Roccat Taito Control

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar: 400 x 320 x 3.5 mm
    • kolor: czarny
    • rodzaj: hybrydowo-materiałowa
    • powierzchnia: o średniej szybkości
    • cena: 89 zł

*jeżeli zdjęcia widzisz zbyt czarne, nieczytelne, to rozjaśnij swój obraz.

Na wstępie musimy zaznaczyć, że wersja Taito Control nie jest następcą zwykłego Taito, gdyż są to kompletnie różne podkładki niemające ze sobą zbyt wiele wspólnego.  


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Górna warstwa podkładki wykonana jest prawdopodobnie z jakiegoś (pół)syntetycznego materiału - od standardowej podkładki znacznie się różni, ale też nie posiada typowych cech dla hybryd, jak choćby wodoodporności. Jako, że nie jesteśmy pewni co to za materiał, to podkładkę zaklasyfikujemy jako hybrydowo-materiałową. W dotyku jest dosyć szorstka (można by powiedzieć, delikatny papier ścierny). Wydaje nam się, że materiał ten będzie wytrzymały, gdyż nie zaobserwowaliśmy, aby podkładka się jakkolwiek wycierała. Okres tzw. dotarcia podkładki, trwa do tygodnia, po którym ślizg się stabilizuje. Podczas trzymania ręki na podkładce, za sprawą swojej szorstkości może wydać się średnio przyjemna.
  • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy (w przekroju podkładka posiada warstwę przypominającą gąbkę), więc niczym negatywnym, ani pozytywnym nie powinna nas zaskoczyć.
  • Krawędzie są obszyte bardzo dokładnie, gęstym i równym szwem. Strzępienie się lub rozklejanie na bokach nie powinno mieć tu miejsca.
  • Przy codziennym użytkowaniu i dbaniu o jej czystość, szacujemy, że podkładka przetrwa nawet do 2 lat zachowując przez ten okres w miarę jednolity ślizg.
  • Na podkładce brud będzie widoczny (są to głównie pozostałości naskórka, efekt jest identyczny jak na podkładce Zowie TF Speed, czyli powstają lekko widoczne białe ślady, które można przemyć wodą). Póki zabrudzenia nie są znaczne, to nie wpływają na ślizg.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni, a woda dosyć szybko się wsiąka. W mokrym miejscu nie odczuwa się znacznych zmian w ślizgu.
  • Jest to elastyczna podkładka, którą w razie konieczności bez problemu złożymy w rulon i przetransportujemy. Po wyjęciu z opakowania była lekko wygięta, przez co potrzeba było kilku dni, aby w ~90% się wyprostowała i pewnie przylegała do biurka (jedynie w bardzo niewielkim zakresie widać, że odstaje od biurka).

 


3. Przyczepność

Guma na spodzie podkładki powinna na większości powierzchni w miarę dobrze utrzymywać podkładkę w miejscu. Może się jednak zdarzyć (głównie na śliskich biurkach - w naszym przypadku na jednym z drewnianych biurek), że nie będzie ona praktycznie w ogóle przylegać, wtedy koniecznym jest ją podkleić lub docisnąć klawiaturą.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Taito Control charakteryzuje się świetną współpracą z większością sensorów. Z testowanych przez nas modeli jedynie CM Xornet oraz Gigabyte M6900x miały pewne problemy z kompatybilnością. Objawiało się to zmniejszoną szybkością maksymalną. O ile w przypadku Xornata dało się jeszcze z myszki jakoś korzystać, tak w przypadku produktu Gigabyta nawet średnie ruchu powodowały, że kursor "niedomagał". Jak można zauważyć, współpraca sensorów A3050 oraz PAW3305 z tą podkładką zależy stricte od jego kalibracji w danym modelu myszki.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
LOGITECH G9X
(A9500)
- pełna (2CD)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
CM STORM XORNET
(A3050)
- częściowa (2.5CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- pełna (4CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (1-6CD)
ZOWIE EC EVO CL
(A3090)
- pełna (1.5CD)
NINOX AURORA
(A3090)
- pełna (2.5CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- pełna (3.5CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- pełna (2.5CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- brak
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna (5.5CD)
ASUS GLADIUS
(S3988)
- pełna (1.5CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna (1.5CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna (1.5CD)
MIONIX CASTOR 7000
(PMW3310)
- pełna (1.5CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Główną cechą podkładek hybrydowych jest to, że opór podczas ruchu z pozycji zerowej (gdy myszkę trzymamy w miejscu), jest niemal identyczny do tego jaki odczuwamy już wykonując ruchy myszką. Nie inaczej jest w przypadku Taito Control - proporcje oporu, nazwijmy to statycznego i dynamicznego są niemal identyczne. Z jednej strony w grach może to poprawiać łatwość utrzymania kursora na celu (śledzenie go) oraz wykonywanie drobnych ruchów, ale z drugiej zmniejsza skuteczność tzw. flick shotów. Kolejną ważną cechą podkładki jest identyczny ruch w pionie i poziomie - co w takim stopniu jak tutaj jest bez wątpienia rzadkością. Za sprawą naszym zdaniem dosyć specyficznej, szorstkiej powierzchni zyskujemy to co w podkładach hybrydowych jest raczej niespotykane - średniej szybkości ślizg i sporą kontrolę. Podkładka jest również mocno sprężysta, więc myszki o cienkich ślizgaczach nie mają na niej żadnych problemów.
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Powierzchnia Taito Control jest bardzo podobna do tej w Zowie TF Speed, w dotyku jest jednak od niej bardziej chropowata. Można powiedzieć, że jest to dużo wolniejsza wersja podkładki Zowie.

Zestawienie Roccat Taito Control w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Roccat Taito Control. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
56 69 7.5 7 7
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia spod mikroskopu:

powierzchnia z bliska:

Jittering – praktycznie wszystkie sensory cechuje bardzo niski jitter. Z optycznych (A3050, A3090) można korzystać do 2000 dpi, laserowe A9500 działają dobrze do 3000 dpi, a najnowsze PMW3310 oraz S3988 nawet przy 4000 dpi posiadają bardzo niski jitter.

kliknij, aby powiększyć

Podkładka dostępna jest tylko w jednym rozmiarze 400 x 320 x 3.5 mm. Naszym zdaniem, szkoda, że nie zdecydowano się podobnie jak w wersji zwykłego Taito, na trzy rozmiary (dodamy, że napis "medium" na podkładce może mylnie wskazywać, że jednak są inne rozmiary. Nasuwa się w związku z tym pytanie - po co pisać, że podkładka jest średniego rozmiaru skoro nie ma innych wersji do których można by ją przyrównać? Dla jednych obecny rozmiar będzie mały, dla innych bardzo duży).


5. Podsumowanie

Wersja Control jest zupełnie nową podkładką, niemającą  zbyt wiele wspólnego z podstawową serią Taito. Jest to oczywiście plus, gdyż Roccat w ten sposób rozszerza swoją ofertę dla większego grona odbiorców. Różnice są praktycznie we wszystkim poza jakością, która naszym zdaniem utrzymuje się na tym samym wysokim poziomie (dodatkowo jest obszyta). Wyjątkowa powierzchnia spodoba się przede wszystkim osobom, które cenią sobie jednolity ślizg we wszystkich kierunkach i równy opór w każdej sytuacji. Tego typu właściwości są z reguły charakterystyczne tylko dla szybkich podkładek. Taito Control jest w związku z tym wyjątkiem (przynajmniej nie spotkaliśmy się jeszcze z podobną podkładką) gdyż jej powierzchnia zapewnia co najwyżej średniej szybkości ślizg. Pozytywnie zaskoczyła nas również bardzo dobra kompatybilność z większością sensorów i ich osiągi jakie uzyskują na tej podkładce. W zasadzie jedynymi elementami w związku z którymi odczuwamy pewien niedosyt, to dostępność podkładki tylko w jednym rozmiarze oraz trudność z pełnym jej wyprostowaniem. Ogólnie jest to jedna z ciekawszych podkładek jakie w tym roku się ukazały i zdecydowanie jest warta naszej uwagi przy kolejnych zakupach.

Cena w dniu publikacji - 89 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

rekomendacjaTG2