Glorious Gaming Mousepad

Spis treści:
1. Specyfikacja

2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)
3. Przyczepność
4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów
5. Podsumowanie


1. Specyfikacja

    • rozmiar:
      L: 330 x 280 x 3 mm
      XL: 460 x 410 x 3 mm
      XL Extended: 610 x 360 x 2 lub 5 mm
      Extended: 910 x 280 x 3 mm
      XXL Extended: 910
      x 460 x 3 mm
      3XL Extended: 1220 x 610 x 3 mm
    • kolor: czarna i biała
    • rodzaj: tkanina
    • powierzchnia: wolna
    • cena:
      L: 59 zł

      XL: 79 zł
      XL Extended: 89 zł
      Extended: 115 zł
      XXL Extended: 169 zł
      3XL Extended: 209 zł

nasza wersja testowa to model XXL Extended


2. Jakość wykonania (powierzchnia, podatność na zabrudzenia i ciecz)

  • Strona ślizgowa podkładki Gloriousa jest wykonana z lekko polerowanego materiału (coś a'la delikatnie naoliwiona tkanina). Czuć dużą gładkość, ale równocześnie wyczuwamy włókna, które zapewniają odrobinę szorstkości.
  • Wersja bazowa (spód) jest wykonana ze standardowej gumy. Jakością nie odbiega od tego co widzimy u konkurencji. Przez pierwszych kilka dni podkładce towarzyszy średnio intensywny zapach gumy.
  • Brzegi podkładki są obszyte równym gęstym splotem. Rozwarstwianie powierzchni nie powinno mieć tutaj miejsca.
  • Podkładka posiada dosyć niską podatność na zabrudzenia i nie wymaga nadmiernej pielęgnacji. Dosyć łatwo się czyści wszelkie zabrudzenia powstałe podczas eksploatacji, najlepiej od czasu do czasu odkurzyć podkładkę lub delikatnie ją przemyć. Podkładka jest w stanie wytrzymać również pranie w pralce, ale z naszego doświadczenia ograniczylibyśmy taki sposób czyszczenia, tylko gdy jest to absolutnie konieczne.
  • Podkładka w naszym przypadku nie była wyprostowana po wyjęciu z pudełka, brzegi były lekko zaokrąglone. Po paru dniach udało się ją w pełni wyprostować (zrolowaliśmy ją w drugą stronę, niż była w opakowaniu).
  • Podkładka posiada umiarkowaną odporność na wodę. Poruszając myszką w miejscu w którym jest mokro wyczuwamy zmiany, ale nie są one na tyle drastyczne, aby powodowały znaczące zmiany w ślizgu.
  • Podkładka nie wywoływała nadmiernej potliwości dłoni u osób testujących. Aczkolwiek po paru godzinach intensywnego grania trzeba się spodziewać, że ręka przy nadgarstku będzie się pocić.
  • Przez parę dni utrzymuje się na niej nieprzyjemny zapach gumy. Przed korzystaniem sugerujemy wystawić ją na jakiś czas na pole .

 

 


3. Przyczepność

O ile nie korzystamy z biurka ze śliską lakierowaną powierzchnią to nie powinniśmy mieć problemu z przyczepnością. Biorąc pod uwagę fakt, że na tego typu biurkach żadna podkładka nie leży dobrze to nic niepokojącego w tym nie widzimy.
W teście polegającym na przesunięciu podkładki jedną dłonią poprzez docisk tylko na powierzchnię ślizgową, wykonywanym na zwyczajnych powierzchniach z jakich wykonuje się standardowe biurka do pracy lub dla graczy (szkło, metal, drewno, plastik) - nie mogliśmy jej przesunąć. Oznacza to, że jeżeli powierzchnia na której trzymamy podkładkę jest odpowiednia, to będzie ona leżeć niczym wmurowana. Nie wiemy jednak jak zachowuje się model o mniejszym rozmiarze.


4. Szybkość, kontrola, gładkość ruchów i zachowanie sensorów

Współpraca z sensorami:
Podkładka charakteryzuje się pełną współpracą z każdym nowszym sensorem (m.in. 3310, 3320, 3325, 3327, 3330, 3360 oraz 3389 wraz ze wszystkimi swoimi odmianami tj. Owl-Eye, TrueMove3, 3366) oraz laserami A9500/9800. Jest to również dobra pozycja dla osób, które ciągle stosują starszej generacji sensory (np. A3050, A3090), ale nie używają wysokich dpi.

KOMPATYBILNOŚĆ Z SENSORAMI
(obok oceny kompatybilności i maksymalnej szybkości podano w nawiasie wartość lod dla danego modelu - 1CD = 1.2mm)
Tesoro SHRIKE
(A9500)
- pełna (1CD)
CM Xornet
(A3050)
- częściowa (~3CD)
Zowie EC2 Evo
(A3090)
- pełna (~1CD)
SS Rival 300
(PMW3310)
- pełna (1CD)
CM Xornet II
(PMW3320)
- pełna (2CD)
Genesis Krypton 500
(PMW3325)
- pełna (2CD)
CM MM S
(PMW3330)
- pełna (~1CD)
DM1 Pro S
(PMW3360)
- pełna (~1CD)
DM1 FPS
(PMW3389)
- pełna (~1CD)
  • kompatybilność - oznacza, czy sensor myszki dobrze współgra z podkładką (pełna - oznacza, że sensor działa w pełni swoich możliwości, osiąga swój max speed brak - sensor może się "gubić", kompletnie nie reagować lub zbyt łatwo wywołać na nim akcelerację negatywną, częściowa - sensor osiąga niższe wartości maksymalne od optymalnej, przez co łatwiej wywołać na nim akcelerację negatywną lub występują zaburzenia w pracy kursora przy niektórych wartościach dpi).
  • lod - wysokość podniesienia myszki, przy której kursor przestaje się poruszać.
  • nie przeprowadzamy już testów modeli sensorów, których praktycznie na rynku już nie ma.

Charakterystyka ślizgu:
Podkładka charakteryzuje się wolnym ślizgiem (jest odrobinę szybsza od typowo wolnych podkładek typu Qck, Taito, Aegis, G-SR, ale wolniejsza od M12, Goliathus, X7, XTP1). Szybkość i opór jaki odczuwamy jest niemal taki sam w poziomie jak i w pionie. Różnica pomiędzy ruchem statycznym a dynamicznym jest dosyć mała. Oznacza to, że podczas startu z pozycji zerowej odczuwa się jedynie niewielki opór (efekt przyklejania się myszki do podkładki jest tutaj mało odczuwalny). Dużym plusem podkładki jest wyraźny feedback podczas poruszania myszką. Podkładka swoimi właściwościami zapewnia bardzo dobrą kontrolę. Mocno sprężynująca i mało chwytna powierzchnia sprzyja bardziej krótkim lub ciągłym ruchom (np. ciągłe śledzenie celu w grze). Osoby, które opierają swoją celność w grach na długich i szybkich ruchach, podczas których zatrzymują celownik na wybranym celu, to nie będą zbytnio nią zachwycone. Można z powodzeniem używać cieńszych ślizgaczy, np. tych w myszkach Zowie. Podkładka powinna dobrze się sprawdzić w zawodowym graniu zarówno w FPS'y jak i RTS'y. Jest to bardzo uniwersalny model pod wszystkie gry.

Zamiennik (podkładka o podobnej powierzchni):

Najbliżej jej do podkładki: Genesis Boron - najbardziej podobna pod kątem ślizgu, o niemal takich samych właściwościach ślizgowych. Natomiast porównując ją do takich podkładek jak: Xtrfy XTP1, Taito 2017, Ozone Ground Level, Natec M11, Xtrac Ripper materiał i powierzchnia wydają się bardzo podobne w dotyku, ale różnice w wartościach ślizgowych są już większe.

Zestawienie Glorious Gaming Mousepad w stosunku do innych podkładek, dostępne jest pod tym linkiem.

Poniżej prezentujemy średni wynik ślizgu jaki uzyskaliśmy testując różne myszki, różnych producentów na podkładce Glorious Gaming Mousepad. O tym jak rozumieć poniższe wyniki możecie przeczytać pod tabelką z zestawieniem wszystkich podkładek (link powyżej).

SPEED
KONTROLA SMOOTHNESS FEEDBACK GRIP
55 69 7 8 8
  • speed (szybkość - skala od 0 do 100; więcej to szybsza powierzchnia) - szybkość z jaką przesuwa się myszka na podkładce. Do 55 zaliczamy wolne, do 67 średnie, wszystko powyżej szybkie.
  • kontrola (skala od 0 do 100; więcej to lepsza kontrola) - jest sumą wyników subiektywnej oceny testerów (biorąc pod uwagę: lod myszek, ich zachowanie, właściwości ślizgowe, grip, gładkość ruchu, feedback oraz odczucia podczas grania). Dla podkładek wolnych i średnich pożądanym wynikiem jest od 62 pkt. Podkładki szybkie nie mają zalecanego progu.
  • smoothness (gładkość ruchu - skala od 0 do 10; więcej to większa gładkość) - wskazuje z jak dużą gładkością porusza się myszka (w tym: start z pozycji 0, równość ruchu po osi XY, ruch pod dociskiem, jednolitość ruchu). Dla graczy FPS zalecany poziom to 5.5 do 6.5. Pod RTS od 7 w górę. Jest to czynnik mocno zależny od preferencji, gdyż jeden będzie wolał większy opór przy starcie z pozycji 0 albo przy docisku, inny woli jednolitość w każdej sytuacji.
  • feedback (skala od 0 do 10; więcej to lepsze wyczucie ruchu kursora) - wskazuje na poziom wyczucia położenia myszki na podkładce, czyli jak charakterystyczny jest ruch na danej powierzchni. Do hardcorowego grania zalecamy podkładki ze współczynnikiem min. 7.
  • grip (skala od 0 do 10; więcej to łatwiej zatrzymać myszkę) - wskazuje na łatwość zatrzymania myszki w miejscu, po szybkim ruchu. Również mocno subiektywny podpunkt, gdyż nie zawsze większy grip będzie pożądany podczas grania.

powierzchnia z bliska:

Jittering – Maksymalne wartości dla danych sensorów, przy których nie występuje jitter to: A3050 - 1000dpi; A3090 - 1000dpi; A9500 - 3600dpi; PMW3310 - 4000dpi, PMW3320 - 2500dpi, PMW3325 - 2500, natomiast wszystkie nowsze (m.in. 3330, 3360, 3366, 3389) sensory optyczne doskonale sobie radzą do ok. 6000 dpi. Osoby, które grają na super high sens (powyżej 6000 dpi) powinny unikać tego modelu.

Podkładka dostępna jest aż w sześciu rozmiarach, chyba nie ma osoby, która nie znalazłaby tutaj odpowiedniego dla siebie rozmiaru. Co ciekawe jeden rozmiar posiada różną grubość (2 lub 5 mm). Niestety nie wiemy jak inna grubość wpływa tutaj na ślizg:

  • L: 330 x 280 x 3 mm
  • XL: 460 x 410 x 3 mm
  • XL Extended: 610 x 360 x 2 lub 5 mm
  • Extended: 910 x 280 x 3 mm
  • XXL Extended: 910 x 460 x 3 mm
  • 3XL Extended: 1220 x 610 x 3 mm

W przypadku recenzowanej wersji XXL faktyczny rozmiar różni się tylko o kilka milimetrów. Taka wielkość gwarantuje każdemu w pełni komfortowe granie. Na podkładce bez problemu zmieścimy pełną klawiaturę i myszkę. Jedyną przeszkodą jaką napotkamy może być brak wystarczającej ilości miejsca na naszym biurku.


5. Podsumowanie

Zanim firma Glorious PC gaming Race firma zaczęła produkować myszki ich "popisowym" i jedynym produktem, była recenzowana podkładka. Dosyć szybko zdobyła sobie grono fanów (głównie w USA), co pozwoliło Gloriousowi rozwinąć ofertę o inne produkty dla graczy. Zamiast oferować różne powierzchnie Glorious postawił na różnorodność rozmiarów (jest ich aż sześć) oraz wygląd (czarna, biała oraz wersja Stealth tj. czarna z czarnym logo). Czy jest to podkładka niezwykła i unikatowa? Szczerze powiedziawszy na pewno nie. Raczej jest to produkt, który pod żadnym względem się nie wyróżnia, ale równocześnie pokrywa potrzeby praktycznie każdego. Pod kątem ślizgu jest na granicy wolnych i średnio szybkich powierzchni (czyli tego co szuka większość graczy). Jakościowo jest nieźle, co nie oznacza, że nie znajdziemy na rynku tańszych podkładek o identycznej jakości. Z dostępnością w sklepach też nie ma większego problemu. Kompatybilność z sensorami jest dobra o ile nie korzystamy z wysokich dpi. Przyjemna w dotyku i łatwa w utrzymaniu czystości powierzchnia tylko potwierdzają nas w przekonaniu, że jest to podkładka, która spełnia wszystkie wymagania, aby z czystym sumieniem ją polecić. Ceny może nie są najniższe, ale jeżeli nie stanowi to dla Was problemu, to warto ją przetestować. O tym czy podkładka przyjmie się w Polsce czy nie, w dużej mierze decyduje konkurencja, a tej jest jednak sporo.

Cena w dniu publikacji 169 zł. Sprawdź aktualną cenę tutaj.



Pytania odnośnie recenzji prosimy zadawać na tym forum.