Qpad CT

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość
5. Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
6. Podsumowanie

1. Specyfikacja

 • rozmiar L (large) - 405mm x 285mm x 4mm
  rozmiar M (medium) - 330mm x 255mm x 4mm
  rozmiar S (small) - 285mm x 200mm x 4mm
 • cena: wersja L - 99zł, M - 69zł, S - 49 zł
 • kolor: czarny i biały (z niebieskimi wstawkami)
 • powierzchnia: materiałowa, Hybratek, w dotyku przypomina gładką skórę.
 • podkładka występuje również w wersjach z grafikami z gierqpad ct 1CT 12

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • powierzchnia podkładki jest wykonana z materiału pokrytego Hybratek-iem (w dotyku podkładka jest bardzo gładka i przypomina delikatną skórę cielęca). Materiał ten jest bardzo starannie wykonany i dobrze połączony z dolną warstwą pianko-gumy.
 • Brak obszytych boków. Podczas dłuższego użytkowania podkładka może wykazywać lekkie strzępienie się krawędzi.
 • Podkładka nie należy do najłatwiejszych w utrzymaniu czystości.
  Zaleca się raz dziennie przecierać ją suchą szmatką, od czasu do czasu lekko nawilżoną w celu ochrony przed brudem. O ile kurz i inne drobinki nie są tu problemem, gdyż podkładka raczej ich sama nie przyciąga, to problemem zaczyna być brud, który wytwarza się np. od długiego grania na ręce i wraz z potem wsiąka w podkładkę. Jak już do tego dojdzie, jest praktycznie niemożliwym wymycie podkładki, aby powróciła ona do swojego stanu początkowego nie tracąc przy tym swoich najlepszych cech.
 • Podkładka nawet po 3 miesiącach może posiadać lekko odstające boki.
 • Średni czas żywotności podkładki to 1 rok, lecz po 6 miesiącach możemy już zauważyć pewne zmiany w ślizgu (spadek gładkości i szybkości) spowodowane właśnie odkładającym się brudem a nie jak to przeważnie bywa przetarciem powierzchni. Jeżeli zachowamy pewne środki ostrożności przed jej zabrudzeniem powinniśmy cieszyć się doskonałą powierzchnią nawet z rok i dopiero wtedy zacząć doświadczać spadku jakości ślizgu. Jeżeli komuś to specjalnie nie będzie przeszkadzać to podkładka powinna wytrzymać spokojnie z 2 lata.
 • Pot nie wpływa znacząco na ślizg. Sama ciecz nie ma dużego znaczenia dla szybkości czy gładkości ślizgu. Dosyć szybko wsiąka i wysycha .

ct 2CT 13ct 4

3. Przyczepność

Największa wersja podkładki rewelacyjnie trzyma się podłoża, nawet silne ruchy nie są w stanie przesunąć jej na blacie biurka.

ct 11

4. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka jest jedną z najszybszych materiałowych dostępnych na rynku. Niestety (w zależności od utrzymanej czystości podkładki) z czasem zaczynamy doświadczać spadek tej szybkości. Podczas normalnego użytkowania (przyjmując, że przecieramy podkładkę z brudu z 1-2 razy na tydzień) podkładka zacznie tracić swoje właściwości w przeciągu 6-9 miesięcy. Widoczny, postępujący spadek szybkości będzie w granicach 5-10%.
Miałem okazję użytkować 2 razy podkładkę Qpad CT, pierwszy raz czarną wersję przez ok. rok, po tym czasie szybkość spadła znacznie, jej czyszczenia i pranie nie pomogły. Obecnie posiadam ją w wersji białej od ok. 3 miesięcy i podkładka powoli zaczyna tracić początkowy ślizg - co poniekąd jest spowodowane tym, że testowały ją w tym czasie 4 osoby, podkładka była często transportowana i w zasadzie nikt nie przykładał się, aby ją oczyszczać.

ct 7

5.Kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Powierzchnia podkładki jest bardzo gładka i stosunkowo twarda. Materiał zapewnia nam bardzo dobre wyczucie myszki i naszych ruchów. Ślizg jest jednakowy bez względu czy wykonujemy krótkie czy długie ruchy. Podczas ruchów myszką z "pozycji 0" nie odczuwamy żadnego dodatkowego oporu. Nie obserwujemy tu wrażenia "przyklejania się" myszki do powierzchni. Nad gryzoniem mamy cały czas dużą kontrolę pomimo jednej z najszybszych powierzchni wśród materiałowych podkładek. Niestety tak jak w przypadku szybkości wraz z zużyciem bądź zbytnim zabrudzeniem, spada kontrola, zmieniając znacznie bardzo dobre parametry początkowe. Zanim to nastąpi podkładka wyróżnia się na tle konkurencji wyjątkową powierzchnią, zapewniając najlepsze wrażenia pod kątem wysokiej szybkości wraz z bardzo dobrą kontrolą i niespotykanym w innych produktach "feelingiem" (materiał w dotyku oraz to jak odczuwamy ruchy myszką po podkładce).

Jednym z częstych pytań odnośnie Qpac CT white jest - czy grafika na podkładce (niebieskie paski) wpływają na zmiany w zachowaniu sensora. Otóż niestety tak, zdarza się sensorom optycznym mały "skok w bok" podczas najechania z białej powierzchni na niebieski pasek. Zawodowym graczom oraz osobom wykonującym częste, szybkie ruchy (gracze low sens) może to rzeczywiście przeszkadzać, natomiast w codziennym, domowym użytku, podczas gry rekreacyjnej nie jest zjawisko, którym należało by się przejmować.
ct 6

LOD - biała powierzchnia łapie trochę wyżej niż czarne.

Jittering - Laser do 1000dpi chodzi bardzo dobrze, powyżej zaczyna być już coraz gorzej. Optyki w "swoich" wartościach chodzą bez problemu - A3090 i 3050 lepiej działają poniżej 1200dpi, powyżej, komfort użytkowania jest już znacznie mniejszy, chociaż w grach nie jest to tak bardzo odczuwalne. sensor A3080, w modelu który posiadam (Ktec9500+ z predykcją) jedynie przy 800dpi chodził trochę gorzej.

qpad ct jitter
kliknij, aby powiększyć

ct 9

ct 3
6. Podsumowanie

Podkładka Qpad CT dostępna jest w różnych rozmiarach oraz z wieloma grafikami. Brakuje jedynie wersji jednokolorowej na której nawet bardziej wybredne sensory mogłyby działać wzorcowo. Pokrycie podkładki Hybratek-iem zapewnia niespotykaną nigdzie indziej powierzchnię, która wyróżnia się bardzo dużą szybkością z zachowaniem wysokiej kontroli oraz gładkiego ślizgu. W dotyku, jest ona niezwykle przyjemna. Aby podkładka zachowała swoje najlepsze cechy,  wymagana jest od nas znaczna dbałość o jej czystość. W przeciwnym razie, już po paru miesiącach możemy odczuwać spadek na szybkości, gładkości i kontroli, na szczęście nie jest to tak drastyczne i przez parę kolejnych miesięcy możemy na niej komfortowo grać, mając po prostu wolniejszą i mniej gładką podkładkę. Jakość wykonania jest bez zarzutów, boki pomimo braku obszycia wytrzymują bardzo długo a guma od spodu zapobiega niepożądanym przemieszczeniom.
Podkładka ze względu na swoją wyjątkową powierzchnie zdecydowanie zasługuje na wyróżnienie, gdyby tylko była ona łatwiejsza w czyszczeniu lub mniej podatna na zabrudzenia, byłaby to prawdopodobnie najlepsza szybka podkładka wśród materiałowych.

qpad ct end
rekomendacjaTG-1