Xtrfy XTP1

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar i cena (stan na 04.2017):
   M: 320 x 270 x 3 mm - ~65 zł
   L: 450 x 400 x 4 mm - ~99 -120 zł
   XL: 920 x 360 x 3 mm - ~196 zł
  • kolor: dostępna z różnymi wzorami
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: wolno-średnia

Jako, że w sklepach możecie spotkać podkładki z symbolami XGP1 oraz XTP1, to warto wiedzieć, że posiadają one dokładnie taką samą powierzchnię.

——---——Recenzowana podkładka jest w rozmiarze L i kolorystyce Volcano (XTP1-L4-NiP-VO)


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Strona ślizgowa podkładki jest wykonana z lekko polerowanego materiału (coś a'la delikatnie naoliwiona tkanina). Posiada lekki połysk, jest śliska i gładka.
 • Materiał z którego wykonano podkładkę cechuje się dużą wytrzymałością, dzięki czemu ślizg bardzo długo utrzymuje się na tym samym poziomie.
 • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy, która w przekroju przypomina gąbkę. Nic złego nie powinno się z nią dziać.
 • Krawędzie są równo i porządnie obszyte. Wydaje nam się, że przetrwają długi okres eksploatacji bez strzępienia.
 • Podkładka charakteryzuje się małą podatnością na zabrudzenia. Brud jest praktycznie niewidoczny, a do tego w razie konieczności bardzo łatwo go zmyć (wystarczy przetrzeć lekko zwilżoną szmatką).
 • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na wodę. Poruszając myszką w miejscu w którym jest mokro nie odczuwamy drastycznych zmian w ślizgu, co pozwala osobom cierpiącym na potliwość dłoni w miarę komfortowo korzystać z podkładki.
 • Po wyjęciu z opakowania podkładka posiadała lekko zaokrąglone boki. Nawet po miesiącu użytkowania nie wyprostowały się całkowicie (dotyczy wersji L).


3. Przyczepność

Gumowy spód praktycznie nie różni się niczym od tego co widujemy w większości modeli na rynku. W miarę dobrze utrzymuje podkładkę w miejscu (im większa wersja podkładki, tym będzie lepiej przylegać). Trzeba się jednak liczyć z tym, że podczas grania możemy zaobserwować drobne jej przemieszczenia (jak ma to miejsce przy większości podkładek z tym spodem). W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, da się ją przesunąć (na niektórych nawierzchniach) jedynie o milimetry.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami (wersja NiP-Volcano):
Podkładka cechuje się bardzo dobrą współpracą z większością sensorów (w tym ze starszymi optykami). Jedyną negatywną cechą podkładki jest wywoływanie większego LOD w niektórych optycznych sensorach (S3888, A3050 i A3090) - być może na czarnej wersji tej samej podkładki LOD byłby niższy. Współpracę podkładki z PMW3310 oraz PMW3360/66 przetestowaliśmy również na innych, niż niżej wymienione modelach myszek wyposażonych w ten sensor i nie zauważyliśmy żadnych problemów.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna 4m/s
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- częściowa 0.4m/s
(3CD)
E-BLUE TYPE-IM
(A3050)
- pełna 3.5m/s
(3.5CD)
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059 @500dpi)
- pełna 3.5m/s
(2
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna 3.2m/s
(~1.5CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna 3m/s
(2CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna 3.8m/s
(3.5CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna 3.6m/s
(2CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
-pełna 1.9m/s
(2.5CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna 1.4m/s
(1.5CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna 4m/s
(3.5CD)

RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna 5.6m/s
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna 3m/s
(1.5CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna 4.8 m/s
(1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna 6.4m/s
(1CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się wolno - średnim ślizgiem (jest odrobinę szybsza od typowo wolnych podkładek typu Qck, Taito, Aegis, ale wolniejsza od M12, Goliathus, X7). Bliżej jej do wolnych podkładek niż do średnio szybkich. Ruchy myszki są na niej gładkie i dosyć równe. Szybkość ruchu w poziomie jest porównywalna do tego w pionie. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest mała. Oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (efekt przyklejania się myszki do podkładki jest tutaj mało odczuwalny). Dużym plusem podkładki jest wyraźny feedback podczas poruszania myszką. Podkładka zapewnia doskonałą kontrolę, dzięki czemu łatwo jest zatrzymywać mysz w pożądanym miejscu po szybkim ruchu. Jest to ten rodzaj powierzchni, który sprzyja zarówno ciągłemu śledzeniu celu jak i wykonywaniu flick shotów. XTP1 jest bardzo sprężysta, ale przy mocniejszym dociśnięciu można poczuć jak lekko zapada się w niej myszka, co pomaga nieco w kontroli (można używać cieńszych ślizgaczy, np. tych w myszkach Zowie, bez przeszkód). Podkładka dobrze się sprawdzi nawet w zawodowym graniu w FPS'y i RTS'y.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
W podkładkach takich jak Taito 2017, Ground Level, Natec M11, Xtrac Ripper materiał i powierzchnia wydają się bardzo podobne. Różnice występują jednak w wartościach ślizgowych oraz w kompatybilności z niektórymi myszkami i poziomie LOD danych sensorów.

Zestawienie Xtrfy XTP1 w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Xtrfy XTP1. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
56 69 7 8 8.5
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – wszystkie sensory optyczne wydają się bardzo poprawnie działać przy wartościach dpi trochę poniżej optymalnych. Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1200dpi (tutaj jest małe zaskoczenie, gdyż sensor ten szybko łapie jitter przy wyższych wartościach); A9500 - 3000dpi; PMW3310 - 3200dpi; S3988 - 6000dp; PMW3366 - 4500dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładki z serii XTP1 dostępne są w trzech rozmiarach, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Recenzowany przez nas model jest w dużym rozmiarze (L) i wg producenta powinien mieć 460 x 400 x 4 mm. W rzeczywistości wymiary są nieco inne i jest to 450 x 400 x 4 mm.


5. Podsumowanie

Nie ukrywamy, że po firmie współpracującej z drużynę NiP'u oczekiwaliśmy najwyższej klasy podkładki. Jak się okazało, nie zawiedliśmy się. Ma ona wszystko co potrzeba, żeby móc ją polecić wszystkim graczom wymagających FPS'ów i RTS'ów. Powierzchnia w XTP1 jest na pograniczu wolnej i średniej, dzięki temu cechuje się bardzo dobrą kontrolą. W dotyku jest dosyć śliska (wiemy, że nie każdy lubi taką powierzchnię, ale obecnie większość producentów tylko takie produkuje, gdyż pozwala to na tworzenie większej różnorodności w wartościach ślizgowych). Ma ona jednak wszystkie pożądane cechy dobrej podkładki - podobny ruch po osi X i Y, brak "poślizgu" (czyli przy szybkich ruchach nie ma problemu z zatrzymaniem myszki w miejscu) oraz dobrą współpracę z większością sensorów. Do tego wszystkiego jakość jest na najwyższym poziomie - obszyte brzegi, wytrzymała i niepodatna na zabrudzenia powierzchnia. Chociaż cena podkładki nie jest mała, to można przyjąć, że będzie to zakup na długie lata. Dla wielu z was sporym plusem będzie również fakt, że Xtrfy oferuje swoje podkładki z przeróżnymi nadrukami i to w trzech rozmiarach (niestety wersja XL dostępna jest tylko w kolorze czarnym). Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś dla siebie. Na sam koniec przypominamy, że podkładki z serii XGP1 i XTP1 posiadają dokładnie tą samą powierzchnię (różnią się tylko nadrukiem).

Cena w dniu publikacji - 120 zł (wersja Volcano) oraz 196 zł (wersja czarna XL). Sprawdź aktualną cenę tutaj.

*w dniu publikacji była promocja w jednym sklepie na wersję XL za 129 zł.