Razer Vespula

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Podpórka pod nadgarstek
4. Przyczepność
5. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie

1. Specyfikacja

  • rozmiar: 310mm x 203mm x 2mm
  • kolor: szara
  • podkładka dwustronna (speed i control)
  • powierzchnia: plastikowa
  • cena ok. 110zł

vespula 1

vespula 2

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Podkładka posiada dwie strony:
  - Speed, której powierzchnia jest kompletnie gładka. W dotyku przypomina ona matową, twardą kartkę papieru. Jest strasznie wrażliwa na zarysowania. Bez względu na ślizgacze, wystarczą 2 tygodnie, aby powierzchnia stała się kompletnie bezużyteczna. Poruszając myszką możemy wręcz patrzeć, jak się wyciera. Poza licznymi zarysowaniami, na powierzchni powstają ciemniejsze plamki (wytarcia), na których myszka drastycznie zwalnia.
  - Control, ta strona jest mocno granulowana, dosyć szorstka, w dotyku przypomina, jakby miała lekko woskowaną powierzchnię. Strona ta wytrzymuje ok. cztery miesiące, zanim zacznie się zdzierać. Podobnie jak na stronie speed, ślizg przestaje być jednakowy na całej powierzchni.
 • Podkładka składa się praktycznie z dwóch warstw, czarnej ramki oraz szarej powierzchni ślizgowej, która w ową ramkę jest niejako wtopiona.
 • Wszystkie krawędzie są ładnie zaokrąglone.
 • Do podkładki dołączana jest żelowa podkładka pod nadgarstek, która spełnia również funkcję maty antypoślizgowej. Jest ona bardzo dobrej jakości (z wyjątkiem logo Razera, które dosyć szybko zdziera się). Jeżeli nie chcemy jej używać, to na obwodzie podkładki znajdują się cztery zielone gumki, które również mogą spełniać funkcję antypoślizgową.
 • W przypadku jak nie używamy dodatkowej maty, podkładka leżąc na równej powierzchni lekko się ugina.
 • Jest dosyć twarda. Trzeba uważać, aby jej przypadkowo nie zgiąć.
 • Na stronie control, dosyć szybko zbiera się brud powstający z naskórka naszej dłoni. Wtedy trzeba po prostu przetrzeć ją delikatnie szczoteczką pod ciepłą wodą.
 • Obie strony nie wywołują potliwości dłoni.
  vespula 8_1
  vespula 3
  vespula 4

3. Podpórka pod nadgarstek

Bez wątpienia jest ona dobrze wykonana i wytrzymała, wkład żelowy nie wgniata się i długo zachowuje swoją sprężystość. Chcemy jednak ostrzec, że wbrew pozorom taka podpórka używana przez wiele godzin dziennie może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Uciskanie non-stop w okolicach nadgarstka może doprowadzić do odrętwienia dłoni.
- W ramach testu przez miesiąc, codziennie była ona użytkowana podczas wszelkiej pracy przy komputerze. Po miesiącu odczuwałem drętwienie palców oraz różnego rodzaju bóle ręki. Wraz z odstawieniem podpórki, wszelkie dolegliwości ustały.

vespula 12

vespula 17

4. Przyczepność

Kładąc podkładkę na antypoślizgowej macie nie ma żadnych szans, aby przypadkiem się przesunęła. Jeżeli nie chcemy używać owej maty, to cztery zielone gumki na rogach ledwo co trzymają podkładkę w jednym miejscu. Co bardziej zamaszyste ruchy powodują jej przesunięcie.

vespula 6

vespula 5
vespula 14

 

5. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

SZYBKOŚĆ

Jest to dobra podkładka dla tych, którzy szukają stosunkowo wolnej plastikowej powierzchni. Wbrew nazwie strona speed jest dużo wolniejsza od control. Przez swoją jednolitą powierzchnie na speed odczuwamy duże tarcie pod myszką, a co za tym idzie szybkość jest niższa, niż na większości plastikowych podkładek. Niestety, ale szybkie zdzieranie się powierzchni powoduje, że szybkość na wytartych miejscach jest drastycznie niższa.

>> Dokładne porównanie szybkości, kontroli i gładkości ruchu Vespul'i z innymi podkładkami  <<

Poniżej widać zarysowania oraz ciemniejsze plamki (wytarcia):

vespula 9
kliknij, aby powiększyć

KONTROLA i GŁADKOŚĆ RUCHÓW

W pierwszych tygodniach obie strony Vespuli zapewniają dobre wyczucie myszki względem podkładki, gwarantując jednolity ślizg, stosunkowo dużą łatwość w zatrzymywaniu w odpowiednim miejscu i bardzo gładkie ruchy. Biorąc jednak po uwagę niską trwałość powierzchni, już po pierwszych tygodniach kontrola jest drastycznie niższa. Miejscowe wytarcia na stronie speed powstałe na skutek normalnego użytkowania drastycznie wyhamowują myszkę za każdym razem jak na nie najedziemy. Można powiedzieć, że po miesiącu ta część staje się kompletnie bezużyteczna. Strona control chociaż jest wytrzymalsza to i ona po pewnym czasie zmienia swoje wartości ślizgowe. Zmiany te, nie są jednak aż tak bardzo drastyczne, dzięki temu nawet po paru miesiącach da się jeszcze na tej części grać.

Jak widać na poniższym zdjęciu spod mikroskopu, jest duża różnica pomiędzy poszczególnymi stronami podkładki. Speed jest znacznie gładsza.

vespula 16x

ZACHOWANIE SENSORÓW

Dużym plusem podkładki jest to, że praktycznie wszystkie sensory działają na niej bezproblemowo. Jako, że podkładka jest dosyć małych rozmiarów, to nie mamy co się martwić o wywołanie akceleracji negatywnej na którymkolwiek z sensorów.

LOD(lift-off distance) – sensory "łapią" w standardowych wartościach poszczególnych myszek. W niektórych myszkach były to nawet o 1mm niższe wartości.

Jittering – wszystkie sensory dobrze sobie radzą, nawet w wysokich wartościach (do 3000 dpi).

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

6. Podsumowanie

Vespule można krótko podsumować jako podkładkę na maksymalnie kilka miesięcy użytkowania. Czym kierował się Razer wybierając tak słabej jakości plastik? Zapewne brakiem logiki, czyli tym samym, co nazwanie szybszej strony "control" a wolniejszej "speed" - no chyba, że producentowi chodziło o szybsze wycieranie się tej powierzchni... . Jakby podkładka była większych rozmiarów to można by użytkować ją w różnych miejscach, wydłużając tym samym jej żywotność, niestety jest ona dosyć mała. Na plus trzeba jej jednak zaliczyć, bardzo dobrą współpracę obu stron podkładki, praktycznie ze wszystkimi sensorami. Podobnie jak większość produktów Razera, jest ona całkiem ładna - jeżeli ktoś zdecyduje się na jej zakup, to musi pamiętać, że może to być jedyny czynnik z którego będzie zadowolony.

vespula 13