Roccat Raivo

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie

1. Specyfikacja

 • rozmiar 350mm x 270mm x 2mm
 • cena: ok. 100zł
 • kolory: Midnight Black (szara z białym logo), Stealth Black (czarna z niebieskim logo) i Lightning Blue (niebieska z błękitnym logo)
 • powierzchnia: plastikowa, bardzo gładkaraivo 2xxraivo 1x

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Powierzchnia podkładki jest wykonana z mikro-granulowego plastiku, bardzo gładkiego i przyjemnego w dotyku (jest to ten rodzaj plastiku, który wydaje się dosyć miękki).
 • Krawędzie standardowo są wycinane laserowo , nie są ostre.
 • Wysokość podkładki to tylko 2mm, dzięki czemu krawędzie nie przeszkadzają w trakcie gry. Dodatkowo, z przodu zastosowane lekkie nacięcie, aby jeszcze bardziej zminimalizować kontakt nadgarstka z podkładką.
 • Podkładka jest stosunkowo giętka - nawet jak zdarzy nam się ją położyć w pozycji z luzem od spodu a podpartej na krawędziach, to naciskając na nią nie złamie się.
 • Jak większość plastikowych powierzchni, Raivo jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości - wystarczy po prostu przetrzeć ją wilgotną szmatką.
 • Powierzchnia po 2 miesiącach używania nie wykazuje żadnych wytarć. Również, nie jest "destrukcyjna" dla ślizgaczy od myszki - chociaż tworzą się tam drobne ryski, to nie powodują one zmian w ślizgu.
 • Największym mankamentem jest odklejająca się antypoślizgowa warstwa gumy od spodu podkładki, wynikająca z zastosowania bardzo słabego kleju. Jeżeli podkładka cały czas leży na blacie - prawdopodobnie tego nie zauważymy. Wystarczy jednak zostawić ją na kilkanaście minut w pozycji, w której nie będzie dotykać podłoża, a guma zacznie się samoczynnie odklejać. Dosłownie, możemy odczepić całą gumę i z powrotem przymocować na swoje miejsce. Być może jest tak tylko w naszym modelu. Co istotne, grając na podkładce, a nawet przesuwając ją ręką, obie warstwy trzymają się bardzo dobrze i nie ma obawy, aby górna część np. ślizgała się po kleju.
 • Średni czas żywotności podkładki szacujemy na ok. 2 lata.
 • U żadnej z osób testujących powierzchnia nie wywołuje potliwości rąk (nie związanej z temperaturą w pokoju).
  raivo 3xxraivo 5raivo 8
 • Mikro-granulowa powierzchnia pod mikroskopem:
  raivo 6x

3. Przyczepność

Antypoślizgowy spód średnio przywiera do podłoża, wydaje się być zależny od powierzchni na której spoczywa. Trzeba się liczyć z tym, że u niektórych osób na biurkach będzie się przesuwać. Osoby, które używają wysokich czułości nie powinni i tak się tym faktem jakoś specjalnie przejmować, bo wykonując jedynie krótkie ruchy nadgarstkiem, podkładka raczej nie będzie się przesuwać.
raivo 8_1x

4. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka oferuje nam bardzo szybki ślizg -  praktycznie brak jakiegokolwiek oporu. Ruszając myszką po powierzchni Raivo można wyczuć efekt "poduszki powietrznej", dosłownie czujemy jakby pomiędzy myszką a podkładką była warstwa powietrza , która "zmiękcza" ślizg.

raivo 12

5.Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

W przypadku plastikowych podkładek ocena kontroli jest bardzo subiektywna. Osoby, które chcą mieć idealnie równy ślizg, nie czuć żadnego oporu i móc wykonać płynnie nawet najmniejszy ruch z pewnością uzyskają dużą kontrolę - wiąże się to jednak z dość trafnym powiedzeniem "myszka na plastikowej powierzchni jest ciągle w ruchu", nawet najmniejsze nasze ruchy ręką będą zarejestrowane na monitorze, gdyż w przeciwieństwie do materiałowych powierzchni, na Raivo musimy "pilnować" non stop myszkę. Osoby, które na co dzień używają wolnych podkładek, będą miały duże problemy, aby w grach np. fpy trafić w przeciwnika, a przyzwyczajenie się do nowej powierzchni zajmie im trochę czasu.
raivo 9x

LOD - większość sensorów łapie trochę wyżej niż na czarnych materiałowych powierzchniach.

Jittering - żaden sensor nie będzie miał problemów z działaniem, nawet na wartościach wyższych niż 2000dpi pomimo widocznego jitteru, sensory działają całkiem przyzwoicie (jak na takie wartości).

raivo jitter
kliknij, aby powiększyć

raivo 10xraivo 12_1x
6. Podsumowanie

Roccat po raz kolejny pokazał, że potrafi zrobić wyjątkową powierzchnię, zapewniającą praktycznie zerowy opór, na której nasza myszka chodzi "szybciej niż po lodzie". Do tego nie odczuwamy i nie słyszymy praktycznie w ogóle tarcia - co jest rzadkie wśród podkładek plastikowych. Sensory działają bez zarzutu, nawet optyczne pomimo białych krawędzi logo producenta. Podkładka jest dobrze wyprofilowana na brzegach, dzięki czemu nie ma obawy o jakiekolwiek otarcia ręki.  O ile przyczepność jest bardzo dobra, to samo mocowanie tej gumy z powierzchnią ślizgową jest wykonane fatalnie. W tej klasie podkładki, powinno to być na "mur-beton". Jak ktoś nie miał wcześniej do czynienia z szybkimi powierzchniami, może mieć na początku problemy z opanowaniem "gryzonia". Jeżeli jednak wasza kontrola nad myszką zależy od równego, szybkiego i bez oporowego ślizgu to uzyskacie na niej doskonałe osiągi. Trzeba pamiętać, że tak szybkie powierzchnie "nie wybaczają", jeżeli zadrży nam ręka, to ruch ten będzie odwzorowany na ekranie.

Cena w dniu publikacji ok. 100zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

raivoend

 

rekomendacjaTG2wyroznienieTG-PL

2 Comments on “Roccat Raivo”

 1. na szczęście jest tam płytka co usztywnia to wszystko, więc ta odklejająca się powierzchnia w niczym nie przeszkadza, wprowadzili to właśnie po tych problemach z sotą ;). Jak podkładka leży po prostu nam na biurku to nie odkształca się, ani nie odpada. Nie ma co kleić, bo mogą powstać nierówności ).

 2. Roccat wogóle ma problemy z niezawodnością swoich podkładek. Przykładowo, Sota wygina się samoistnie i pozostaje taka, póki się jej nie potrzyma paru nocy między mocno ściśniętymi książkami… a nawet wtedy potrafi lekko się odginać na krawędziach.

  Co do Raivo, te odklejające się powierzchnie można na pewno skleić jakąś Ośmiorniczką czy czymś, tylko nie jestem pewien, czy po sklejeniu powierzchnia się nie powygina. 😛

Dodaj komentarz