Roccat Kanga

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

  • rozmiar i cena (stan na 04.2018):
   mini: 265 x 210 x 2 mm - 20 zł
   mid: 320 x 270 x 2 mm - 30 zł

   XXL: 880 x 330 x 2 mm - 60 zł
  • kolor: czarna
  • rodzaj: materiałowa
  • powierzchnia: wolna


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Górna warstwa podkładki wykonana jest z tzw. polerowanego materiału - czyli jest bardzo gładka, lekko śliska, jakby lekko naoliwiona (materiał przypomina coś pomiędzy starym Taito, a nowym Taito 2017). Z doświadczenia wiemy, że taki materiał jest bardzo wytrzymały i ślizg bardzo długo utrzymuje się na tym samym poziomie - naszym zdaniem powinna przetrzymać min. 2 lata bez zmian w ślizgu (przy codziennym użytkowaniu i dbaniu o jej czystość).
 • Dolna warstwa jest wykonana z gumy (bardzo podobną możemy znaleźć w Taito 2017), jakościowo prezentuje się bardzo dobrze. Nie powinno się nic złego z nią dziać (w przekroju przypomina gąbkę).
 • Krawędzie nie są obszyte. Brzegi są ucinane laserowo i tak samo jak w przypadku Taito i Taito 2017 nie wykazują żadnych oznak, aby miały się rozwarstwiać bądź znacząco strzępić. Materiał jest bardzo mocno scalony z gumowym spodem. Minusem tego rodzaju krawędzi jest fakt, że mogą się wydawać dosyć ostre - nie na tyle jednak, żebyśmy się o nie skaleczyli.
 • Podkładka posiada niską podatność na zabrudzenia. Ewentualny brud jest bardzo łatwo zetrzeć - wystarczy mokra szmatka.
 • Podkładka posiada średnią odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania lekko wpływają na ślizgu.
 • Po wyjęciu z pudełka, recenzowana podkładka była w 95% wyprostowana. Jedynie, lekkie falowanie zaobserwowaliśmy na krańcach podkładki - ma to jednak znikomy wpływ na ślizg.


3. Przyczepność

Zastosowana tutaj guma doskonale utrzymuje podkładkę w miejscu. W przypadku testowanego przez nas rozmiaru, na niektórych powierzchniach można zaobserwować milimetrowe przesunięcia podkładki podczas grania, co jest całkowicie normalne. Im większa podkładka tym to zjawisko jest mniejsze.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, na większości powierzchni nie mogliśmy jej przesunąć.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się rewelacyjną współpracą z każdym sensorem, czyli praktycznie tak samo jak podkładki z serii Taito. Wszystkie nowsze sensory posiadają pełną kompatybilność (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330 oraz 3360 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366). Jest to też bardzo dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090, S3888 lub laserowe A9500/9800).

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- pełna (3CD)
Tracer Toriado
(A3050)
- pełna (4CD)
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059 @500dpi)
- pełna
(2
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna (1-3CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna (1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna (2CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
-pełna (2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna (1CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna (4CD)
RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna (1.5CD)
SS Rival
(PMW3310)
- pełna
(1CD)
Kone AIMO
(Owl-Eye)
- pełna
(1CD)
 • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
 • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka Roccat Kanga należy do wolnych. Ma jednak gładki i bardzo równy ślizg. Szybkość ruchu w poziomie jest identyczna jak w pionie. Pomimo, że materiał mogłoby się wydawać jest niemal identyczny jak w dawnym Taito, to da się zaobserwować niewielkie różnice w odbiorze ślizgu (pod kątem wartości ślizgowych jest ona bardziej podobna do Taito 2017). Przede wszystkim bardzo dobre jest wyczucie powierzchni, doskonale czujemy każdy, nawet najmniejszy ruch. Opór powierzchni jest cały czas jednakowy, nie ma tutaj niechcianego tzw. poślizgu, co znacznie poprawia kontrolę przy zatrzymywaniu z szybkich ruchów - co ciekawe przeważnie jest to łatwiejsze w grubszych podkładkach, tutaj przy 2 mm grubości praktycznie uzyskujemy identyczne efekty. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest bardzo mała - oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie lekki opór (mniej więcej taki sam jak podczas normalnych ruchów). Efekt przyklejania się myszki do podkładki jest jedynie lekko odczuwalny. Kanga jest bardzo sprężysta, więc można używać myszek z cienkimi ślizgaczami. Jest to doskonała podkładka w szczególności pod FPS'y.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
W podkładkach takich jak Taito, Qck Limited, Aegis, Natec M11, Xtrac Ripper materiał i powierzchnia wydają się dosyć podobne. Różnice występują jednak w wartościach ślizgowych oraz w kompatybilności z niektórymi myszkami i poziomie LOD danych sensorów.

Zestawienie Roccat Kanga w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Roccat Kanga. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
51 71 6.5 8 9
 • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
 • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
 • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
 • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
 • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1600dpi; A9500 - 3000dpi; natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3310, 3320, 3325, 3330, 3360) sensory optyczne doskonale sobie radzą we wszystkich natywnych wartościach i nie wykazują żadnych negatywnych zachowań.

Podkładka Roccat Kanga oferowana jest w trzech rozmiarach: mini 265 x 210 x 2 mm, mid 320 x 270 x 2 mm oraz XXL 880 x 330 x 2 mm. Nasze pomiary grubości, długości i szerokości podkładki w wersji mid zgadzają się z podawanymi przez producenta.


5. Podsumowanie

Wolnych podkładek materiałowych na rynku nie jest zbyt wiele, stąd bardzo cieszy nas fakt, że Kanga wpisuje się w tą kategorię. Wraz z Taito 2017, firma Roccat oferuje obecnie jedne z najlepszych podkładek, zwłaszcza dla graczy FPS. Obie te podkładki są bardzo dopracowane, trzymając jakość znaną z legendarnego modelu Taito.
Kanga posiada gładką, polerowaną powierzchnię która w tym przypadku gwarantuje niezwykle równy ślizg w każdym kierunku, niebywałą kontrolę i perfekcyjne wyczucie ruchu myszki. To są też cechy, które są kluczowe dla poprawy wyników w wymagających grach, gdyż ułatwiają wykonywania najważniejszych ruchów jak np. śledzenie celu, czy flick-shoty. Standardowo dla Roccata nie dostajemy obszytych boków, lecz z doświadczenia wiemy, że tutaj nie powinny być one potrzebne, nie ma żadnych oznak, aby podkładka mogła się rozwarstwić, przynajmniej nie szybko. Również niebywała współpraca ze wszystkimi sensorami jest tym do czego producent zdążył nas już przyzwyczaić. Nowością za to jest cena jaką producent żąda za tą podkładkę. Są to najtańsze podkładki z całej oferty Roccata, ba, nawet na tle konkurencji wydają się wręcz okazją cenową (zwłaszcza, że wolnych podkładek w podobnej cenie nie ma). Do tego dochodzi możliwość wyboru aż trzech rozmiarów (w tym wersja XXL o długości 80cm), dziwne jest tylko to, że nie ma najpopularniejszego rozmiaru w okolicach 400 x 400. Szczerze powiedziawszy, naprawdę trudno jest tej podkładki nie polecić ;).

Cena w dniu publikacji - 20 zł (mini), 30 zł (mid) i 60 zł (XXL).


Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.