KTEC 300c (Blue Jean Pad)

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Gładkość ruchów
5. Szybkość
6. Kontrola i zachowanie sensorów
7. Podsumowanie

1. Specyfikacja

  • rozmiar: 230mm x 193mm x grubość ok. 1,5mm
  • cena: ok 3 $ + przesyłka z np. Korei (5$), wrażenia - bezcenne 😛
  • kolor: niebieski
  • powierzchnia: materiałowa, lekko szorstka, jak jeansy
  • podkładka może występować z nadrukami różnych firm, ale generalnie jest to ta sama powierzchniaktec 300 11ktec 300 8ktec 300 1

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • powierzchnia podkładki jest wykonana z jeansu (w dotyku nawet podobna do zwykłych jeansowych spodni). Materiał ten jest bardzo starannie wykonany i dobrze połączony z dolną warstwą gumy.
  • Brak obszytych boków. Ze względu na jej grubość oraz wielkość nie jest to w żadnym wypadku wada. Podkładka jest bardzo starannie wycięta a materiał na bokach w żadnym wypadku nie daje oznak strzępienia się.
  • Podkładka jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Materiał z którego jest wykonana sprawia, że kurz i inne drobinki, w ogóle do niej nie przylegają.
  • Podkładka jest wyprostowana od momentu kupna.
  • Materiał jest bardzo wytrzymały, przy normalnym użytkowaniu powinna wytrzymać nawet z 2 lata (mówię to na podstawie mojej poprzedniej tego typu podkładki, która wytrzymała ok 3 lata).
  • Pot nie wpływa na ślizg. Ciecz wystarczy przetrzeć suchą szmatką po czym momentalnie wysycha. Materiał nie wyzwala potliwości rąk.

ktec 300 3ktec 300 2ktec 300 7

3. Przyczepność

Guma użyta w Ktecu 300c jest bardzo zależna od powierzchni na której leży. Na niektórych (np. malowane drewno, metal) pod lekkim i średnim naporem ręki przesuwa się. Z kolei na szkle, lakierowanym drewnie czy tworzywach sztucznych podkładka pewnie trzyma się podłoża.
Co ważne podczas grania, gdy mocno dociskamy ręką myszkę do podkładki, ani razu nie zdarzyło nam się, aby podkładka przesunęła się nawet na mniej "przyczepnych" podłożach. W wypadku podkładki która jest skierowana dla graczy RTS, grających na wysokich czułościach, przyczepność nie jest kluczowym elementem. Przy tak krótkich ruchach jakie wykonujemy, nawet na bardzo śliskiej powierzchni, raczej nie doświadcza się przesuwania podkładki.
ktec 300 9

4. Gładkość ruchów

Ze względu na jej 1,5 mm grubość, podkładka daje wrażenie raczej twardej. Naciskając podkładkę palcem od razu czujemy blat biurka, jedyną warstwą amortyzującą jest cieniutka pianka. Jak to jeans, nie jest zbyt gładki lecz lekko szorstki. Osoby, które podczas trzymania myszki mocno dociskają ją do podłoża nie odczują zmiany w gładkości ślizgu.
Podczas ruchów myszką z "pozycji 0" nie odczuwamy praktycznie żadnego dodatkowego oporu. Nie obserwujemy tu wrażenia "przyklejania się" myszki do powierzchni. Ślizg jest cały czas jednolity i wyczuwalny.

ktec 300 6

5. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie. Podkładka jest stosunkowo szybka, poza lekką szorstkością powierzchni nic nie spowalnia naszych ruchów. Szybkość w dużej mierze zależy od wielkości ślizgaczy w naszej myszce, im większa ich powierzchnia tym szybkość spada. Ktec 300c jest skierowana dla graczy RTS, gdzie liczą się krótkie szybkie ruchy i ważne jest, aby ślizg był jednolity i bez względu na wielkość ruchu szybkość nie spadała.

ktec 300 4ktec 300 13

6.Kontrola i zachowanie sensorów

Pomimo że powierzchnia jest lekko szorstka w dotyku, myszka gładko chodzi po niej i wraz z jednolitym ślizgiem zapewniają ciągłe wyczucie miejsca w którym znajduje się nasza myszka. Jako, że podkładka jest przeznaczona głównie dla graczy high sens, ważne jest, aby "gryzoń" mógł pewnie trafiać w każdy, nawet najmniejszy piksel, Ktec daje nam taką możliwość, myszką pewnie operujemy na małej powierzchni.

LOD - sensory "łapały kontakt" odrobinę wyżej niż na wielu innych podkładkach

Jittering - Laser nawet do 1000dpi chodzi bardzo dobrze, do 1500 chodzi całkiem przyzwoicie. Optyki w "swoich" wartościach chodzą bez problemu - A3090 i 3050 lepiej działają poniżej 1200dpi, sensor A3080 w modelu który posiadam (Ktec9500+) na wszystkich czułościach działał dobrze (ma wbudowaną dosyć dużą predykcję).

ktec 300c jitter

ktec 300 12

7. Podsumowanie

Podkładka jest popularna głównie wśród graczy RTS, w szczególności w krajach azjatyckich, jej powierzchnia uchodzi tam za ikonę pro-gamingu. W Polsce jest jeszcze mało rozpoznawalna i używana przez raczej wąskie grono jej zwolenników (w środowisku RTS-owców, można nią poszpanować 😉 ) . Ze względu na dosyć małe rozmiary, pożytek z niej mogą zrobić tylko gracze high sens. Powierzchnia jest na pewno wyjątkowa i niespotykana wśród europejskich producentów podkładek. Ktec 300c zapewnia wyjątkową jakość wykonania, gwarantując przy tym bardzo dobre zachowanie sensorów optycznych i przyzwoite laserowych. Dla high sensów szczególnie liczy się kontrola, tutaj dostajemy ją w 100%. Nasze "micro" na pewno na niej nie będzie gorsze, a podbijanie naszego współczynnika APM (actions per minute) będzie czystą przyjemnością.
Nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwy pro-gamer 🙂

ktec 300 10
rekomendacjaTG-1
*na rekomendację duży wpływ miał sentyment, związany z wieloletnią grą w Warcrafta 3 właśnie na podkładce tego typu 😉