Logitech G9X

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt
3. Precyzja
4. Precyzja w grach
5. Jakość wykonania, obudowa, kabel, ślizgacze
6. Przyciski i scroll
7. Oprogramowanie
8. Podsumowanie

Myszka była testowana w ustawieniach systemowych czułości: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika). Testowane na Windows 7 x64.

1. Specyfikacja
komplet2

  • sensor: Avago 9500
  • zakresy DPI: do 5700
  • polling rate: do 1000 Hz
  • podłączenie poprzez port USB
  • 5 przycisków (2 główne/2 boczne/3 w rolce) + rolka + 2 przyciski zmiany dpi – główne to Omron (D2FC-F-7N)
  • na spodzie: przycisk do zmiany profili i zmiany trybu rolki.
  • kabel o długości 2 metrów
  • ciężarki
  • 2 wymienne nakładki (1. profilowana szeroka 2. prosta precyzyjna)
  • wymiary:  zależne od uchwytu
  • cena ok. 240zł - wersję z logo CoD można dostać już od 180zł.

Dostępne są 2 wersje tej myszki g9x i g9x MW3 edition. Wersja MW3 różni się jedynie wyglądem (posiada duże logo CoD:MW3 na wymiennej obudowie), dodatkowymi 700dpi oraz załączoną podkładką pod myszkę (która jest tak zgięta, że ciężko ją używać)

g9x 2 size
2. Waga, wielkość, kształt

Myszka waży ok. 112g z uchwytem "wide" i 107g z "precision", wymiary to 108mm długość x 73mm (precision grip) 80mm (wide grip) szerokość x 35 / 39mm wysokość.
Bez uchwytów (używany często przez osoby z małymi dłońmi) myszka waży ok 88g, ma wymiary: 108x58x35.
Dzięki wymiennym uchwytom, możemy w łatwy sposób dobrać dla siebie preferowany kształt. Szczególnie polecałbym ją osobom trzymającym fingertipem i claw glipem. Szeroka nakładka jest przeznaczona dla osób lubiących wyprofilowane pod prawą rękę myszki. Wąska zapewnia dobrą precyzję podczas ruchów osobą lubiących symetryczne myszki (w tym wypadku myszka jest minimalnie profilowana dla graczy prawo ręcznych, lecz leworęczni bez większego problemu mogą jej również używać).
g9x chwyt1-2g9x chwyt3-4

3. Precyzja

Sensor laserowy posiada wbudowaną lekka akcelerację (ok 5%). W grach jest to praktycznie niezauważalne o ile nie jesteśmy low sensami (rzędu +35cm - 360°).

  • predykcja – praktycznie nie występuje
  • jittering – na podkładkach plastikowych pojawia się dopiero przy 3000 dpi, na podkładkach materiałowych przy 1600dpi.
    TEST_A9500
  • interpolacja – brak
    interpolacja g9x
  • maksymalna szybkość (najwyższy wynik na 5 szybkich ruchów)
    g9x speed
  • akceleracja – ok 5% - testy wykonane zostały w grze CS:GO (z wyłączoną akceleracją) podczas krótkich ruchów do 10-15cm jest to praktycznie niezauważalne.
  • LOD (wysokość podniesienia myszki nad podkładką) – kursor przestaje reagować na wysokości 2 płyt CD.
    g9x lod
  • odpowiednia podkładka pod myszkę
    Praktycznie wszystkie płaskie powierzchnie nadają się do gry. Jedyna różnica, że na powierzchniach o dużej gęstości (plastik, aluminium, szkło) możemy używać więcej dpi.

Podkładki użyte od testów: Zowie GT-F speed, Roccat Taito, Steelseries Qck, Razer Goliathus Speed, Ktec 300c, KeSPA for RTS (blue jean – wersja czarna i niebieska), A4tech X7, KeSpa NEOpad, Razer Vespula, Roccat Raivo, Everglide Titan, Nostromo, PureTrack Stealth, Qpad CT, gratisowa podkładka, biała kartka papieru,  Blat

4. Precyzja w grach

Testowałem jej zachowanie w różnych grach i muszę przyznać, że na wszystkich ustawieniach dpi gra się bardzo dobrze. Nawet przy 2000dpi i na materiałowej powierzchni, jitter widoczny w paincie był praktycznie nie odczuwalny podczas grania. Nigdy nie doświadczyłem akceleracji negatywnej, a pozytywną odczuwałem tylko w kontrolowanych warunkach, gdzie można było ją wykazać (podczas normalnej rozgrywki jest to trudne do zaobserwowania). Nawet przy bardzo szybkich ruchach (na 500dpi, w cs:go sens 1.0). Przy ustawieniach ekstremalnych, rzędu 2500dpi i sens 4.0 oczywiście można było wywołać akcelerację. Za sprawą kształtu i sensora świetna do RTSów.

Ocena w kategorii competitive gaming (CS;GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 4/5

Testowane w grach: CS:GO, Dota 2, Warcraft 3 TFT, APB Reloaded, Guild Wars 2, Chivalry: MW, Arma 3
g9x wygl1

5. Jakość wykonania, obudowa, kabel, ślizgacze

  • obudowa:
    - bez nakładki: matowy plastik
    - nakładka szeroka: gładka guma (nie śliska)
    - nakładka precyzyjna: szorstka, lekko chropowata guma
  • kabel:
    pleciony, o średnicy ok 3mm, mało elastyczny.
  • ślizgacze:
    Bardzo śliskie, dobrze wyprofilowane i wytrzymałe.
  • ciężarki:8 ciężarków - 4x 4g i 4x 7g (do myszki można dołożyć 4 ciężarki)
  • jakość:
    Na bardzo wysokim poziomie. Całościowo myszka jest bardzo dobrze spasowana, nie posiada luzów i nie sprawia wrażenia użycia "budżetowych komponentów". Zmienialne nakładki pewnie przylegają do głównej części myszki. Ich wymiana odbywa się bardzo prosto i szybko. System zmiany wagi działa również bez zarzutów, osoby chcące jeszcze zwiększyć wagę myszki mogą. Z kombinacji 4 i 7gramowych ciężarków można dodać 4 (czyli maksymalnie można zwiększyć wagę o 28g). Można przyczepić się do dosyć "luźno zamocowanej" rolki (co nie zmienia faktu, że ogólnie daje ona wrażenie bardzo porządnej).
    Największym mankamentem konstrukcyjnym jest lekko wystająca od dołu obudowa w obu nakładkach, którą jak dociśniemy nawet lekko do podłoża, to szoruje po podkładce. Mocno zalecamy zeszlifowanie (np. papierem ściernym) brzegów, oraz spodu dolnej części obudowy nakładki.
    g9x slizgacze
    g9x ciezarki

6. Przyciski i scroll

Pod dwoma głównymi zastosowane przyciski Omron, stawiają one dosyć spory opór. W grach nie odczułem, aby był to problem, pomimo że wolę lekki skok przycisków.  Przyciski boczne reagują lekko, lecz bardzo wyczuwalnie. W rolce są dodatkowe 2 przyciski (przesuwając rolkę w lewo i prawo), które jest dosyć łatwo aktywować.
Przycisk główny na rolce jest z kolei dosyć ciężko wcisnąć.

Rolke możemy ustawić w 2 tryby. Przy pierwszym kółko będzie poruszać się lekko, ale z wyraźnym akcentem podczas przewijania. Przy drugim kółko będzie kręcić się bez najmniejszego oporu, jak je rozkręcimy i nie zatrzymamy go palcem to przez chwilę będzie się jeszcze kręcić.

Wszystkie przyciski są w pełni programowalne.
g9x frontg9x side

7. Oprogramowanie

Bogato rozbudowane oprogramowanie, możliwość przypisania dowolnej sekwencji klawiszy lub zaprogramowanie rozbudowanych makr pod wybranym przyciskiem.  Dzięki możliwości zmiany zaprogramowanych profili, mysz jest bardzo uniwersalna. Grając w wiele gier możemy w łatwy sposób dobrać ustawienia do każdej z nich. Za pomocą przycisku natychmiast zmieniamy zaprogramowane wcześniej ustawienia dpi dla każdego z profili. Co ważne, nawet bez oprogramowania myszka zapamiętuje zapisane wcześniej profile - przydatne jak używamy myszkę na różnych komputerach i nie chce nam się za każdym razem wszystkiego ustawiać.

g9x drivers
zdjęcie pochodzi ze starszej wersji sterowników. Obecnie wygląd jest inny, ale funkcje pozostały takie same.

.

8. Podsumowanie

Logitech G9X zapewnia możliwość sporej jej konfiguracji do własnych upodobań dzięki wymiennym ciężarkom, 2 nakładkom i bardzo dobremu oprogramowaniu. Wysoka jakość wykonania gwarantują, że produkt będzie trwał lata. Zastosowany Avago 9500 jest obecnie najlepszym sensorem laserowym na rynku (wraz z A9800), jak każdy ma swoje wady i zalety, lecz jest to w dużym stopniu kwestia indywidualna. Dla niektórych, wadą może być spora waga myszki w stosunku do rozmiaru (nawet bez ciężarków). Myszka może wymagać zeszlifowania brzegów nakładek, aby nie tarły o podłoże.
Jest to na pewno jedna z lepszych myszek w tym przedziale cenowym dla graczy trzymających claw lub fingertip gripem.
Osoby szukające małej myszki laserowej z pewnością powinny wziąć pod uwagę zakup Logitecha G9X.

Cena w dniu publikacji 240zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej)
  • kształt – 4
  • sensor – 4
  • jakość – 5
  • powierzchnia – 4.5
  • przyciski – 3.5
  • scroll – 4
  • sterowniki – 4.5
  • nakładki na obudowę – 2*
_rekomendacjaTG2

 *za to, że obie nakładki ocierają o podkładkę.

g9x end