Dobór klawiatury

Poniższy poradnik pomoże Państwu wybrać klawiaturę do gier. Z racji, że nie ma obecnie lepszych klawiatur do grania niż mechaniczne, stąd w dużej mierze poradnik skupia się na pokazaniu ich zalet oraz różnic.

dobór klawiatury i przełączników spis klawiatur mechanicznych przełączniki mechaniczne - vol.1 przełączniki mechaniczne - vol.2 polecane klawiatury


Spis treści:
1. Rodzaje klawiatur - plusy i minusy
2. Przełączniki mechaniczne - popularne
3. Przełączniki mechaniczne - egzotyki

Po przeczytaniu poradnika polecamy nasz spis polecanych klawiatur mechanicznych


1. Rodzaje klawiatur - plusy i minusy

Kwestia dodatkowych przycisków, podświetlenia, możliwości ustawiania makr, kształtu klawiatury czy rozmieszczenia przycisków jest bardzo indywidualna i nie da się wskazać czy z takimi funkcjami klawiatura jest lepsza czy nie. Dla jednych np. podświetlenie będzie ogromna zaletą dla innych wadą. Da się natomiast wskazać różnicę w zastosowanych konstrukcjach. Stając przed wyborem klawiatury dla graczy najczęściej wybieramy między membranową (klasyczną lub z tzw. "nożycowymi" przełącznikami) a mechaniczną.

memebraneKlasyczna klawiatura membranowa - są to najpopularniejsze rodzaje klawiatur dostępne na rynku. Składa się ona z 3 membran rozciągających się pod wszystkimi przyciskami, a pod każdym przyciskiem (a nad membraną) znajduje się mała gumowa kopułka. Gdy naciśniemy przycisk, wciska on gumową kopułkę, która z kolei dociska membranę tworząc w ten sposób sygnał, który jest przesyłany do komputera. Zwalniając palec z przycisku, kopułka odpręża się zwracając klawisz do jego pozycji początkowej.
Kształt, grubość, elastyczność gumowych kopułek decyduje o łatwości wciskania przycisku, szybkości powrotu klawiszy i ewentualnemu dźwiękowi towarzyszącemu ich wciskaniu. Aktywacja klawiszy następuje najczęściej w okolicach 4mm
Swoją popularność zawdzięczają, że są zdecydowanie najtańsze w produkcji. Niestety odbija się to na ich trwałości. Przyciski najczęściej wytrzymują od 1 do 10 mln wciśnięć. Z biegiem czasu klawisze stają się sztywne lub zbytnio elastyczne, w zależności od częstotliwości ich wciskania, rośnie rozbieżność w wymaganej sile aby docisnąć dany przycisk. Zapewnienie producentów o trwałości do 10 mln kliknięć, nie oznacza, że częściej używane przyciski "nie wyrobią się" już po kilku miesiącach (w rozumieniu na niekorzyść komfortu z ich naciskania).

scissor-klawiaturaNożycowa klawiatura membranowa - jest to ciągle klawiatura membranowa różniąca się trochę zastosowaną konstrukcją pod przyciskiem. Najczęściej spotykamy takie klawiatury w laptopach. Tak jak w przypadku klawiatur z klasyczną membraną, nacisk na nią odbywa się przez zastosowane gumowe kopułki. Różnica polega na tym, że przycisk jest połączony z warstwą łączącą (znajdującą się nad membraną a pod przyciskami) plastikowymi łącznikami o kształcie nożyczek. Ten mechanizm  stabilizuje przycisk ("nie lata" na boki jak w klasycznej), zapewnia uczucie szybkiego powrotu klawisza oraz najważniejsze skraca dystans potrzebny do jego aktywacji (z 4mm do 2mm). Takie przyciski są z reguły dużo trwalsze (do 1 do 20 mln kliknięć). Są one jednak też droższe. Ich wadą może być dla wielu, trudniejsze czyszczenie. Dla osób, których nie stać na klawiatury mechaniczne (oraz które nie lubią wysokiego skoku klawiszy) może to być dobra alternatywa.

mechanicalMechaniczna klawiatura - są to klawiatury o znacznie wyższej jakości niż jakakolwiek klawiatura membranowa. Każdy przycisk posiada swój własny, niezależny mechaniczny przełącznik, powodujący rejestrację naciśnięcia. Na świecie jest kilka rodzajów mechanicznych przełączników (m.in. Cherry MX, Kailh, Topre). W Polsce najpopularniejsze są Cherry MX, produkowane w Niemczech. Występują one w 4 formach: black, red, brown i blue. Większość osób kojarzy takie klawiatury z głośnym klikaniem, co w gruncie rzeczy jest ich cechą charakterystyczną. Może to trochę przeszkadzać osobom w naszym otoczeniu. Oczywiście można zredukować trochę ten dźwięk używając 'o-ringów" czyli po prostu małych gumek zamontowanych pod nasadkami przycisków (keycaps'ami).

To co wyróżnia "mechaniki":

  • Bardzo wysoka jakość (20 do 50 mln wciśnięć). Przez cały ten okres (w większości przypadków ;p) przyciski aktywują się tak samo, nie ma (jak to w przypadku membranowych) zmian w sile potrzebnej do aktywacji przycisku. Tutaj jak przycisk "pada" to po prostu już się nie wciska.
  • Podłączając klawiaturę przez port ps2, nie ma żadnych ograniczeń w liczbie przycisków wciśniętych równocześnie (np. naciskając 20 przycisków naraz, w Wordzie pojawi się nam 20 literek).
  • Bardzo szybki powrót klawiszy do pozycji początkowej (zależy to też od wybranego rodzaju przycisku, o tym w dalszej części poradnika).
  • Aby aktywować przycisk wystarczy wcisnąć go o 2mm (pomimo że przyciski dociskają się na odległość 4mm).
  • Możliwość doboru przycisku do własnych preferencji (więcej o tym w części - rodzaje przycisków).
  • Niezwykła gładkość jaką czujemy podczas wciskania przycisków.

Klawiatury mechaniczne dają możliwość poprawy szybkości i jakości pisania na komputerze, co więcej, jeżeli nauczymy się pisać bez konieczności dociskania przycisku do końca, wcześniej wspomniany "hałas" znika. Oczywiście komfort z pisania w dużej mierze zależy od wybranego rodzaju przełącznika Cherry MX. Ceny klawiatur mechanicznych są dużo wyższe od membranowych. Biorąc pod uwagę korzyści jakie oferuje nam "mechanik" uważam, że warto jest ją kupić. Jak raz zaczniemy pracować na takiej klawiaturze, to naprawdę ciężko jest ponownie używać membran.

 PORÓWNIANIE
 KLASYCZNA MEMBRANOWA
 NOŻYCOWA MEMBRANOWA  MECHANICZNA
najtańsze droższe  najdroższe
stosunkowo lekki nacisk, nie posiadający jednak gładkości ruchu lekki nacisk, dający wrażenie sprężystości lekkość zależna od rodzaju przycisku, gładkie ruchy, uczucie sprężystości
dystans do aktywacji -  4mm dystans do aktywacji - 2mm dystans do aktywacji 1.2-2mm, lecz przycisk można wcisnąć do 3.6-4 mm
cicha cicha, lecz bywają wersję z wyraźnym klikiem są najgłośniejsze, lecz można to trochę zredukować
zawsze wciskamy przycisk z maksymalną siłą  zawsze wciskamy przycisk z maksymalną siłą przy np. mx brown i blue, nie musimy wciskać z maksymalną siłą
wytrzymują: od 1 do 10 mln kliknięć od 1 do 20 mln kliknięć od 20 do 100 mln kliknięć
z czasem przyciski stają się miększe, twardsze oraz lepkie podobnie jak z klasyczną, lecz jest to czas dłuższy zanim to nastąpi przez cały okres żywotności są takie same, jak "padną" to już na dobre
najwolniej powracają do pozycji początkowej po wciśnięciu szybciej wracają do pozycji początkowej najszybciej wracają do pozycji początkowej

Poniżej znajdziecie rozbudowane informacje o najpopularniejszych przełącznikach mechanicznych.

Jeżeli temat klawiatur mechanicznych jest dla Ciebie nowością, to sugerujemy najpierw zaglądnąć do naszego skróconego poradnika wyboru odpowiednich przełączników.

Aby uniknąć złego wyboru, przed zakupem sugerujemy w miarę możliwości przetestować dany rodzaj przełączników w sklepie stacjonarnym. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to z zagranicznych aukcji internetowych lub sklepów (w tym z popularnego serwisu massdrop.com) możemy sprowadzić jakiś tester. Warto jednak mieć na uwadze, że pojedyncze klikanie przełącznika, nigdy nie zapewni takiego samego wrażenia, jak to gdy przyjdzie nam pisać na pełnej klawiaturze.


2. Przełączniki mechaniczne - popularne (poradnik vol.1)


3. Przełączniki mechaniczne - egzotyki (poradnik vol.2)


Spis polecanych klawiatur dostępny jest <tutaj>