Logitech G240

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie

1. Specyfikacja

 • rozmiar: 340mm x 280mm x 1mm
 • kolor: czarny
 • powierzchnia: materiałowa
 • cena: ok. 79zł
g240 1x
na spodzie pudełka, możemy dotknąć próbkę materiału z którego wykonana jest podkładka.

g240 2

 

 

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

 • Powierzchnia podkładki jest równa, lekko szorstka, o dobrze wyczuwalnych pod palcami włóknach. W dotyku przypomina powierzchnię SS Qcka.
 • Podkładka składa się z 2 bardzo cienkich warstw (o łącznej grubości ok. 1mm), doskonale ze sobą scalonych.
 • Brzegi nie wykazują oznak rozklejania się, są jednak minimalnie postrzępione, coś jakby pozostałości po naturalnym procesie cięcia, bez utwardzania (czyli nie jak w przypadku a4tech x7 lub aegis x2, w których brzegi wyglądają na obrabiane termicznie w celu utwardzenia). Może estetycznie wygląda to troszkę gorzej, ale dzięki temu brzegi nie są ostre.
 • Podkładka jest lekka i bardzo elastyczna, możemy ją bez problemu złożyć w "kosteczkę" lub rulon, po czym bardzo łatwo wyprostować. Nadaje się doskonale do częstego transportu - polecamy, ją np. posiadaczom laptopów, gdyż niezwykle łatwo, można ją dopasować do aktualnie posiadanej przestrzeni, na której chcemy używać myszkę.
 • Wymaga gładkiego podłoża, gdyż każda nierówność pod podkładką jest mocno odczuwalna.
 • Jest ją stosunkowo łatwo utrzymać w czystości, gdyż nie okazuje oznak samoistnego przyciągania brudu. W razie czego wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką i bez problemu pozbędziemy się nieczystości.
 • Po ok. 30 dniach użytkowania (w momencie pisania recenzji) podkładka nie wykazała żadnych oznak zużycia.
 • Po lekkim zamoczeniu części podkładki, nie zauważyliśmy zmian w ślizgu, co sugeruje, że pot również nie będzie miał na to wpływu.
  g240 4
  g240 10

3. Przyczepność

Od spodu zastosowano standardową gumę o zygzakowatym wycięciu, co zapewnia mocne "trzymanie się" podkładki na dowolnym podłożu, nawet podczas gwałtownych ruchów.

g240 6

 

4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

SZYBKOŚĆ

Chociaż powierzchnia podkładki wydaje się stosunkowo wolna, to dzięki niewielkiej grubości, G240 zyskuje twardość, która z kolei przekłada się na szybszy ślizg. Dużą zaletą tego typu podkładek jest to, że myszki o cienkich ślizgaczach, pod wpływem docisku nie tracą na szybkości. Można ją uplasować w kategorii średniej szybkości podkładek.

>> Dokładne porównanie szybkości, kontroli i gładkości ruchu G240 z innymi podkładkami dostępne jest TUTAJ <<

KONTROLA i GŁADKOŚĆ RUCHÓW

Dzięki specyficznej, przyjemnej w dotyku i dobrze wyczuwalnej powierzchni bardzo łatwo jest kontrolować gryzonia. Zarówno wolne jak i szybkie ruchy można wykonywać z dużą precyzją, bez uczucia, że myszka znacząco zmienia swój ślizg w zależności od szybkości. Po gwałtownym ruchu bardzo łatwo jest wyhamować mysz, a przy ruchu z pozycji "0" jedynie napotykamy minimalny (jak dla materiałowych podkładek) opór, także nie ma mowy o "przyklejaniu" się myszki do podłoża. Osoby, które dociskają myszkę do podkładki, dzięki jej milimetrowej grubości, nie odczują zmian w ślizgu.

@update
W zależności od podłoża na którym leży, G240 będzie miała trochę inny ślizg. Jest to o tyle fajne, że mając do dyspozycji np. jakieś stare podkładki materiałowe, kładziemy na nich G240 i mamy inny feeling niż na samym blacie (trochę subiektywnie, ale polecamy np. połączenie z Zowie Rough jako podłoże pod G240, powstaje w ten sposób bardzo dobre wyczucie powierzchni podczas ruchów myszką). Mała grubość podkładki, przekłada się w ten sposób na dużą uniwersalność i dobór ślizgu pod indywidualne gusta.

Chociaż splot jest podobny do tego w podkładce a4techa x7, to uczucie kontroli jest zdecydowanie lepsze na produkcie Logitecha.

g240 x100

g240 9

ZACHOWANIE SENSORÓW

Na podkładce bardzo dobrze spisują się najpopularniejsze sensory  (A3050, A3080, A3090, A9500, S9808, A9800, PMW3310). Optyki osiągają optymalne prędkości maksymalne i cechują się dobrą precyzją do 1200dpi, lasery działają bez żadnych problemów nawet do 2000 dpi.

LOD(lift-off distance) – sensory "łapią" w standardowych wartościach poszczególnych myszek.

Jittering – Do 2000 dpi powinniśmy być w stanie komfortowo używać większość sensorów. Powyżej zarówno na laserach jak i optykach zaczyna pojawiać się jitter (w optyku A3090, w okolicach 2000dpi kursor bardzo mocno drga).

kliknij, aby powiększyć
kliknij, aby powiększyć

g240 3

5. Podsumowanie

Logitech G240 jest doskonałą propozycją dla osób poszukujących podkładki o średniej szybkości, zarazem oferującej dużą kontrolę i gładki ślizg. Podkładka jest bardzo elastyczna i posiada jedynie 1mm grubości, co poniekąd zapewnia możliwość używania myszek o cienkich ślizgaczach. Plusem jest również, osiąganie na niej optymalnych maksymalnych prędkości dla danego sensora. Niestety dostępna jest tylko w jednym rozmiarze -  340x280, a biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie wszystkie sensory, najlepiej działają na niej w niższych wartościach dpi (mniejszy jitter), to dla wielu, może się ona okazać za mała.  Jak wiele produktów Logitecha, podkładka jest bardzo dobrej jakości.
Biorąc pod uwagę to, że G240 jest pierwszą materiałową podkładką od Logitecha, jesteśmy mile zaskoczeni i z niecierpliwością czekamy na kolejne, miejmy nadzieję większe pady :).

Cena w dniu publikacji - ok. 79zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.

g240 5

rekomendacjaTG2

Produkt dostarczyła firma Logitech. Dziękujemy.
Logitech-logo