Logitech G440

spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

    • rozmiar: 340mm x 280mm x 3mm
    • kolor: czarna
    • powierzchnia: plastikowa
    • cena: ok. 100zł

g440 1

g440 7

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Powierzchnia podkładki jest lekko granulowana, równa na całej powierzchni. Pod palcami czuć minimalną szorstkość. W porównaniu do podkładek Raivo lub Propusa, powierzchnia wydaje się trochę twardsza (ślizg jest bardziej wyrazisty).
  • Podkładka składa się z 3 warstw: górnej, wykonanej z polipropylenu, polistyrenowej wewnętrznej oraz gumowego spodu. Całość jest ze sobą posklejana mocnym klejem - nic nie okazuje oznak rozwarstwiania się.
  • Krawędzie są lekko ostre, niemniej nie zauważyliśmy, aby podczas grania miały one powodować, jakiekolwiek podrażnienia nadgarstka.
  • Jest dosyć sztywna, więc zalecamy dobrze ją zabezpieczyć podczas transportu.
  • Nie ma żadnych problemów z utrzymaniem jej w czystości.
  • Podczas ruchów myszką nie ma efektu nieprzyjemnego szurania.
  • Powierzchnia wydaje się być dosyć wytrzymała. Grając na niej przez około 30 dni, nie zauważyliśmy praktycznie żadnych oznak zużycia. Również ślizgacze myszek, których używaliśmy podczas testów, w pełni zachowały swój ślizg. Jedynie powstały na nich małe ryski, których zwyczajnie nie da się uniknąć grając na twardych powierzchniach.
    @update 23.05.2015
    Po około roku użytkowania zauważyliśmy (mamy 2 egzemplarze będące w ciągłej eksploatacji, że u osoby, która wymienia ślizgacze w myszce średnio co 4-5 miesięcy, podkładka wygląda niemal jak nowa, ślizg jest nieznacznie zmieniony. Natomiast u osoby grającej na ciągle tych samych ślizgaczach (które są mocno wytarte) po roku, powierzchnia w miejscu najczęstszego użytkowania straciła na swojej szybkości i gładkości. Ogólną trwałość G440 oceniamy na 1 - 1.5 roku. Zaznaczamy jednak, że stan ślizgaczy w myszce ma duży wpływ na jej trwałość.
  • Podkładka nie wywołuje potliwości dłoni.
    g440 2g440 4g440 12

3. Przyczepność

Od spodu zastosowano standardową gumę o zygzakowatym wycięciu, co zapewnia mocne „trzymanie się” podkładki na dowolnym podłożu, nawet podczas gwałtownych ruchów.

g440 3

 

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Pierwsze wrażenie jakie daje się odczuć na tym padzie to maksymalna płynność i gładkość ruchu, a dzięki lekko granulowanej, twardej i całkiem dobrze wyczuwalnej powierzchni, ślizg jest charakterystyczny i pomimo bardzo dużej szybkości, myszkę daje się całkiem dobrze kontrolować (oczywiście, jak na podkładkę plastikową). Niewątpliwie, szybki ślizg w wielu sytuacjach przekłada się na momentalną reakcję na to, co dzieje się na ekranie. Bez względu na ślizgacze, nie odczuwamy tu nieprzyjemnego szurania, jakie nieraz miewają plastikowe powierzchnie.
Podobnie jak na większości plastikowych podkładek, sporą zaletą jest to, że nawet najmniejsze ruchy są identyczne jak te dłuższe, nigdy nie mamy wrażenia, że myszka zwalnia (ruch z pozycji "0" praktycznie nie posiada oporu). Osobom nie przyzwyczajonym do twardych padów, na początku może się zdarzać, że będą przesuwać myszkę dalej niż by chcieli. Ostrzegamy, że połączenie bardzo szybkich ślizgaczy, z tak szybką podkładką może spowodować, że gryzonia jest ciężko utrzymać w nieruchomej pozycji.

Z podkładką G440 doskonale współgrają wszystkie myszki Logitecha z najnowszej serii G (identyczne zjawisko można zaobserwować z myszkami i podkładkami Roccata). Na testowanej przez nas myszce G500s, jej ślizgacze wydały nam się wręcz stworzone do pracy na tym padzie - ślizg był niezwykle kontrolowany, o zbalansowanej szybkości (co poniekąd, jest właśnie zasługą dosyć wolnych ślizgaczy w Logitechu). W naszym zestawieniu podkładek, właśnie ten czynnik miał największy wpływ na określenie kontroli.

Poniżej prezentujemy wyniki ślizgu i kompatybilności dla poszczególnych myszek (wybraliśmy po jednej myszce z każdej firmy, która udostępniła dany model do testów. Większość producentów bardzo często stosuje w swoich myszkach w miarę jednakowe ślizgacze, stąd, bazując na poniższych danych, wiemy czego można się spodziewać po innych modelach tej samej firmy).

Zestawienie G440 z uśrednionymi wynikami w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

SPEED
CONTROL SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP LOD
KOMPATYBILNOŚĆ
LOGITECH (G500s - A9808)
88 58 9 5,5 4,5 2,2mm pełna
TESORO (Shrike - A9500)
94 48 9 5 2,5 1mm pełna
CM STORM (Xornet - A3050)
92 53 9 5,5 3,5 3mm pełna
STEELSERIES (Rival - PMW3310)
94 49 9 4,5 3 3mm pełna
ROCCAT (Savu - A3090)
93 54 9 5 2,5 0.5mm brak (ledwo reaguje)
ZOWIE (EC 1 Evo CL - A3090)
93 49 9 5 3 1.5mm pełna
MIONIX (Avior 7000 - PMW3310)
95 47 9 4,5 2,5 3mm pełna
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce.
  • control (kontrola - skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek i ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania).
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu.
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga trochę niższe wartości maksymalne od optymalnej).

rozszczepione ułożenie licznych wypustek świadczy o dobrym wyczuciu podłoża (feedback). Niejednolita powierzchnia gwarantuje również dużą szybkość.
g440 13

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

Jittering – optyki w wartościach do 1500dpi nie mają problemów, a lasery mogą doskonale pracować nawet w okolicach 3000dpi.

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć
g500s 13

5. Podsumowanie

Logitech G440 jest solidną podkładką, która doskonale współpracuje z większością sensorów (w szczególności zalecamy do niej laserowe). Ze względu na średniej wielkości rozmiar, przeznaczona jest dla graczy high lub mid sens. Posiada bardzo szybką i całkiem dobrze wyczuwalną powierzchnię. Kontrola, jak większości plastikowych padów, nie jest jej najmocniejszą stroną. Ulega to jednak zmianie wraz z używaniem myszek z serii G od Logitecha, których ślizgacze są wręcz stworzone do współpracy z G440.
Jeżeli szukacie dobrej jakości, plastikowego pada, do tego macie myszkę od Logitecha, to z czystym sumieniem możemy Wam polecić G440.

Cena w dniu publikacji - ok. 100zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

g440 11x
rekomendacjaTG2
Produkt dostarczyła firma Logitech. Dziękujemy.
Logitech-logo