Natec Genesis M33

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

      • rozmiar: 301mm x 252mm x 2.5mm
      • 2 wersje: Logo (gładka czarna) lub Robot (szaro-czarna z grafiką robota)
      • powierzchnia: plastikowa
      • cena ok. 20zł

Testowany przez nas model to M33 Robot

natec m33 2

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Podkładka składa się z miękkiego gumowego spodu o grubości ok. 2,3mm, cienkiej (0.2mm) plastikowej góry oraz lepkiej folii, łączącej obie części. W skali gładkości powierzchni (nie mylić z gładkością ślizgu!) dalibyśmy jej 2.5/10 (zakładając, że 1/10 to kompletnie gładka, a 10/10 bardzo chropowata).
  • Wydaje nam się, że zwykłe korzystanie z podkładki nie spowoduje samoistnego rozwarstwienia (niemniej, ciężko to na podstawie 30 dni, jednoznacznie ocenić). Testując zauważyliśmy, że nie trzeba wiele wysiłku, aby górną warstwę odkleić od trzymającej ją folii - na pewno nie jest to łączenie jakiego oczekiwaliśmy. Łatwo jednak zauważyć, że nawet jeżeli już dojdzie do takiego rozwarstwienia, to można dokupić  dwuwarstwową cienką taśmę klejącą i z powrotem skleić spód z górą.
  • Podkładka wydaje się stosunkowo miękka (jako, że wierzchnia warstwa jest bardzo cienka, a do tego posiada miękki spód, to nawet palcem możemy lekko wciskać powierzchnię - coś na zasadzie bardzo sprężystej podkładki materiałowej). Oczywistym plusem jest przyjemne prowadzenie myszki i ogólnie dobry feeling. Niestety ma to też poważną wadę w postaci szybszego wyniszczania samej powierzchni. Wystarczy, że pod ślizgacze dostanie się jakiś większy okruszek i zamiast ryski, na podkładce robi się wgłębienie. Po kilku takich przypadkach, zmiany są mocno odczuwalne.
  • Krawędzie są lekko ostre, lecz nie na tyle, aby móc się o nie zadrapać.
  • Jest wyjątkowo elastyczna - można ją bez problemu zwinąć w rulon.
  • Nie ma  najmniejszych problemów z utrzymaniem jej w czystości.
  • Testując ją ze wszystkimi myszkami jakie posiadaliśmy, zauważyliśmy, że każda miała bardzo przyjemny i dosyć cichy ślizg (jak na plastikową), nie ma efektu szurania.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni, jest całkiem przyjemna w dotyku.

3. Przyczepność

Spód, podobnie jak w modelach M11 i M22 pewnie przylega do dowolnego podłoża. Wydaje się jednak jakościowo lepszy niż w ww. modelach.

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Wielkim zaskoczeniem okazał się brak współpracy z sensorami PMW3310, każda z testowanych przez nasz myszek (Rival, Avior, FK1, Military) miała te same problemy w postaci ogromnych drgań kursora w miejscach, w których przechodziliśmy między kolorami. Sensor A3090 miał z kolei znacznie mniejszą szybkość maksymalną od optymalnej, co skutkowało bardzo szybkim wywołaniem akceleracji negatywnej. W przypadku sensora A3050, o dziwo nie było najmniejszych problemów z prawidłowym działaniem, dodatkowo cechował go stosunkowo niski jitter w wyższych wartościach dpi. Również bezproblemowym działaniem odznaczają się lasery A9500. Potwierdziła się również znacznie lepsza współpraca sensora Philipsa z plastikowymi podkładkami, niż z materiałowymi, na M33 można było całkiem normalnie go użytkować. Standardowo dla podkładek twardych, ruch jest jednakowy i szybki. Na plus można jej też dodać całkiem przyjemny feeling z prowadzenia myszki. Powierzchnia wydaje się zbliżona do Roccat Siru, czyli coś jakbyśmy jeździli myszką po twardej folii.

Zestawienie Natec Genesis M33 z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G9X - A9500)
89 50 9 5 4,5 2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
95 45 9 4 3 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
90 46 9 4,5 3,5 2.5mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
92 44 9 4,5 3,5 1mm brak
ROCCAT (Savu - A3090)
92 48 9 4,5 3,5 3mm częściowa
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
91 47 9 4,5 3 1mm częściowa
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
93 44 9 4 3 1mm brak
MAD CATZ (R.A.T. TE - Philips Twin-Eye)
89 49 9 4,5 3 2mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania i poruszania kursorem). Kompatybilność nie wpływa na ocenę.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga trochę niższe wartości maksymalne od optymalnej).

Ze względu na półprzeźroczystą plastikową warstwę, pod mikroskopem, zamiast struktury powierzchni widzimy klej znajdujący się pod nią.

Jittering – skoki kursora widoczne przy 3310 to efekt fatalnej współpracy podkładki z tym sensorem, po prostu kursor w niektórych miejscach podkładki "wariuje". Wszystkie inne sensory cechują się wyjątkowo niskim jitterem nawet w wysokich wartościach dpi.

kliknij, aby powiększyć

5. Podsumowanie

Osoby, które nie mają większych wymagań, a chciałyby zakupić tanią plastikową podkładkę, mogą traktować Natec Genesis M33 jako "entry-level" dla tego rodzaju padów. Pod względem jakości nie wypadła najlepiej, jak przetrwa rok to będzie sukces, jednak w dużej mierze rekompensuje to jej niska cena. W przypadku wersji podkładki z logiem robota praktycznie możemy ją użytkować tylko z sensorami laserowymi. Niestety nie było nam dane przetestować, czy w przypadku całej czarnej powierzchni jest lepiej - jednak z doświadczenia, zalecamy wybrać właśnie jednolitą wersję.
Wydaje nam się, że M33 najlepiej traktować jako swego rodzaju podkładkę testową dla osób, które za niewielkie pieniądze mogą przekonać się czy plastikowa powierzchnia jest dla nich. Na dłużnej, raczej nikt nie zostanie przy tym modelu.

Cena w dniu publikacji - wersja Robot (z grafiką) oraz wersja Logo (czarna), ok. 20 zł.

Produkt dostarczył portal i sieć sklepów dla graczy gamedot.pl. Dziękujemy.
gamedot