Roccat Siru

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

    • rozmiar: 330mm x 242mm x 0.45mm (mierząc w najwęższych miejscach)
    • kolor: Pitch Black (gładka czarna) lub Cryptic Blue (kratka w kolorach różnych odcieni niebieskiego)
    • powierzchnia: plastikowa
    • cena ok. 60zł

Testowany przez nas model to ROCCAT Siru Cryptic Blue

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Podkładka składa się z 2 cienkich warstw tworzywa sztucznego (sądzimy, że spód może być wykonany z PVC - Polichlorek winylu, a góra z PP - Polipropylenu). Przypomina plastikową kartkę papieru. Jej powierzchnia jest gładka, lecz pod palcami można wyczuć lekko chropowatą fakturę (zakładając, że 1/10 to kompletnie gładka, a 10/10 bardzo chropowata, Siru otrzyma od nas 3/10).
  • Warstwa wierzchnia wydaje się być wytrzymała. Grając na niej przez około 30 dni (na ślizgaczach teflonowych), nie zauważyliśmy znaczących oznak zużycia ani powierzchni, ani ślizgaczy (oczywiście poza drobnymi ryskami, które zawsze na twardych padach będą się pojawiać). Słabo wypada spód podkładki, znajdujące się tu gumowe krążki (pełniące rolę antypoślizgową) bardzo łatwo zetrzeć. Jeżeli często przesuwamy lub przenosimy podkładkę to trzeba liczyć się z tym, że z czasem będzie ich ubywać. Żeby lepiej wam zobrazować skalę tego zjawiska, to powiemy Wam, że wystarczy je lekko drapnąć paznokciem, aby ściągnąć taki mały, lepki kawałek gumy.
  • Krawędzie, chociaż są bardzo cienkie, to nie są zbyt ostre (krawędzią, skóry nie przetniemy 😉 ).
  • Jest bardzo elastyczna (można ją nawet zwinąć w rulon, po czym bez problemu wyprostuje się)
  • Nie ma  najmniejszych problemów z utrzymaniem jej w czystości.
  • Podczas ruchów myszką nie ma efektu nieprzyjemnego szurania.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni.

3. Przyczepność

Od spodu zaimplementowano szereg gumowych krążków, które poza opisaną wcześniej wadą, są dosyć wybredne co do powierzchni do której "chcą" się przyczepić. Z naszych testów wynika, że Siru bez problemu przywiera do plastiku, sklejki, lekko lakierowanego drewna oraz szkła. Natomiast do naturalnego, malowanego oraz mocno połyskującego od lakieru drewna, praktycznie w ogóle nie chce przywrzeć.  Ogólnie, jak nasze biurko nie jest wykonane ze śliskiego materiału to jest duża szansa, że podkładka "przyczepi się" do niego.

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Roccat Siru doskonale współgra ze wszystkimi najpopularniejszymi sensorami na rynku. Jest szybka, o równym ślizgu (krótkie i długie ruchy są identyczne, nawet podczas przesunięcia myszki z pozycji "0" nie odczujemy oporu). Ze względu na 0.45mm grubość podkładki, ślizg w dużej mierze zależy od podłoża na którym leży - odradzamy używanie jej jeżeli nasze biurko nie jest idealnie równe. Jeżeli nasza myszka posiada bardzo cienkie ślizgacze (np. Zowie) to podczas ruchu możemy wyczuwać minimalne nierówności pochodzące od gumowych, antypoślizgowych krążków u spodu podkładki. Nie jest to jednak wyczuwalne w stopniu mającym znaczący wpływ na jakość prowadzenia myszki po podkładce. Dodatkowo, ruchowi po podkładce towarzyszy cichy odgłos jakby odklejającej się folii/taśmy klejącej.

Zestawienie Roccat Siru z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G502 - PMW3366)
90 51 9 4 4 1mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
96 42 9 3,5 2,5 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
91 46 9 3 3,5 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
93 42 9 3,5 3,5 1mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
93 46 9 3,5 2,5 3mm pełna
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
92 51 9 3,5 3 1mm pełna
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
94 47 9 3 2,5 1mm pełna
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
90 47 9 3,5 3 2mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga trochę niższe wartości maksymalne od optymalnej).

Duża liczba wypustek na powierzchni zmniejsza tarcie, a tym samym powoduje większą szybkość ruchu myszki. Wzór jest dosyć regularny, co powinno gwarantować bezproblemową pracę wszystkich sensorów.

kliknij, aby powiększyć

Jittering – poniższe testy pokazują, że w rozsądnych wartościach dpi, popularne sensory nie mają problemów z jitterem.

kliknij, aby powiększyć

5. Podsumowanie

Roccat Siru jest podkładką posiadającą spory potencjał, który nie został do końca wykorzystany. Z jednej strony otrzymujemy szybką, gładką powierzchnię świetnie współpracującą ze wszystkimi sensorami, a z drugiej, bardzo słabo zaprojektowaną stronę antypoślizgową, która może się albo zetrzeć, albo od początku nie przywierać do naszego biurka. Siru na pewno może trafić w gusta osób korzystających z laptopów, którzy lubią twarde podkładki, a zarazem wymagają od niej mobilności. Spodoba się również tym, którzy do tej pory grali na blacie biurka i chcieliby, aby ślizg był gładszy i w wielu przypadkach również szybszy.
Jeżeli potrzebujecie niedrogą, mobilną, bardzo cienką i współpracującą ze wszystkimi sensorami plastikową podkładkę, a fakt słabej przyczepności nie jest dla was problemem, to spokojnie możecie zaopatrzyć się w Roccat Siru.

Cena w dniu publikacji - ok. 60zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

Produkt dostarczyła firma Roccat. Dziękujemy.
roccat logo