Apple AirPods Pro (2. gen)

Spis treści
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania, komfort i mikrofon
3. Gry i muzyka
4. Opinia


Cena Apple AirPods Pro (2.gen) wynosi ok. 1100 zł. W pudełku poza słuchawkami dostajemy kabel, tipsy w różnych rozmiarach, etui z funkcją ładowania oraz instrukcję.


1. Specyfikacja

Specyfikacja techniczna słuchawek

 • bezprzewodowe
 • douszne, zamknięte
 • pasmo przenoszenia: 20 - 20000 Hz
 • Bluetooth 5.3
 • czułość (SPL): brak danych
 • 2 przetworniki: Ø 11 mm
 • technologie: SBC, AAC
 • waga obu słuchawek: ~11 g (bez etui)
 • wbudowany mikrofon
 • czas pracy: 6h
 • etui ładuje dodatkowe 24h
 • czas ładowania ok. 1h, aby uzyskać 6h pracy
 • sterowanie dotykowe
 • aktywne tłumienie otoczenia (ANC)

2. Jakość wykonania, komfort, mikrofon, sterowniki

Model ten jest u nas od kilku miesięcy i póki co złego słowa o jakości nie powiemy. Niemniej chcielibyśmy zwrócić uwagę na coś co i tutaj może z czasem wystąpić. Otóż oceniając jakość tego modelu poprzez pryzmat innych słuchawek Appla jakie posiadaliśmy lub posiadamy my czy ktoś z naszego otoczenia, to musimy stwierdzić, że jest duża szansa, że w przeciągu kilku lat może być problem z etui ładującym lub baterią w słuchawce. Z racji na użyty do ich produkcji plastik typu glossy (świecący, śliski) trudno jest je utrzymać w czystości. One wiecznie są brudne.
Odnośnie komfortu to powodów do narzekania nie ma. Są małe i lekkie. Dobrze się trzymają w uszach. Do wyboru dostajemy 4 wielości silikonowych tipsów. W komplecie dostajemy etui, które służy do przechowywania słuchawek oraz ich ładowania (ładuje dodatkowe 24h). Wydaje się solidnie i podczas transportu skutecznie zabezpiecza słuchawki. Zarówno etui jak i słuchawki wykonane są z tego samego plastiku. Etui ładujemy kablem USB-C (w zestawie nie ma ładowarki, ale w praktyce niemal wszystkie ładowarki od dowolnego np. telefonu dobrze współgrały). Część funkcji wymaga telefonu Appla do działania. Można wcześniej tam wszystko ustawić i później
za pomocą dotyku (naciskamy na boczny panel słuchawek) możemy np. włączać/wyłączać ANC. Dzięki temu mamy później więcej opcji do wyboru podczas używania słuchawek z PC lub Androidem. Słuchawki posiadają certyfikat odporności na zalanie IPX4 (pośrodku skali) co pozwala im przetrwać zachlapanie czy drobne zalania. Głównym czynnikiem zakupowym tego modelu jest bez wątpienia ANC. Działa wyśmienicie i faktycznie mocno tłumi otoczenie. Można się całkowicie odciąć od otoczenia, ustawić tryb kontaktu pozwalający częściowo usłyszeć co się wokół nas dzieje, wyłączyć ANC lub wejść w tryb adaptacyjny który sam dostosowuje tłumienie do otoczenia. W praktyce najlepiej albo się całkowicie odciąć albo wszystko słyszeć w sytuacjach gdy lepiej być świadomym otoczenia (weźcie pod uwagę, że podczas słuchania muzyki nawet bez ANC praktycznie nic nie słychać). W praktyce podczas normalnej eksploatacji słuchawek (głównie słuchanie muzyki) wytrzymują przeważnie koło 5-5.30h.

MIKROFON

Z mikrofonu możemy korzystać tylko po podpięciu do telefonu i służy on do prowadzenia rozmów (dlatego też nie oceniamy przy podsumowaniu jakości mikrofonu w naszej skali). Jego jakość jest dobra pod warunkiem, że wokół nie ma nadmiernego hałasu. W takim przypadku nie ma znaczących szumów, jest dosyć czysto, dźwięk brzmi trochę cyfrowo, ale mimo wszystko całkiem przyjemnie. Jeżeli rozmawiacie w głośnym otoczeniu to jakość staje się znacznie gorsza, dźwięk jest jakby przytłumiony, częściowo zniekształcony a czasami głoś wokół jest bardziej słyszalny niż nasza mowa. Ogólnie mikrofon nie jest mocną stroną tego modelu zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę urządzenia.

STEROWNIKI

Jeżeli korzystacie z telefonów Appla to macie możliwość konfiguracji niektórych funkcji związanych głównie z obsługą AirPodsów. Słuchawki te nie posiadają żadnych opcji pozwalających na korektę dźwięku. Z telefonu z Androidem lub z PC nie ma dostępu do tych opcji.


3. Gry i muzyka

Nie są to słuchawki na których można grać w wymagające gry na najwyższym poziomie ze względu na opóźnienia jakie posiada technologia bluetooth. W przypadku produktu Appla jest to wyjątkowo małe opóźnienie i nie jest ono tak bardzo uciążliwe jak w przypadku wielu innych słuchawek z bluetoothem. Opóźnienie jest rzędu ~0.2s. Podczas rekreacyjnej gry jest to w miarę akceptowalne i da się do tego przywyknąć. Brzmienie jest całkiem przyjemne i nie meczy o ile nie gramy w gry w stylu Battlefielda gdzie różnego rodzaju wybuchy są częstym zjawiskiem. Wtedy dźwięk wyda nam się zwyczajnie płytki, mało angażujący. Scena nie jest zbyt duża, jest tak raczej kameralnie. Ciężko odnieść wrażenie, że wizualizujemy dźwiękowo wszystko jak na szachownicy. Raczej dominuje wrażenie lekkiego chaosu. Kierunkowość w większości przypadku działa poprawnie, ale zdarzają się sytuacje, w których źle odczytujemy położenie źródła dźwięku. Większy problem jest natomiast z oceną odległości od przeciwnika. Określamy ją tutaj w trzech stopniach: blisko, średnio i daleko. Separacja jest ok, ale tylko w grach typu CS czy OW. W BF'ie już czuje się zbytni natłok dźwięków i trzeba się dobrze skupić na tym co chcemy słyszeć.

 • Counter Strike - 2.5/5
 • Battlefield 4 - 2/5
 • AC:V - 3/5
 • Overwatch - 2.5/5

Słuchawki charakteryzują się płaskim, czystym, lekkim i naturalnym brzmieniem. Jest na pewno poprawnie... ale nudno. To ile się czyta przesadnych zachwytów pod względem dźwięku nad tymi słuchawkami ma się naszym zdaniem nijak do rzeczywistości. Nie bardzo rozumiemy co tutaj muzycznie niby ma aż tak zachwycać. Nie zrozumcie nas źle, nie grają źle, absolutnie, ale ich brzmienie nie powinno być na pewno jakimś wyznacznikiem czy elementem dla którego w pierwszej kolejności kupimy ten model. Sporo osób wśród nas używa produktów Appla, w tym słuchawek i każdy kto mógł porównać je do lepszej klasy innych słuchawek wcale nie wskazywał na dźwięk AirPodsów jako ten najlepszy (nawet Ci zagorzali Applowcy :P). Jest to taki model, który wybiera się jak potrzebujemy słuchawki do zastosowań ogólnych, gdy nie mamy ulubionego gatunku. Ich zestrojenie ma za zadanie sprawić, że niemal każdy utwór będzie brzmiał przyjemnie, za co odpowiada średnica i mid-bass. Sub basu tutaj za wiele nie ma i jakby główny problem pojawia się w utworach, które stawiają właśnie na niskie zejścia. Tam totalnie nie czujemy tego dociążenia, nawet zdarza się brak kontroli i ciężko aby komuś się to miało podobać. Scena jest na plus, jest wystarczająco przestrzennie. Ogólnie słuchawki najbardziej spodobają się osobom które słuchają lekkiego popu i rocka lub elektroniki w której nie dominuje mocny bit.

 • elektroniczna - 4/5
 • klasyczna - 3.5/5
 • metal - 3/5
 • folk - 4/5
 • rock - 4/5
 • jazz - 3/5
 • pop - 4/5
 • rap - 2.5/5

*ocena 5 osób pod kątem użyteczności w poszczególnych grach i muzyce (w skali od 1 do 5, gdzie 5 to najlepiej).


4. Opinia

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy spotkaliśmy się z opiniami jakoby AirPodsy pomimo posiadania bluetootha nadawały się do grania. Otóż z perspektywy "casuala" można tak powiedzieć. Faktem jest, że posiadają wyjątkowo niskie opóźnienie rzędu ~0.2s (testowane z adapterem Sennheiser BTD600, Ugreen BT 5.3 Transmitter i wbudowanym bluetoothem z Della G15), do którego da się w jakimś stopniu przywyknąć. Jak na słuchawki na bluetootha jest to super wartość i duży plus dla Appla za to. Niemniej to opóźnienie ciągle tam jest i dla bardziej zaangażowanych graczy FPS może być uciążliwe. Nie wspominając, że inne aspekty podczas pozycjonowania nawet bardziej "kuleją" i w efektywnej grze w niczym nie sprzyjają. Ogólnie do gry po sieci nie polecamy, ale do niewymagających gier offline-owych, czemu nie. Podczas oglądania filmów, opóźnienie jest na tyle małe, że nawet jakoś specjalnie nie przeszkadza. Niemniej, jeżeli oglądacie filmy w domu przed komputerem czy TV to ogólnie nie polecilibyśmy do robienia tego słuchawek dokanałowych, chyba że nie macie wyboru. W filmach czuć przede wszystkim brak przestrzenności, czego nie odczuwa się w muzyce. Skoro o muzyce mowa to AirPodsy są mega, super, fantastyczne, zniewalające... no nie, nie są. Jest po prostu poprawnie i przyjemnie. Mamy trochę wrażenie, że fani Appla mocno zawyżają opinie co do dźwięku tych słuchawek i naszym zdaniem w tej cenie można oczekiwać czegoś jeszcze lepszego. Może poza popem, rockiem i w niektórych przypadkach elektroniką uważamy, że bywa nudno. Apple postarał się, aby wszystko brzmiało przesadnie poprawnie (poza sub-basem, któremu brakuje kontroli i mocy) co skutkuje tym, że nic nas tak naprawdę w nich nie zaskakuje i nie zachwyca. Brakuje większej głębi, soczystości w dźwiękach. Żeby była jasność, dźwięk jest naprawdę dobry i jako takie typowe all-roundy są to po prostu dobre słuchawki. Jeżeli jednak szukacie czegoś bardziej spersonalizowanego, co dźwiękowo może zachwycać i wywoływać większe emocje to raczej trzeba poszukać gdzie indziej.
Z punktu widzenia gracza, wybór AirPodsów raczej większego sensu nie ma. Jasna sprawa, że Apple nigdy w graczy jako swoich odbiorców nie celował i niniejszą recenzję raczej trzeba traktować jako, na tyle na ile to możliwe, obiektywną ciekawostkę. Nie fair byłoby jednak nie dodać, że operując wśród urządzeń w systemie iOS te słuchawki są nadzwyczaj przyjazne w użytkowaniu. Szybko się parują, raczej nie miewają problemów z łącznością i posiadają parę ciekawych funkcji (w szczególności ANC, które fantastycznie tłumi dźwięki otoczenia). Do tego są na prawdę wygodne. To wszystko w połączeniu z dobrym dźwiękiem sprawia, że z czystym sumieniem można je kupić i nie ma się wrażenia, że Apple nas jakoś specjalnie naciąga (przynajmniej nie w przypadku słuchawek :P). Krótko mówiąc rozważając zakup bezprzewodowych słuchawek dousznych nie kierujcie się samą marką a tym co i czego od nich oczekujecie.

Cena w dniu publikacji - ok. 1100 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Ocena
w skali od 1 do 5 (gdzie 5 to najlepiej) i w klasie cenowej do 1200 zł (stan na 03.2024)
 • jakość - 4.5
 • komfort - 4.8
 • pozycjonowanie (gry) - 2
 • separacja dźwięków (gry) - 3
 • brzmienie (gry) - 3.8
 • przestrzenność (gry) - 3.5
 • muzyka - 3.8
 • filmy - 3
 • tłumienie otoczenia - 5
 • mikrofon - x
 • competitive gaming – 1.5/5
 • casual gaming - 3/5

Competitive gaming w podsumowaniu stanowi ocenę pod kątem użyteczności słuchawek podczas rywalizacji w wymagających sieciowych grach FPS. Casual gaming oznacza użyteczność słuchawek w grach niewymagających bezwzględnej rywalizacji.


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.