Redragon Shark

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Opis poszczególnych części i testy
3. Oprogramowanie i podświetlenie
4. Galeria
5. Podsumowanie i ocena


Według producenta myszka jest w pełni kompatybilna z systemami Windows XP / Vista / 7 / 8 / 10
Myszka była testowana przy: szybkość wskaźnika 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika).
Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS i RTS.

>objaśnienia pojęć użytych w recenzji<



1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: PMW3330,
  • dpi: 500/1000/2000/3000/4000/7200 
  • maksymalna szybkość: ~3.81m/s (wg specyfikacji sensora)
  • bezprzewodowa,
  • praca na dwóch bateriach AA,
  • 10 przycisków + scroll,
  • teflonowe ślizgacze (+ zapasowy komplet),
  • pod dwoma głównymi przyciskami - przełączniki TTC,
  • podświetlenie czerwone,
  • opóźnienie kliku ~24 ms, LOD ~1.2 mm
  • sterowniki,
  • wymiary: 126.8 x 80.9 x 39 mm, szerokość przycisków to LPM: 16 mm PPM: 22 mm,
  • waga: ~100 g (bez baterii) i ~150 g (z bateriami),
  • cena: 109 zł

2. Opis poszczególnych części i testy

Kształt:
Myszka posiada typową palm gripową konstrukcję tylko pod prawą dłoń. Poniekąd sama jej waga wymusza takie ułożenie, aby móc zapewnić sobie dobrą kontrolę nad gryzoniem. Trzymając ją w dłoni nie wydaje się zbyt duża i całkiem dobrze wypełnia naszą dłoń. Najlepiej się ją trzyma w dłoniach wielkości 17 - 19 cm. Po lewej stronie znajduje się mini platforma pod kciuka na której może się on opierać. Po prawej są żłobienia na palce serdeczny i mały. W praktyce ciężko jest trzymać palce idealnie w tych miejscach. Niemniej, nie zauważyliśmy, aby te żłobienia nam przeszkadzały w codziennej pracy i wydaje się, że jest tam wystarczająco miejsca na ułożenie palców. Jednak trzeba zaznaczyć, że chwyt nie jest zbyt solidny właśnie ze względu na tą prawą stronę i przy częstym podnoszeniu myszki do góry czujemy pewien brak kontroli i pewności chwytu. Sam profil myszki jest typowo bułkowaty - czyli linia grzbietu równo opada ku przodowi i tyłowi z najwyższego punktu na środku myszki. Myszka jest też lekko pochylona ku prawej stronie. Można z niej korzystać trzymając palce w sposób 1+2+2.

Waga:
Waga myszki z bateriami wynosi ~150g (bez baterii jest to ~100g). Nie ma co ukrywać, że jest to spora waga i z tej racji chciałoby się, żeby myszka była jednak ciut większa, aby zapewnić lepszy stosunek rozmiaru do wagi, co przełożyłoby się na lepszy, pewniejszy chwyt. Waga nie jest rozłożona po równo - większy ciężar odczuwamy w tylnej części. Podczas ruchów czujemy lekki niedosyt i niepewność ruchów ze względu na słaby rozkład wagi. Plusem jest, że myszka jest bardzo stabilna.    

Powierzchnia:
Góra myszki pokryta jest gumowanym plastikiem. Jest bardzo przyjemny w dotyku, gładki, chwytny, aksamitny i nieśliski. Dosyć mocno widać na nim odciski palców. Na bokach znajdziemy gumy z podłużnymi żłobieniami. Są całkiem przyjemne w dotyku (dosyć miękkie i gładkie), ale wolelibyśmy jednak całkowicie pokrytą myszką warstwą jak na górze. Jeżeli dobrze znosimy gumę pod dłonią, to nie powinniśmy mieć problemów z potliwością kciuka.

Bezprzewodowość:
Podpinamy nadajnik do portu USB, który po chwili łączy się z myszką. Na jej spodzie znajduje się przełącznik (Eco/Off/On), którym włączamy lub wyłączamy myszkę. Do myszki wkładamy dwie baterie AA (zwykłe paluszki), których producent nie dodaje do kompletu. Po ok. miesiącu testów (korzystanie z myszki do kilku godzin dziennie w trybie Eco), myszka ciągle działa na tych samych bateriach. Myszka może działać do 15 metrów od odbiornika (o ile nie ma po drodze jakiejś bariery, która mogłaby zakłócać sygnał). Myszka wchodzi w stan uśpienia po 8 minutach.

Ślizgacze:
Na spodzie znajdują się
cztery średniej wielkości kawałki teflonu. Mają średnio zaokrąglone krawędzie. Są wysokie (0.6 mm), ale znajdują się w dosyć głębokich otworach, przez co na miękkich padach mogą powodować ocieranie spodu myszki o podkładkę. Zapewniają średnio gładki (czujemy jak "chwyta" je przy starcie), dosyć miękki, średnio szybki i średnio wyczuwalny ślizg. Wydają się jednak całkiem żywotne. Nam udało się je odkleić i przykleić z powrotem bez ich uszkodzenia (wystarczy je podgrzać suszarką przy odklejaniu i przyklejaniu). W komplecie dostajemy drugą parę.

Przyciski:
Myszka posiada 10 przycisków (9 z nich jest programowalna). Główne naciska się ze średnim oporem, są dobrze wyczuwalne, dosyć chrupkie i całkiem sprężyste. Można je dosyć szybko i efektywnie wciskać. Nie zdarzyły nam się przypadkowe wciśnięcia. W skali od 0 do 5*, przyjemność kliku ocenilibyśmy na 3.9 (*gdzie 5 to najlepiej), sztywność kliku na 3.5/5 (*gdzie 5 to najtwardsze), a głośność określilibyśmy jako niską - 2/3. W naszym egzemplarzu lewy i prawy są niemal identyczne w kliku i dźwięku. Przyciski cierpią w małym stopniu na niechciane zjawisko nazywane "overtravel" (gdzie po kliku, przycisk jeszcze się zapada). Sprawia to, że klik wydaje się tylko trochę "gumowaty". Naciskaniu towarzyszy pogłos jakby odbijanego przycisku (jakbyśmy naciskali kapsel od frugo), do czego da się z czasem przyzwyczaić.
Aktywacja trzech przycisków bocznych jest bardzo łatwa i szybka. Są one dobrze dosięgalne (dwa z nich), mają wyrazisty lekki klik, są dosyć sprężyste, ale naciskają się głęboko. Naszym zdaniem trochę za bardzo są wysunięte, gdyż zdarzyło się, że przypadkowo się komuś nacisnęły w trakcie grania. Przycisk najbliżej nas jest bardzo trudno nacisnąć w trakcie grania.
Przyciski na scrollu jest średnio twardy i ma wyrazisty klik. Można dosyć efektywnie z niego korzystać, gdyż jego naciskanie nie powoduje przypadkowego przekręcania scrolla. Niemniej nie nastawialibyśmy się na korzystanie z niego na równi często jak z głównych.
Trzy przyciski do zmiany dpi działają jak należy i nie widzimy z nimi żadnych problemów, z racji na swoje ulokowanie zalecamy ograniczyć ich użytkowanie do minimum. Posiadają dosyć miękki i wyrazisty klik.
Obok lewego przycisku głównego znajdziemy jeszcze j
eden dodatkowy przycisk, który klika się z zauważalnym oporem i jest średnio przyjemny w kliku. Jest go stosunkowo łatwo dosięgnąć podczas grania, ale wymaga to poluzowania chwytu (co w przypadku bardziej zaawansowanych gier FPS może zaburzyć kontrolę nad myszką w danym momencie). 

Opóźnienie kliku przycisków głównych wynosi ~24 ms. Wynik jest bardzo słaby.

Scroll:
24 stopniowy scroll jest osadzony bardzo nisko i na początku trzeba się do niego przyzwyczaić. Podczas przekręcania stawia lekki, równy opór. Przeskok delikatnie "schodkuje" i jest bardzo cichy (praktycznie bezgłośny). Stopnie są średnio zaakcentowane. Nie zdarzyły się nam przypadkowe przeskoki, jak również większość z nas mogła się do niego całkiem szybko przyzwyczaić. W grach nie napotkaliśmy żadnych trudności podczas jest użytkowania.

Sensor:
W Redragon Shark zastosowano sensor optyczny Pixarta - PMW3330. Jest to po prostu lekko okrojona wersja PMW3360. Praktycznie jedyna zauważalna różnica względem 3360, to osiągana mniejsza szybkość maksymalna. Pod kątem feelingu są tak samo dobre. PMW3330 cechuje bardzo wysokie poczucie precyzji i responsywności podczas poruszania kursorem. Zatem otrzymujemy tutaj naprawdę bardzo dobry sensor. Jedynym mankamentem w Shark'u jest ustawienie sensora w pozycji horyzontalnej co wpływa negatywnie na feeling pracy kursora. Sensor jest usytuowany w przedniej części co również wymaga przyzwyczajenia się.

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (Lift-off Distance) – na wszystkich podkładkach jakie posiadamy (patrz tutaj) sensor działał bez zarzutu. LOD jest na poziomie ~1.2 mm (1 CD). Z racji na cienkie ślizgacze zalecamy twardsze lub mocno sprężyste podkładki (np. G240, Qck+, G-TFX, DM Pad, M12, G-SR, Taito 2017 itp.).

Dpi – dane podane przez producenta trochę odbiegają od naszych pomiarów (dpi dla 500 - 590, dla 1000 - 1100, dla 2000 - 2200, dla 3000 - 3300, dla 4000 - 4400, dla 7800 - 9000). Do 7200 dpi wszystkie wartości są natywne (czyli realnie osiągane przez sensor). Do wyboru mamy tylko z góry narzucone powyższe wartości. O zmianie dpi informuje nas migający scroll. Nic nie sygnalizuje jakie wybraliśmy aktualne dpi (jedynie w sterownikach da się to podglądnąć na bieżąco).

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi)jitter praktycznie nie występuje.

Predykcja – brak.

Interpolacja – brak.

Maksymalna szybkość – maksymalna szybkość jaką udało nam się osiągnąć to ~3.2 m/s. Podczas grania praktycznie nierealnym jest wywołanie akceleracji negatywnej. Sensor ten nadaje się doskonale dla graczy low sens wykonujących bardzo długie i szybkie ruchy. Maksymalna szybkość jest trochę niższa tutaj od standardu dla sensora PMW3330 (powinno dać się osiągnąć ok. 3.8 m/s).

Poniższe wykresy przedstawiają maksymalnie szybki, pojedynczy ruch ręką. Z osi "Y" można odczytać maksymalną szybkość jaką osiąga sensor na danej podkładce. Niebieskie punkty pokazują poziom spójności przesyłu danych (polling rate consistency) - im bardziej kropki odbiegają od głównej linii, tym jest mniejsza spójność, co pośrednio prowadzi do występowania zjawiska smoothingu.

Polling rate – stabilne 125, 250, 500. Zalecamy korzystać z 500Hz, przy którym sensor działa najlepiej.

Smoothing i Feeling – smoothing w niewielkim stopniu może występować, jednak jest to mocno subiektywne odczucie danego użytkownika. Feeling jest typowy dla sensorów optyczny - miękki, bardzo responsywny, o niezwykłej gładkości ruchu.

Akceleracja pozytywna – brak.

Jakość:
Co do spasowania wybranych elementów nie mamy zastrzeżeń, tak samo co do użytych materiałów. Guma na bokach podczas naszych testów nie starła się ani nie odkleiła. Nie zanotowaliśmy problemów z działaniem przekaźnika. Przyciski są dobrze zrobione. Jedyne obawy mamy o suwak włączający myszkę na spodzie, gdyż wiemy, że jest to dosyć newralgiczna część (zalecamy nie nadużywać go niepotrzebnie). Wnętrze wykonano poprawnie, znajdziemy tutaj dosyć proste w budowie, ale podwójne PCB. Wszelkie łączenia są wykonane starannie, luty wyglądają dobrze, nie ma luzów. Soczewka jest osadzona tak, że można nią minimalnie poruszać (nie powinno być z tym jednak żadnych problemów). Scroll jest osadzony idealnie. Odlew obudowy jest zrobiony bez zarzutu. Komponenty są miksem budżetowych elementów z lepszymi. Z doświadczenia wiemy, że zastosowane tutaj chińskie, mało znane switche są wbrew pozorom całkiem trwałe.

Po kilkuset godzinach spędzonych w różnego rodzaju grach nie zanotowaliśmy żadnych problemów z działaniem któregokolwiek komponentu.

  • Pod głównymi przyciskami użyto przełączników TTC blue o żywotności 20 mln kliknięć.
  • Przełącznik pod scrollem jest sygnowany literką D (niestety nie znamy jego żywotności).
  • Pod trzema przyciskam bocznymi zastosowano również przełączniki sygnowane literką D.
  • Pod trzema przyciskami do zmiany dpi zastosowano przełączniki Huano red (5 mln kliknięć).
  • Scroll jest firmy Boyue (budżetowy scroll, często spotykany w tańszych myszkach, ale o dziwo całkiem trwały).
  • Za poprawną współpracę poszczególnych elementów nie wiemy co odpowiada, gdyż nie da się odczytać marki kontrolera.
  • Pod przełącznikiem obok LPM, zastosowano mniejszy niż standardowy switch, niestety nieznanego nam producenta.
  • Soczewka nie jest oryginalna Pixarta, zastosowano tutaj własny zamiennik.

3. Oprogramowanie i podświetlenie

Soft można pobrać z oficjalnej strony producenta: http://redragon-global.com/drivers/ Podczas testów korzystaliśmy z wersji software 1.0.0.0.

Oprogramowanie wydaje się uproszczone do granic możliwości. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że opcji jest sporo, jednak w praktyce poza ubogim edytorem makr i możliwością przypisania innych funkcji klawiszom nie możemy zmienić niczego konkretnego (dla większości z nas sterowniki nie były w ogóle do niczego potrzebne). Trochę niezrozumiałe jest dla nas dlaczego nie da się ustawić innych poziomów dpi. Same sterowniki działają bezproblemowo, bezinwazyjnie i nie obciążają systemu. Ustawienia są zapamiętane w pamięci myszki.

Sterowniki umożliwiają:

  • dowolne zaprogramowanie 9 przycisków,
  • wybór jednego z przedefiniowanych wartości dpi,
  • tworzenie i zarządzanie 5 profilami,
  • zmianę polling rate (125, 250, 500 Hz),
  • włączenie/wyłączenie akceleracji (to co w Windowsie)
  • tworzenia makr,
  • ustawienie szybkości przewijania scrolla, dwukliku oraz czułości w myszce (to co w Windowsie).

Makra posiadają jedynie możliwość nagrywania przycisków z klawiatury. Możemy nagrać do 20 akcji. Nie ma możliwości nagrania opóźnienia między akcjami jak również nie ma wyboru powtarzalności makra. 

Podświetlane jest tylko logo producenta na kolor czerwony. Przy zmianie dpi na chwilę podświetla się jeszcze scroll (jak i przy włączaniu myszki). Jeżeli ustawimy tryb pracy myszki na "Eco" to podświetlenie się wyłącza (oszczędza to trochę baterię). Dostępny jest tylko tryb ciągły podświetlenia.   


4. Galeria

kliknij w zdjęcie, aby powiększyć


5. Podsumowanie i ocena

Myszka Redragon Shark jest ciekawym modelem dla osób, które potrzebują bezprzewodowego gryzonia w niskiej cenie, ale nie są nastawieni na wymagającą rywalizację w grach sieciowych. Głównym czynnikiem, który to skutecznie uniemożliwia to bardzo wysoka waga myszki (~150 g) jak i spore opóźnienie przycisków głównych, które o ile w normalnej pracy jest niezauważalne, tak w np. CS'ie może być już odczuwalne. Myszka posiada jednak sporo plusów, co przy obecnej cenie naprawdę stanowi bardzo atrakcyjną opcję dla nazwijmy to bardziej niedzielnych graczy lub osób, które potrzebują bezprzewodowej myszki do pracy. Na pewno na pochwałę zasługuje zastosowany tutaj sensor PMW3330 (w którym jednak z niewiadomych przyczyn producent nie dał możliwości wyboru dpi innych niż te z góry ustalone). Na pochwałę zasługuje również wykonanie całej myszki. Brak luzów, przyzwoite komponenty, przyjemne pokrycie, bezprzewodowość działająca jak należy, nawet ślizgacze są bardzo przyzwoite. Klik głównych przycisków jest wyjątkowo responsywny i chrupki. Osoby, które potrzebują dużą ilość przycisków, również powinny być zadowolone z tej myszki. Sterowniki w tym modelu są dosyć mocno ograniczone, głównie za sprawą bardzo okrojonego edytora makr. Niemniej sam fakt, że w ogóle je dostajemy jest już i tak plusem.
Redragon Shark otrzymuje od nas rekomendację, gdyż na pewno ma szansę znaleźć odbiorców, którzy będą z niego zadowoleni. Tym bardziej, że w śród myszek bezprzewodowych z tego przedziału cenowego naprawdę nie ma zbyt wielu lepszych opcji (jeżeli w ogóle coś znajdziemy).

Cena w dniu publikacji - 109 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki (stan na 11.2018)
  • kształt - 3
  • waga - 1.5
  • powierzchnia - 4
  • bezprzewodowość - 4
  • ślizgacze - 3.7
  • przyciski - 4.2
  • scroll - 4.4
  • sensor - 4.4
  • jakość - 4.2
  • sterowniki - 2.5
  • competitive gaming – 2/5
_dla osób, które szukają myszki do pracy lub mocno rekreacyjnego grania

Wszystkie osoby poszukujące myszki i nie posiadające doświadczenia w tym dziale, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika >klik<.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.