KeSPA Kone i SE200%

Spis treści:
1. Specyfikacja
2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Gładkość ruchów
5. Szybkość
6. Kontrola i zachowanie sensorów
7. Podsumowanie

1. Specyfikacja

  • rozmiar: 230mm x 190mm x grubość ok. 2mm
  • cena: ok 4 $ + przesyłka z np. Korei (5$)
  • kolor KONE: ciemny niebieski, błękitny, ciemny czerwony
  • kolor SE200%: czarny
  • powierzchnia Kespa Kone: materiałowa, szorstka i lekko chropowata, minimalnie woskowana troszkę lepka
  • powierzchnia Kespa SE200% (wersja czarna): materiałowa, szorstka, lekko woskowana - powoduje to znacznie wyczuwalną lepkość
  • podkładka może występować z nadrukami różnych firm, ale generalnie jest to ta sama powierzchnia (inna niż w Ktec 300c, pomimo że obie są nazywane Blue Jean Padami, te od KeSPA są ulepszonymi podkładkami, wzbogaconymi o jony ujemne)
    kespa 16
    kespa 11
    kespa main

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • powierzchnia podkładki jest wykonana z jeansu oraz polietylenu. Materiał ten jest bardzo starannie uszyty i dobrze połączony z dolną warstwą gumy. W wersji czarnej (SE200%), zastosowany polietylen jest wyraźnie odczuwalny, pod palcami czuć woskowaną powierzchnię, lekko kleistą. W wersji Kone - jest to znacznie mniej zauważalne.
  • Brak obszytych boków. Ze względu na jej grubość oraz wielkość nie jest to w żadnym wypadku wada. Podkładka jest bardzo starannie wycięta a materiał na bokach w żadnym wypadku nie daje oznak strzępienia się.
  • Podkładka w wersji Kone jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Materiał z którego jest wykonana sprawia, że kurz i inne drobinki, w ogóle do niej nie przylegają. Wersja SE200% przyciąga cały brud z otoczenia.
  • Podkładka jest wyprostowana od momentu kupna.
  • Materiał jest bardzo wytrzymały, przy normalnym użytkowaniu powinna wytrzymać nawet z 2 lata.
  • Pot nie wpływa na ślizg. Ciecz wystarczy przetrzeć suchą szmatką po czym momentalnie wysycha. Materiał nie wyzwala potliwości rąk.
  • Podkładka jest naelektryzowana ujemnymi jonami. W teorii ma to dobrze działać na m.in. poprawę naszego krążenia krwi, wspomóc nasz system odpornościowy, przeciwdziałać zmęczeniu, drętwieniu ręki i zmniejszyć negatywne skutki pola elektromagnetycznego wytwarzanego przez komputer. W praktyce nawet jak podkładka nie polepszy naszego zdrowia to chociaż nam nie zaszkodzi 😛

kespa 3kespa 5
kespa 2x2

3. Przyczepność

Guma użyta w KeSPA Kone i SE200% jest identyczna jak ta w Ktecu 300c, a więc jest bardzo zależna od powierzchni na której leży. Na niektórych (np. malowane drewno, metal) pod lekkim i średnim naporem ręki przesuwa się. Z kolei na szkle, lakierowanym drewnie czy tworzywach sztucznych podkładka pewnie trzyma się podłoża.
Co ważne podczas grania, gdy mocno dociskamy ręką myszkę do podkładki, ani razu nie zdarzyło nam się, aby podkładka przesunęła się nawet na mniej "przyczepnych" podłożach. W wypadku podkładki która jest skierowana dla graczy RTS, grających na wysokich czułościach, przyczepność nie jest kluczowym elementem. Przy tak krótkich ruchach jakie wykonujemy, nawet na bardzo śliskiej powierzchni, raczej nie doświadcza się przesuwania podkładki.
kespa 8

4. Gładkość ruchów

Podkładka jest dosyć twarda. Naciskając podkładkę palcem od razu czujemy blat biurka. Specyficzna powierzchnia, połączenie jeansu i polietylenu sprawia, że materiał nie jest zbyt gładki lecz lekko szorstki i znacznie mniej przypomina jeans (niż w przypadku recenzowanej na naszej stronie Ktec 300c). Obie podkładki charakteryzują się "lepkością", w przypadku SE200% jest to bardzo odczuwalne, na KONE jest to mało zauważalne. Osoby, które podczas trzymania myszki mocno dociskają ją do podłoża nie odczują zmiany w gładkości ślizgu.
Podczas ruchów myszką z "pozycji 0" odczuwamy dodatkowy opór. W przypadku wersji SE200% jest on znacznie większy, wręcz trzeba na niej przyłożyć trochę siły, aby myszką swobodnie poruszać po podkładce. Wszystkie ruchy są wyczuwalnie różne w zależności od szybkości ruchu myszką. W wersji KONE nie ma aż takiego efektu przyklejania się myszki, a wszystkie ruchy wykonuje się jednakowo.
kespa 12

5. Szybkość

Najlepiej, pokazuje to nasze zestawienie.
SE200% jest bardzo wolna, im krótsze ruchy wykonujemy myszką tym odczuwamy większe spowolnienie. Podkładka jest przeznaczona dla graczy, którzy poprzez wysoką czułość w myszce potrzebują małej podkładki, która wręcz będzie wyhamowywać ich ruchy i są tak pewni swojego ruchu, że zawsze trafiają w wybrany piksel.
KONE posiada jednolity ślizg i jedynie wyczuwalne szuranie i lekką szorstkość, Jest to na pewno dosyć wolna podkładka i jest skierowana dla graczy RTS, gdzie liczą się krótkie szybkie ruchy i ważne jest, aby ślizg był jednolity i bez względu na wielkość ruchu szybkość nie spadała. Efekt wyhamowywania myszki jest tu znacznie mniej odczuwalny.
Szybkość w dużej mierze zależy od wielkości ślizgaczy w naszej myszce, im większa ich powierzchnia tym szybkość spada.
kespa 4kespa 10

6.Kontrola i zachowanie sensorów

KeSPA Kone - Lekka szorstkość i minimalnie "lepka" powierzchnia zapewniają doskonałe połączenie dla profesjonalnych graczy, których ruchy są zawsze precyzyjne i wyuczone, aby mogli oni jeszcze pewniej wykonywać bardzo szybkie ruchy za równo te krótkie jak i dłuższe.
KeSPA SE200% - podkładka jest przeznaczona dla profesjonalnych graczy, którzy preferują grę z lekką akceleracją na bardzo dużej czułości. Ze względu na dużą "lepkość", na podkładce jest dosyć trudno manewrować myszką, stąd sprawdzać się będzie tylko w grach RTS, gdzie liczą się szybkie pojedyncze ruchy.

LOD - sensory osiągają swoje standardowe wartości.

Jittering - Laser do 1000dpi chodzi bardzo dobrze, do 1600 chodzi całkiem przyzwoicie. Optyki w "swoich" wartościach chodzą bez problemu - A3090 i 3050 lepiej działają poniżej 1200dpi, sensor A3080 w modelu który posiadam (Ktec9500+) na wszystkich czułościach działał dobrze (ma wbudowaną dosyć dużą predykcję).
KESPA KONE i SE jitter

kespa 9

7. Podsumowanie

Jeżeli jesteśmy graczami RTS i grając na wysokich czułościach nie potrzebujemy dużych rozmiarów podkładki oraz chcemy aby powierzchnia była raczej wolna to warto zainteresować się KeSPA Kone lub SE200%. Dokonując zakupu którejś z tych podkładek musimy być jednak świadomi, że powierzchnia jest inna niż większość materiałowych podkładek dostępnych w Europie, ich cechą charakterystyczną jest wyczuwalna "lepkość", w przypadku SE200% jest ona bardzo duża.
Podkładki wykonane są bardzo starannie oraz wzbogacone o jony ujemne, które w teorii mają poprawiać nasze zdrowie i niwelować uboczne efekty długiego spędzania czasu przed komputerem.
O ile KeSPA Kone może wybaczyć "missclick" i w miarę szybko naprawimy swój błąd to na SE200% jest to znacznie trudniejsze. Obie podkładki przeznaczone są głównie dla profesjonalnych graczy, których każdy ruch jest pewny, a ze względu na używanie bardzo wysokiej czułości potrzebują wolnej podkładki, która poniekąd pomoże w "zapanowaniu nad kursorem".

kespa 1