Tesoro Shrike

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt
3. Precyzja
4. Precyzja w grach
5. Jakość wykonania, obudowa, kabel, ślizgacze
6. Przyciski i scroll
7. Oprogramowanie
8. Podsumowanie

Myszka była testowana na Windows 7 x64.
Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).

1. Specyfikacja

  • sensor: Avago 9500
  • zakresy DPI: 400/800/1600/2400/3200/4000/2800/5600
  • polling rate: do 1000 Hz
  • możliwość ustawienia LOD
  • podłączenie poprzez port USB
  • pamięć wewnętrzna umożliwiająca zapamiętanie profili
  • 8 programowalnych przycisków + rolka - 2 główne to Omron (D2FC-F-7N)
  • pleciony kabel o długości 2 metrów
  • możliwość zmiany koloru światełka wydobywającego się spod przycisku dpi
  • ciężarki
  • dostępna jest 2 kolorach: czarnym (gładka, gumo-podobna) oraz szarym (imituje aluminium)
  • wymiary:  125x75x42, waga: 115g
  • cena ok. 200zł


2. Waga, wielkość, kształt

Myszka waży ok. 115g, jej wymiary to 125mm długość x 75mm  szerokość x 42mm wysokość. Dzięki ciężarkom możemy ją obciążyć o dodatkowe 35g.
Myszka jest symetryczna i wyprofilowana. Kształt będzie komfortowy za równo dla prawo jak i lewo ręcznych graczy. Jej tylna część jest szersza aby dobrze spasować ułożenie naszego kciuka i małego palca. Testowaliśmy ją wśród graczy o różnej wielkości dłoniach i stosujących rożne chwyty wraz z różnym ułożeniem palców.

  • ułożenie palców: 1+2+2 (kciuk na lewej krawędzi+wskazujący/środkowy na górze+serdeczny/mały na prawej krawędzi)
    Osobom posiadającym duże dłonie (większe niż 18,5 cm od czubka palca do zgięcia nadgarstka) oraz trzymającym palm lub claw gripem grało się bardzo komfortowo, co ważne jest dużo miejsca na palec serdeczny na prawym boku myszki.
    Natomiast osoby z mniejszymi dłońmi miały drobne problemy z zagospodarowaniem palca serdecznego, spowodowane to było zbyt dużą szerokością myszy dla takich osób lub mało zaokrąglonymi jej brzegami (jest tam jakby gwałtowne ścięcie pod kątem 90°). Po wielu godzinach grania takie osoby zaczynały odczuwać pewien dyskomfort spowodowany ciągłym naciskiem punktowym krawędzi na palec serdeczny.
  • ułożenie 1+3+1 (kciuk+wskazujący/środkowy/serdeczny+mały)
    Wszystkim mającym tak ułożone palce grało się bardzo dobrze bez względu na rodzaj chwytu.



3. Precyzja

Sensor laserowy posiada wbudowaną lekką akcelerację (ok 5%). W grach jest to praktycznie niezauważalne o ile nie jesteśmy low sensami (rzędu +30cm - 360°). W Tesoro Shrike sensor A9500 jest bardzo dobrze skonfigurowany. Ułożenie go w centralnej pozycji myszki wraz z niskim LOD w szczególności zapewnia bardzo dobre warunki graczom preferującym niskie czułości, którzy przeważnie korzystają z myszek optycznych.

  • predykcja – brak
  • jittering – na podkładkach plastikowych pojawia się dopiero przy 3200 dpi, na podkładkach materiałowych przy 2400 dpi.
    shrike jitter test
  • interpolacja – brak
  • maksymalna szybkość (najwyższy wynik na 5 szybkich ruchów na twardej podkładce Roccat Raivo)
    shrike speed
    jak wiadomo laser na różnych powierzchniach może osiągać rożne wyniki, np. na białej materiałowej podkładce Qpad CT przy 800dpi osiągał ok 2,6m/s)
  • akceleracja – jak we wszystkich sensorach laserowych jest ona minimalna, podczas grania jest to praktycznie niezauważalne. 
  • LOD (wysokość podniesienia myszki nad podkładką) – W zależności od ustawienia, kursor przestaje reagować po podniesieniu myszki na ok. 0,5 płyty cd do 1,5 cd.
    shrike cd
  • odpowiednia podkładka pod myszkę
    Praktycznie wszystkie płaskie powierzchnie nadają się do gry. Jedyna różnica, że na powierzchniach o dużej gęstości (plastik, aluminium, szkło) możemy używać więcej dpi.

Podkładki użyte od testów: Zowie GT-F speed, Roccat Taito, Steelseries Qck, Razer Goliathus Speed, Ktec 300c, KeSPA for RTS (blue jean – wersja czarna i niebieska), A4tech X7, KeSpa NEOpad, Razer Vespula, Roccat Raivo, Everglide Titan, Nostromo, PureTrack Stealth, Qpad CT white, Tesoro Aegis X2 i X4, gratisowa podkładka, biała kartka papieru,  Blat

4. Precyzja w grach

Testowaliśmy jej zachowanie w różnych grach i trzeba przyznać, że na wszystkich ustawieniach dpi gra się bardzo dobrze. Nawet przy 3200dpi i na materiałowej powierzchni, jitter widoczny w paincie był praktycznie nieodczuwalny podczas grania. Nigdy nie doświadczyliśmy akceleracji negatywnej, a pozytywną odczuwało się tylko w kontrolowanych warunkach, gdzie można było ją wykazać (podczas normalnej rozgrywki jest to trudne do zaobserwowania). Nawet przy bardzo szybkich ruchach (na 500dpi, w cs:go sens 1.0). Przy ustawieniach ekstremalnych, rzędu 2400dpi i sens 4.0 oczywiście można było wywołać akcelerację. Ogromną zaletą jest możliwość konfiguracji LOD według uznania. W szczególności skorzystają na tym osoby grające na niskich czułościach. Laser w Tesoro Shrike jest bardzo dobrze skonfigurowany i zapewnia wyjątkową "miękkość", za którą są cenione optyczne sensory. Dodam, że nie wszystkie sensory A9500 są tak dobrze skonfigurowane jak Shrike. Na sensorze laserowym zawsze lepiej się gra w RTSy niż FPSy.

Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 3.5/5

Testowane w grach: CS:GO, Dota 2, Warcraft 3 TFT, APB Reloaded, Guild Wars 2, Chivalry: MW, Arma 3
shrike speed

5. Jakość wykonania, obudowa, kabel, ślizgacze

  • obudowa:
    - matowy plastik pokrywa górną część+ główne przyciski
    - po bokach znajdują się gumowe wykończenia, aby mysz nie ślizgała się pod palcami.
  • kabel:
    pleciony, o średnicy ok 3mm, bardzo lekki i elastyczny. Przypomina sznurówkę. Trzeba przyznać, że podczas ruchów praktycznie nie czujemy, że myszka jest na kablu.
  • ślizgacze:
    Bardzo śliskie, dobrze wyprofilowane i wytrzymałe. Co ważne w przypadku ich zużycia, firma Tesoro wyśle nam nowe!
  • ciężarki: 4 sztuki - 1x 5g i 3x 10g (do myszki wchodzą 4 ciężarki)
  • jakość:
    Myszka jakościowo wygląda dobrze. Jest bardzo dobrze spasowana, nie posiada luzów ani żadnych odklejających się elementów. Nie widzimy tu co prawda masywnych, sztywnych plastików (widocznych np .w Logitechach), przez co myszka na pewno nie jest "pancerna". Nie jest to jednak wada gdyż jej plastik jest bardzo przyjemny w dotyku i dzięki braku tej masywności nie obciąża dodatkowo myszki.
    Jedynie, można przyczepić się do minimalnie skrzypiącego kółka, systemu wymiany ciężarków - po wciśnięciu przycisku otwarcia, pojemnik na ciężarki dosłownie "wystrzeliwuje" z myszki, co w zasadzie jest bardziej zabawne niż w czymś przeszkadza oraz gdy szybko poruszamy myszką coś w środku lekko grzechocze (odgłos pochodzi od wyżej montowanych przycisków, dzięki czemu jest znacznie mniejsza szansa na awaryjność kliku) - żadna z tych rzeczy nie ma jednak wpływu na przyjemność z użytkowania myszki.

6. Przyciski i scroll

Pod dwoma głównymi zastosowano przyciski Omron, stawiają one średni opór i są stosunkowo ciche. W grach sprawdzają się bardzo dobrze. Przyciski boczne reagują lekko, ich skok jest dobrze wyczuwalny. Tuż obok lewego przycisku myszy znajdują się dodatkowe 2 przyciski lecz nie ma najmniejszej obawy, że przez przypadek je wciśniemy. Aktywują się one lekko. Podczas grania w dynamiczne gry, trzymając mysz sposobem 1+2+2 i mając małej bądź średniej wielkości dłonie, jest je stosunkowo trudno dosięgnąć. Przycisk na rolce aktywuje się dosyć ciężko.

Podczas przesuwania rolką czuć przeskok. Nie ma raczej obawy, że przesuniemy go dalej niż to planowaliśmy. Szybkość scrolla jest dobrze zbalansowana, aczkolwiek dla wielu będzie działać zbyt miękko.

Wszystkie przyciski są w pełni programowalne.
shrike side2

7. Oprogramowanie

Oprogramowanie umożliwia nam:

  • ustawienie 5 różnych profili
  • zaprogramowanie 8 przycisków - możemy skorzystać z gotowych funkcji lub sami stworzyć dowolne makra.
  • zmianę koloru (wybierając go z całej palety kolorów) światełka wydobywającego się spod przycisku DPI.
  • zmianę ustawień dpi
  • zmianę polling rate (125, 250, 500 i 1000)
  • zmianę LOD - niezwykle przydatna funkcja zwłaszcza dla graczy low sens.
  • zapamiętanie zapisanych wcześniej profil - przydatne jak używamy myszkę na różnych komputerach i nie chce nam się za każdym razem wszystkiego ustawiać.

Można mieć jedynie zastrzeżenia, że wszystkie nasze akcje jakie wykonujemy w sterownikach odbywają się dosyć wolno a niektóre ustawienia są mało intuicyjne (zwłaszcza podczas tworzenia makr). Dodatkowo, nie zauważyliśmy żadnych różnic w ustawieniach "szybkości strzelania", za równo na najwolniejszym jak i na najszybszym strzelało nam się tak samo. Funkcja ta, nie miała również wpływu na ustawienie pod przyciskiem akcji automatycznego klikania lewego przycisku myszy, co mogłoby być przydatne gdyby kontrolowało to szybkość tego klikania bez potrzeby tworzenia makr.

Fanów myszek typu plug&play ucieszy fakt, że bez instalowania jakichkolwiek sterowników myszka również chodzi bardzo dobrze. Wszystkie jej podstawowe funkcje działają bez zarzutu.
shrike sterownikishrike sterowniki2

.

8. Podsumowanie

Myszka na wszystkich wywarła pozytywne wrażenie. Największą jej zaletą jest bardzo dobrze skonfigurowany laser A9500, który wraz z możliwością ustawień LOD, zapewnia wysoką precyzję podczas grania.  Myszkę trzeba wyróżnić również za lekki i nie odczuwalny podczas jej ruchów pleciony kabel, przyjemny klik, możliwość zmiany wagi, oraz bardzo dobre ślizgacze. Chociaż nie zastosowano w niej najwyższej jakości plastików, to nie zaznamy tu żadnych luzów w obudowie, odklejania się różnych elementów czy trzeszczenia myszki pod wpływem naszego uchwytu. Tesoro Shrike leży pewnie w naszej dłoni (dzięki gumowym wstawką nie ślizga się) i cechuje się dużą stabilnością co ułatwia nam np. celowanie. Co do sterowników od myszki, to wymagają one jednak pewnego dopracowania. Myszka jest dosyć duża i wyprofilowana dla prawo i lewo ręcznych.  Zalecana pod palm lub claw grip. Osoby z mniejszymi dłońmi i którzy trzymają palce w konfiguracji 1+2+2 mogą odczuwać pewien dyskomfort w postaci uciskania palca serdecznego przez krawędź myszki. Stąd zdecydowanie polecałbym ją osobom z większymi dłońmi lub wszystkim tym, którzy preferują ułożenie palców 1+3+1 (dla tych jest to wręcz idealny kształt).

Cena w dniu publikacji 199zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej)
  • kształt – 3
  • sensor – 4
  • jakość – 3.5
  • powierzchnia – 4
  • przyciski – 4
  • scroll – 3
  • sterowniki – 4.5
_rekomendacjaTG-1


shrike end

Produkt dostarczyła firma Tesoro. Dziękujemy.