Tesoro Aegis

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Gładkość ruchów
5. Szybkość
6. Kontrola i zachowanie sensorów
7. Podsumowanie


 

1. Specyfikacja

 • dostępne rozmiary:
  X4 - ok. 435 mm x 370 mm x 4mm
  X3 - ok. 355 mm x 300 mm x 4mm
  X2 - ok. 285 mm x 235 mm x 3mm
  X1 - ok. 265mm  x 225 mm x 2,5mm
 • cena: X1 - ok. 30zł, X2 - ok. 40zł, X3 - ok. 80zł, X4 - ok. 99zł
 • kolor: fioletowo - czarny
 • powierzchnia: materiałowa, gładka
 • X1i X2 są trochę szybsze od X3 i X4

aegis 1aegis x2aegis size

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

W przypadku wersji X3 i X4

 • Podkładka posiada obszyte boki. Starannie wykonane obszycie zapewnia brak strzępienia się boków, zachowuje to na dłużej jej estetyczny wygląd.
 • Podkładka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Praktycznie w ogólnie nie przyciąga kurzu, a wszelkie drobinki bez problemu usuwamy przecierając powierzchnię wilgotną szmatką.
 • Podkładka, poza prawym dolnym rogiem, który cały czas pozostaje lekko odstający była od razu w pełni wyprostowana.
 • Po ok 2 tygodniach codziennego jej użytkowania podkładka wygląda tak samo jak od nowości. (jedynie w miejscach gdzie testowaliśmy jej podatność na ścieranie przy pomocy przedmiotu z ostrą krawędzią pozostały niewielkie ślady, które o dziwo i tak nie miały wpływu na jakość ślizgu)
 • Pot nie wpływa na ślizg. W miejscu w którym przez długi czas trzymaliśmy rękę podczas wielogodzinnych sesji grania, pot który się wytwarzał praktycznie nie miał wpływu na ślizg podkładki. Wszelka ciecz dosyć szybko wysycha z podkładki.

W przypadku wersji X1 i X2

 • Brak obszytych boków. Podkładka jest wycinana laserowo, widać, że wykonano to z dużą starannością. Boki, pomimo braku obszycia, w ogóle nie okazują znaków "strzępienia się".
 • Podkładka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Praktycznie w ogólnie nie przyciąga kurzu, a wszelkie drobinki bez problemu usuwamy przecierając powierzchnię wilgotną szmatką.
 • Podkładka potrzebuje ok. tygodnia, aby była w pełni wyprostowana (jedynie lewa krawędź lekko odstaje od nowości)
 • podczas 2 tygodniowego intensywnego użytkowania podkładka nie okazała żadnego znaku jej zużycia (nawet testy na ścieralność nie pozostawiły żadnych śladów).
 • Pot nie wpływa na ślizg. W miejscu w którym przez długi czas trzymaliśmy rękę podczas wielogodzinnych sesji grania, pot który się wytwarzał praktycznie nie miał wpływu na ślizg podkładki. Wszelka ciecz dosyć szybko wysycha z podkładki.

aegis jakosć 2
aegis jakosć wykonania
aegis jakosc 3

3. Przyczepność

W przypadku Tesoro Aegis X4, podkładka pewnie trzyma się powierzchni. Pokryta od spodu gumą zapewnia bardzo dobrą przyczepność za równo gdy staraliśmy się ją przesunąć ręką jak i podczas grania.
W przypadku Tesoro Aegis X2, podkładka pod średnim naporem ręki przesuwa się po blacie biurka. Co ważne podczas grania, gdy dociskamy ręką myszkę do podłoża, ani razu nie zdarzyło nam się, aby podkładka się przesunęła.
aegis przyczepnosc

4. Gładkość ruchów

Podkładka jest średniej twardości. Jest bardzo sprężysta a materiał na niej jest bardzo gładki - podkładka w dotyku przypomina aksamit. Osoby, które podczas trzymania myszki dociskają ją do podłoża nie powinny mieć z Aegis problemów.
Spora sprężystość i gładkość powierzchni powodują, że podczas ruchów myszką z "pozycji 0" nie odczuwamy praktycznie żadnego dodatkowego oporu. Nie obserwujemy tu wrażenia "przyklejania się" myszki do powierzchni. Ślizg jest cały czas jednolity.

W przypadku Aegis X2 gładkość jest odczuwalnie większa.
aegis twardosc

aegis twardosc x2

5. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka jest stosunkowo wolna, pomimo sporej gładkości ruchów czujemy jednolity opór pod ślizgaczami. Szybkość w dużej mierze zależy od wielkości ślizgaczy w naszej myszce, im większa ich powierzchnia tym szybkość spada.
Wersja Aegis X2 jest trochę szybsza od X4.

aegis speed

6.Kontrola i zachowanie sensorów

Gładka powierzchnia oraz jednolity ślizg zapewniają ciągłe wyczucie miejsca w którym znajduje się nasza myszka. Łatwo ją zatrzymać i kontrolować. Nie mamy odczucia, że mysz ślizga się dalej niż tego chcemy. Podczas ruchów napotykamy ciągły, jednolity opór, który co dla niektórych może być za duży, innym ułatwia to kontrole. Wersja Aegis X4 poprzez większy opór jaki wyczuwamy podczas ruchów, jest trochę łatwiejsza w kontroli w stosunku do X2. Podczas małych precyzyjnych ruchów nie ma problemów z przesuwaniem myszki w obydwóch wersjach - takie ruchy jest tu bardzo prosto i przyjemnie wykonywać.

LOD - sensory osiągały swoje standardowe wartości.

Jittering - Laser nawet przy 2000dpi radził sobie przyzwoicie, do 1500 chodzi bardzo dobrze. Optyki w "swoich" wartościach chodzą bez problemu - A3090 i 3050 lepiej działają poniżej 1200dpi, sensor A3080 w modelu który posiadamy (Ktec9500+) na wszystkich czułościach działał dobrze.

Tesoro Aegis jitter

Podkładka bardzo dobrze współpracuje praktycznie ze wszystkimi sensorami. Są myszki jak np. genius x-g510, która tylko na tej podkładce w pełni działała! Śmiemy twierdzić, że jeżeli jakiś sensor nie działa jak powinien na powierzchni Tesoro Aegis, to w 99% nie będzie działać na żadnej innej powierzchni (tyczy się A3090 i A3050).

aegis end

7. Podsumowanie

Największym atutem podkładki Tesoro Aegis jest jej specyficzna powierzchnia. Zapewnia ona gładki, jednolity ślizg, zachowując przy tym cechy podkładek wolnych - dużą kontrolę, i małą szybkość. Ponadto, można mieć do niej szczególne zaufanie, że będzie na niej w pełni działać dowolny sensor. Podkładka posiada wysoką jakość wykonania. W wersjach X3 i X4 znajdziemy dodatkowo obszyte boki. Dzięki sporej odporności na ciecz, nawet po długich godzinach spędzonych przed komputerem, potliwość rąk nie będzie problemem. Dostępna jest w 4 rozmiarach z niemalże jednakową wersją graficzną. Przed kupnem należy pamiętać, że wersje X1 i X2 poza wielkością, brakiem obszytych boków różnią się także szybkością powierzchni w stosunku do X3 i X4.
Dla niektórych osób może to być pewien dyskomfort, że nie można kupić wersji X4 z powierzchnią identyczną jak w X2. Te różnice nie są na szczęście tak duże i wynikają zapewne z gęstości splotu. Niemniej jednak, wersja X2 przypadła nam bardziej do gustu.
Tesoro Aegis jest bardzo dobrą alternatywą wśród wolnych podkładek, oferując gładki ślizg i dużą precyzję.

end aegis 1
rekomendacjaTG-1wyroznienieTG-PL

Produkty dostarczyła firma Tesoro. Dziękujemy.