Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie
O BLIŹNIACZEJ PODKŁADCE G-TF SPEED UŻYTEJ DO PORÓWNANIA Z MODELEM G-TF ROUGH MOŻNA PRZECZYTAĆ TUTAJ.
1. Specyfikacja
- rozmiar wersji G-TF - 430mm x 320mm x 2,5mm
- rozmiar wersji P-TF - 320mm x 250mm x 2mm
- cena: G-TF ok. 120 zł, P-TF ok. 90zł
- kolor: czarny
- powierzchnia: materiałowa, szorstka z drobnymi wypustkami
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
Jakość jest identyczna jak w modeli G-TF Speed - czyli bardzo dobra. Podkładki występują w 2 rozmiarach (G - większa, P - mniejsza)
- Materiał użyty na podkładkach z serii G/P-TF jest wyjątkowo wytrzymały i zapewnia setki godzin grania nie tracąc na jakości ślizgu i kontroli.
@update 23.05.2015
po około 2 latach użytkowania nie widać znaczących śladów zużycia.
- Posiada obszyte boki. Po 2 tygodniach używania, boki wyglądają identycznie jak w pełni eksploatowanym, 3 miesięcznym G-TF Speed.
- Podkładka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Praktycznie w ogóle nie przyciąga kurzu, a wszelkie drobinki bez problemu usuwamy przecierając powierzchnię wilgotną szmatką. Wersja Speed, poza lekko wyblakłym logo, nie okazuje znacznych oznak osiadania brudu (dla potrzeb testu - ani razu jej nie czyściliśmy).
- Podkładka jest wodoodporna. Ciecz po prostu wycieramy suchą szmatką po czym momentalnie wszystko wysycha. W momencie gdy zaczynają pocić się nam ręce po wielogodzinnych gamingowych sesjach, po wilgotnym miejscu myszka praktycznie ślizga się tak samo jak na reszcie podkładki.
- Jedynym jakościowym mankamentem jaki posiada podkładka, to niemożliwość wyprostowania jej w 100% - jest to jednak zależne od powierzchni na jakiej ją kładziemy. Jeżeli jej nie dociśniemy np. klawiaturą od boku i czymś na górze, to podkładka wygląda jakby miała małą warstwę powietrza od spodu, lekko ją wybrzuszając. Jest to spowodowane tym, że podkładka nie chce "przyczepić się" do każdego podłoża. Podczas grania da się z czasem do tego przyzwyczaić. Podkładkę najlepiej stosować na szkle, lakierowanym drewnie(takie trochę lepkie), aluminium, tworzywach sztucznych. Na tych powierzchnia podkładka jest w 90-95% prosta. Jedynie po bokach, podkładka może lekko odstawać.
- W przypadku, jak nie mamy powierzchni do której przylegnie podkładka - czas na wyprostowanie do poziomu oferującego wysoki komfort podczas gry ( podczas którego, poddajemy podkładkę "zabiegom" prostującymi np. trzymanie podkładki między książkami) może wynieść 2-4 tygodnie.
Obie podkładki posiadają taką samą przyczepność.
Od spodu znajduje się warstwa gładkiej gumy. Testowaliśmy ją na kilku różnych powierzchniach i praktycznie rezultat był zawsze inny. Na części tak przywierała, że trudną było ją oderwać (do szyby, płyty ceramicznej, aluminium można ją przyczepić pionowo i nie odpada), w innym przypadku (np. na lakierowym drewnie) jedynie bardzo silny ruch ręką był wstanie spowodować przesunięcie podkładki. Z kolei, na niektórych drewnianych powierzchniach, podkładka ledwo co trzymała się powierzchni - dosłownie można byłą nią sunąc po blacie bez większego oporu (prawdopodobnie zależy to od użytej farby do pomalowania i zabezpieczenia drewna, gdyż na innym, niemal identycznym w dotyku biurku, podkładka lepiej trzymała się podłoża).
Tymczasem...jeżeli mamy ochotę pograć leżąc na plecach i mamy do dyspozycji jakieś okno na wyciągnięcie ręki...podkładkę możemy przyczepić pionowo...a nawet poziomo.
Będąc w łazience i mając do dyspozycji kafelki ceramiczne na ścianie... też pogramy ;D
w sumie... niewiele podkładek tak potrafi 😉
Wersja Rough jest wolniejsza od Speed.
Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. W stosunku do G-TF Speed, wersja Rough jest trochę wolniejsza, jest to spowodowane zastosowaniem innego splotu włókien, gdyż sam materiał wygląda na taki sam. Nie zmienia to faktu, że jest to ciągle jedna z szybszych podkładek na rynku. Szybkość w obu modelach nie zmienia się nawet, jak mocno dociskamy myszkę do podłoża. Pot, również nie ma większego wpływu na ślizg.
5.Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
Obie podkładki są jednakowo twarde, a ruch z pozycji "0" odbywa się bez najmniejszego oporu.
W przeciwieństwie do Speed - wersja Rough przypomina w dotyku bardziej podkładkę materiałową, twardą i szorstką. Jest to spowodowane odmienną powierzchnią posiadającą drobne wypustki, które pomagają nam w zatrzymaniu myszki w pożądanym miejscu oraz pomagają w opanowaniu kursora podczas grania w bardziej dynamiczne gry. W wersji speed, podczas ruchów myszką, po prostu nie czujemy powierzchni tak bardzo, jak w wersji Rough. Owe wypustki w połączeniu z ciągłym jednolitym ślizgiem sprawiają, że nawet najkrótsze ruchy są bardzo precyzyjne a długie ruchy odbywają się z pełnym wyczuciem odległości. Trzeba jednak pamięta, że szorstkość jest znacznie większa niż w większości nawet najwolniejszych podkładek.
Jak widać na zdjęciach spod mikroskopu - obie podkładki mają bardzo gęsty splot włókien (poniekąd, dzięki temu woda nie wsiąka tak w podkładkę i łatwo ją przetrzeć z wierzchu). Te w Speed są znacznie mniejsze, gładkie i równo ułożone - co w rezultacie zapewnia równy ślizg. W Rough włókna są większe (co zresztą widać gołym okiem na podkładce) i nieregularnie ułożone (wyżej, niżej), stąd te wypustki na powierzchni. Są również gładkie dzięki czemu podkładka pozostała szybka.
LOD - w wersji Rough kursor łapie minimalnie wyżej niż na Speed.
Jittering - Podkładka sprawdzi się pod wszystkie myszki, pracujące z dobrymi sensorami do 1500DPI. Jitter jest niemal identyczny jak na wersji Speed.
Obie podkładki występują w 2 rozmiarach i są stosunkowo drogie. Jednak cena, którą płacimy w pełni odzwierciedla się w ich wysokiej jakości (obszyte brzegi, wodoodporna, wytrzymały materiał, mała podatność na zabrudzenia). Przyczepność jest zależna od powierzchni na której leżą (w większości przypadków podkładka mocno przywiera do podłoża). Wszystkie popularne sensory działają na nich bez zarzutu do 1500 DPI.
Najważniejszym czynnikiem wyróżniającym obie podkładki na tle konkurencji, to rewelacyjny jednolity ślizg i stosunek szybkości do kontroli.
Zowie przygotował podobne podkładki różniące się od siebie rodzajem powierzchni.
Wersja Rough
Jest wykonana z szorstkiego w dotyku materiału z małymi wypustkami na całej powierzchni - zapewnia to większe wyczucie i kontrolę kursora podczas szybkich ruchów myszką (łatwiej zatrzymać mysz w zamierzonym miejscu). Od wersji Speed jest ona stosunkowo wolniejsza w zamian za większe wyczucie powierzchni. Można powiedzieć, że tego typu powierzchnia "wybacza" więcej błędów lub w ostatniej chwili możemy je jeszcze naprawić podczas np. celowania.
Wersja Speed
Jest wykonana z gładkiego materiału, mysz sunie po niej jak po podkładkach plastikowych z zachowaniem kontroli jak na "szmaciankach". Podczas ruchów myszką, nad kursorem trzeba panować bardziej poprzez zapamiętane ruchy, niż polegać na wyczuciu powierzchni pod nią. Wtedy, w pełni będziemy mogli wykorzystać jej szybkość bez utraty kontroli.
Podczas wyboru podkładki Rough VS Speed najlepiej kierować się własnymi preferencjami odnośnie rodzaju powierzchni (szorstka/gładka) na której gramy, gdyż szybkość i kontrola są stosunkowo podobne.
Aktualną cenę znajdziesz tutaj >> G-TF Rough <> G-TF Speed <<
Podkładkę G-TF Rough dostarczyła firma ZOWIE. Dziękujemy
Cześć!
Kilka wrażeń z posiadania tej podkładki 🙂
– Kontrola myszki (Zowie FK1) jest wręcz niebywała!
– Solidne wykonanie, obszycia nigdzie nie pękają, stosunkowo szybko się wyprostowała, plot równy, żadnych grudek czy coś. No po prostu wykonanie na najwyższym poziomie 🙂
– Powierzchnia mojego biurka nie pozwala na przyklejenie się podkładki, jednak leży na tyle pewnie na blacie, że podczas ruszania myszą nie ma szans na przesunięcie podkładki. Bardzo mi to odpowiada bo często zmieniam pozycje przed biurkiem 😀
– Według mnie podkładka nie brudzi się tak bardzo jak to wiele osób mówi. Może małe “kłaczki” kurzu łatwiej siadają na plocie ale usunięcie ich to kwestia przetarcia ręką.
– Słyszałem, że poczucie szorstkiej powierzchni jest niezbyt przyjemne, a to guzik prawda! Według mnie pozwala to na lepszą kontrolę myszki ze względu na lepsze wyczucie myszki jak i podkładki.
– Ktoś wspominał, że nie ma nadruku “Spawn” (a może to było przy wersji speed?) – ja też go nie mam, ale wydaje mi się, że to ze względu na to, że Spawn już zakończył karierę pro gracza i Zowie zakończyło współpracę z nim. Kwestia jakiegoś kontraktu czy coś.
Podsumowując: Myszka do tanich nie należy, ale jest zdecydowanie warta swojej ceny 🙂
wersja rough nie brudzi się za bardzo, to speed szybko chwyta wszystko 😛 ale nie ma problemu z wyczyszczeniem obu podkładek 😉
Teraz dopiero zauważyłem, że w podsumowaniu napisałem “myszka”… Oczywiście chodziło mi o podkładkę ;D
Witam, też mam pytanko kupiłem podkładkę ZOWIE P-TF Speed version – przynajmniej taka miała być. Po otwarciu pudełka mam podkładkę bez loga (skrzydełek) SPAWN. Na górze jest “metka” ZOWIE i tyle.
Możliwe, że dostałem inny model? Tu fotka http://images69.fotosik.pl/417/f0ee68d655741f53gen.jpg
szczerze powiem, że nie wiedziałem, że wersja speed jest w białym pudełku, być może zowie coś zmieniło w między czasie i do tego usunęli znaczek :P.
A powierzchnia jest taka zbita masa, lekko szorstka, trochę ala plastik i myszka chodzi gładko? czy coś jak z muliny, takich dużych twardych kordonków jakby :P. Może to być też jakaś stara wersja g-tf speeda, bo kiedyś zowie, zanim zaczęli brandować je spawn miało takie, no ale wtedy na opakowaniu chyba by nie było tego logo 😛
Właśnie kumpel ma speeda i poza tym logiem wyglądała bardzo podobnie. Pudełko miał take samo jak moje – białe ze znaczkiem Spawn, ale na podkładce również ma znaczek.
Powierzchnia jest taka jak opisujesz – twarda, lekko szorstka powierzchnia. W porównaniu do starej Steelseries QCK myszka wręcz ślizga się po ZOWIE.
Lepszych fotek “cegłą” nie zrobię
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a26e5f191d96c9b8.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/98fc33202138d9c7.html
no to jak wszystko z nią w porządku to raczej nie ma czym się martwić :), no chyba, że zależało Ci na znaczku, to jak w sklepie były zdjęcia z tym logo spawna to możesz odesłać jako niezgodny z opisem i powinni Ci wymienić lub zwrócić pieniądze ;). A tak w ogóle to podkładka się podoba 🙂 ?
Oddawać nie będę. Dla znaczka – szkoda zachodu. Podkładka jest świetna. Wcześniej miałem QCK więc głównie do niej porównuję. QCK wyraźnie większy opór stawiała przy poruszaniu myszką.
Nie wiem czemu miedzy moją podkładką, a kolegi jest taka różnica w trzymaniu się do podłoża. Spody takie same, biurka z jakiejś płyty lakierowanej, a u mnie podkładka się niemal przykleiła. U kumpla trzymając palec na środku podkładki można ja po biurku przesunąć. Może samo biurko ma na to wpływ.
kolega ma szklane biurko to podkładki nie da się oderwać 😉 a ja na drewnianym to mogę sobie ją tak samo jak twój kolega palcem przesuwać hehe, także to bardzo zależy od powierzchni biurka.
A która podkładka będzie twardsza: SS Qck+ czy Zowie G-TF Rough ?
zdecydowanie rough
Dzięki 😉
Mam pytanie. Czy wersja Rough jest szorstka zarówno przesuwając się po osi X, jak i po osi Y? Pytam się, gdyż na mojej A4Tech x7 szorstkość da się odczuć przesuwając się tylko po jednej osi.
tak, jest szorstka na Y i X
Przesiadłem się z qck i musze powiedzieć, że ruchy są bardzo płynne. Podkładka bardzo dobrze trzyma się podłożą lepiej niż qck heavy! (mam zwykłe drewniane biurko z lakierowanym drewnem). Mam wrażenie jakby była zabetonowana.
widać lakier, lakierowi nie równy 😛 Jak przypasuje jej powierzchnia to ciężko ją oderwać 😉
Może coś w tym jest, bo początkujący rzadko kiedy biorą szybkie powierzchnie ale wbrew pozorom rough też jest szybka i powiedziałbym, że obie są dla wyjadaczy ;). Wielu graczy lubi po prostu jak ma szorstko pod myszką ;). Zowie, dała możliwość wyboru podkładki o podobnych parametrach a o różnej powierzchni co rzadko się trafia wśród innych producentów.
Odnoszę wrażenie, że w ogólnym rozrachunku wersję Rough można polecić graczom dopiero zaczynającym przygodę z graniem w multi, a Speed starym wyjadaczom, mającym na koncie 500h+ 🙂