CM Storm Alcor

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Waga, wielkość, kształt

3. Precyzja
4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze
5. Przyciski i scroll
6. Oprogramowanie i podświetlenie
7. Competitive gaming
8. Podsumowanie


Myszka była testowana na Windows 7x64 i XPx32 z którymi jest w pełni kompatybilna. Szybkość wskaźnika: 6/11 oraz z wyłączoną akceleracją (bez zwiększenia precyzji wskaźnika). Testowane na firmware V1.2.0, V2.2.1 i V3.2.1.

>>Objaśnienia pojęć użytych w recenzji<<


1. Specyfikacja

  • sensor optyczny: Avago 3090,
  • dpi zależy od wgranego FW: 800/1600/3200/4000 lub 400/800/1600/2000 lub 400/800/2000/4000,
  • polling rate: 1000 Hz,
  • maksymalna szybkość ~1.52 m/s (wg specyfikacji sensora),
  • pod 2 głównymi przyciskami przełączniki Omron,
  • plug & play - brak sterowników,
  • gumowy kabel o długości 1.8 m,
  • 7 przycisków (w tym 2 do zmiany dpi) + scroll,
  • rozmiar:124.8 x 62-60-68 x 40 mm, waga ~87 g,
  • cena ok. 140 zł

2. Waga, wielkość, kształt

Wymiary CM Alcora to: długość - 124.8 mm x szerokość - 68 mm w najszerszym miejscu u podstawy x wysokość - 40 mm. Natomiast szerokość przycisków to ~24.5 mm. Konstrukcja myszki jest o tyle ciekawa, gdyż umożliwia trzymanie jej praktycznie dowolnym stylem. Dla osób o rozmiarze dłoni do 18 cm będzie to palm, a dla pozostałych palmo-fingertip lub claw-grip (im większa dłoń tym chwyt przechodzi w stronę fingera). Podczas naszych testów praktycznie każdy uznał, że bez większych problemów jest się w stanie do niej  przyzwyczaić, więc można orzec, że jest dosyć uniwersalna.
Alcor jak na swój rozmiar charakteryzuje się całkiem wysokimi bokami. Na prawej stronie wygodnie zmieścimy palce serdeczny i mały. Natomiast po lewej kciuk ma bardzo dużo miejsca poniżej bocznych przycisków. Dzięki temu bez względu czy będziemy z nich korzystać czy nie, w niczym nam one nie przeszkadzają. Dodatkowo, znajduje się tam lekkie wgłębienie, które poprawia pewność chwytu. Profil myszki jest lekko nachylony ku prawej stronie, grzbiet jest uniesiony mniej więcej w 3/4 długości myszki, bliżej jej tyłu (w dużej mierze dzięki temu, da się ją również chwytać clawem, gdyż śródręczem możemy łatwo ją docisnąć). Trzymając Alcora palmem, czujemy jak dłoń na wysokości górnej części śródręcza pod palcami wskazującym i środkowym opiera się o najwyższy punkt grzbietu. Poszerzony tył nie wpływa znacząco na chwyt, gdyż wspomniany wcześniej grzbiet "bierze" na siebie podparcie dłoni. Z kształtu jest podobna (lecz trochę mniejsza) do legendarnej I.E 3.0 oraz do Zowie EC2, od której jest z kolei trochę większa (ale mniejsza od EC1). Palce można trzymać wygodnie na oba sposoby: 1+2+2 i 1+3+1.

Waga Alcora to ~85 g bez kabla, osoby, które nie używają mouse bungee lub low sensi muszą doliczyć część wagi przewodu, czyli ~2 g. Trzeba tu dodać, że kabel jest stosunkowo lekki i nie krępuje znacząco ruchów. Masa jest rozłożona po równo, dzięki temu zarówno podczas jej podnoszenia jak i prowadzenia po podkładce wydaje się bardzo stabilna i pewnie trzyma się w dłoni. Przy tych rozmiarach myszki, niska waga wydaje się optymalna.


3. Precyzja

Myszka posiada optyczny sensor Avago 3090, który swego czasu był uważany za najlepszy sensor na rynku. Obecnie w dużej mierze wyparł go PMW3310, ale mówiąc obiektywnie, poza gorszą szybkością maksymalną, nie uważamy go za gorszy w żadnym innym aspekcie. Jego feeling jest trochę inny niż w 3310, ale dla wielu to właśnie 3090 jest absolutnym "killerem" pod tym względem (dopiero 3366 "przejął po nim pałeczkę"). Dla osób, które uważają 3090 za zbyt "miękki" idealny jest właśnie 3310. W modelu Alcor, wraz z najnowszym Firmware znacząco wzrosła jego maksymalna szybkość oraz lod obniżył się do akceptowalnych wartości. Można powiedzieć, ze Cooler Master wykonał dobrą robotę, gdyż nie uświadczymy tu żadnej predykcji, akceleracji pozytywnej, jittera (przy niskich dpi), smoothing’u ani interpolacji przy niskich dpi. Do tego dochodzi bezproblemowa współpraca z większością podkładek i duża responsywność (nawet bardzo drobne i wolne ruchy są rejestrowane).

Odpowiednia podkładka pod myszkę i LOD (FW2.2.1) – jak widać poniżej, są podkładki na których sensor gubi się lub osiąga słabe prędkości maksymalne. Na większości jednak, radzi sobie bardzo dobrze. Poziom LOD waha się w przedziale 3 - 3.5 mm. Na firmware V3.2.1 wyniki są takie same, a na V1.2.0 LOD jest przeważnie wyższy o ~0.5 mm.

Predykcja – brak

Polling rate – stabilne 1000 Hz.

Jittering (nie wywołany czynnikami zewnętrznymi) – z racji na specyfikację sensora A3090 zalecamy używać FW2.1.1, który umożliwia korzystanie z sensora do 2000dpi, czyli na najbardziej optymalnych dla niego ustawieniach. Wiadomo im mniej dpi tym lepiej, ale na żadnej z tych wartości nie będzie znacznego jittera.

kliknij, aby powiększyć

Interpolacja – przy 2000 dpi jest minimalna, niższe wartości brak.

Maksymalna szybkość – program enotus pokazuje wartości ~3 m/s (jak na sensor, który w swojej specyfikacji wartość tą ma określoną na ~1.5 m/s, to uważamy, że jest to bardzo dobry wynik). W praktyce wydaje nam się, że maksymalna szybkość będzie w granicach 2.5 m/s, czyli dla większości graczy (nawet low sens) powinna ona wystarczyć i zapewnić komfortową grę.

Akceleracja pozytywna – brak.


4. Jakość wykonania: obudowa, kabel, ślizgacze, wnętrze

Obudowa: całość jest wykonana z gładkiego, gumo-podobnego materiału, w dotyku wydaje się identyczny jak w myszce Zowie EC1/2-A. Co więcej sprawia wrażenie tak samo trwałego i dobrej jakości. Ten rodzaj materiału jest zalecany osobom, które mają skłonności do potliwości dłoni, gdyż skutecznie zapobiega jej ślizganiu się (niemniej, u sporej grupy odbiorców może lekko wywoływać potliwość, zwłaszcza w upalne dni). Ślady palców na obudowie są jedynie lekko widoczne. Konstrukcja obudowy jest bardzo sztywna i doskonale spasowana (nie ma miejsca w którym by się uginała lub choćby trzeszczała).

Kabel: gumowy, miękki, lekki i bardzo elastyczny, o średnicy 2.6 mm i długości 2 m. Praktycznie w ogóle  nie krępuje ruchów. Wspomniane zalety, niosą też swoje wady w postaci większej podatności na ewentualne uszkodzenia kabla.

Ślizgacze (teflonowe): na ich przykładzie można zobaczyć kolejny ukłon w stronę dawnych posiadaczy myszek Microsoftu I.E 3.0, gdyż zarówno ich rozmiar jak i ułożenie są niemal identyczne. Są na tyle wysokie, że bez problemu sprawdzą się na dowolnej materiałowej podkładce. O ile ich ślizg jest dosyć szybki i dobrze wyczuwalny to pod kątem jakościowym wypadają trochę gorzej, gdyż nie wydają się najtrwalsze - dobra materiałowa podkładka powinna jednak zagwarantować im stosunkowo długi "żywot".

Wnętrze: w celu dostania się do wnętrza Alcora wystarczy odkręcić dwie śrubki znajdujące się pod tylnymi ślizgaczami. Wewnątrz widać dosyć prostą strukturę, która wydaje nam się trwała i niezawodna. Wszystkie elementy są ze sobą perfekcyjnie poskręcane i dopasowane. Potrząsając myszką nic nawet nie drgnie. Pod głównymi przyciskami użyto wysokiej klasy przełączników Omron. Gorzej z dodatkowymi, które są mało znanej Chińskiej firmy. Na plus trzeba też zaliczyć sprawdzony scroll ALPS'a. Za poprawną współpracę poszczególnych elementów odpowiada rzadko spotykany, lecz nie gorszy od wielu innych, 32-bitowy mikro-kontroler Holtek z procesorem ARM® Cortex™-M3 Core (specyfikacja). Wszystkie luty i łączenia są bez zarzutu.


5. Przyciski i scroll

PRZYCISKI

Główne przyciski są płaskie i dosyć szerokie. Posiadają krótki skok, jedynie 1mm. Lewy przycisk wydaje się trochę inny odgłos niż prawy. Boczne przyciski są bardzo dobrze umiejscowione. Pierwszy z nich jest łatwiej sięgnąć (i ogólnie używać) gdyż jest niemal dwa razy dłuższy od drugiego. Ogólnie rzecz mówiąc wszystkie przyciski z wyjątkiem "pod scrollem" sprawiają świetne wrażenie.
Poglądowe zestawienie szybkości rejestrowania kliku w myszce CM Storm Alcor w stosunku do innych, dostępne jest pod >>tym linkiem<<.

  • 2 główne: znajdują się pod nimi przełączniki Omron D2FC-7-N(20M) o żywotności 20 milionów kliknięć. Swoją drogą ten rodzaj przełączników w budżetowych konstrukcjach jest wręcz niespotykany.
    • ocena kliku - 3.5/5 *(5 to najlepsze)
    • miękkość - 3/5 *(5 to najsztywniejsze)
    • głośność - 2/3 *(3 to najgłośniejsze)
  • 2 boczne: są to bliżej nieokreślone przełączniki sygnowane literką W (niestety nie znaleźliśmy żadnych danych o ich producencie. Wiemy, że na pewno występują przynajmniej dwa rodzaje - niebieskie i czerwone. Które lepsze? niestety nie wiemy).
    • ocena kliku - 3.5/5
    • miękkość - 3/5
    • głośność - 3/3
  • 2 przyciski do zmiany dpi nie posiadają logo producenta, ale sprawiają wrażenie dobrej jakości.

SCROLL

  • Przycisk "na kółeczku" posiada podobnie jak boczne przełącznik nieznanej nam firmy, sygnowanej literką W. Podczas normalnego użytkowania może wydawać się trochę zbyt twardy.
    • ocena kliku - 3/5
    • miękkość - 4/5
    • głośność - 3/3
  • 24 stopniowy scroll jest renomowanej firmy ALPS. Podczas przekręcania jest bardzo dobrze wyczuwalny. Stawia średni opór, ale z łatwością możemy przeskakiwać nawet o jeden stopień.

6. Oprogramowanie i podświetlenie

Myszka jest typu plug & play. Jednak za pomocą firmware możemy wybrać jaki zakres dpi chcemy używać: 800/1600/3200/4000, 400/800/1600/2000 lub 400/800/2000/4000. Chociaż obecnie dostępne jest 5 wersji firmware to odradzamy używania tych oznaczonych "8 ms" gdyż wtedy myszka posiada ogromną predykcję.
Każdy poziom dpi oznaczony jest innym kolorem podświetlanego logo. Przykładowo dla wersji V2.21 są to czerwony(400dpi), żółty(800dpi), niebieski(1600dpi) i zielony(2000dpi).


7. Competitive gaming (ocena pod kątem rywalizacji w sieciowych grach F/TPS: CS:GO, GTA V, Battlefield 4, APB:Reloaded oraz RTS: Warcraft 3:TFT - test na micro arenach)

Kształt (tak jak to opisaliśmy w punkcie drugim), stabilność i waga (chociaż wiadomo, że im masywniejsza dłoń tym waga może wydawać się za mała) zdecydowanie sprzyjają kontroli w grach sieciowych. Chociaż nie jest to myszka symetryczna to według nas równie łatwo jest wykonywać ruchy w lewo jak i w prawo. Po prostu w jej konstrukcji nie ma nic co by powodowało jakikolwiek dyskomfort. Ślizgacze pomimo niewielkich rozmiarów dobrze się spisują praktycznie na każdej powierzchni. Przyciski są bardzo dobrze zbalansowane, nie są ani za twarde, ani za miękkie. Klik jest dobrze wyczuwalny, na tyle, że w grach RTS bardzo dobrze się przy ich pomocy "mikruje". W zasadzie tylko jeden z bocznych przycisków, podczas dowolnej gry, jest łatwo i wygodnie dosięgalny. Sensor A3090 ma świetny feeling, jest dobrze skalibrowany (łącznie z dosyć wysokimi jak na ten sensor prędkościami maksymalnymi, nawet na low sensie da się całkiem przyzwoicie grać) jedynie co może w nim przeszkadzać to dosyć wysoki LOD. Niemniej jego wartości rzędu ~3 mm są według nas jeszcze akceptowalne. Podczas grania nie natrafiliśmy na żadne problemy sensora, które mogłyby nas w jakiś sposób negatywnie zaskoczyć (sugerujemy nie korzystać z ustawień dpi innych niż 400, 800 lub 1600). Warto jeszcze dodać, że chociaż kabel może nie być najtrwalszy, to dzięki swojej lekkości nie krępuje szybkich ruchów. Podsumowując, do myszki można się szybko przyzwyczaić, jej osiągi są bardzo dobre (jak na taką cenę) i po wielu godzinach grania pozostały same pozytywne wrażenia.
Jako, że ostatnio na topie jest gra GTA V to zapewniamy, że Alcor sprawdza się tam wyśmienicie. Co więcej powiedzielibyśmy, że tylko pod tą grę nic droższego nie potrzeba.

Ocena w kategorii competitive gaming (CS:GO, BF4, APB:R, W3:TFT) – 4/5


8. Podsumowanie

Cooler Master co pewien czas wypuszcza myszki, które okazują się sukcesem. Był Spawn, Recon, Sentinel Advance, a teraz jest Alcor. To co wyróżnia tą firmę na tle konkurencji to bardzo wysoka jakość peryferii w stosunku do ceny. Dla wszystkich osób nie posiadających określonych preferencji odnośnie kształtu myszki, Alcor może być rozsądnym wyborem. Nie wydaje nam się, aby była ona dla kogoś za duża, a Ci o wielkich dłoniach mogą ją zawsze chwycić np. fingertipem. Waga jest dosyć niska, lecz według nas idealnie się tu sprawdza. Sensor A3090 chociaż ma już swoje lata to ciągle znajduje się w czołówce. Tym bardziej, że poza dosyć wysokim LOD'em, jak na swoje możliwości, spisuje się znakomicie. Dodatkowo, warto wspomnieć jeszcze o zamontowanych tu wysokiej klasy przełącznikach Omron (o liczbie kliknięć do 20 mln), kablu który nie krępuje ruchów i bardzo przyjemnej w dotyku powierzchni.
Patrząc na przedział cenowy do 150zł, to naprawdę w tym momencie nie ma zbyt wielu godnych rywali, którzy by mogli nawiązać walkę z Alcorem. Pokazuje to tylko, że mysz nie musi być droga, aby była po prostu dobra.

Cena w dniu publikacji - 140 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 0 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) oraz biorąc pod uwagę cenę myszki
  • kształt - 4.5
  • waga - 4.5
  • sensor - 4
  • jakość - 4.5
  • powierzchnia - 4.5
  • przyciski - 4
  • scroll - 4
  • ślizgacze - 3.5
_wyroznienieTG-PL

Produkt dostarczył portal i sieć sklepów dla graczy gamedot.pl. Dziękujemy.
gamedot