Mionix Alioth

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar i cena (stan na 02.2017):
      Medium: 370 x 320 x 3 mm - ~49 zł
      Large: 460 x 400 x 3 mm - ~69 zł
      XL: 900 x 400 x 3 mm - ~129 zł
      XXL: 1200 x 500 x 3 mm - ~179 zł
    • kolor: czarny
    • rodzaj: materiałowa
    • powierzchnia: o średniej szybkości

——---——Recenzowana podkładka jest w rozmiarze XXL


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Strona ślizgowa podkładki w dotyku przypomina lekko szorstki, typowy materiał o mocnym, gęstym splocie.
  • Sam materiał części ślizgowej wydaje się być wytrzymały (co można również określić na podstawie innych tego typu podkładek), więc powinien długo utrzymać swój pierwotny ślizg.
  • Dolna warstwa jest wykonana ze standardowej gumy, która w przekroju przypomina gąbkę.
  • Krawędzie są równo obszyte gęstym i mocnym szwem, który gwarantuje, że brzegi nie będą się strzępić lub rozklejać.
  • Podkładka posiada średnią podatność na zabrudzenia. Głównie będą widoczne pozostałości po naskórku lub ewentualne ślady po jedzeniu. Inny rodzaju brudu (typu kurz), nie powinien stanowić większego problemu, gdyż z podkładki łatwo jest zetrzeć ewentualne nieczystości.
  • Podkładka posiada całkiem dobrą odporność na ciecz, czyli pot lub inne drobne zalania nie powodują znaczących zmian w ślizgu i nie są odczuwalne
  • Po wyjęciu z opakowania podkładka była idealnie wyprostowana. Niestety nie wiemy czy tak samo jest z mniejszymi rozmiarami.


3. Przyczepność

Gumowy spód doskonale utrzymuje podkładkę w miejscu, przynajmniej tak jest w przypadku rozmiaru XXL. Dla tej wersji, rodzaj podłoża nie ma znaczenia na przyczepność, gdyż praktycznie niemożliwym jest trzymając klawiaturę na podkładce przesunąć ją nawet o milimetr. Patrząc po innych podkładkach z podobną gumą, w mniejszych wersjach, Alioth może się jednak lekko przesuwać.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka cechuje się bardzo dobrą współpracą z większością sensorów (oczywiście zdarzają się wyjątki jak to widać poniżej). Współpracę podkładki z PMW3310 oraz PMW3360/66 przetestowaliśmy również na innych, niż niżej wymienionych modelach myszek, wyposażonych w ten sensor (ZA13, Sagitta, DM2, Avior 7000, GX75, G403) i nie zauważyliśmy żadnych problemów z działaniem.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu)
TESORO SHRIKE
(A9500)
- pełna 4m/s
(1CD)
E-BLUE TYPE-G
(A5050)
- częściowa 0.3m/s
(3.5CD)
E-BLUE TYPE-IM
(A3050)
- częściowa 1.7m/s
(3.5CD)
STEELSERIES RIVAL 100
(A3059 @500dpi)
- pełna 3.6m/s
(1.5
CD)
MAD CATZ RAT TE
(Philips Twin-Eye)
- pełna 3m/s
(1CD)
CM XORNET II
(PMW3320)
- pełna 3m/s
(1CD)
CM STORM ALCOR
(A3090)
- pełna 2.3m/s
(2.5CD)
ROCCAT SAVU
(A3090)
- pełna 3.5m/s
(3CD)
A4TECH BLOODY V3
(PAW3305DK)
- pełna 1.8m/s
(2CD)
GIGABYTE M6900X v2
(PAW3305DK-H)
- pełna 1.4m/s
(1.5CD)
RAZER ABYSSUS '14
(S3888)
- pełna 4.2m/s
(3CD)

RAZER DA CHROMA
(S3988)
- pełna 5.6m/s
(1.5CD)
EASY_TOUCH CORNET
(A7700)
- pełna 3m/s
(1.5CD)
STEELSERIES RIVAL
(PMW3310)
- pełna 4.8m/s
(1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna 6.4m/s
(1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):
Powierzchnia podkładki wydaje się identyczna jak w Natec Genesis M12. Nie mogliśmy również zauważyć żadnych różnic pod kątem wartości ślizgowych. Widoczne rozbieżności w kompatybilności z sensorami mogą wynikać np. z innej farbki jaka została użyta w wersji Lava, którą mieliśmy okazję testować (wersja czarna M12 może mieć takie same lub bardzo zbliżone wyniki jak Alioth).
Charakterystyka ślizgu:

Jako, że nie widać różnicy między Mionix Alioth'em a Natec Genesis M12, to posłużymy się dokładnie tym samym opisem co w recenzji podkładki M12:
Podkładka charakteryzuje się szybkim, gładkim i wyjątkowo równym ślizgiem. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest bardzo mała, co oznacza, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (nie ma efektu przyklejania się myszki do podkładki). Ślizg jest identyczny bez względu na kierunek ruchu myszki. Chociaż powierzchnia nie zapewnia najlepszej kontroli (głównie ze względu na trudność zatrzymywania myszki po szybkim ruchu tam gdzie tego chcemy, w stosunku do wolniejszych podkładek) to dostarcza wyjątkowo dobre odczucie prowadzenia (feedback) gryzonia, co w pewnym stopniu to rekompensuje. Jest to podkładka mocno sprężysta, dzięki czemu myszkami o cienkich ślizgaczach nie trzemy spodem o powierzchnię. Ten rodzaj podkładki bardzo dobrze sprawdza się w przypadku gier w których najważniejsze jest ciągłe śledzenie celu lub po prostu częste i szybkie poruszanie kursorem - RTS'y/MOBA. Osoby, które są przyzwyczajone do szybkiej powierzchni powinny również być zadowolone podczas grania w FPS'y. Jest to szybka, ale całkiem uniwersalna podkładka.

Zestawienie Mionix Alioth w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Mionix Alioth. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link wyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
67 62 7 8 6.5
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Do oceny kontroli staraliśmy się nie brać pod uwagę niewyprostowanej powierzchni.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.

powierzchnia z bliska:

Jak widać powyżej, splot i materiał są jednakowe dla obu podkładek.

Jittering – nie zaobserwowaliśmy oznak jittera przy żadnym sensorze (przy optymalnych wartościach dpi dla danego sensora). Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 do 1000dpi; A3090 do 2000dpi; A9500 do 3000dpi; PMW3310 do 4000dpi; S3988 do 6400dp; PMW3360 do 10000dpi.

kliknij, aby powiększyć

Podkładki z serii Alioth dostępne są aż w czterech rozmiarach, a to powinno zapewnić praktycznie każdemu możliwość doboru odpowiedniej podkładki do własnych potrzeb i możliwości. Recenzowany przez nas model jest w największym rozmiarze i wg producenta powinien mieć 1200 x 500 x 3 mm. W rzeczywistości wymiary są nieco inne i jest to 1170 x 490 x 3 mm. Różnice nie są zbyt duże więc wybaczamy ;). Wersja XXL jest obecnie (na dzień pisania recenzji) największą podkładką na polskim rynku.


5. Podsumowanie

Produkty firmy Mionix są postrzegane w naszym kraju jako klasa premium. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż swoją jakością (przynajmniej myszki, słuchawki i podkładki), designem i funkcjonalnością w pełni wypracowały sobie to miano. Nie inaczej jest w przypadku podkładki Alioth. Mamy do niej jednak bardzo poważne zastrzeżenie. Otóż, praktycznie to samo (ta sama powierzchnia, jakość, wartości ślizgowe oraz podobne rozmiary) możemy dostać niemal 3 krotnie taniej w postaci podkładki M12 od Natec Genesis. Co w takim razie stoi za aż tak wysoką ceną Alioth'a? Niestety, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W przypadku modelu XXL, cenę chociaż trochę usprawiedliwia fakt, że jest to największa podkładka na polskim rynku - jest naprawdę gigantyczna. Mimo wszystko, jest to produkt skierowany tylko dla fanów marki którzy chcą, aby na ich biurku leżała mata z logo Mionix'a. Sama podkładka zapewnia dobrą kompatybilność z większością sensorów, jest dosyć szybka i co bardzo ważne zachowuje na długo swój pierwotny ślizg. Dla kogoś, kto nie patrzy na cenę podkładki oraz podoba mu się jej design, rozmiar i uniwersalność, będzie to z pewnością udany zakup.

Cena w dniu publikacji - 179 zł (rozmiar XXL). Sprawdź aktualną cenę tutaj.