Natec Genesis M12

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar:
      mini: 210 x 250 x 2.5 mm (wg producenta) - ~15 zł
      logo: 250 x 300 x 2.5 mm (wg producenta) - ~20 zł
      midi: 330 x 400 x 2.5 mm (wg producenta) - ~22 zł
      maxi: 445 x 885 x 2.5 mm (wg naszego pomiaru) - ~55 zł
    • kolor: czarna lub z grafiką (Fire, Steel lub Lava)
    • rodzaj: materiałowa
    • powierzchnia: średnio - szybka

——————Recenzowany model jest w rozmiarze maxi, w wersji graficznej "Lava"


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Strona ślizgowa podkładki w dotyku przypomina lekko szorstki, typowy materiał o mocnym, gęstym splocie. Przypominamy, że jej poprzedniczka - M11, miała zupełnie inną, bardziej śliską i gładszą powierzchnię.
  • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy - w przekroju przypominającą gąbkę. W stosunku do wersji M11 nic pod tym względem nie uległo zmianie.
  • Krawędzie (bez względu na rozmiar podkładki) są równo obszyte gęstym i mocnym szwem, który gwarantuje, że brzegi nie będą się strzępić lub rozklejać. Jest to jedna z głównych zmian w stosunku do M11.
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia (W stosunku do M11, może się trochę bardziej brudzić). Głównie będą widoczne pozostałości po naskórku. Inny rodzaju brudu, nie powinien stanowić większego problemu, gdyż z podkładki łatwo jest zetrzeć ewentualne nieczystości.
  • Podkładka posiada całkiem dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu i nie są odczuwalne (nawet mniej niż miało to miejsca w M11).
  • Po wyjęciu z pudełka, podkładka w rozmiarze Maxi była niemal w 100% wyprostowana. Uznajemy to za rewelacyjny rezultat. Niestety nie wiemy jak będzie z mniejszymi rozmiarami.


3. Przyczepność

Gumowy spód doskonale utrzymuje podkładkę w miejscu, przynajmniej w przypadku rozmiaru maxi. Do tego posiadając tak dużą podkładkę, rodzaj podłoża nie ma wpływu na przyczepność. Krótko mówiąc, podkładka nie przesuwa się ani podczas grania, ani przy próbie przesunięcia jej ręką.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Najwyraźniej starsze technologicznie sensory (A9500, A3050 oraz A3090) nie współgrają najlepiej z tą podkładką. Do tego w wersji LAVA grafika ma bardzo negatywny wpływ na działanie ww. optycznych sensorów - powoduje kompletne zaburzenie ich pracy. Posiadając myszkę z którymś z nich zalecamy wybierać M12 w kolorze czarnym (bez grafiki). Nowsze sensory 3310, 3320, S3888 oraz S3988 nie mają żadnych problemów z kompatybilnością (nawet na części z grafiką). Współpracę podkładki z PMW3310 przetestowaliśmy również na innych, niż niżej wymienione, modelach myszek wyposażonych w ten sensor (ZA13, ZA12, EC1-A, DM1, DM2, Avior 7000 oraz GX75) i nie zauważyliśmy żadnych problemów.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- częściowa 2.8m/s
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- częściowa 0.4m/s
(3.5CD)
E-BLUE TYPE-IM
(A3050)
- częściowa 1.8m/s
(3.5CD)
GAMDIAS EREBOS OPT.
(A3050)
- częściowa 2.6m/s
(4
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna 3.2m/s
(1-3CD)
CM STORM XORNET II
(PMW3320)
- pełna 3m/s
(1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna* 2.5m/s
(3CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- częściowa* 1m/s
(3CD)

A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- pełna* 1.8m/s
(2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna* 1.5 m/s
(1CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna 4.4m/s
(3CD)

RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna 4.8m/s
(1.5CD)
COUGAR 550M
(S3988)
- pełna 4.8m/s
(1CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna 4m/s
(1.5CD)
ZOWIE ZA11
(PMW3310)
- pełna 4.3m/s
(1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • * - oznacza, że na czarnej wersji M12 będzie działać normalnie, natomiast w miejscu grafiki (w wersji LAVA) sensor całkowicie gubi się.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się szybkim, gładkim i wyjątkowo równym ślizgiem. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest bardzo mała, co oznacza, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (nie ma efektu przyklejania się myszki do podkładki). Ślizg jest identyczny bez względu na kierunek ruchu myszki. Chociaż powierzchnia nie zapewnia najlepszej kontroli (głównie ze względu na trudność zatrzymywania myszki po szybkim ruchu tam gdzie tego chcemy, w stosunku do wolniejszych podkładek) to dostarcza wyjątkowo dobre odczucie prowadzenia (feedback) gryzonia, co w pewnym stopniu to rekompensuje. Jest to podkładka mocno sprężysta, dzięki czemu myszkami o cienkich ślizgaczach nie trzemy spodem o powierzchnię. Ten rodzaj podkładki bardzo dobrze sprawdza się w przypadku gier w których najważniejsze jest ciągłe śledzenie celu lub po prostu częste i szybkie poruszanie kursorem - RTS'y/MOBA. Osoby, które są przyzwyczajone do szybkiej powierzchni powinny również być zadowolone podczas grania w FPS'y. Jest to szybka, ale całkiem uniwersalna podkładka. 
Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Materiał i powierzchnia wydają się bardzo zbliżone do podkładki Razer Goliathus Speed. Główna różnica jest taka, że powierzchnia ślizgowa w M12 jest bardziej równa (pod palcami nie czuć lekkich "wybojów") oraz zauważalnie szybsza. Zmiany są również w kompatybilności z niektórymi myszkami oraz wartościami LOD danych sensorów.

Zestawienie Natec Genesis M12 w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Natec Genesis M12. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
67 62 7 8 6.5
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jittering – wszystkie sensor są pozbawione jittera w swoich zalecanych wartościach dpi (A3050 do 1000; A3090 do 2000; A9500 do 3000; PMW3310 do 5000; S3988 do 6000 dpi).

kliknij, aby powiększyć

Natec Genesis M12 dostępna jest w aż czterech rozmiarach. To zapewnia praktycznie każdemu możliwość doboru odpowiedniej podkładki do własnych potrzeb i możliwości. Recenzowany przez nas model jest w największym rozmiarze (maxi) 445 x 885 x 2.5 mm. Jak widać na poniższym obrazku, miejsca na klawiaturę i myszkę jest na niej naprawdę sporo.


5. Podsumowanie

Czy M12 jest faktycznie następcą nieprodukowanej już M11? Otóż nie, gdyż są to tak różne podkładki, że mogłyby niezależnie od siebie istnieć. Praktycznie jedyną wspólną cechą jest taki sam spód. Nie da się jednak ukryć, że jakość M12'stki jest znacznie wyższa (obszyte brzegi, mocniejszy materiał) od poprzednika przy zachowaniu niemal identycznej ceny. Być może właśnie to było głównym czynnikiem, który spowodował zaprzestanie produkcji modelu M11. Naszym jednak zdaniem obie sprzedawałyby się równie dobrze. M12 jest podkładką dosyć szybką o powierzchni z typowego materiału, który budzi w nas bardzo pozytywne wrażenia. Również bardzo podoba nam się fakt, że możemy kupić ją w czterech rozmiarach. Niestety użytkownicy myszek wyposażonych w starszej generacji sensory mogą mieć pewne problemy z kompatybilnością - najczęściej objawia się to znacznie mniejszą prędkością maksymalną. Nowsze sensory (np. PMW3310 lub S3988) działają natomiast bez najmniejszych problemów. Patrząc na współczynnik cena/jakość, śmiało możemy polecić podkładkę Natec Genesis M12 (w szczególności w rozmiarze maxi).

Cena w dniu publikacji - 55 zł (rozmiar maxi). Sprawdź aktualną cenę tutaj.