskich klawiaturach to wierzymy, że Ducky i AKKO zadbali o to, aby był to sprawdzony dostawca. W teorii model ten powinien posiadać podobną funkcjonalność jak klawiatury Ducky, jednak nam nie udało się znaleźć odpowiedniej konfiguracji przycisków umożliwiającej nagrywanie makr w locie (możliwe, że jest to pod inną konfiguracją albo po prostu nie działa - nie wiemy). Inne funkcje działają jak należy. Dla osób, które nie potrzebują podświetlenia, model ten z pewnością stanowi kuszący kąsek i w swojej cenie nie ma zbyt dużej konkurencji, zwłaszcza jak zależy nam na niemieckich przełącznikach Cherry MX i keycapsach z PBT. 

Cena w dniu publikacji ~100 $.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) w kategorii klawiatur mechanicznych (stan na 06.2019)
    • wygoda - 4.8
    • jakość - 4.4
    • funkcjonalność - 3.6
    • design - 4.8
    • opłacalność - 4.2
_

Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.